Powrót
do
Dla mamy
W
przypadku ciąży czy okresu karmienia wszystkie leki i suplementy diety
przyjmowane przez młodą mamę muszą być stosowane z rozsądkiem i według wskazań
lekarza. Istnieje szereg bezpiecznych środków i preparatów, które są z reguły
zrobione na bazie składników naturalnych. Nie są one oczywiście traktowane
formalnie jako leki dla kobiet w ciąży czy leki dla karmiących mam,
a ich stosowanie nie niesie ze sobą zagrożenia dla zdrowia dziecka czy samej
mamy. Jednak nawet w takim przypadku dobrze jest skonsultować się z lekarzem
lub zapytać farmaceutę, czy ciąża nie jest przeciwwskazaniem do ich stosowania.
Podczas
trwania ciąży zaleca się z reguły unikanie przyjmowania jakichkolwiek leków.
Niestety, czasami jest to nieuniknione i to nie tylko w przypadku schorzeń
przewlekłych, które wymagają ciągłego leczenia czy typowo ciążowych
dolegliwości i chorób, takich jak cukrzyca ciążowa, nadciśnienie,
problemy z układem trawienia albo nadczynność tarczycy. Zdarzyć się może
przecież ból zęba, przeziębienie czy nawet infekcja bakteryjna, kiedy trzeba
zażyć tabletkę przeciwbólową czy nawet antybiotyk. W takiej sytuacji lekarze
stosują takie dawki i takie leki dla kobiet w ciąży, które są
bezpieczniejsze i nie zaszkodzą ani mamie, ani dziecku. Leki przeciwbólowe
dla kobiet w ciąży to najczęściej preparaty oparte na paracetamolu. Co do
innych preparatów leczniczych, lekarz kieruje się indywidualnym stanem
pacjentki.
W
podobnej sytuacji są karmiące mamy. I tutaj należy przywiązywać olbrzymią uwagę
do zażywanych leków i suplementów, ponieważ wszystkie one wraz z mlekiem matki
trafią do organizmu dziecka. Dlatego też leki dla kobiet karmiących
muszą być tak samo wyselekcjonowane i bezpieczne, jak leki dla kobiet w ciąży.
Niezwykle istotna w czasie ciąży jest również odpowiednia suplementacja. W tym przypadku także należy skonsultować dawki poszczególnych minerałów i witamin z lekarzem. Kobietom w ciąży zaleca się najczęściej suplementację takich związków jak kwas foliowy, witamina D3, kwas DHA, jod i żelazo. Na stronie Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego można znaleźć dokładny wykaz, jakie witaminy dla kobiet w ciąży są wskazane i w jakim stężeniu powinno się je przyjmować. W aptekach dostępne są specjalne kompleksy witaminowe dla przyszłych mam, takie jak np. Flavit Mama czy Feminovit, które zawierają wszystkie niezbędna w tym czasie witaminy i minerały.
W okresie ciąży przyszłe mamy powinny stosować tylko i wyłącznie takie leki i suplementy, które są bezpieczne dla zdrowia samych mam, a także zdrowia ich dzieci. Z tego powodu w naszej ofercie znajdują się specjalnie wyselekcjonowane leki dla kobiet w ciąży oraz leki dla kobiet karmiących. Ciąża i okres karmienia jest również czasem wytężonego wysiłku, z jakim musi zmierzyć się organizmu młodej mamy. Wiąże się to często z koniecznością uzupełnienia diety w minerały i witaminy dla kobiet w ciąży i karmiących mam. Nasza bogata oferta leków i środków dla ciężarnych kobiet zawiera nie tylko kompleksowe zestawy witamin i minerałów czy łagodnych środków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych na bazie paracetamolu, ale również szereg preparatów ziołowych w pełni bezpiecznych dla młodych mam oraz ich małych skarbów.
Jadłospis kobiety ciężarnej powinien być zbilansowany, różnorodny i dostosowany do jej indywidualnych potrzeb. Jednak nie wszystkie witaminy i minerały w dawkach, które są wskazane dla przyszłych mam, są łatwoprzyswajalne. Co więcej, w niektórych przypadkach odpowiednie spożycie poszczególnych substancji wymagałoby jedzenia olbrzymiej ilości produktów spożywczych. Dlatego dobrze skomponowany zestaw witamin i minerałów dla kobiet w ciąży jest podstawowym produktem, w który powinna zaopatrzyć się każda spodziewająca się dziecka przyszła mama. Regularne zażywanie preparatów prenatalnych zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób u dziecka, zwiększa szanse na zdrową ciążę i poród, a także jest pierwszą ważną inwestycją w zdrowie dziecka.
Aby wybrać odpowiedni preparat dla kobiet w ciąży i karmiących należy kierować się przede wszystkim ich składem. Powinien być standaryzowany i zawierać najwyższej jakości składniki podawane w polecanych przez towarzystwa ginekologiczne dawkach. Dobrym przykładem w tym wypadku są np. tłuszcze DHA. Wiele preparatów dla kobiet ciężarnych dostępnych na rynku farmaceutycznym zawiera co prawda kwasy DHA, ale w niskich dawkach. Jedynie kilka produktów dostarcza DHA w odpowiedniej ilości, jaką jest 600 mg na dzień. Należy także zwrócić uwagę na to, czy w wybranych przez nas witaminach znajduje się kwas foliowy, niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka, witamina D, jod, magnez, witaminy z grupy B ze szczególnym uwzględnieniem witaminy B6 i B12, a także cynk i wapń. Pamiętajmy, że niekoniecznie im bogatszy skład preparatu, tym jest on lepszy. Zdaniem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, najważniejsze jest, aby przyszła mama przyjmowała kwas foliowy, kwasy DHA, jod oraz witaminę D. Wszystkie pozostałe składniki w łatwy sposób można zrównoważyć i dostarczyć wraz z dietą.
Dobrze dobrane witaminy dla kobiet w ciąży znacząco obniżają ryzyko wystąpienia niektórych chorób zarówno u płodu, jak i matki. Warto pamiętać, że niedobory witaminowe i mineralne stosunkowo rzadko występują u nowonarodzonych dzieci, ponieważ pobierają one niezbędne do swojego rozwoju składniki z ciała matki. Jeśli zatem kobieta nie będzie dostarczać w diecie i razem z suplementami "nadwyżki" tych substancji, może to doprowadzić do poważnych niedoborów w jej organizmie, które w przyszłości objawią się np. rozwojem osteoporozy. Witaminy prenatalne zażywane regularnie chronią zatem nie tylko dziecko, ale także i matkę. Co więcej, korzystnie wpływają na jej samopoczucie, a po porodzie mogą przyspieszyć proces regeneracji organizmu i uchronić młodą mamę przed negatywnymi konsekwencjami połogu, jak np. wypadanie włosów, łamliwość paznokci, zmiany skórne.
Należy pamiętać, że nie wszystkie witaminy dla kobiet, które zażywane były przed ciążą, będą odpowiednie w trakcie jej trwania. Po pierwsze, lekarze przestrzegają przed zażywaniem preparatów z dużą zawartością żelaza - jego nadmiar może być niebezpieczny dla płodu, dlatego suplementacja żelazem powinna być zawsze konsultowana z lekarzem prowadzącym ciążę. Po drugie, przyszłe mamy chorujące na niedoczynność tarczycy i regularnie oznaczające TSH powinny mieć świadomość, że biotyna - często znajdująca się w suplementach dla kobiet ciężarnych ze względu na swoje dobroczynne właściwości w kontekście włosów, paznokci i tkanek skóry - może zaburzać obraz diagnostyczny sztucznie podwyższając poziom TSH. Jeśli wybieramy jeden preparat witaminowy, wskazane jest zrezygnowanie z innych suplementów diety lub skonsultowanie z lekarzem, czy ich łączenie nie będzie powodować nasilania się działania poszczególnych substancji. Pamiętajmy, że witaminy i minerały również mogą być przedawkowane, co w skrajnych przypadkach bywa równie niebezpieczne, jak ich niedobory. Przed zażyciem jakiegokolwiek leku czy suplementu powinniśmy zawsze sięgać po opinię lekarza i nie decydować się na stosowanie nawet teoretycznie bezpiecznych dla kobiet w ciąży leków i suplementów na własną rękę.
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2025 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl