Objawy alergii skórnej i czynniki wywołujące alergię skórną. Choroby skóry dermatozy - rodzaje, objawy i zapobieganie

Objawy alergii skórnej i czynniki wywołujące alergię skórną - zdjęcie

Alergia skórna zaliczana jest do dermatoz, czyli dolegliwości związanych z występowaniem stanów chorobowych skóry. Emanuje się ona występowaniem wysypek i intensywnych zmian skórnych w konsekwencji oddziaływania czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Pojawiający się stan alergii skórnej znacząco pogarsza komfort życia osoby, doprowadzając do uporczywego swędzenia i łuszczenia się skóry.

Zobacz także artykuł: Choroby skóry.

W niniejszym artykule poruszamy kwestie związane z:

  • rodzajami schorzeń skóry,
  • czynnikami wywołującymi alergiczne zapalenie skóry,
  • objawami dermatozy,
  • sposobami radzenia sobie z zaczerwienieniem skórnym,
  • istotnymi zmianami skórnymi u najmłodszych,
  • najgroźniejszymi chorobami skórnymi,
  • alergiami,
  • pielęgnacji skóry wrażliwej,
  • rozgraniczeniu alergii i atopowego zapalenia skóry.

Dermatozy – rodzaje schorzeń skóry

Dermatozy to zbiorcze określenie różnorodnych chorób skórnych, związanych z pojawianiem się zmian na powierzchni tkanki. Mogą mieć one charakter genetyczny i niezależny bezpośrednio od stylu życia czy przyzwyczajeń człowieka, bądź być wywołane oddziaływaniem czynników zewnętrznych, wnikających głąb organizmu. Jedną z najczęściej pojawiających się dermatoz, na jaką skarżą się pacjenci, jest alergia skórna na twarzy wywołana sezonowymi pyłkami lub czynnikami uczulającymi. Ma ona charakter przemijający, tj. jej objawy ustępują po odsunięciu elementu drażniącego (alergenu). Jej objawy są często mylone z początkowymi etapami rozwoju atopowego zapalenia skóry.

Rodzaje chorób skóry i czynniki wywołujące alergiczne zapalenie skóry

Typologia chorób skórnych jest niezwykle szeroka i obejmuje kilkanaście grup o zmiennej etiologii chorobowej. Wśród dermatoz wyróżnia się przynajmniej kilkaset różnych jednostek chorobowych, charakteryzujących się zmiennymi cechami występowania. Prezentacja chorób alergicznych skóry prezentuje się następująco:

Alergiczne zapalenie skóry może zostać wywołane czynnikami uczulającymi. Główną grupą związków wywołujących niekorzystną zmianę alergiczną na skórze są alergeny oddziałujące zewnętrzne. Czasami dochodzi także do nadwrażliwości na różne składniki pokarmowe, co skutkuje pojawianiem się zaczerwienień skórnych i wyprysków. Mamy wówczas do czynienia z zapaleniem skórnym wywołanym czynnikami wewnętrznymi. Po jakim czasie znika wysypka alergiczna u dorosłych? Zwykle mija po odstawieniu czynnika alergicznego, czasami jednak może mieć postać przewlekłą. W szczególności, gdy kontakt z substancjami uczulającymi nie może zostać do końca wyeliminowany.

Jakie są objawy skórne chorób wewnętrznych?

Wewnętrzne stany chorobowe mogą dawać o sobie znać poprzez różnego rodzaju wypryski i zmiany skórne. W przebiegu wielu jednostek chorobowych dochodzi do powstawania rumieni, obrzęków, blizn czy siniaków. Niektóre choroby mogą wywoływać choroby skórne, które bliźniaczo przypominają skutki występowania alergii skórnych. Wiele osób zastanawia się, jakie mogą być związki pomiędzy niedoczynnością tarczycy a alergią skórną. Okazuje się, że problemy z tarczycą mogą skutkować pojawianiem się obszarowej suchości skórnej. Niekiedy dochodzi także do sporego obrzęku i zredukowanego ocieplania skórnego. Wśród innych objawów skórnych chorób wewnętrznych wymienić można np.: łupież, zmiany trądzikowe, rozstępy, owrzodzenia, kaszaki czy zmiany naczyniowe.

Jak radzić sobie z czerwonymi plamami na skórze?

Jak wygląda alergia skórna? W jej przebiegu dochodzi do powstawania różnych zmian skórnych, w tym pojawienia się rumieńców. Uczulona skóra czerwieni się w miejscach najbardziej newralgicznych i cienkich, dlatego z tego typu problemem mogą wiązać się poczucie wstydu czy odczuwanie nadmiernego stresu, szczególnie w kontaktach społecznych. W celu zniwelowania zaczerwienień można wykorzystać zarówno specjalistyczne środki lecznicze, jak i domowe sposoby na uczulenie skórne. Warto wybierać preparaty łagodzące, w formie wygodnych kremów i balsamów. Tłusta warstwa w postaci maści może nie być zbyt dobrym rozwiązaniem, o ile problemem rzeczywiście są kwestie alergiczne.

Zmiany skórne u dzieci, których nie należy bagatelizować

Warto kontrolować stan skóry naszych dzieci, w szczególności gdy skarżą się na różnego typu objawy swędzenia czy szczypania. Jeśli zauważymy niepokojące symptomy chorobowe, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza. Alergia skórna u niemowlaka czy też alergiczne zmiany skórne u dzieci w wieku szkolnym nie powinny być bagatelizowane, gdyż mogą one świadczyć o istniejących problemach zdrowotnych. Jednocześnie musimy pamiętać o zachowaniu największej higieny w mieszkaniu, częstym wymienianiu poszewek i systematycznemu wykorzystaniu bezpiecznych środków higienicznych. Leczenie domowe alergii skórnej u dziecka może nie być skuteczne. Dzieci, nie mając jeszcze dostatecznej wiedzy i doświadczenia, chętnie wchodzą w interakcję z rówieśnikami. Może to generować ryzyko zakażenia się nużeńcem ludzkim lub innym pasożytem.

Najgroźniejsze choroby skóry i podstawowe badania przy chorobach skóry

Dzięki dermatoskopii czy trichoskopii można zdiagnozować wiele różnych jednostek chorobowych skóry, w tym także poważne zmiany nowotworowe. W celu dokładnego postawienia diagnozy wykonuje się także zabiegi histopatologiczne czy badanie kapilaroskopijne. Specjaliści podkreślają, że szybkie postawienie diagnozy przyspiesza i ułatwia proces leczenia, zwiększając szansę na całkowite pozbycie się problemu. Każda zmiana skórna niewiadomego pochodzenia, jak np. alergia skórna w ciąży czy urojona alergia skórna na kota, powinna być konsultowana z lekarzem. Wśród najgroźniejszych chorób skórnych wymienia się m.in.: czerniaki, nabłoniaki, nowotwory podstawnokomórkowe, brodawkujące i kolczystokomórkowe.

Alergia skórna – co może ją wywołać?

Alergię skórną mogą wywołać zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Do pierwszej grupy zaliczają się wszelkiego rodzaju alergeny i substancje uczulające. Mogą to być także silnie drażniące związki chemiczne, które wywołują nagłe zmiany skórne. Do czynników wewnętrznych można zaliczyć predyspozycje genetyczne, występowanie chorób wewnętrznych czy stan odżywienia organizmu. Okazuje się bowiem, że część chorób skórnych może wynikać ze zbyt niskiej podaży witamin i minerałów w diecie.

Jak optymalnie nawilżać skórę i zapobiegać rozwojowi chorób?

Codzienna pielęgnacja skóry twarzy i dbanie o prawidłową higienę reszty ciała to absolutna podstawa, która pozwoli ograniczyć ryzyko powstawania chorób skórnych. W przypadku osób uczulonych należy rozważyć kwestię odczulania się lub systematycznego przyjmowania środków na alergię. Ważne jest także prowadzenie zdrowego trybu życia, pełnego ruchu i zrównoważonych posiłków. Jeśli skóra jest nienaturalnie przesuszona, należy przeanalizować skład używanych kosmetyków. Może się zdarzyć, iż w ich składzie uświadczymy niekorzystne substancje konserwujące lub poprawiające trwałośc produktu, które będą działać niekorzystnie na kondycję naszej skóry.

Polecane kosmetyki na problemy skórne – maści, kremy i inne preparaty

Czym złagodzić uczulenie na twarzy lub rękach? W procesie pielęgnacji stosuje się różnego rodzaju preparaty uzupełnione o związki cynku i substancje przeciwbakteryjne. Składnikiem wielu substancji myjących może być siarka, a także srebro koloidalne, które wykazuje właściwości odkażające. W przypadku intensywnych zmian trądzikowych wykorzystuje się płyny na bazie etanolu i mocne kremy przeciwtrądzikowe. Ważnym składnikiem kremów, maści i leków bez recepty na alergię skórną jest kwas salicylowy, retinol i kwas borowy. Na egzemę wykorzystuje się także produkty uzupełnione w odbudowujące lipidy lamelarne. W przypadku poważniejszych problemów alergiczno-skórnych wykorzystuje się także maści sterydowe i antybiotyki.

Alergia czy atopowe zapalenie skóry? – kiedy udać się do dermatologa?

Atopowe zapalenie skóry zaliczane jest do alergicznych zmian skórnych, więc de facto może być określane mianem alergii. W potocznym rozumieniu za alergie przyjmuje się inne, tymczasowo pojawiające się zmiany, które samoczynnie mijają po określonym czasie. W przypadku AZS dochodzi do poważnego przerwania bariery ochronnej skóry, a w wyniku zaburzeń pojawia się stan zapalny. Jeśli objawy utrzymują się kilka dni lub systematycznie nawracają – warto skonsultować taką sytuację z lekarzem. Jeśli jeszcze przed wizytą u specjalisty chcemy się zorientować co może być przyczyną naszych problemów – spójrzmy na zdjęcia dotyczące tego, jak wygląda alergia skórna (także zdjęcia uczulenia na środki chemiczne, aby rozróżnić oba przypadki).

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Serce i układ krążenia

15 najczęstszych chorób układu krążenia: diagnostyka i leczenie
Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Szybka diagnostyka, podejmowanie leczenia i działań profilaktycznych mogą ochronić pacjentów przed rozwojem najpoważniejszych dolegliwości i powikłań....

Dieta i odchudzanie

Choroby metaboliczne: rodzaje, objawy i leczenie. Czy można im zapobiec?
Choroby metaboliczne obejmują szeroki zakres dolegliwości spowodowanych zaburzeniami przemian biochemicznych w organizmie. W ostatnich kilkudziesięciu latach ich częstotliwość znacznie wzrosła....

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dieta i odchudzanie

Dieta FMD – na czym polega dieta imitująca post, która odmładza organizm?
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet – dieta imitująca post) została opracowana przez profesora Valtera Longo. To stosunkowo nowe podejście do tematu postu okresowego, którego celem jest odmłodzenie organizmu przy jednoczesnym zmniejszeniu ry...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dieta i odchudzanie

Astaksantyna – królowa antyoksydantów, która działa jak eliksir młodości
Astaksantyna jest wyjątkowo silnym antyoksydantem. Skutecznie zwiększa odporność organizmu na promieniowanie słoneczne oraz zapobiega fotostarzeniu się skóry. ...

Dieta i odchudzanie

Dietetyk radzi - domowe sposoby na schudnięcie bez ćwiczeń
Wielu z nas nie ma czasu na regularne treningi sportowe. W takiej sytuacji warto pamiętać o kilku podstawowych regułach dietetycznych, które mogą znacznie przyspieszyć proces odchudzania. Zastanawiasz się, które domowe sposoby na schudnię...

Kosmetyki i uroda

Odżywcze i regenerujące maseczki na twarz – jak zrobić maseczkę oczyszczająca domowymi sposobami?
Podstawowa pielęgnacja skóry twarzy powinna opierać się na jej dokładnym i delikatnym oczyszczaniu, tonizacji, a następnie zastosowaniu odpowiednio dobranego serum i kremu. Dodatkowymi zabiegami, które warto wdrożyć do swojej p...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem