Ezehron Duo tabl. 5mg+0,01g 56 tabl.

Ezehron Duo tabl. 5mg+0,01g 56 tabl.

Brak ocen

Producent
Pojemność
Brak informacji
Postać
Brak informacji


Skład

1 kapsułka zawiera 5 mg rozuwastatyny (w postaci soli wapniowej) i 10 mg ezetymibu. Lek zawiera także laktozę.

Wskazania

Ezehron duo przyjmowany jest w:

- w celu zapobiegania zdarzeniom sercowo-naczyniowym - zmniejszenie ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych jako leczenie substytucyjne u osób z chorobą niedokrwienną serca (CHD) i ostrym zespołem wieńcowym (OZW) w wywiadzie, u których uzyskano efekty leczenia stosując jednocześnie pojedyncze substancje czynne w osobnych lekach, ale w takich samych dawkach, jak w preparacie złożonym

- pierwotnej hipercholesterolemii - jako uzupełnienie diety do leczenia substytucyjnego u dorosłych, u których uzyskano odpowiednią kontrolę hipercholesterolemii, stosując jednocześnie pojedyncze substancje czynne w osobnych lekach, ale w takich samych dawkach, jak w preparacie złożonym.

Działanie

Lek zmniejszający stężenie lipidów. Jest połączeniem rosuwastatyny z ezetymibem. 

Pierwsza substancja czynna jest wybiórczym i kompetycyjnym inhibitorem reduktazy HMG-CoA, enzymu decydującego o szybkości przemiany 3-hydroksy-3-metyloglutarylo-koenzymu A do mewalonianu, prekursora cholesterolu. Rozuwastatyna zwiększa ilość receptorów dla LDL na powierzchni komórek wątroby, nasilając w ten sposób wychwyt i katabolizm LDL oraz hamuje wątrobową syntezę VLDL, zmniejszając tym samym całkowitą ilość VLDL i LDL. Zmniejsza podwyższone stężenia trójglicerydów, cholesterolu całkowitego oraz LDL-cholesterolu i zwiększa stężenia HDL-cholesterolu. Zmniejsza też stężenia VLDL-TG, VLDL-C, ApoB, nieHDL-C i zwiększa ApoA-I. Zmniejsza również stosunek ApoB/ApoA-I, całkowitego C/HDL-C, non-HDL-C/HDL-C oraz LDL-C/HDL-C. Po podaniu doustnym rozuwastatyna osiąga maksymalne stężenie po ok. 5 h. Bezwzględna biodostępność wynosi ok. 20%. Wiąże się z białkami osocza, głównie z albuminami, w ok. 90%. Jest metabolizowana w niewielkim stopniu (10%). Rozuwastatyna jest słabym substratem dla metabolizmu z udziałem cytochromu P450. Głównym izoenzymem uczestniczącym w metabolizmie rozuwastatyny był CYP2C9, w mniejszym stopniu 2C19, 3A4 i 2D6. Rozuwastatyna hamuje ponad 90% aktywności krążącej reduktazy HGM-CoA. Ok. 90% dawki rozuwastatyny jest wydalane w postaci niezmienionej z kałem (zarówno wchłonięta, jak i niewchłonięta substancja czynna), a pozostała część jest wydalana w moczu (ok. 5% w postaci niezmienionej). Wychwyt rozuwastatyny odbywa się przy udziale transportera błonowego OATP-C. 

Druga substancja czynna ezetymib wybiórczo hamuje wchłanianie cholesterolu i pokrewnych steroli roślinnych w jelitach. Molekularnym punktem uchwytu dla działania ezetymibu jest transporter steroli, białko Niemann-Pick C1-Like 1 (NPC1L1), które odpowiedzialne jest za wychwyt cholesterolu i fitosteroli w jelitach. Ezetymib wiąże się z rąbkiem szczoteczkowym jelita cienkiego i hamuje wchłanianie cholesterolu, prowadząc do zmniejszenia ilości cholesterolu transportowanego do wątroby. Ezetymid po podaniu doustnym jest szybko wchłaniany i w znacznym stopniu sprzęgany do postaci czynnego farmakologicznie glukuronianu fenolowego (glukuronid ezetymibu). Glukuronid ezetymibu osiąga maksymalne stężenie w czasie 1-2 h, zaś ezetymib w czasie 4-12 h. Ezetymib wiąże się z białkami osocza w 99,7%, glukuronidu ezetymibu w 88-92%. Ezetymib jest metabolizowany głównie w wątrobie i jelicie cienkim przez sprzęganie z glukuronianem (reakcja fazy II). Zarówno ezetymib jak i glukuronian ezetymibu są powoli eliminowane z osocza przy stwierdzonym znaczącym udziale krążenia jelitowo-wątrobowego. Wydalanie następuje z kałem (78%) oraz moczem (11%).

Dawkowanie

Dawka dobowa to 1 tabletka. Preparat należy przyjmować albo ≥2 godziny przed, albo ≥4 h po podaniu leku wiążącego kwasy żółciowe. Lek nie jest odpowiedni do rozpoczynania leczenia.

U osób pochodzenia azjatyckiego oraz z czynnikami predysponującymi do miopatii, pacjentów >70 lat oraz u chorych z umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek (CCr <60 ml/min), zalecana początkowa dawka rozuwastatyny wynosi 5 mg.

Nie jest konieczna modyfikacja dawki w przypadku pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek bądź wątroby.

U chorych z ciężką niewydolnością nerek, z niewydolnością wątroby umiarkowaną lub ciężką stosowanie rozuwastatyny w jakiejkolwiek dawce jest przeciwwskazane.

Ryzyko miopatii (w tym rabdomiolizy) jest zwiększone, gdy lek podawany jest jednocześnie z niektórymi lekami, które mogą zwiększać stężenie rozuwastatyny w osoczu w wyniku interakcji z białkami transportującymi - OATP1B1 i BCRP (np. cyklosporyna i niektóre inhibitory proteazy, w tym połączenia rytonawiru z atazanawirem, lopinawirem i (lub) typranawirem).

Lek należy przyjmować raz na dobę, codziennie o tej samej porze, z posiłkiem lub niezależnie od posiłków. Tabletki należy połykać w całości popijając wodą.

Przeciwwskazania

Nie należy przyjmować tabletek w przypadku:

- nadwrażliwości na substancje czynne (rozuwastatynę, ezetymib) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą

- kobiet w wieku rozrodczym, które nie stosują skutecznych metod zapobiegania ciąży

- ciężkich zaburzeń czynności nerek (CCr <30 ml/min)

- miopatii

- kobiet w ciąży i karmiących piersią

- czynnej choroby wątroby, w tym niewyjaśnione trwałe zwiększenie aktywności aminotransferaz w surowicy i ponad 3-krotne zwiększenie ponad normę aktywności którejkolwiek z aminotransferaz w surowicy

- jednoczesnego stosowanie cyklosporyny.

Działania niepożądane:

Często: zaparcie, biegunka, wzdęcia, bóle mięśni, astenia, zwiększona aktywność AlAT i (lub) AspAT, cukrzycanudności, ból brzucha, ból głowy, zawroty głowy, zmęczenie.

Niezbyt często: nadciśnienie tętnicze, kaszel, niestrawność, choroba refluksowa, nudności, zapalenie błony śluzowej żołądka, świąd, wysypka, pokrzywka, ból szyi, ból pleców, osłabienie mięśni, ból, astenia, obrzęki obwodowe, zwiększona aktywność CK, nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby, zmniejszony apetyt, suchość w jamie ustnej, ból kończyny, ból w klatce piersiowej, parestezje, uderzenia gorąca, ból stawów, skurcze mięśni,  zwiększona aktywność GGT.

Rzadko: zwiększenie aktywności aminotransferaz, miopatia (w tym zapalenie mięśni), zespół toczniopodobny, zerwanie mięśnia, małopłytkowość, małopłytkowość, reakcje nadwrażliwości (w tym obrzęk naczynioruchowy), rabdomioliza.

Bardzo rzadko: żółtaczka, zapalenie wątroby, krwiomocz, ginekomastia, polineuropatia, utrata pamięci.

Częstość nieznana: duszność, kamica żółciowa, zapalenie pęcherzyka żółciowego, martwicza miopatia o podłożu immunologicznym, zaburzenia ścięgien (niekiedy powikłane zerwaniem), depresja, neuropatia obwodowa, zespół Stevensa-Johnsona, zaburzenia snu (w tym bezsenność i koszmary senne), rumień wielopostaciowy.

U osób leczonych rozuwastatyną obserwowano białkomocz wykrywany testem paskowym, głównie pochodzenia kanalikowego. W większości przypadków białkomocz zmniejsza się lub samoistnie przemija podczas leczenia.

Pacjent powinien stosować odpowiednią dietę obniżającą stężenie lipidów. Lek nie wpływa lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Ze względu na obecność laktozy, preparat nie powinien być stosowany przez osoby z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy lub brakiem laktazy.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Kategoria

Producent

Stosowanie

Ezehron duo przyjmowany jest w:- w celu zapobiegania zdarzeniom sercowo-naczyniowym - zmniejszenie ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych jako leczenie substytucyjne u osób z chorobą niedokrwienną serca (CHD) i ostrym zespołem wieńcowym (OZW) w wywiadzie, u których uzyskano efekty leczenia stosując jednocześnie pojedyncze substancje czynne w osobnych lekach, ale w takich samych dawkach, jak w preparacie złożonym- pierwotnej hipercholesterolemii - jako uzupełnienie diety do leczenia substytucyjnego u dorosłych, u których uzyskano odpowiednią kontrolę hipercholesterolemii, stosując jednocześnie pojedyncze substancje czynne w osobnych lekach, ale w takich samych dawkach, jak w preparacie złożonym.

Działanie

Lek zmniejszający stężenie lipidów. Jest połączeniem rosuwastatyny z ezetymibem. Pierwsza substancja czynna jest wybiórczym i kompetycyjnym inhibitorem reduktazy HMG-CoA, enzymu decydującego o szybkości przemiany 3-hydroksy-3-metyloglutarylo-koenzymu A do mewalonianu, prekursora cholesterolu. Rozuwastatyna zwiększa ilość receptorów dla LDL na powierzchni komórek wątroby, nasilając w ten sposób wychwyt i katabolizm LDL oraz hamuje wątrobową syntezę VLDL, zmniejszając tym samym całkowitą ilość VLDL i LDL. Zmniejsza podwyższone stężenia trójglicerydów, cholesterolu całkowitego oraz LDL-cholesterolu i zwiększa stężenia HDL-cholesterolu. Zmniejsza też stężenia VLDL-TG, VLDL-C, ApoB, nieHDL-C i zwiększa ApoA-I. Zmniejsza również stosunek ApoB/ApoA-I, całkowitego C/HDL-C, non-HDL-C/HDL-C oraz LDL-C/HDL-C. Po podaniu doustnym rozuwastatyna osiąga maksymalne stężenie po ok. 5 h. Bezwzględna biodostępność wynosi ok. 20%. Wiąże się z białkami osocza, głównie z albuminami, w ok. 90%. Jest metabolizowana w niewielkim stopniu (10%). Rozuwastatyna jest słabym substratem dla metabolizmu z udziałem cytochromu P450. Głównym izoenzymem uczestniczącym w metabolizmie rozuwastatyny był CYP2C9, w mniejszym stopniu 2C19, 3A4 i 2D6. Rozuwastatyna hamuje ponad 90% aktywności krążącej reduktazy HGM-CoA. Ok. 90% dawki rozuwastatyny jest wydalane w postaci niezmienionej z kałem (zarówno wchłonięta, jak i niewchłonięta substancja czynna), a pozostała część jest wydalana w moczu (ok. 5% w postaci niezmienionej). Wychwyt rozuwastatyny odbywa się przy udziale transportera błonowego OATP-C. Druga substancja czynna ezetymib wybiórczo hamuje wchłanianie cholesterolu i pokrewnych steroli roślinnych w jelitach. Molekularnym punktem uchwytu dla działania ezetymibu jest transporter steroli, białko Niemann-Pick C1-Like 1 (NPC1L1), które odpowiedzialne jest za wychwyt cholesterolu i fitosteroli w jelitach. Ezetymib wiąże się z rąbkiem szczoteczkowym jelita cienkiego i hamuje wchłanianie cholesterolu, prowadząc do zmniejszenia ilości cholesterolu transportowanego do wątroby. Ezetymid po podaniu doustnym jest szybko wchłaniany i w znacznym stopniu sprzęgany do postaci czynnego farmakologicznie glukuronianu fenolowego (glukuronid ezetymibu). Glukuronid ezetymibu osiąga maksymalne stężenie w czasie 1-2 h, zaś ezetymib w czasie 4-12 h. Ezetymib wiąże się z białkami osocza w 99,7%, glukuronidu ezetymibu w 88-92%. Ezetymib jest metabolizowany głównie w wątrobie i jelicie cienkim przez sprzęganie z glukuronianem (reakcja fazy II). Zarówno ezetymib jak i glukuronian ezetymibu są powoli eliminowane z osocza przy stwierdzonym znaczącym udziale krążenia jelitowo-wątrobowego. Wydalanie następuje z kałem (78%) oraz moczem (11%).

Dodaj swoją opinię

Pola oznaczone * są wymagane

Brak komentarzy

W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem