Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Serce i układ krążenia

Zaburzenia rytmu serca - kiedy udać się na badania kardiologiczne i jak wygląda badanie Echo serca?

 Zaburzenia rytmu serca - jak wygląda badanie Echo serca?

Zaburzenia rytmu serca to dolegliwości, które objawiają się nieregularnością w jego funkcjonowaniu. Mimo iż dla wielu ludzi mogą być one całkowicie bezobjawowe, dla części z nich mogą być stanem zagrożenia życia.

 Z naszego artykułu dowiesz się:

 • czym objawia się zaburzenie rytmu serca, 
 • jakie są przyczyny arytmii, 
 • na czym polega badanie echokardiograficzne, 
 • jak przygotować się do badania echa serca, 
 • jak odczytać i zinterpretować wyniki, 
 • czym jest niemiarowość oddechowa, 
 • jak leczy się zaburzenia rytmu serca, 
 • co zrobić w przypadku wysokiego tętna i kołatania,
 • jaki jest związek między COVID a wysokim pulsem. 

Zobacz także: Tachykardia - na czy polega częstoskurcz i czy jest groźny dla zdrowia

Zaburzenia rytmu serca czym się objawiają?

Zaburzenia rytmu serca nazywane są inaczej arytmią. U wielu osób zaburzenia te nie dają praktycznie żadnych objawów, a do rozpoznania problemu dochodzi podczas rutynowych badań. W przypadku poważnych schorzeń mogą występować dokuczliwe dolegliwości. Im większe i cięższe objawy tym groźniejsza arytmia serca. U każdej chorej osoby objawy mogą być różne, jednak najczęściej występują:

 • duszności, 
 • trudności z oddychaniem, 
 • uczucie dławienia, 
 • kołatanie serca i wysoki puls lub uczucie zbyt wolno bijącego serca, 
 • bóle wieńcowe,
 • utrata przytomności, 
 • zasłabnięcia, 
 • niepokój i lęk, 
 • zawroty głowy, 
 • zaburzenia pamięci. 

Jakie są rodzaje arytmii serca?

Występują trzy rodzaje zaburzeń rytmu serca, czyli arytmii. Są to:

 • częstoskurcz zatokowy, czyli tachykardia - występuje w przypadku regularnego, choć przyśpieszonego tętna (powyżej 100 uderzeń na minutę);
 • rzadkoskurcz zatokowy, czyli bradykardia - tętno jest regularne, jednak zbyt wolne (poniżej 60 uderzeń na minutę);
 • skurcze dodatkowe serca (ektopowe) - to dodatkowe uderzenia serca, które nie są związane z pompowaniem krwi do narządów, najczęściej występuje w spoczynku.  

Arytmia: zaburzenia rytmu serca - jakie są przyczyny zaburzeń rytmu serca?

Przyczyny arytmii są związane z niestabilnością elektryczną mięśnia sercowego, jednak lekarze twierdzą, że u wielu osób bardzo trudno jest określić jednoznaczną przyczynę zaburzeń rytmu serca. Najczęściej zaburzenia rytmu serca towarzyszą innym schorzeniom układu sercowo-naczyniowego, np. chorobie wieńcowej. Arytmia bardzo często towarzyszy chorobom takim jak: nadciśnienie tętnicze, niedociśnienie tętnicze, miażdżyca, choroba zastawek serca, choroba niedokrwienna serca. Czasami może również współistnieć z Zespołem Wolffa-Parkinsona-White'a, a także z cukrzycą, zakażeniami wirusowymi, bakteryjnymi i grzybiczymi oraz z zaburzeniami pracy tarczycy. Dodatkowo przyczyną zaburzeń rytmu serca może być nadmiar kofeiny, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, nadmiar stresu, hipomagnezemia, hipokaliemia oraz przyjmowanie niektórych leków. 

Badanie echokardiograficzne – na czym polega to badanie echo serca?

Badanie echokardiograficzne inaczej echo serca jest badaniem obrazowym, które wykorzystując do swojego działania fale ultradźwiękowe, pozwala na obserwację zastawek i przedsionków serca. Pokazuje również, jak pracuje cały mięsień sercowy. Wyróżniamy kilka rodzajów badania echokardiogaficznego, np.:

 • przezklatkowe - gdzie głowica urządzenia est przykładana do klatki piersiowej;
 • wysiłkowe - wykonywane podczas wysiłku fizycznego;
 • przezprzełykowe - przeprowadzane za pomocą sondy z głowicą, umieszczanej w przełyku;
 • dopplerowskie - które wskazuje przepływ krwi w sercu. 

Warto wiedzieć, że badanie to jest całkowicie bezpieczne, zarówno dla dzieci, niemowląt, jak i dorosłych. 

Jak przygotować się do badania echo serca?

Do badania echa serca, wykonywanego przezklatkowo nie trzeba się specjalnie przygotowywać. To rutynowe badanie, co do którego nie ma znaczenia ilość spożytych posiłków czy wypitej wody. Kiedy jednak badanie będzie wykonywane przezprzełykowo, pacjent powinien być nad czczo. 

Jak odczytać i interpretować wyniki echa serca?

Interpretacja wyniku badania echokardiograficznego powinna zawsze pozostawać w kwestii lekarza prowadzącego. Niejednokrotnie bywa, iż inny lekarz próbując zinterpretować wynik nie mając całego obrazu klinicznego pacjenta, może dokonać błędu. Wszystko przez niejednoznaczność medycyny i indywidualną budowę fizjologiczną, która nie zawsze musi stanowić odstępstwo od reguły. Oczywiście nie warto szukać informacji w Internecie, gdyż może rodzić to niepotrzebny stres i poczucie zagrożenia. Najlepiej udać się z wynikiem do lekarza prowadzącego, który wyjaśni wszelkie wątpliwości. 

Niemiarowość oddechowa - zwolnienie pracy i przyspieszenie bicia serca

Niemiarowość serca jest jedną z najczęściej występujących zaburzeń rytmu serca. Objawia się tym, że akcja serca powoli zaczyna przyśpieszać wraz z wdechem powietrza i powolnym zwalnianiem wraz z wydechem. To arytmia fizjologiczna, która najczęściej występuje u dzieci i młodzieży, rzadziej u dorosłych. Czasami mogą cierpieć na nią także osoby z zaburzeniami układy autonomicznego. Warto wiedzieć, że schorzenie to nie wymaga leczenia. 

Na czym polega leczenie farmakologiczne zaburzeń rytmu serca?

Spośród najczęściej stosowanych leków w leczeniu arytmii serca wymienia się: glikozydy, beta-blokery u osób cierpiących na chorobę niedokrwienną serca bądź nadciśnienie tętnicze, antagoniści wapnia i amiodaron, które powodują skutki uboczne oraz propafenon - stosowany u pacjentów z migotaniem przedsionków. Świetne efekty we wspomaganiu leczenia zaburzeń rytmu serca lub ich zapobieganiu wykazują suplementy diety z kwasami omega-3. Warto również pomyśleć o suplementacji magnezu, którego niedobory mogą przyczynić się do problemów takich jak: mocne bicie serca czy przeskakiwanie serca. 

Wysokie tętno przy infekcji, po szczepieniu i w sytuacji kołatania serca - co robić?

Okazuje się, że wysokie tętno przy infekcji jest często spotykaną dolegliwością. Może to być również związane z przeżywanym stresem. W takiej sytuacji możliwy jest także wysoki puls w spoczynku, szczególnie u osób cierpiących na zaburzenia pracy serca. Dodatkowo możliwy jest również wysoki puls po szczepieniu. Związane jest to z naturalną reakcją organizmu i wystąpieniem NOP - Niepożądanym Odczynem Poszczepiennym. W takiej sytuacji, warto skonsultować się z lekarzem. 

COVID a wysoki puls co oznacza puls po wyżej 90

Covid-19 w przypadku wystąpienia u osób z arytmią serca, mogą wystąpić zaostrzone objawy prowadzące do migotania przedsionków czy powodujące dodatkowe skurcze serca. Dodatkowo Covid-19 może powodować wysoki puls, związany ze wzrostem ciśnienia, kołataniem serca i bólem w klatce piersiowej. W przypadku wystąpienia takich objawów należy koniecznie poszukać pomocy lekarskiej. Puls na poziomie około 90 jest wartością prawidłową, gdyż tętno powinno wynosić od 60 do 100 uderzeń na minutę. Czym grozi wysoki puls? Najczęściej jest sygnałem rozwijającej się choroby związanej z zaburzeniami rytmu serca lub nadmiernym stresem czy zbyt dużą ilością spożytej kofeiny. 

Wysoki puls objawy - kołatanie serca i złe samopoczucie. Jak długo można żyć z arytmią serca? Arytmia serca jest chorobą, która w wielu przypadkach jest nieszkodliwa i nie wpływa na skrócenie życia. Koniecznie należy prowadzić zdrowy tryb życia, zadbać o dietę i pozostawać pod stałą opieką lekarską.mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.