product-image
Loperamid Apteo Med 2 mg 10 kapsułek twardych
9.24 zł

Niedostępny

Loperamid Apteo Med 2 mg 10 kapsułek twardych

Loperamid Apteo Med 2 mg 10 kapsułek twardych

Brak ocen

Producent
Synoptis Pharma

Krakowiaków 65

02-255 Warszawa

Pojemność
10szt
Postać


Niedostępny

9.24 zł

Opis

Loperamid to produkt leczniczy zawierający jako substancję czynną loperamidu chlorowodorek, substancja o działaniu przeciwbiegunkowym. Lek wydłuża czas przejścia treści pokarmowej przez jelita, zmniejsza wydalanie wody i elektrolitów oraz zmniejsza natychmiastową potrzebę wypróżniania.

Skład

Substancją czynną leku jest loperamidu chlorowodorek.

Każda tabletka zawiera 2 mg loperamidu chlorowodorku.

Pozostałe składniki to: Skrobia kukurydziana (suszona), laktoza (DCL 21), polisorbat 80, talk, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian. Otoczka kapsułki: korpus: żelatyna, woda oczyszczona, sodu laurylosiarczan, erytrozyna (E 127), żelaza tlenek czarny (E 172), tytanu dwutlenek (E 171), wieczko: żelatyna, woda oczyszczona, sodu laurylosiarczan, żelaza tlenek żółty (E 172), indygotyna (E 132), tytanu dwutlenek (E 171); tusz: szelak, żelaza tlenek czarny (E 172), potasu wodorotlenek.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub wg zaleceń lekarza lub farmaceuty.

Lek Loperamid APTEO MED należy stosować doustnie, popijając płynem.

Biegunka ostra:
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: Początkowa dawka to 2 kapsułki (4 mg), a następnie 1 kapsułka (2 mg) po każdym luźnym wypróżnieniu. Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekraczać 6 kapsułek (12 mg).


Objawowe leczenie ostrych epizodów biegunki związanych z zespołem jelita drażliwego:
Dorośli, osoby w wieku 18 lat i powyżej: Początkowo 2 kapsułki (4 mg), a następnie 1 kapsułka (2 mg) po każdym luźnym stolcu lub zgodnie z zaleceniami lekarza. Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekraczać 6 kapsułek (12 mg).

Działanie

Przeciwbiegunkowe.

Wskazania

Lek Loperamid APTEO MED stosuje się:
• w objawowym leczeniu ostrej biegunki u dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i powyżej;
• w objawowym leczeniu ostrych epizodów biegunki związanych z zespołem jelita drażliwego u osób dorosłych, w wieku 18 lat i powyżej, po wstępnej diagnozie postawionej przez lekarza.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Loperamid APTEO MED:
• jeśli pacjent ma uczulenie na loperamidu chlorowodorek lub którykolwiek z pozostałych składników leku.
• u dzieci w wieku poniżej 12 lat,
• u pacjentów ze zdiagnozowanym zespołem jelita drażliwego (ang. Irritable Bowel Syndrome – IBS) w wieku poniżej 18 lat,
• u pacjentów z ostrą czerwonką, która charakteryzuje się obecnością krwi w kale i wysoką gorączką,
• u pacjentów z ostrym rzutem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego,
• u pacjentów z bakteryjnym zapaleniem jelita cienkiego i okrężnicy wywołanym przez chorobotwórcze bakterie z rodzaju Salmonella, Shigella i Campylobacter,
• u pacjentów z rzekomobłoniastym zapaleniem jelit, związanym z podawaniem antybiotyków o szerokim zakresie działania,
• jeśli pacjent powinien unikać zwolnienia perystaltyki jelit. W takim przypadku istnieje ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań, w tym niedrożności jelita grubego, rozszerzenia okrężnicy i toksycznego rozszerzenia okrężnicy. Stosowanie leku Loperamid APTEO MED należy natychmiast przerwać w razie wystąpienia zaparcia, rozdęcia brzucha lub niedrożności jelit.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Należy zaprzestać stosowania leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeżeli wystąpią poniżej opisane działania niepożądane. Wymagają one natychmiastowego leczenia.
Rzadko (może dotyczyć 1 na 1000 osób):
• reakcje nadwrażliwości, reakcja anafilaktyczna (w tym wstrząs anafilaktyczny), reakcja anafilaktoidalna, obrzęk naczynioruchowy,
• wysypka pęcherzowa, złuszczanie dużych płatów naskórka (w tym zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna nekroliza naskórka [zespół Lyella], rumień wielopostaciowy), świąd, pokrzywka,
• utrata świadomości, osłupienie lub obniżony poziom świadomości, zwiększenie napięcia mięśniowego, zaburzenia koordynacji ruchowej.

W przypadku wystąpienia następujących działań niepożądanych, należy zaprzestać stosowania leku i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Niezbyt często (może dotyczyć mniej niż 1 na 100 osób):
• wysypka,
• bóle brzucha, dyskomfort w jamie brzusznej, niestrawność, ból w nadbrzuszu

Rzadko (może dotyczyć 1 na 1000 osób):
• zatrzymanie moczu,
• ciężkie zaparcia,
• rozdęcie brzucha,
• zwężenie źrenic oka.

Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych): ból w nadbrzuszu, ból brzucha promieniujący do pleców, wrażliwość uciskowa brzucha, gorączka, przyspieszone tętno, nudności, wymioty, mogące być objawami stanu zapalnego, trzustki (ostre zapalenie trzustki).

Pozostałe działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas stosowania leku:

Często (może dotyczyć mniej niż 1 na 10 osób):
• zaparcia, nudności, wzdęcia z oddawaniem wiatrów
• bóle głowy

Niezbyt często (może dotyczyć mniej niż 1 na 100 osób):
• zawroty głowy, senność,
• wymioty, niestrawność,
• suchość w jamie ustnej

Rzadko (może dotyczyć 1 na 1000 osób):
• zmęczenie.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Loperamid APTEO MED należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.

Leczenie biegunki lekiem Loperamid APTEO MED jest leczeniem wyłącznie objawowym.

W każdym przypadku, w którym możliwe jest ustalenie przyczyny biegunki, gdy jest to uzasadnione (lub wskazane), lekarz zaleci odpowiednie leczenie.

U pacjentów z biegunką, szczególnie u młodzieży, osób starszych i pacjentów osłabionych, może wystąpić odwodnienie i nadmierna utrata elektrolitów. Dlatego w czasie biegunki należy przyjmować większą niż zwykle ilość płynów, aby uzupełnić te niedobory.

Jeżeli po podaniu leku w ostrej biegunce w ciągu 48 godzin objawy nie ustąpią, należy przerwać podawanie leku Loperamid APTEO MED i skonsultować się z lekarzem.

Pacjenci z AIDS stosujący lek Loperamid APTEO MED z powodu biegunki, w razie pojawienia się najwcześniejszych objawów rozdęcia brzucha powinni natychmiast przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem. U pacjentów z AIDS i zakaźnym zapaleniem okrężnicy, wywołanym zarówno przez wirusy, jak i bakterie opisywano pojedyncze przypadki wystąpienia toksycznego rozszerzenia okrężnicy podczas stosowania loperamidu. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby produkt Loperamid APTEO MED należy stosować z ostrożnością z powodu zmniejszenia metabolizmu związanego z efektem pierwszego przejścia przez wątrobę. U tych pacjentów może dojść do względnego przedawkowania leku, prowadzącego do toksycznego działania na ośrodkowy układ nerwowy.

Nie należy przyjmować tego leku w celu niezgodnym z jego wskazaniem do stosowania (patrz punkt 1) ani w dawkach większych niż zalecane (patrz punkt 3). U pacjentów przyjmujących zbyt duże dawki loperamidu (substancji czynnej leku Loperamid APTEO MED) notowano występowanie ciężkich zaburzeń pracy serca (m.in. przyspieszony lub nieregularny rytm serca).

Pacjenci ze zdiagnozowanym przez lekarza zespołem jelita drażliwego (ang.IBS), przed przyjęciem leku powinni omówić leczenie z lekarzem lub farmaceutą, w szczególności jeśli:
• pacjent ma 40 lat lub więcej i minęło trochę czasu od ostatniego epizodu objawów jelita drażliwego lub jeśli tym razem objawy różnią się od tych występujących poprzednio,
• u pacjenta niedawno wystąpił krwotok z jelita,
• pacjent cierpi na ciężkie zaparcia,
• pacjent ma mdłości lub wymioty,
• u pacjenta wystąpił brak apetytu lub spadek wagi,
• pacjent ma trudności lub odczuwa ból podczas oddawaniu moczu,
• pacjent ma gorączkę,
• pacjent niedawno podróżował za granicę.

Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Szczególnie ważne jest poinformowanie lekarza lub farmaceuty o przyjmowaniu:
• rytonawiru (leku stosowanego w leczeniu HIV),
• chinidyny (leku stosowanego w leczeniu nieprawidłowego rytmu serca lub malarii),
• desmopresyny podawanej doustnie (leku stosowanego w leczeniu nadmiernego oddawania moczu),
• itrakonazolu lub ketokonazolu (leków stosowanych w leczeniu infekcji grzybiczych),
• gemfibrozylu (leku stosowanego w leczeniu wysokiego poziomu cholesterolu).

Ciąża i karmienie piersią

W przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem.

Małe ilości loperamidu mogą przenikać do mleka kobiecego, dlatego nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.

Pacjentki w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia właściwego leczenia. 

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Leku Loperamid APTEO MED nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat ani nie stosować u pacjentów z zespołem jelita drażliwego w wieku poniżej 18 lat.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Postać

Stosowanie

Lek Loperamid APTEO MED stosuje się:• w objawowym leczeniu ostrej biegunki u dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i powyżej;• w objawowym leczeniu ostrych epizodów biegunki związanych z zespołem jelita drażliwego u osób dorosłych, w wieku 18 lat i powyżej, po wstępnej diagnozie postawionej przez lekarza.

Działanie

Przeciwbiegunkowe.

Dodaj swoją opinię

Pola oznaczone * są wymagane

Brak komentarzy

W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem