1 wkład (3 ml) zawiera 300 j.m. insuliny ludzkiej izofanowej.
Preparat stosowany jest w leczeniu cukrzycy.
Preparat jest zawiesiną insuliny ludzkiej długodziałającej, która otrzymywana jest metodą rekombinacji DNA w Saccharomyces cerevisae. Działanie leku polega na zmniejszeniu stężenia glukozy we krwi w wyniku ułatwienia wychwytu glukozy w komórkach mięśni i tkanki tłuszczowej, gdzie insulina wiąże się z odpowiednimi receptorami. Działanie hipoglikemizujące preparau wynika również, z jednoczesnego hamowania uwalniania glukozy z wątroby. Początek działania występuje w ciągu 1,5 h, działanie maksymalne - między 4. a 12. h, a całkowity czas działania wynosi ok. 24 h.
Dawkowanie ustala się Indywidualnie, zgodnie z zapotrzebowaniem na insulinę (zwykle od 0,3 do 1,0 jednostki międzynarodowej/kg mc./dobę).
Może być konieczne dostosowanie dawki w przypadku, gdy pacjenci zwiększają aktywność fizyczną, zmieniają dotychczas stosowaną dietę lub w momencie wystąpienia chorób współistniejących.
Preparat może być stosowany w monoterapii lub równocześnie z insulinami szybko działającymi. W intensywnej insulinoterapii zawiesina może być podawana jako podstawowa insulina (wieczorne i (lub) poranne wstrzyknięcie) z insulinami szybko działającymi podawanymi z posiłkami.
Preparat można stosować u dzieci i młodzieży.
U pacjentów w podeszłym wieku (≥65 lat), u osób z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby zaleca się szczególnie staranne monitorowanie stężenia glukozy we krwi oraz indywidualne dostosowanie dawki insuliny.
Preparat jest zwykle podawany podskórnie (za pomocą wstrzykiwacza wielokrotnego użytku) w udo, w okolicę brzucha, okolicę pośladka lub okolicę ramienia. Nigdy nie podawać zawiesin insuliny dożylnie.
Insuliny nie należy podawać:
- w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą.
Działania niepożądane:
Bardzo często: hipoglikemia (z objawami jak: znużenie, nerwowość lub drżenie, niepokój, nienaturalne uczucie zmęczenia lub osłabienia, stan splątania, senność, uczucie silnego głodu, zaburzenia widzenia, ból głowy, nudności i kołatanie serca, zimne poty, chłodna blada skóra, zaburzenie koncentracji).
Niezbyt często: retinopatia cukrzycowa, lipodystrofia, brzęki, pokrzywka, wysypka, neuropatia obwodowa, reakcje w miejscu wstrzyknięcia.
Bardzo rzadko: zaburzenia refrakcji, reakcje anafilaktyczne.
Zapotrzebowanie na insulinę mogą zmniejszać: doustne leki przeciwcukrzycowe, inhibitory MAO, leki blokujące receptory β-adrenergiczne, inhibitory enzymu konwertującego angiotensynę (ACEI), salicylany, steroidy anaboliczne i sulfonamidy.
Zapotrzebowanie na insulinę mogą zwiększać: doustne leki antykoncepcyjne, leki tiazydowe, glikokortykosteroidy, hormony tarczycy, sympatykomimetyki, hormon wzrostu i danazol.
W przypadku wystąpienia objawów hipoglikemii może dojść do upośledzenia koncentracji i zwolnienia czasu reakcji, co stanowi ryzyko podczas prowadzenia samochodu i obsługi urządzeń mechanicznych.
Preparat może być stosowany przez kobiety w ciąży.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Kategoria
Producent
Postać
Stosowanie
Działanie
Rejestracja
W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy