Zaburzenia rytmu serca - kiedy udać się na badania kardiologiczne i jak wygląda badanie Echo serca?

Zaburzenia rytmu serca - jak wygląda badanie Echo serca? - zdjęcie

Zaburzenia rytmu serca to dolegliwości, które objawiają się nieregularnością w jego funkcjonowaniu. Mimo iż dla wielu ludzi mogą być one całkowicie bezobjawowe, dla części z nich mogą być stanem zagrożenia życia.

 Z naszego artykułu dowiesz się:

 • czym objawia się zaburzenie rytmu serca, 
 • jakie są przyczyny arytmii, 
 • na czym polega badanie echokardiograficzne, 
 • jak przygotować się do badania echa serca, 
 • jak odczytać i zinterpretować wyniki, 
 • czym jest niemiarowość oddechowa, 
 • jak leczy się zaburzenia rytmu serca, 
 • co zrobić w przypadku wysokiego tętna i kołatania,
 • jaki jest związek między COVID a wysokim pulsem. 

Zobacz także: Tachykardia - na czy polega częstoskurcz i czy jest groźny dla zdrowia

Zaburzenia rytmu serca czym się objawiają?

Zaburzenia rytmu serca nazywane są inaczej arytmią. U wielu osób zaburzenia te nie dają praktycznie żadnych objawów, a do rozpoznania problemu dochodzi podczas rutynowych badań. W przypadku poważnych schorzeń mogą występować dokuczliwe dolegliwości. Im większe i cięższe objawy tym groźniejsza arytmia serca. U każdej chorej osoby objawy mogą być różne, jednak najczęściej występują:

 • duszności, 
 • trudności z oddychaniem, 
 • uczucie dławienia, 
 • kołatanie serca i wysoki puls lub uczucie zbyt wolno bijącego serca, 
 • bóle wieńcowe,
 • utrata przytomności, 
 • zasłabnięcia, 
 • niepokój i lęk, 
 • zawroty głowy, 
 • zaburzenia pamięci. 

Jakie są rodzaje arytmii serca?

Występują trzy rodzaje zaburzeń rytmu serca, czyli arytmii. Są to:

 • częstoskurcz zatokowy, czyli tachykardia - występuje w przypadku regularnego, choć przyśpieszonego tętna (powyżej 100 uderzeń na minutę);
 • rzadkoskurcz zatokowy, czyli bradykardia - tętno jest regularne, jednak zbyt wolne (poniżej 60 uderzeń na minutę);
 • skurcze dodatkowe serca (ektopowe) - to dodatkowe uderzenia serca, które nie są związane z pompowaniem krwi do narządów, najczęściej występuje w spoczynku.  

Arytmia: zaburzenia rytmu serca - jakie są przyczyny zaburzeń rytmu serca?

Przyczyny arytmii są związane z niestabilnością elektryczną mięśnia sercowego, jednak lekarze twierdzą, że u wielu osób bardzo trudno jest określić jednoznaczną przyczynę zaburzeń rytmu serca. Najczęściej zaburzenia rytmu serca towarzyszą innym schorzeniom układu sercowo-naczyniowego, np. chorobie wieńcowej. Arytmia bardzo często towarzyszy chorobom takim jak: nadciśnienie tętnicze, niedociśnienie tętnicze, miażdżyca, choroba zastawek serca, choroba niedokrwienna serca. Czasami może również współistnieć z Zespołem Wolffa-Parkinsona-White'a, a także z cukrzycą, zakażeniami wirusowymi, bakteryjnymi i grzybiczymi oraz z zaburzeniami pracy tarczycy. Dodatkowo przyczyną zaburzeń rytmu serca może być nadmiar kofeiny, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, nadmiar stresu, hipomagnezemia, hipokaliemia oraz przyjmowanie niektórych leków. 

Badanie echokardiograficzne – na czym polega to badanie echo serca?

Badanie echokardiograficzne inaczej echo serca jest badaniem obrazowym, które wykorzystując do swojego działania fale ultradźwiękowe, pozwala na obserwację zastawek i przedsionków serca. Pokazuje również, jak pracuje cały mięsień sercowy. Wyróżniamy kilka rodzajów badania echokardiogaficznego, np.:

 • przezklatkowe - gdzie głowica urządzenia est przykładana do klatki piersiowej;
 • wysiłkowe - wykonywane podczas wysiłku fizycznego;
 • przezprzełykowe - przeprowadzane za pomocą sondy z głowicą, umieszczanej w przełyku;
 • dopplerowskie - które wskazuje przepływ krwi w sercu. 

Warto wiedzieć, że badanie to jest całkowicie bezpieczne, zarówno dla dzieci, niemowląt, jak i dorosłych. 

Jak przygotować się do badania echo serca?

Do badania echa serca, wykonywanego przezklatkowo nie trzeba się specjalnie przygotowywać. To rutynowe badanie, co do którego nie ma znaczenia ilość spożytych posiłków czy wypitej wody. Kiedy jednak badanie będzie wykonywane przezprzełykowo, pacjent powinien być nad czczo. 

Jak odczytać i interpretować wyniki echa serca?

Interpretacja wyniku badania echokardiograficznego powinna zawsze pozostawać w kwestii lekarza prowadzącego. Niejednokrotnie bywa, iż inny lekarz próbując zinterpretować wynik nie mając całego obrazu klinicznego pacjenta, może dokonać błędu. Wszystko przez niejednoznaczność medycyny i indywidualną budowę fizjologiczną, która nie zawsze musi stanowić odstępstwo od reguły. Oczywiście nie warto szukać informacji w Internecie, gdyż może rodzić to niepotrzebny stres i poczucie zagrożenia. Najlepiej udać się z wynikiem do lekarza prowadzącego, który wyjaśni wszelkie wątpliwości. 

Niemiarowość oddechowa - zwolnienie pracy i przyspieszenie bicia serca

Niemiarowość serca jest jedną z najczęściej występujących zaburzeń rytmu serca. Objawia się tym, że akcja serca powoli zaczyna przyśpieszać wraz z wdechem powietrza i powolnym zwalnianiem wraz z wydechem. To arytmia fizjologiczna, która najczęściej występuje u dzieci i młodzieży, rzadziej u dorosłych. Czasami mogą cierpieć na nią także osoby z zaburzeniami układy autonomicznego. Warto wiedzieć, że schorzenie to nie wymaga leczenia. 

Na czym polega leczenie farmakologiczne zaburzeń rytmu serca?

Spośród najczęściej stosowanych leków w leczeniu arytmii serca wymienia się: glikozydy, beta-blokery u osób cierpiących na chorobę niedokrwienną serca bądź nadciśnienie tętnicze, antagoniści wapnia i amiodaron, które powodują skutki uboczne oraz propafenon - stosowany u pacjentów z migotaniem przedsionków. Świetne efekty we wspomaganiu leczenia zaburzeń rytmu serca lub ich zapobieganiu wykazują suplementy diety z kwasami omega-3. Warto również pomyśleć o suplementacji magnezu, którego niedobory mogą przyczynić się do problemów takich jak: mocne bicie serca czy przeskakiwanie serca. 

Wysokie tętno przy infekcji, po szczepieniu i w sytuacji kołatania serca - co robić?

Okazuje się, że wysokie tętno przy infekcji jest często spotykaną dolegliwością. Może to być również związane z przeżywanym stresem. W takiej sytuacji możliwy jest także wysoki puls w spoczynku, szczególnie u osób cierpiących na zaburzenia pracy serca. Dodatkowo możliwy jest również wysoki puls po szczepieniu. Związane jest to z naturalną reakcją organizmu i wystąpieniem NOP - Niepożądanym Odczynem Poszczepiennym. W takiej sytuacji, warto skonsultować się z lekarzem. 

COVID a wysoki puls co oznacza puls po wyżej 90

Covid-19 w przypadku wystąpienia u osób z arytmią serca, mogą wystąpić zaostrzone objawy prowadzące do migotania przedsionków czy powodujące dodatkowe skurcze serca. Dodatkowo Covid-19 może powodować wysoki puls, związany ze wzrostem ciśnienia, kołataniem serca i bólem w klatce piersiowej. W przypadku wystąpienia takich objawów należy koniecznie poszukać pomocy lekarskiej. Puls na poziomie około 90 jest wartością prawidłową, gdyż tętno powinno wynosić od 60 do 100 uderzeń na minutę. Czym grozi wysoki puls? Najczęściej jest sygnałem rozwijającej się choroby związanej z zaburzeniami rytmu serca lub nadmiernym stresem czy zbyt dużą ilością spożytej kofeiny. 

Wysoki puls objawy - kołatanie serca i złe samopoczucie. Jak długo można żyć z arytmią serca? Arytmia serca jest chorobą, która w wielu przypadkach jest nieszkodliwa i nie wpływa na skrócenie życia. Koniecznie należy prowadzić zdrowy tryb życia, zadbać o dietę i pozostawać pod stałą opieką lekarską.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Układ nerwowy

Tajemnice Hipokampu: kluczowa rola w pamięci i emocjach
W fascynującym świecie neurobiologii, hipokamp stanowi centralny obszar, którego tajemnice stopniowo odkrywane są przez badaczy. Jego kluczowa rola w kształtowaniu pamięci i regulacji emocji sprawia, że staje się niezwykle istotnym obszarem zain...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&l...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Układ pokarmowy

Dieta w insulinooporności – co jeść, by czuć się dobrze? Zasady komponowania posiłków
Insulinooporność to powszechnie występujące zaburzenie metaboliczne, które polega na obniżeniu wrażliwości tkanek na insulinę. W konsekwencji dochodzi do podniesienia produkcji insuliny, co pozwala na unormowanie stężenia glukozy we krwi. Nielec...

Dieta i odchudzanie

Dieta przeciwnowotworowa - żywność obniżająca ryzyko raka. Zasady, wskazówki, produkty
Odpowiednio zbilansowany tryb żywienia odgrywa kluczową rolę w prewencji szerokiego spektrum chorób nowotworowych. Dzięki zawartości konkretnych składników produkty, takie jak owoce, warzywa, nabiał czy zioła, wspierają układ immunologicz...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.