Duracef pr.do p.zaw.doust. 0,5 g/5ml 60 ml

Duracef pr.do p.zaw.doust. 0,5 g/5ml 60 ml

Brak ocen

Producent
Pojemność
Brak informacji
Postać
Brak informacji


Skład

5 ml gotowej zawiesiny zawiera 500 mg cefadroksylu (w postaci monowodzianu). Zawiesina zawiera  także benzoesan sodu i sacharozę.

Wskazania

Antybiotyk  w postaci zawiesiny stosuje się w leczeniu:

- zakażeń wywołanych przez wrażliwe szczepy bakterii: zapalenie szpikubakteryjne zapalenie stawów, zakażenia układu moczowego (wywołane przez  Klebsiella spp., Proteus mirabilisz, Escherichia coli), zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych (zwłaszcza zapalenie gardła i migdałków podniebiennych spowodowane przez paciorkowce β-hemolizujące z grupy A); gronkowcowe i paciorkowcowe zakażenia skóry i tkanek miękkich. Antybiotyk na ogół skutecznie usuwa paciorkowce z gardła i jamy ustnej.

Działanie

Duracef należy do grupy antybiotyków β-laktamowych, cefalosporyn I generacji. Preparat wykazuje działanie bakteriobójcze na Streptococcus pneumoniaeStaphylococcus spp. (koagulazo-dodatnie i -ujemne oraz szczepy wytwarzające penicylinazę; szczepy oporne na metycylinę są niewrażliwe), Moraxella catarrhalis, Bacteroides spp. (z wyjątkiem B. fragilis) oraz niektóre szczepy Haemophilus influenzae, paciorkowce β-hemolizujące i  Escherichia coli, Proteus mirabilis, Klebsiella spp.. Oporne na cefadroksyl są enterokoki (E. faecalis i E. faecium). Lek nie działa na szczepy z rodzaju Acinetobacter calcoaceticus, Enterobacter, Morganella morganii, Pseudomonas spporaz Proteus vulgaris. Cefadroksyl szybko wchłania się po podaniu doustnym. Obecność pokarmu nie wpływa na jego biodostępność. Mierzalne stężenie w surowicy wykrywa się do 12 h po podaniu. Przez 20-22h utrzymuje się stężenie terapeutyczne w moczu. Lek wydalany jest w ponad 90% z moczem w niezmienionej postaci w ciągu 24 h. Podczas 6-8 godzinnej hemodializy około 63% dawki 1 g podanej doustnie wydala się z organizmu.

Dawkowanie

Dorośli i dzieci powyżej 12 lat (o mc. >40 kg)

Zakażenia skóry i tkanek miękkich, zapalenie gardła i migdałków wywołane przez paciorkowce β-hemolizujące z gr. A: 1 g na dobę (2 kaps. raz na dobę lub 1 kaps. 2 razy na dobę; 1 tabl. raz na dobę; 10 ml zawiesiny (500 mg/5 ml) raz na dobę lub 5 ml 2 razy na dobę. Niepowikłane zakażenia dolnych dróg moczowych: 1-2 g na dobę (2-4 kaps. raz na dobę lub 1-2 kaps. 2 razy na dobę; 1-2 tabl. raz na dobę lub 1 tabl. 2 razy na dobę; 10-20 ml zawiesiny (500 mg/5 ml) raz na dobę lub 5-10 ml 2 razy na dobę). Zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych lekkie: 1 g na dobę (1 kaps. 2 razy na dobę; 5 ml zawiesiny (500 mg/5 ml) 2 razy na dobę). Zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych umiarkowane do ciężkich: 1-2 g na dobę (1-2 kaps. 2 razy na dobę; 1 tabl. 2 razy na dobę; 5-10 ml zawiesiny (500 mg/5 ml) 2 razy na dobę. Zapalenie szpiku i bakteryjne zapalenie stawów: 2 g na dobę (2 kaps. 2 razy na dobę; 1 tabl. 2 razy na dobę; 10 ml zawiesiny (500 mg/5 ml) 2 razy na dobę). Wszystkie inne zakażenia dróg moczowych: 2 g na dobę (2 kaps. 2 razy na dobę; 1 tabl. 2 razy na dobę; 10 ml zawiesiny (500 mg/5 ml) 2 razy na dobę). 

Dzieci

Zwykle 25-50 mg/kg mc. w dwóch dawkach, w zapaleniu gardła, migdałków i liszajcu w dobowej dawce jednorazowej; w zapaleniu szpiku i bakteryjnym zapaleniu stawów - 50 mg/kg mc./dobę w dwóch dawkach). Dzieci o mc. 5-10 kg: 5 ml zawiesiny (250 mg/5 ml) raz na dobę. Dzieci o mc. 10-20 kg: 1 kaps. raz na dobę; 5 ml zawiesiny (250 mg/5 ml) 2 razy na dobę; 5 ml zawiesiny (500 mg/5 ml) raz na dobę. Dzieci o mc. 20-40 kg: 1 kaps. 2 razy na dobę; 1 tabl. raz na dobę; 10 ml zawiesiny (250 mg/5 ml) 2 razy na dobę; 5 ml zawiesiny (500 mg/5 ml) 2 razy na dobę.

Nawet gdy objawy kliniczne ustąpią i zostanie potwierdzone usunięcie drobnoustrojów leczenie powinno trwać jeszcze przez co najmniej 48-72 h. W przypadku zakażeń wywołanych przez paciorkowce β-hemolizujące podawanie leku powinno trwać co najmniej 10 dni, a w ciężkich zakażeniach (np. szpiku) nawet przez 4-6 tygodni.

W niewydolności nerek (po podaniu dawki początkowej 1 g) podaje się 500 mg w następujących odstępach czasowych: przy klirensie kreatyniny 25-50 ml/min/1,73 m2 pc. - co 12 h; 10-25 ml/min/1,73 m2 pc. - co 24 h; poniżej 10 ml/min/1,73 m2 pc. - co 36 h. U osób z klirensem kreatyniny >50 ml/min/1,73 m2 pc. nie jest konieczna modyfikacja dawkowania. 

Przeciwwskazania

Leku nie powinno się zażywać w przypadku:

- nadwrażliwości na substancję czynną, inne cefalosporyny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Działania niepożądane:

Często: wymioty, nudności,niestrawność, biegunka, gorączka.

Rzadko: pokrzywka,  wysypka, zakażenie pochwy, świąd.

Częstość nieznana: niewydolność wątroby, cholestaza, zaburzenia czynności wątroby, toksyczno-rozpływna martwica naskórka, choroba posurowicza, rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy, zespół Stevensa-Johnsona, rumień wielopostaciowy, zwiększenie aktywności aminotransferaz, reakcje nadwrażliwości, ból stawów, kandydoza narządów płciowych, agranulocytoza, neutropenia, trombocytopenia, reakcje anafilaktyczne, obrzęk naczynioruchowy,  świąd narządów płciowych.

Ze względu na obecność sacharozy chorzy z rzadkimi wrodzonymi wadami w postaci nietolerancji fruktozy, złego wchłaniania glukozy-galaktozy albo niedoboru sacharazy-izomaltazy nie powinni go przyjmować. Lek ten w składzie ma również benzoesan sodu - zwiększona bilirubinemia występująca w następstwie wypierania z albuminy może zwiększać ryzyko żółtaczki u noworodków, która może rozwinąć się w żółtaczkę jąder podkorowych mózgu (złogi niesprzężonej bilirubiny w tkance mózgowej).

Kobiety w  ciąży mogą stosować ten preparat jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.

Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Kategoria

Producent

Stosowanie

Antybiotyk  w postaci zawiesiny stosuje się w leczeniu:- zakażeń wywołanych przez wrażliwe szczepy bakterii: zapalenie szpiku, bakteryjne zapalenie stawów, zakażenia układu moczowego (wywołane przez  Klebsiella spp., Proteus mirabilisz, Escherichia coli), zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych (zwłaszcza zapalenie gardła i migdałków podniebiennych spowodowane przez paciorkowce β-hemolizujące z grupy A); gronkowcowe i paciorkowcowe zakażenia skóry i tkanek miękkich. Antybiotyk na ogół skutecznie usuwa paciorkowce z gardła i jamy ustnej.

Działanie

Duracef należy do grupy antybiotyków β-laktamowych, cefalosporyn I generacji. Preparat wykazuje działanie bakteriobójcze na Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus spp. (koagulazo-dodatnie i -ujemne oraz szczepy wytwarzające penicylinazę; szczepy oporne na metycylinę są niewrażliwe), Moraxella catarrhalis, Bacteroides spp. (z wyjątkiem B. fragilis) oraz niektóre szczepy Haemophilus influenzae, paciorkowce β-hemolizujące i  Escherichia coli, Proteus mirabilis, Klebsiella spp.. Oporne na cefadroksyl są enterokoki (E. faecalis i E. faecium). Lek nie działa na szczepy z rodzaju Acinetobacter calcoaceticus, Enterobacter, Morganella morganii, Pseudomonas spp. oraz Proteus vulgaris. Cefadroksyl szybko wchłania się po podaniu doustnym. Obecność pokarmu nie wpływa na jego biodostępność. Mierzalne stężenie w surowicy wykrywa się do 12 h po podaniu. Przez 20-22h utrzymuje się stężenie terapeutyczne w moczu. Lek wydalany jest w ponad 90% z moczem w niezmienionej postaci w ciągu 24 h. Podczas 6-8 godzinnej hemodializy około 63% dawki 1 g podanej doustnie wydala się z organizmu.

Dodaj swoją opinię

Pola oznaczone * są wymagane

Brak komentarzy

W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem