Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?

Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień? - zdjęcie

Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach tarczykowych oraz przyrzęskowych. W przypadku, gdy jęczmień nie zostanie wyleczony, będzie stale powracał. Co to jest jęczmień? W jaki sposób powstaje? Jak można go wyleczyć? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Czym jest jęczmień?

Jęczmień na oku to po prostu grudkowy ropień jednego lub więcej gruczołów, a swoje ujście znajduje on na powiece. W sporej większości wypadków występuje on zaraz przy linii rzęs po zewnętrznej stronie powieki, a powodem jego występowania jest gronkowiec.

Nie możemy jednak nie wspomnieć, że występują także tak zwane jęczmienie wewnętrzne. Kogo atakuje ten problem? Zarówno mężczyzn, jak i kobiety bez względu na to, w jakim są wieku. Warto również zaznaczyć, że niekiedy występuje podatność na jego nawracanie - szczególnie jęczmień u dziecka.

Rodzaje jęczmienia

Jęczmień może występować w różnych odmianach. Jedną z nich jest jęczmień zewnętrzny. Jak powstaje? Za sprawą gronkowcowego zapalenia gruczołów Mollla, czy też Zeissa. Celem jego ataku jest zewnętrzna powieka. Wyglądem przypomina czerwoną plamkę, która jest bardzo bolesna. Po pewnym czasie pojawia się obrzęk, który tworzy żółty lub różowy czubek. Jęczmień ten utrzymuje się przez kilka dni, po czym pęka oraz zasycha.

Kolejnym typem jest jęczmień wewnętrzny. Ten rodzaj zakażenia powodowany jest zapaleniem gruczołów tarczykowych. Jęczmień w oku jest mniej widoczny niż wyżej opisany jęczmień zewnętrzny, jednak znacznie bardziej bolesny. Możemy go dostrzec po podniesieniu powieki, pod którą znajdziemy żółtą grudkę. W tym wypadku nie będzie ona pękała, a po prostu zanikała. 


Jak powstaje jęczmień na oku i czy da się nim zarazić?

Na samym początku tego schorzenia na brzegach powiek zaczyna pojawiać się delikatne zaczerwienienie, które dokucza bólem oraz swądem. Niedługo potem znacznie się ono powiększa, po czym przekształca się w krostę, która jest pełna ropy.

Jak się można domyśleć, wygląda to bardzo nieatrakcyjnie, dlatego warto jak najszybciej pozbyć się tego problemu. Co więcej, nieleczony jęczmień pod okiem może nawet skutkować gradówką. Nie możemy również nie wspomnieć, że jęczmień jest zaraźliwy, dlatego pod żadnym pozorem nie należy dzielić poduszek, pościeli czy też ręcznika z osobą zakażoną.

Jakie są przyczyny powstawania jęczmienia na oku?

Jęczmień ozimy to po prostu ropień, który wywoływany jest przez wszelkiego rodzaju bakterie. Dzieje się tak, gdyż dostają się one do błony śluzowej, na przykład poprzez dotykanie powiek brudnymi rękoma. Również stałe przebywanie pośród środków chemicznych czy też dymu papierosowego prowadzi do pojawiania się jęczmienia.

Jakie mogą być inne przyczyny pojawienia się jęczmienia?

 • Starszy wiek,
 • Niepoprawne usuwanie makijażu,
 • Źle dobranego kosmetyki do demakijażu,
 • Jasna karnacja,
 • Trądzik różowaty czy też łojotokowe zapalenie skóry,
 • Źle skorygowana wada czy też alergie oczne.

Warto również wspomnieć, że jęczmieniowi sprzyja także długotrwały stres czy niska odporność. Co więcej, jęczmień bardzo często jest także oznaką nieleczonej cukrzycy - dlatego warto sprawdzać poziom cukru w swojej krwi, jeśli ją podejrzewamy. To bardzo groźna choroba, tak samo, jak celiakia.

Jak objawia się jęczmień?

Jęczmień to bardzo nieduża grudka, która charakteryzuje się swoim dość wyraźnym czubkiem o żółtej barwie. Po kilku dobach od momentu, w którym się pojawi, po prostu pęknie oraz w pewnym stopniu samoistnie się oczyści. Pozostałą ropę, która zostanie w naszym ciele, należy bardzo starannie wycisnąć.

Jak to zrobić? W tym celu powinniśmy delikatnie podnieść powiekę za pomocą rzęs. Po tym działaniu należy skorzystać z nawilżonego płatka kosmetycznego oraz usunąć strupki, jakie pojawiły się wokoło jęczmienia.

Jakie objawy występują u osoby, borykającej się z jęczmieniem?

 • Łzawienie,
 • Obrzęk powieki,
 • Zaróżowienia,
 • Bóle w okolicach powieki,
 • Znacznie zwiększona wrażliwość na światło.

Jak wyleczyć jęczmień?

Kiedy jęczmień będzie pękał, wydzieli się z niego ropa. Niedługo potem rana się zagoi, jednak warto zapewnić naszemu organizmowi, a w szczególności układowi pokarmowemu, leki oraz suplementy, które go wzmocnią. Na młody jęczmień tabletki powinny wystarczyć - znacznie szybciej zakończy się proces jego dojrzewania.

Samo pęknięcie może zostać znacznie przyśpieszone za sprawą maści na jęczmień czy też ciepłych kompresów. Maść na jęczmień kupimy w każdej aptece, a każdy z nas w swoim własnym domu może przygotować wilgotne kompresy z dodatkiem ziela świetlika czy też świeżej pietruszki. Okłady te powinny być stosowane kilka razy każdego dnia przez około 15 minut. Dzięki nim ból oraz odczyn zapalny zostanie odczuwalnie zmniejszony.

W przypadku, gdy miną dwa dni, a nasze domowe leczenie nie przyniesie żadnych efektów, należy udać się do specjalisty. Możliwe, że konieczne będzie terapia antybiotykowa, która zostanie nam przepisana przez okulistę. 

Domowe sposoby na młody jęczmień - co warto wiedzieć?

Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie jajka. W celu pozbycia się jęczmienia konieczne jest rozmasowanie, a także rozgrzanie powieki, co będzie skutkowało usunięciem ropy ze zbiornika. Aby to zrobić, warto wykorzystać właśnie jajko ugotowane na twardo. Jego kształt jest zbliżony do oka, dlatego bardzo łatwo możemy przeprowadzić masaż.

Równie dobrym sposobem jest wykorzystanie złotej obrączki. Spora część osób wierzy, że pocieranie złotem pomaga, gdyż za pomocą tarcia jesteśmy w stanie wytworzyć wiele ciepła. Co więcej, takie działanie wzmacnia ukrwienie w danym miejscu, co pomaga białym krwinkom walczyć z infekcją.

Jak zapobiegać powstawaniu jęczmienia?

Jeśli nie chcesz ryzykować, że na Twoim oku pojawi się jęczmień, pamiętaj: najważniejsze jest to, aby dbać o higienę. Częste mycie dłoni to świetna profilaktyka, która może nas uchronić przed zakażeniem jęczmieniem. Zanim pójdziemy spać, należy również koniecznie pozbywać się swojego makijażu.

Warto również wspomnieć o tym, że nasze oczy nie przepadają za przebywaniem w ciemnych pomieszczeniach, dlatego po prostu ich unikajmy. Nie powinniśmy także pożyczać cudzych kosmetyków oraz wyrzucać te, których termin ważności już dawno minął.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Serce i układ krążenia

15 najczęstszych chorób układu krążenia: diagnostyka i leczenie
Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Szybka diagnostyka, podejmowanie leczenia i działań profilaktycznych mogą ochronić pacjentów przed rozwojem najpoważniejszych dolegliwości i powikłań....

Dieta i odchudzanie

Choroby metaboliczne: rodzaje, objawy i leczenie. Czy można im zapobiec?
Choroby metaboliczne obejmują szeroki zakres dolegliwości spowodowanych zaburzeniami przemian biochemicznych w organizmie. W ostatnich kilkudziesięciu latach ich częstotliwość znacznie wzrosła....

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dieta i odchudzanie

Dieta FMD – na czym polega dieta imitująca post, która odmładza organizm?
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet – dieta imitująca post) została opracowana przez profesora Valtera Longo. To stosunkowo nowe podejście do tematu postu okresowego, którego celem jest odmłodzenie organizmu przy jednoczesnym zmniejszeniu ry...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dieta i odchudzanie

Astaksantyna – królowa antyoksydantów, która działa jak eliksir młodości
Astaksantyna jest wyjątkowo silnym antyoksydantem. Skutecznie zwiększa odporność organizmu na promieniowanie słoneczne oraz zapobiega fotostarzeniu się skóry. ...

Dieta i odchudzanie

Dietetyk radzi - domowe sposoby na schudnięcie bez ćwiczeń
Wielu z nas nie ma czasu na regularne treningi sportowe. W takiej sytuacji warto pamiętać o kilku podstawowych regułach dietetycznych, które mogą znacznie przyspieszyć proces odchudzania. Zastanawiasz się, które domowe sposoby na schudnię...

Kosmetyki i uroda

Odżywcze i regenerujące maseczki na twarz – jak zrobić maseczkę oczyszczająca domowymi sposobami?
Podstawowa pielęgnacja skóry twarzy powinna opierać się na jej dokładnym i delikatnym oczyszczaniu, tonizacji, a następnie zastosowaniu odpowiednio dobranego serum i kremu. Dodatkowymi zabiegami, które warto wdrożyć do swojej p...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem