Przyczyn biegunki u dzieci może być wiele, od zwykłych niestrawności począwszy, poprzez zakażenia bakteryjne i wirusowe, na alergii i schorzeniach układu pokarmowego skończywszy. Sporadyczne biegunki zdarzają się praktycznie każdemu maluchowi i jeśli nie trwają dłużej niż dwa trzy dni, to nie ma większych powodów do niepokoju. Trzeba jednak w tym czasie zadbać o odpowiednie nawodnienie dziecka i podać leki na biegunkę dla dzieci. W innym przypadku maluch może się odwodnić, co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia.



Leki na biegunkę dla dzieci – co podawać?

Kiedy rozwolnienie dotknie małe dzieci wolno im podawać tylko te preparaty, które są dla nich zalecane. Nie można aplikować dziecku, które ma mniej niż 3 lata, środków na biegunkę dla dorosłych. W aptekach dostępne są specjalne leki na biegunkę dla dzieci, które pozwalają uzupełnić elektrolity w organizmie, a także preparaty na biegunkę zawierające szczepy pozytywnych bakterii pokarmowych (np. Osłonka Junior), dzięki którym, pomimo biegunki, zostanie zachowana równowaga flory bakteryjnej układu pokarmowego. W przypadku biegunki połączonej z wymiotami i gorączką należy skontaktować się z lekarzem, który przepisze dodatkowe leiki na biegunkę dla dziecka.



Czego nie dawać małym dzieciom na biegunkę?

Nie zaleca się podawania małym dzieciom preparatów, takich jak np. węgiel aktywowany, który w przypadku dorosłych jest jednym z pierwszych kół ratunkowych na biegunkę. Trzeba również pamiętać, że krótkotrwała biegunka to reakcja ochronna organizmu próbującego pozbyć się toksyn, dlatego trzeba podejść do tematu ze spokojem i rozwagą. Jeśli jest ona krótkotrwała, to przy odpowiednim nawadnianiu i uzupełnianiu elektrolitów wszystko powinno skończyć się dobrze. W przypadku powtarzających się biegunek u małych dzieci podłożem mogą być alergie pokarmowe lub nietolerancja laktozy. W takiej sytuacji konieczne są zmiany dietetyczne i wprowadzenie do żywienia specjalnych mieszanek dietetycznych, takich jak np. Enfamil O-Lac.

Biegunka jest przypadłością dość powszechną, co nie znaczy, że można ją bagatelizować. W przypadku rozwolnienia należy jak najszybciej reagować, w szczególności, jeśli dotyka ono najmłodszych. W takiej sytuacji leki na biegunkę dla dzieci to przede wszystkim preparaty, które gwarantują utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej w organizmie, takie jak np. Floractin elektrolity. W przypadku krótkotrwałych biegunek należy systematycznie nawadniać dziecko, by nie dopuścić do jego odwodnienia. Preparaty z elektrolitami dostarczają niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu substancji i minerałów. Jeśli w ciągu 3 dni biegunka sama nie ustąpi, należy koniecznie zgłosić się do lekarza, który dokładnie zdiagnozuje przyczyny laksacji i przepisze odpowiednie leki na biegunkę dla dzieci.

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem