Depralin tabl.powl. 0,01 g 28 tabl. (2 blist.po 14 szt.)

Depralin tabl.powl. 0,01 g 28 tabl. (2 blist.po 14 szt.)

Brak ocen

Producent
Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A

ul. Pelplińska 19,

83-200 Starogard Gdański

Pojemność
Brak informacji
Postać
Brak informacji


Skład

1 tabletka powlekana zawiera 10 mg escytalopramu (w postaci szczawianu).

Wskazania

Lek stosowany jest w leczeniu:

- dużych epizodów depresji

- zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego

- zaburzeń lękowych z napadami lęku (lęk paniczny) z agorafobią lub bez agorafobii

- społecznego zaburzenia lękowego (fobii społecznej)

- uogólnionego zaburzenia lękowego


Działanie

Preparat działa przeciwdepresyjnie, jest selektywnym inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny o dużym powinowactwie do pierwotnego miejsca wiązania. Wiąże się  z miejscem allosterycznym na transporterze serotoniny, z 1000-krotnie mniejszym powinowactwem. Escytalopram nie ma  lub ma małe powinowactwo do wielu receptorów (w tym receptorów 5-HT1A, 5-HT2, DA D1 i D2cholinergicznych receptorów muskarynowych, receptorów benzodiazepinowych i receptorów opioidowych, receptorów α1-, α2- i β-adrenergicznych oraz receptorów histaminowych H1). Po podaniu doustnym lek wchłania się prawie całkowicie, niezależnie od spożycia pokarmu. Maksymalne stężenie we krwi osiąga w ciągu 4 h. Escytalopram i jego główne metabolity wiążą się z białkami osocza w mniej niż 80%. Lek jest metabolizowany w wątrobie a wydalany z moczem.

Dawkowanie

W przypadku dużych epizodów depresji: dawka dobowa to 10 mg. Dawkę  można zwiększyć do dawki maksymalnej, tj. 20 mg. Działanie przeciwdepresyjne uzyskuje się najczęściej po upływie 2-4 tyg. leczenia. Wymagana jest kontynuacja leczenia przez co najmniej 6 miesięcy po ustąpieniu objawów. 

Zaburzenie lękowe z napadami lęku (lęk paniczny) z agorafobią lub bez agorafobii: przez pierwszy tydzień zaleca się dawkę 5 mg na dobę, a następnie dawkę dobową należy zwiększyć do 10 mg. Dawka może zostać zwiększona do dawki maksymalnej, tj. 20 mg. Największą skuteczność osiąga się po ok. 3 miesiącach. Leczenie trwa kilka miesięcy.

Fobia społeczna: zwykle stosowana dawka wynosi 10 mg raz na dobę. Zwykle poprawa następuje po 2-4 tyg. leczenia. Dawka dobowa może zostać zmniejszona do 5 mg lub zwiększona do dawki maksymalnej, tj. 20 mg. Fobia społeczna jest chorobą o przewlekłym przebiegu, dlatego też zaleca się 12 tygodniowy okres terapii. 

Uogólnione zaburzenie lękowe: dawka dobowa początkowa wynosi 10 mg, może ulec zwiększeniu do dawki maksymalnej, tj. 20 mg, w zależności od indywidualnej reakcji pacjenta na leczenie.

Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne: dawka dobowa początkowa wynosi 10 mg. Dawka dobowa może zostać zwiększona do dawki maksymalnej, tj. 20 mg. Ponieważ zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne jest chorobą przewlekłą, pacjenci powinni być leczeni do mementu aż objawy ustąpią.

U pacjentów z łagodnym lub umiarkowanym zaburzeniem czynności nerek modyfikacja dawkowania nie jest konieczna.

Natomiast u pacjentów z łagodnym lub umiarkowanym zaburzeniem czynności wątroby zaleca się dawkę początkową 5 mg na dobę przez pierwsze 2 tyg. terapii. Dawkę dobową można zwiększyć do 10 mg, w zależności od indywidualnej reakcji pacjenta.

Tabletki można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków. Tabletkę 10 mg można dzielić na połowy.

Przeciwwskazania

Nie można stosować preparatu w przypadku

- nadwrażliwości na escytalopram lub którąkolwiek substancję pomocniczą

- jednoczesnego leczenia nieselektywnymi, nieodwracalnymi inhibitorami MAO (ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego)

- jednoczesnego leczenia z odwracalnymi inhibitorami MAO-A (np. moklobemid) lub nieselektywnym, odwracalnym inhibitorem MAO - linezolidem (ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego).

- chorych z rozpoznanym wydłużeniem odstępu QT lub z wrodzonym zespołem wydłużonego odstępu QT. (leczenie skojarzone escytalopramem z innymi lekami powodującymi wydłużenie odstępu QT).

Działania niepożądane:

Bardzo często: ból głowy, nudności.

Często: zwiększenie masy ciała, bezsenność, senność, zawroty głowy, zmniejszenie popędu płciowego, kobiety: brak orgazmu, mężczyźni: zaburzenia ejakulacji, impotencja, parestezje, drżenie, zapalenie zatok, ziewanie, biegunka, zaparcia, wymioty, suchość w jamie ustnej, wzmożone pocenie się, bóle stawów, bóle mięśniowe, zmniejszone łaknienie, zwiększone łaknienie, zmęczenie, gorączka, lęk, niepokój psychoruchowy, nietypowe sny.

Niezbyt często: zaburzenia smaku, zaburzenia snu, omdlenia, rozszerzenie źrenic, zaburzenia widzenia, szumy uszne, krwawienie z nosa, krwawienie z przewodu pokarmowego, bruksizm, pobudzenie, nerwowość, napady panicznego lęku, stan splątania, kobiety: krwotok maciczny, krwotok miesiączkowy, zmniejszenie masy ciała, tachykardia, pokrzywka, łysienie, wysypka, świąd, obrzęk.

Rzadko: reakcje anafilaktyczne, agresja, bradykardia, zespół serotoninowy, depersonalizacja, omamy.

Częstość nieznana:  arytmia, dyskineza, zaburzenia ruchowe, drgawki, niepokój psychoruchowy, trombocytopenia, nieprawidłowe wydzielania hormonu antydiuretycznego, nieprawidłowy wynik prób czynnościowych wątroby, wydłużenie odstępu QT, zatrzymanie moczu, siniaki, obrzęki naczynioruchowe, hiponatremia, jadłowstręt, hipotonia ortostatyczna, zapalenie wątroby, mania, myśli i zachowania samobójcze, mlekotok, mężczyźni: priapizm.

Nie należy stosować preparatu u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat.

Preparatu nie należy stosować w ciąży, chyba, że jest to bezwzględnie konieczne oraz jedynie po dokładnym rozważeniu stosunku ryzyka do korzyści. 

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Kategoria

Stosowanie

Lek stosowany jest w leczeniu:- dużych epizodów depresji- zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego- zaburzeń lękowych z napadami lęku (lęk paniczny) z agorafobią lub bez agorafobii- społecznego zaburzenia lękowego (fobii społecznej)- uogólnionego zaburzenia lękowego

Działanie

Preparat działa przeciwdepresyjnie, jest selektywnym inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny o dużym powinowactwie do pierwotnego miejsca wiązania. Wiąże się  z miejscem allosterycznym na transporterze serotoniny, z 1000-krotnie mniejszym powinowactwem. Escytalopram nie ma  lub ma małe powinowactwo do wielu receptorów (w tym receptorów 5-HT1A, 5-HT2, DA D1 i D2, cholinergicznych receptorów muskarynowych, receptorów benzodiazepinowych i receptorów opioidowych, receptorów α1-, α2- i β-adrenergicznych oraz receptorów histaminowych H1). Po podaniu doustnym lek wchłania się prawie całkowicie, niezależnie od spożycia pokarmu. Maksymalne stężenie we krwi osiąga w ciągu 4 h. Escytalopram i jego główne metabolity wiążą się z białkami osocza w mniej niż 80%. Lek jest metabolizowany w wątrobie a wydalany z moczem.

Dodaj swoją opinię

Pola oznaczone * są wymagane

Brak komentarzy

W celu zadania pytania o produkt prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]. Dziękujemy

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem