Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Alergia

Objawy alergii skórnej i czynniki wywołujące alergię skórną. Choroby skóry dermatozy - rodzaje, objawy i zapobieganie

 Objawy alergii skórnej i czynniki wywołujące alergię skórną

Alergia skórna zaliczana jest do dermatoz, czyli dolegliwości związanych z występowaniem stanów chorobowych skóry. Emanuje się ona występowaniem wysypek i intensywnych zmian skórnych w konsekwencji oddziaływania czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Pojawiający się stan alergii skórnej znacząco pogarsza komfort życia osoby, doprowadzając do uporczywego swędzenia i łuszczenia się skóry.

Zobacz także artykuł: Choroby skóry.

W niniejszym artykule poruszamy kwestie związane z:

  • rodzajami schorzeń skóry,
  • czynnikami wywołującymi alergiczne zapalenie skóry,
  • objawami dermatozy,
  • sposobami radzenia sobie z zaczerwienieniem skórnym,
  • istotnymi zmianami skórnymi u najmłodszych,
  • najgroźniejszymi chorobami skórnymi,
  • alergiami,
  • pielęgnacji skóry wrażliwej,
  • rozgraniczeniu alergii i atopowego zapalenia skóry.

Dermatozy – rodzaje schorzeń skóry

Dermatozy to zbiorcze określenie różnorodnych chorób skórnych, związanych z pojawianiem się zmian na powierzchni tkanki. Mogą mieć one charakter genetyczny i niezależny bezpośrednio od stylu życia czy przyzwyczajeń człowieka, bądź być wywołane oddziaływaniem czynników zewnętrznych, wnikających głąb organizmu. Jedną z najczęściej pojawiających się dermatoz, na jaką skarżą się pacjenci, jest alergia skórna na twarzy wywołana sezonowymi pyłkami lub czynnikami uczulającymi. Ma ona charakter przemijający, tj. jej objawy ustępują po odsunięciu elementu drażniącego (alergenu). Jej objawy są często mylone z początkowymi etapami rozwoju atopowego zapalenia skóry.

Rodzaje chorób skóry i czynniki wywołujące alergiczne zapalenie skóry

Typologia chorób skórnych jest niezwykle szeroka i obejmuje kilkanaście grup o zmiennej etiologii chorobowej. Wśród dermatoz wyróżnia się przynajmniej kilkaset różnych jednostek chorobowych, charakteryzujących się zmiennymi cechami występowania. Prezentacja chorób alergicznych skóry prezentuje się następująco:

Alergiczne zapalenie skóry może zostać wywołane czynnikami uczulającymi. Główną grupą związków wywołujących niekorzystną zmianę alergiczną na skórze są alergeny oddziałujące zewnętrzne. Czasami dochodzi także do nadwrażliwości na różne składniki pokarmowe, co skutkuje pojawianiem się zaczerwienień skórnych i wyprysków. Mamy wówczas do czynienia z zapaleniem skórnym wywołanym czynnikami wewnętrznymi. Po jakim czasie znika wysypka alergiczna u dorosłych? Zwykle mija po odstawieniu czynnika alergicznego, czasami jednak może mieć postać przewlekłą. W szczególności, gdy kontakt z substancjami uczulającymi nie może zostać do końca wyeliminowany.

Jakie są objawy skórne chorób wewnętrznych?

Wewnętrzne stany chorobowe mogą dawać o sobie znać poprzez różnego rodzaju wypryski i zmiany skórne. W przebiegu wielu jednostek chorobowych dochodzi do powstawania rumieni, obrzęków, blizn czy siniaków. Niektóre choroby mogą wywoływać choroby skórne, które bliźniaczo przypominają skutki występowania alergii skórnych. Wiele osób zastanawia się, jakie mogą być związki pomiędzy niedoczynnością tarczycy a alergią skórną. Okazuje się, że problemy z tarczycą mogą skutkować pojawianiem się obszarowej suchości skórnej. Niekiedy dochodzi także do sporego obrzęku i zredukowanego ocieplania skórnego. Wśród innych objawów skórnych chorób wewnętrznych wymienić można np.: łupież, zmiany trądzikowe, rozstępy, owrzodzenia, kaszaki czy zmiany naczyniowe.

Jak radzić sobie z czerwonymi plamami na skórze?

Jak wygląda alergia skórna? W jej przebiegu dochodzi do powstawania różnych zmian skórnych, w tym pojawienia się rumieńców. Uczulona skóra czerwieni się w miejscach najbardziej newralgicznych i cienkich, dlatego z tego typu problemem mogą wiązać się poczucie wstydu czy odczuwanie nadmiernego stresu, szczególnie w kontaktach społecznych. W celu zniwelowania zaczerwienień można wykorzystać zarówno specjalistyczne środki lecznicze, jak i domowe sposoby na uczulenie skórne. Warto wybierać preparaty łagodzące, w formie wygodnych kremów i balsamów. Tłusta warstwa w postaci maści może nie być zbyt dobrym rozwiązaniem, o ile problemem rzeczywiście są kwestie alergiczne.

Zmiany skórne u dzieci, których nie należy bagatelizować

Warto kontrolować stan skóry naszych dzieci, w szczególności gdy skarżą się na różnego typu objawy swędzenia czy szczypania. Jeśli zauważymy niepokojące symptomy chorobowe, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza. Alergia skórna u niemowlaka czy też alergiczne zmiany skórne u dzieci w wieku szkolnym nie powinny być bagatelizowane, gdyż mogą one świadczyć o istniejących problemach zdrowotnych. Jednocześnie musimy pamiętać o zachowaniu największej higieny w mieszkaniu, częstym wymienianiu poszewek i systematycznemu wykorzystaniu bezpiecznych środków higienicznych. Leczenie domowe alergii skórnej u dziecka może nie być skuteczne. Dzieci, nie mając jeszcze dostatecznej wiedzy i doświadczenia, chętnie wchodzą w interakcję z rówieśnikami. Może to generować ryzyko zakażenia się nużeńcem ludzkim lub innym pasożytem.

Najgroźniejsze choroby skóry i podstawowe badania przy chorobach skóry

Dzięki dermatoskopii czy trichoskopii można zdiagnozować wiele różnych jednostek chorobowych skóry, w tym także poważne zmiany nowotworowe. W celu dokładnego postawienia diagnozy wykonuje się także zabiegi histopatologiczne czy badanie kapilaroskopijne. Specjaliści podkreślają, że szybkie postawienie diagnozy przyspiesza i ułatwia proces leczenia, zwiększając szansę na całkowite pozbycie się problemu. Każda zmiana skórna niewiadomego pochodzenia, jak np. alergia skórna w ciąży czy urojona alergia skórna na kota, powinna być konsultowana z lekarzem. Wśród najgroźniejszych chorób skórnych wymienia się m.in.: czerniaki, nabłoniaki, nowotwory podstawnokomórkowe, brodawkujące i kolczystokomórkowe.

Alergia skórna – co może ją wywołać?

Alergię skórną mogą wywołać zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Do pierwszej grupy zaliczają się wszelkiego rodzaju alergeny i substancje uczulające. Mogą to być także silnie drażniące związki chemiczne, które wywołują nagłe zmiany skórne. Do czynników wewnętrznych można zaliczyć predyspozycje genetyczne, występowanie chorób wewnętrznych czy stan odżywienia organizmu. Okazuje się bowiem, że część chorób skórnych może wynikać ze zbyt niskiej podaży witamin i minerałów w diecie.

Jak optymalnie nawilżać skórę i zapobiegać rozwojowi chorób?

Codzienna pielęgnacja skóry twarzy i dbanie o prawidłową higienę reszty ciała to absolutna podstawa, która pozwoli ograniczyć ryzyko powstawania chorób skórnych. W przypadku osób uczulonych należy rozważyć kwestię odczulania się lub systematycznego przyjmowania środków na alergię. Ważne jest także prowadzenie zdrowego trybu życia, pełnego ruchu i zrównoważonych posiłków. Jeśli skóra jest nienaturalnie przesuszona, należy przeanalizować skład używanych kosmetyków. Może się zdarzyć, iż w ich składzie uświadczymy niekorzystne substancje konserwujące lub poprawiające trwałośc produktu, które będą działać niekorzystnie na kondycję naszej skóry.

Polecane kosmetyki na problemy skórne – maści, kremy i inne preparaty

Czym złagodzić uczulenie na twarzy lub rękach? W procesie pielęgnacji stosuje się różnego rodzaju preparaty uzupełnione o związki cynku i substancje przeciwbakteryjne. Składnikiem wielu substancji myjących może być siarka, a także srebro koloidalne, które wykazuje właściwości odkażające. W przypadku intensywnych zmian trądzikowych wykorzystuje się płyny na bazie etanolu i mocne kremy przeciwtrądzikowe. Ważnym składnikiem kremów, maści i leków bez recepty na alergię skórną jest kwas salicylowy, retinol i kwas borowy. Na egzemę wykorzystuje się także produkty uzupełnione w odbudowujące lipidy lamelarne. W przypadku poważniejszych problemów alergiczno-skórnych wykorzystuje się także maści sterydowe i antybiotyki.

Alergia czy atopowe zapalenie skóry? – kiedy udać się do dermatologa?

Atopowe zapalenie skóry zaliczane jest do alergicznych zmian skórnych, więc de facto może być określane mianem alergii. W potocznym rozumieniu za alergie przyjmuje się inne, tymczasowo pojawiające się zmiany, które samoczynnie mijają po określonym czasie. W przypadku AZS dochodzi do poważnego przerwania bariery ochronnej skóry, a w wyniku zaburzeń pojawia się stan zapalny. Jeśli objawy utrzymują się kilka dni lub systematycznie nawracają – warto skonsultować taką sytuację z lekarzem. Jeśli jeszcze przed wizytą u specjalisty chcemy się zorientować co może być przyczyną naszych problemów – spójrzmy na zdjęcia dotyczące tego, jak wygląda alergia skórna (także zdjęcia uczulenia na środki chemiczne, aby rozróżnić oba przypadki).mgr farm. Cezary Stańczak
Ukończył Wydział Farmacji na Akademii Medycznej w Łodzi otrzymując tytuł magistra farmacji. Uzyskał też stopień MBA kończąc Wyższą Szkołę Kupiecką w Łodzi oraz Paris Business School.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.