zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Choroby i dolegliwości

Lumbago (postrzał) – czym jest, ile twa i jak leczyć? Jakie mogą być przyczyny występowania i z czym walczyć?

 Lumbago (postrzał) – czym jest, ile twa i jak leczyć? Jakie mogą być przyczyny występowania i z czym walczyć?

Lumbago to określenie stosowane w przypadku nagłego i ostrego bólu w okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Oto podstawowe informacje na temat tego bolesnego i utrudniającego funkcjonowanie zespołu dolegliwości.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym jest lumbago,
 • co może być przyczyną lumbago i czy można mu zapobiec,
 • jak leczy się lumbago,
 • jakie ćwiczenia pomogą przy lumbago,
 • jaka jest profilaktyka lumbago.

Zobacz również: Ból kręgosłupa: przyczyny i objawy. Jak poradzić sobie z bólem kręgosłupa?

Czym tak właściwie jest lumbago?

Lumbago, inaczej postrzał, oznacza silny i nagły ból o rwącym charakterze, pojawiający się w okolicy krzyżowo-lędźwiowej kręgosłupa. Związane z przykurczem mięśni uczucie bólu promieniuje niżej, obejmując pośladki i nogi. Co ciekawe, zdarza się także tzw. lumbago szyjne lub piersiowe, choć są to rzadkie przypadki.

Atak lumbago może ustąpić po kilku godzinach, jednak w niektórych przypadkach ciągnie się całymi tygodniami. Najczęściej dochodzi do niego po wykonaniu szybkiego ruchu lub po umiarkowanym wysiłku. Ból jest szczególnie dokuczliwy podczas pochylania się bądź dźwigania, mocno utrudnia chodzenie i normalne funkcjonowanie. Chociaż atak lumbago przytrafić się może każdemu, szczególnie narażone są osoby cierpiące z powodu różnego rodzaju zwyrodnień kręgosłupa lub stawów.

Charakterystyczne objawy lumbago sprawiają, że zwykle diagnoza nie jest skomplikowana i obejmuje głównie wykluczenie innych schorzeń. To często występujący zespół dolegliwości, dotykający szczególnie osoby w wieku 30-50 lat. Zwykle dochodzi do samoistnego ustąpienia lumbago w ciągu ok. 6 tygodni, możliwe jest również skuteczne łagodzenie objawów.

Jakie mogą być przyczyny lumbago?

Przyczyny lumbago nie są do końca określone. Eksperci uważają, że atak wywołany jest przeciążeniem i nagłym przesunięciem dysków do wnętrza kanału kręgowego. Dochodzi w ten sposób do uciskania nerwów i powstania uczucia bólu. Istnieje wiele czynników, mogących zwiększyć ryzyko ataku lumbago. Są to m.in.:

 • zbyt duża masa ciała,
 • podwyższone napięcie mięśniowe,
 • wady postawy,
 • urazy kręgosłupa,
 • długotrwałe przebywanie w jednej pozycji,
 • brak aktywności fizycznej,
 • stany zapalne kości i stawów,
 • dźwiganie w nieprawidłowy sposób,
 • choroby układu kostnego.

Lumbago – leczenie

Leczenie lumbago jest zarówno przyczynowe, jak i objawowe. W fazie ostrego bólu stosuje się przede wszystkim leki na lumbago, pozwalające zmniejszyć ból, stan zapalny i napięcie nerwowo-mięśniowe. Poza leczeniem farmakologicznym ważne jest kompleksowe zadbanie o stan kręgosłupa, dzięki któremu możliwe jest minimalizowanie ryzyka nawrotów.

Jak leczyć lumbago po zakończeniu ostrej fazy? Zalecana jest fizjoterapia, fizykoterapia (np. laseroterapia, krioterapia czy elektroterapia), terapia manualna bądź masaż leczniczy. Pamiętajmy, że choroba lumbago nie jest w rzeczywistości osobną jednostką chorobową, a raczej zespołem dolegliwości. Jedynie kompleksowe podejście pozwala skutecznie rozluźnić tkanki, zmniejszyć ucisk na kręgosłup i zadbać o jego właściwą ruchomość i kondycję. Świetnym rozwiązaniem są ćwiczenia relaksacyjne i rehabilitacja w wodzie – woda pozwala maksymalnie odciążyć kręgosłup i wywiera doskonały wpływ na napięte mięśnie.

Walkę z lumbago mogą dodatkowo wspierać domowe sposoby, np. rozgrzewanie pleców termoforem, stosowanie Amolu lub delikatny masaż.

Jak wygląda profilaktyka lumbago?

Lumbago związane jest z nadmiernym obciążeniem kręgosłupa. Dlatego warto pamiętać na co dzień o przyjmowaniu prawidłowej pozycji podczas dźwigania ciężkich przedmiotów, ale też w trakcie codziennej pracy np. przy komputerze. Wskazane jest prowadzenie zdrowego stylu życia i regularna aktywność fizyczna, a w szczególności wzmacnianie i rozciąganie mięśni. Dobrze jest zadbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała i dobrą kondycję fizyczną – w jej zachowaniu pomogą różnego rodzaju dobroczynne substancje np. witamina U, witamina K, tiamina czy biotyna. Osoby mające problemy z układem kostnym i stawowym mogą sięgnąć po witaminy na stawy.

Przykładowe ćwiczenia przy lumbago

Ćwiczenia na lumbago są proste i bez problemu wykonamy je samodzielnie w domu. Pierwsze z nich wykonujemy, leżąc na brzuchu z rękoma podpartymi na przedramionach. Zadanie polega na powolnym unoszeniu głowy – startujemy z pozycji, w której wzrok skierowany jest do dołu i broda przyciągnięta do mostka, a kończymy w pozycji ze wzrokiem skierowanym przed siebie. Uniesioną głowę trzymamy tak przez kilka sekund, po czym opuszczamy. Wykonujemy ćwiczenie ok. 10 razy.

Inne przykładowe ćwiczenie można wykonać, stojąc przy ścianie. Stajemy ok. pół metra od niej, bokiem. Bliżej ściany powinna znaleźć się strona ciała, na której opieramy ciężar podczas przechodzenia lumbago. Wykonujemy ruch, polegający na oparciu się o ścianę barkiem, a następnie zbliżaniu do ściany biodra. Zalecane jest wykonanie kilkunastu powtórzeń.

Czy można zapobiec lumbago?

Lumbago przechodzi w swoim życiu ok. 80% ludzi. Jednorazowy atak może zdarzyć się każdemu i trudno mu zapobiec. Z pewnością jednak mamy wpływ na minimalizowanie ryzyka – w szczególności powinny zadbać o to osoby ze schorzeniami kręgosłupa czy stawów.

Profilaktyka polega przede wszystkim na zdrowym stylu życia i unikaniu przeciążania kręgosłupa. Pamiętajmy o kucaniu, gdy podnosimy coś ciężkiego. Ta prosta zasada pozwoli uniknąć problemów z odcinkiem lędźwiowym.

Lumbago to zespół dolegliwości, które potrafią być bardzo bolesne i uniemożliwić normalne codzienne funkcjonowanie. Dbajmy o to, by nie obciążać nadmiernie kręgosłupa, zwłaszcza jeśli cierpimy na schorzenia kości lub stawów.mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.