Łupież pstry – przykra dolegliwość na głowie. Łupież pstry u dorosłych i dzieci - objawy, leczenie

Łupież pstry – przykra dolegliwość na głowie - zdjęcie

Skóra głowy jest szczególnym miejscem na ciele człowieka. Ze względu na środowisko i warunki panujące na skalpie, często dochodzi do zajęcia skóry głowy przez patogeny, takie jak bakterie czy grzyby. Jedną z częstszych chorób owłosionej skóry głowy oraz innych partii ciała jest łupież pstry. To dolegliwość wywołana przez drobnoustroje grzybicze, a objawy choroby prowadzą do dyskomfortu, przewlekłego świądu oraz wykwitów skórnych. Od rozpoznania choroby i szybkiego wdrożenia leczenia zależy jego skuteczność oraz efektywność. Warto dowiedzieć się, jakie symptomy świadczą o rozwoju łupieżu pstrego.

Zobacz też artykuł: Łojotokowe zapalenie skóry - leczenie, objawy i przyczyny ŁZS.

Z artykułu dowiesz się:

 • Czym jest łupież pstry?
 • Jak rozpoznać łupież pstry?
 • Jakie patogeny odpowiadają za rozwój dermatozy?
 • Jak skutecznie leczyć łupież pstry?

Łupież pstry – co to jest i jak go rozpoznać?

Termin "łupież" wielu osobom kojarzy się wyłącznie z dolegliwością owłosionej skóry głowy. Łupież pstry jest dermatozą, która swoim zasięgiem obejmuje skalp oraz ciało, najczęściej w obszarze pleców, klatki piersiowej i szyi. Łupież pstry na głowie jest przewlekłą, powierzchniową grzybicą, za której rozwój odpowiadają patogeny grzybicze z rodziny Malassezia. To drobnoustroje naturalnie bytujące na owłosionej skórze głowy, które w stanie fizjologicznym nie wywołują dermatozy. Do rozwoju choroby przyczyniają się czynniki, które prowadzą do szybkiego przyrostu populacji patogenu, jak potliwość skóry lub wzmożone wydzielanie łoju w gruczołach łojowych.

Jak rozpoznać łupież pstry? Pierwszym symptomem rozwoju łupieżu skórnego jest pojawienie się zmian na powierzchni skóry. Wykwity charakteryzują się nieregularnym kształtem i przyjmują postać plam o różowym, beżowym lub brunatnym wybarwieniu. Plamy są szczególnie widoczne w okresie letnim, ze względu na zahamowanie produkcji melaniny, czyli naturalnego barwika skóry, przez co obszary objęte dermatozą nie opalają się równomiernie z resztą ciała. Dodatkowo, objawem łupieżu pstrego jest silny świąd i pieczenie połączone z łuszczeniem się naskórka.

Jak wygląda łupież pstry? Czym różni się od łupieżu głowy?

Lekarz dermatolog lub trycholog zazwyczaj nie ma problemu z rozpoznaniem łupieżu pstrego, ze względu na charakterystyczne objawy. Do głównych symptomów dermatozy należą:

 • wykwity skórne o charakterze plam, które obejmują skórę głowy, klatkę piersiową, przedramiona, plecy, a niekiedy nawet twarz, często mylone z łuszczącymi się plamami, uwidoczniającymi się w przebiegu AZS,
 • plamy wyróżniają się białym, beżowym, różowym lub ciemnobrunatnym wybarwieniem,
 • widoczne na ciele wykwity mogą występować pojedynczo lub zlewać się w skupiska,
 • wraz z rozwojem choroby dochodzi do pojawienia się silnego świądu, na skutek łuszczenia się na naskórka,
 • niekiedy plamom towarzyszy niewielki stan zapalny, który powoduje pieczenie.

Wiele osób, nie znających etiologii łupieżu pstrego, myli go z pospolitym łupieżem głowy. Łupież głowy obejmuje jedynie owłosioną skórę głowy, a jego objawem jest biały, sypki proszek wszechobecny na włosach i skalpie, a także symptomy towarzyszące, jak wypadanie włosów. Jego przyczyną również jest działanie grzybów z gatunku Malassezia, do jego rozwoju zazwyczaj przyczynia się dodatkowy czynnik, jak na przykład stres, ogólnoustrojowa choroba organizmu czy zła pielęgnacja skóry głowy i włosów.

Łupież pstry – jaka jest główna przyczyna?

Za rozwój łupieżu pstrego odpowiadają grzyby z gatunku Malassezia, a dokładniej Malassezia furfur. To patogen naturalnie bytujące na skórze głowy człowieka, a dolegliwość rozwija się w momencie nadmiernego namnażania się drobnoustrojów. Za przyspieszony wzrost populacji grzybów Malassezia odpowiada:

 • nadmierna potliwość skóry głowy,
 • długotrwałe przebywanie w ciepłych i wilgotnych miejscach, przez co dochodzi do zmiany warunków środowiskowych na skalpie,
 • podczas przewlekłego lub krótkotrwałego obniżenia odporności,
 • nieodpowiednia higiena, na przykład nie wykonywanie peelingu skóry głowy, zbyt długie używanie jednego ręcznika,
 • częste korzystanie z sauny lub basenu.

Grzyby odpowiedzialne za rozwój choroby odżywiają się naskórkiem i łojem. W przypadku pojawienia się wyżej wymienionych czynników dochodzi do zwiększonej kolonizacji patogenu, czego efektem jest zachorowanie na łupież pstry.

Łupież pstry u dorosłych i dzieci. Objawy

Łupież pstry jest dolegliwością o charakterze przewlekłym, co oznacza, że po wyleczeniu często pojawia się powtórnie. Dermatoza u dorosłych i dzieci objawia się nieestetycznymi wykwitami skórnymi, które pojawiają się na powierzchni:

 • klatki piersiowej,
 • szyi,
 • pleców,
 • ramion,
 • ud,
 • niekiedy twarzy i pachwin.

Dodatkowym, uporczywym objawem jest silny świąd, do którego dochodzi na skutek łuszczenia się naskórka. Skóra w obszarach zmienionych chorobowo jest szorstka, nieprzyjemna w dotyku i często towarzyszy jej nadmierne rogowacenie. Po rozpoznaniu objawów konieczna jest konsultacja lekarska, której celem jest ustalenie odpowiedniego leczenia.

Czy łupież pstry jest zaraźliwy?

Łupież pstry jest chorobą zakaźną, niemniej jednak współczynnik zakażalności nie jest tak wysoki, jak w przypadku grzybicy stóp czy paznokci. Do przeniesienia patogenu z człowieka na człowieka dochodzi najczęściej podczas kontaktu z osobistymi przedmiotami osoby chorującej, takich jak:

 • ręczników do wycierania ciała,
 • szczotki lub grzebienia do włosów,
 • bielizny lub odzieży.

Dodatkowo, częste przebywanie w miejscach, w których warunki ułatwiają przeżywanie i namnażanie się patogenu z gatunku Malassezia również jest czynnikiem, który prowadzi do zakażenia się chorobą. Podczas przebywania na basenie, saunie, solarium, czy gabinetach urody i masażu warto szczególnie zadbać o własną higienę osobistą.

Łupież pstry a opalanie i inne zabiegi. Co jest dozwolone?

Osoby chorujące na łupież pstry powinny całkowicie zrezygnować z ekspozycji skóry na działanie promieniowania słonecznego. Kontakt promieni słonecznych z wykwitami może prowadzić do zaostrzenia przebiegu choroby, a także rozwoju miejscowego stanu zapalnego. Dodatkowo, obszary skóry zmienione chorobowo posiadają zahamowaną produkcję barwinka skóry przez patogen melaniny, dlatego opalanie może prowadzić do pojawienia się nieestetycznych, białych wybarwień.

Skórę z aktywnym łupieżem pstrym należy traktować delikatnie. Przed każdym kontaktem z promieniami słonecznymi należy zabezpieczyć ją, aplikując filtr przeciwsłoneczny. Warto również chronić ją przed nadmiernym złuszczaniem poprzez nakładanie lekkich, delikatnych balsamów. Wszelkie zabiegi, mające przywrócić skórze dawny wygląd należy odłożyć do momentu całkowitego wyleczenia choroby.

Łupież pstry – jak go leczyć?

Sposób leczenia łupieżu pstrego jest dobierany do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Dermatolog, po obejrzeniu zmian, najczęściej odnajduje źródło namnażania się grzybów z rodziny Malassezia, które są odpowiedzialne za rozwój choroby. Po ustaleniu przyczyny ich nadmiernego bytowania na powierzchni skóry i jej usunięcia możliwe jest skuteczne przeprowadzenie kuracji pozwalającej na eliminację problemu.

Leczenie łupieżu pstrego - jakie środki stosuje się do niwelowania objawów choroby?

 • szampony przeciwgrzybicze,
 • przeciwgrzybicze preparaty, które zawierają klotrimazol, mikonazol lub ketokonazol,
 • szampony przeciwłupieżowe,
 • mydła oraz szampony zawierające kwas salicylowy,
 • płyny do aplikacji na wykwity skórne, które zawierają pityronian cynku.

W przypadku braku działania substancji zewnętrznych i spowolnione gojenie się zmienionych chorobowo zmian, lekarz dermatolog zazwyczaj decyduje się na wprowadzenie leków doustnych. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.