OB czyli Odczyn Biernackiego - normy i interpretacja wyników

baner

OB czyli Odczyn Biernackiego - normy i interpretacja wyników

OB, czyli Odczyn Biernackiego, jest jednym z najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych, a wszystko dlatego, iż poprzez wynik tego badania udaje się ocenić czy w organizmie toczy się stan zapalny.W naszym artykule przeczytasz:czym jest Odc

OB, czyli Odczyn Biernackiego, jest jednym z najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych, a wszystko dlatego, iż poprzez wynik tego badania udaje się ocenić czy w organizmie toczy się stan zapalny.

W naszym artykule przeczytasz:

 • czym jest Odczyn Biernackiego, 
 • jakie są normy, 
 • jakie są wskazania i przeciwskazania do badania, 
 • o czym świadczy podwyższony wskaźnik OB, 
 • jaki wynik powinien niepokoić, 
 • jakie są różnice między OB a CRP, 
 • jaki jest koszt badania i gdzie można je wykonać.

Zobacz także artykuł: Saturacja krwi - czym jest, jakie są normy oraz jak ją zmierzyć i prawidłowo zbadać

Czym jest odczyn Biernackiego?

Odczyn Biernackiego został opracowany przez Polaka Edmunda Biernackiego w 1897 roku. To badanie należące do grupy markerów związanych ze stanem zapalnym toczącym się w organizmie. Jest parametrem pozwalający na ocenę przebiegu wielu chorób. OB jest wskaźnikiem opadania erytrocytów, czyli czerwonych krwinek w niekrzepnącej krwi w ciągu 1 godziny. Laboranci oceniając tempo opadania krwinek, są w stanie wskazać czy w organizmie toczy się jakiś stan zapalny. OB odczyn Biernackiego wykazują dużą czułość na toczące się stany zapalne w organizmie. Na szybkość opadania erytrocytów wpływa ich objętość, liczebność, a także stężenie cholesterolu, albumin, lecytyny, fibrynogenu i globulin. Kiedy zachodzi jakakolwiek zmiana w ich stężeniu, dochodzi do pogorszenia stanu zdrowia, co manifestuje się powstawaniem stanu zapalnego w organizmie. O ile u mężczyzn wyniki mogą być jednoznaczne, u kobiet zmiany mogą pojawić się w wyniku menstruacji, ciąży czy zmian hormonalnych. Warto wiedzieć, że do oceny szybkości opadania erytrocytów wykorzystuje się jednostkę pomiarową milimetry na godzinę. 

Co to jest odczyn Biernackiego c59?

Odczyn Biernackiego C59 to nazwa badania określana w laboratoriach. Posiada kod ICD 59, który wskazuje na numer statystyczny choroby. 

Odczyn Biernackiego – normy

Odczyn Biernackiego norma:

 • noworodki - 0-2 mm/h;
 • niemowlęta do 6. miesiąca życia - 12-17 mm/h;
 • dzieci do okresu dojrzewania - 3-13 mm/h;
 • kobiety do 50. roku życia - 6-12 mm/h;
 • kobiety powyżej 50. roku życia - do 30 mm/h;
 • mężczyźni do 50. roku życia - 3-8 mm/h;
 • mężczyźni powyżej 50. roku życia - do 20 mm/h. 

Warto pamiętać, że podane wartości mogą różnić się przez wzgląd na przyjęte normy referencyjne w laboratorium wykonującym badanie. 

Jak wygląda badanie OB?

Morfologia Odczyn Biernackiego wykonywana jest zawsze w laboratorium, które dokonuje profesjonalnej oceny opadania krwinek w milimetrach na godzinę. Do badania koniecznie jest pobranie próbki krwi, która przekazywana jest do analizy laboratoryjnej. Krew pobierana jest z łokciowej żyły, a badanie powinno być wykonywane na czczo. Zaleca się, aby przed badaniem wypić szklankę wody. 

Warto wiedzieć, że weterynarze również stosują badanie Odczyn Biernackiego u zwierząt, które pozwala na stwierdzenie czy w organizmie np. psa, czy kota, bądź innego zwierzaka nie toczy się proces chorobowy. 

Badanie OB – wskazania

Warto wiedzieć, że każda zdrowa osoba powinna przynajmniej raz w roku wykonać morfologię wraz z Odczynem Biernackiego, a wszystko w celu kontroli własnego zdrowia. Spośród najczęstszych wskazań do wykonania badania OB jest podejrzenie chorób autoimmunologicznych czy nowotworowych, a także martwicy tkanek, chorób zakaźnych i schorzeń reumatycznych. 

Pamiętajmy o kontroli własnego zdrowia poprzez wykonanie kompleksowego badania krwi oraz badania moczu, przynajmniej raz w roku. 

Badanie OB – przeciwwskazania

Odczyn Biernackiego to niezwykle proste badanie, które polega na pobraniu próbki krwi do analizy laboratoryjnej. Dlatego nie ma przeciwwskazań do jego wykonania i może być ono wykonywane praktycznie u każdego pacjenta. 

Podwyższony wynik OB – interpretacja wyniku

Ob Odczyn Biernackiego podwyższony jest fizjologicznym stanem w ciąży i do 6 tygodnia połogu. Podwyższone OB może również występować stosujących środki hormonalne oraz u kobiet przed oraz w trakcie menstruacji. Warto wiedzieć, że OB podwyższone może być przyczyną:

 • infekcji i toczących się w organizmie stanach zapalnych, 
 • posocznicy, czyli sepsy,
 • chorób nowotworowych, 
 • przewlekłej niewydolności nerek, 
 • białaczki, 
 • zawału serca, 
 • martwicy tkanek, 
 • chorób autoimmunologicznych, 
 • urazów wynikających ze złamań i ran, 
 • podwyższonego poziomu cholesterolu,
 • ciężkiej niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza lub witaminy B12,
 • nadczynności i niedoczynności tarczycy. 

Oczywiście wskaźnik OB nie jest podstawowym badaniem diagnostycznym, w przypadku wyżej wymienionych chorób. Konieczne jest przede wszystkim wykonanie podstawowej morfologii z rozmazem, gdzie zostanie określony poziom monocytów, leukocytów i erytrocytów oraz innych parametrów. Warto również oznaczyć podstawowe parametry wątrobowe i markery nowotworowe. 

Jak wysokie OB powinno niepokoić?

Podniesiony wynik OB informuje o występowaniu przewlekłej patologii, która wpływa na zmiany składu krwi, np. na stężenie białek ostrej fazy oraz globulin, przyśpieszających prędkość opadania czerwonych krwinek. Podwyższony Odczyn Biernackiego towarzyszy wielu chorobom i zaburzeniom. Badanie OB, w którym wykrywany jest podwyższony poziom Odczynu Biernackiego, często może wskazywać na zwykłą infekcję organizmu. Jednak kiedy wynosi Odczyn Biernackiego 100 mm/h wynik ten powinien niepokoić, gdyż uważa się, że wynik trzycyfrowy jest dość niebezpieczny i wymaga dalszej diagnostyki. Wysoki Odczyn Biernackiego może sugerować, że w organizmie toczy się poważny proces zapalny, np. infekcja, sepsa, choroba autoimmunologiczna czy nowotwór. Takie pytania "jak wysokie OB powinno niepokoić forum" są wyszukiwane w popularnych wyszukiwarkach. W przypadku takich pytań warto sprawdzić normy referencyjne zgodne z wiekiem osoby badanej. Warto pamiętać, że w przypadku wysokiego poziomu OB badanie można powtórzyć. 

Odczyn Biernackiego poniżej normy co oznacza?

Odczyn Biernackiego 2 mm/h, czyli obniżony wykrywa się niezwykle rzadko. Niskie OB wskazuje na: chorobę czerwienicę, czyli nadkrwistość. Jednak to nie wszystko. Może być spowodowane żółtaczką, chorób alergicznych, przewlekłej niewydolności krążenia, zaburzenia krążenia czy hipofibrynogemi. 

Badanie OB a badanie CRP

W celu sprawdzenia, czy w organizmie toczy się stan zapalny, najczęściej zlecane przez lekarza są dwa badania: OB i CRP. Najczęściej lekarze zlecają je równocześnie, a wszystko przez wzgląd na większą precyzję i pewność wyników. Tak jak już wspominaliśmy, OB wskazuje na opadanie czerwonych, a CRP to poziom białka reaktywnego C. To drugi obok Odczynu Biernackiego marker stanu zapalnego. Warto wiedzieć, że w przypadku toczącego się w organizmie stanu zapalnego CRP rośnie dużo szybciej niż OB. Kiedy infekcja się cofa, również szybciej zaczyna spadać. 

Ile kosztuje badanie OB i gdzie je wykonać?

Oznaczenie OB można wykonać w dowolnym laboratorium. Takie badanie określane jest jako Odczyn Biernackiego (C59). Najczęściej zlecane jest przez lekarza prowadzącego, jednak można wykonać je samodzielnie w laboratorium. OB cena nie jest wysoka i wynosi około 10-15 zł, jednak wszystko zależy od laboratorium. Przed badaniem należy wypić szklankę niegazowanej wody i powstrzymać się od spożywania posiłków, gdyż do poprawnego określenia OB należy być na czczo. W dniu poprzedzającym pobieranie badania należy zjeść lekką kolację około godziny 18.

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Oczy, wady wzroku

Borówka amerykańska dla zdrowia. Najważniejsze właściwości zdrowotne borówki amerykańskiej
Borówka amerykańska jest rośliną, której owoce cieszą się popularnością na całym świecie. Niewielkie, kuliste owoce o ciemnoniebieskiej barwie charakteryzują się słodkim smakiem oraz soczystym miąższem. Borówka wykorzystywana jest za...

Dieta i odchudzanie

Wrotycz pospolity zastosowanie w lecznictwie - działanie w medycynie
Działanie wrotyczu pospolitego jest wykorzystywane od setek lat w ziołolecznictwie, czyli dziedzinie medycyny alternatywnej stosującej naturalne sposoby leczenia opierające się na roślinach i ich częściach. Wrotycz pospolity występuje bez...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Płyn Lugola - czym jest, jak działa, kiedy stosować oraz czy szkodzi?
Jod jest jednym z pierwiastków o kluczowym znaczeniu dla ludzkiego zdrowia. Większość osób myśli o jodzie jedynie w kontekście skażenia radioaktywnego, lecz jego spektrum działania jest dużo szersze....

Układ nerwowy

Wścieklizna u ludzi: objawy, leczenie, profilaktyka. Jak postąpić po ugryzieniu psa?
Wścieklizna jest wirusowym schorzeniem zakaźnym zwierząt, które może przenieść się na człowieka. To jedna z najniebezpieczniejszych chorób odzwierzęcych dla ludzi....

Dieta i odchudzanie

Cukrzyca u dzieci i nastolatków: objawy, leczenie i wpływ na dojrzewanie
Cukrzyca u dzieci jest jedną z najpoważniejszych współczesnych chorób cywilizacyjnych. Dotyka osób w każdym wieku. W dzisiejszym artykule omówimy jej charakterystykę, diagnostykę oraz sposób leczenia....

Układ rozrodczy i moczowy

Co pomaga na nietrzymanie moczu? Skuteczne leki, zioła i ćwiczenia na mięśnie dna miednicy
Nietrzymanie moczu to poważny problem, który może dotknąć każdą osobę niezależnie od wieku czy płci. Dolegliwość ta występuje często u seniorów, ale może się też wiązać z niektórymi chorobami. ...

Pierwsza pomoc

Zakażenie rany – jak rozpoznać, leczyć i zapobiegać? Te 3 rzeczy musisz mieć w apteczce
Nawet niewielkie, początkowo niegroźnie wyglądające skaleczenie może mieć poważne konsekwencje. Dlatego tak ważne jest, by umieć rozpoznać zakażenie i wiedzieć, jakie środki ostrożności przedsięwziąć, by go uniknąć....

Choroby i dolegliwości

Trądzik różowaty: objawy, przyczyny i sposoby leczenia uporczywego rumienia
Problemy skórne są zmorą wielu osób. To właśnie one sprawiają, że poszukujemy rozwiązań, które pozwolą pozbyć się ich skutecznie, zwiększając komfort życia. Jednym z często spotykanych problemów jest trądzik różowaty....

Kosmetyki i uroda

Jak wzmocnić łamliwe paznokcie? Przyczyny i sposoby leczenia zmian na paznokciach
Piękne i mocne paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia. Jeśli Twoje paznokcie się rozdwajają, odwarstwiają lub cierpisz na łamliwe paznokcie to znak, że czas przyjrzeć się swojej diecie i trybowi życia....

Choroby wieku dziecięcego

Potówki - jak je rozpoznać u niemowlaka? Sposoby leczenia i przydatne wskazówki
Potówki to jeden z popularniejszych problemów skórnych u niemowląt i jeden z najczęstszych powodów do zmartwień ich rodziców. Na szczęście w większości przypadków nie trzeba się niepokoić, ponieważ zwykle są ni...

Pierwsza pomoc

Hipertermia – jak rozpoznać przegrzanie organizmu? Udzielanie pierwszej pomocy przy udarze cieplnym
Hipertermia, inaczej przegrzanie organizmu, to stan, który może pojawić się w wyniku nadmiernej ekspozycji ciała na słońce. Ważne jest, aby wiedzieć jak udzielić pierwszej pomocy oraz jakie objawy są charakterystyczne dla hipertermii....

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.