OB czyli Odczyn Biernackiego - normy i interpretacja wyników

OB - normy i interpretacja wyników - zdjęcie

OB, czyli Odczyn Biernackiego, jest jednym z najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych, a wszystko dlatego, iż poprzez wynik tego badania udaje się ocenić czy w organizmie toczy się stan zapalny.

W naszym artykule przeczytasz:

 • czym jest Odczyn Biernackiego, 
 • jakie są normy, 
 • jakie są wskazania i przeciwskazania do badania, 
 • o czym świadczy podwyższony wskaźnik OB, 
 • jaki wynik powinien niepokoić, 
 • jakie są różnice między OB a CRP, 
 • jaki jest koszt badania i gdzie można je wykonać.

Zobacz także artykuł: Saturacja krwi - czym jest, jakie są normy oraz jak ją zmierzyć i prawidłowo zbadać

Czym jest odczyn Biernackiego?

Odczyn Biernackiego został opracowany przez Polaka Edmunda Biernackiego w 1897 roku. To badanie należące do grupy markerów związanych ze stanem zapalnym toczącym się w organizmie. Jest parametrem pozwalający na ocenę przebiegu wielu chorób. OB jest wskaźnikiem opadania erytrocytów, czyli czerwonych krwinek w niekrzepnącej krwi w ciągu 1 godziny. Laboranci oceniając tempo opadania krwinek, są w stanie wskazać czy w organizmie toczy się jakiś stan zapalny. OB odczyn Biernackiego wykazują dużą czułość na toczące się stany zapalne w organizmie. Na szybkość opadania erytrocytów wpływa ich objętość, liczebność, a także stężenie cholesterolu, albumin, lecytyny, fibrynogenu i globulin. Kiedy zachodzi jakakolwiek zmiana w ich stężeniu, dochodzi do pogorszenia stanu zdrowia, co manifestuje się powstawaniem stanu zapalnego w organizmie. O ile u mężczyzn wyniki mogą być jednoznaczne, u kobiet zmiany mogą pojawić się w wyniku menstruacji, ciąży czy zmian hormonalnych. Warto wiedzieć, że do oceny szybkości opadania erytrocytów wykorzystuje się jednostkę pomiarową milimetry na godzinę. 

Co to jest odczyn Biernackiego c59?

Odczyn Biernackiego C59 to nazwa badania określana w laboratoriach. Posiada kod ICD 59, który wskazuje na numer statystyczny choroby. 

Odczyn Biernackiego – normy

Odczyn Biernackiego norma:

 • noworodki - 0-2 mm/h;
 • niemowlęta do 6. miesiąca życia - 12-17 mm/h;
 • dzieci do okresu dojrzewania - 3-13 mm/h;
 • kobiety do 50. roku życia - 6-12 mm/h;
 • kobiety powyżej 50. roku życia - do 30 mm/h;
 • mężczyźni do 50. roku życia - 3-8 mm/h;
 • mężczyźni powyżej 50. roku życia - do 20 mm/h. 

Warto pamiętać, że podane wartości mogą różnić się przez wzgląd na przyjęte normy referencyjne w laboratorium wykonującym badanie. 

Jak wygląda badanie OB?

Morfologia Odczyn Biernackiego wykonywana jest zawsze w laboratorium, które dokonuje profesjonalnej oceny opadania krwinek w milimetrach na godzinę. Do badania koniecznie jest pobranie próbki krwi, która przekazywana jest do analizy laboratoryjnej. Krew pobierana jest z łokciowej żyły, a badanie powinno być wykonywane na czczo. Zaleca się, aby przed badaniem wypić szklankę wody. 

Warto wiedzieć, że weterynarze również stosują badanie Odczyn Biernackiego u zwierząt, które pozwala na stwierdzenie czy w organizmie np. psa, czy kota, bądź innego zwierzaka nie toczy się proces chorobowy. 

Badanie OB – wskazania

Warto wiedzieć, że każda zdrowa osoba powinna przynajmniej raz w roku wykonać morfologię wraz z Odczynem Biernackiego, a wszystko w celu kontroli własnego zdrowia. Spośród najczęstszych wskazań do wykonania badania OB jest podejrzenie chorób autoimmunologicznych czy nowotworowych, a także martwicy tkanek, chorób zakaźnych i schorzeń reumatycznych. 

Pamiętajmy o kontroli własnego zdrowia poprzez wykonanie kompleksowego badania krwi oraz badania moczu, przynajmniej raz w roku. 

Badanie OB – przeciwwskazania

Odczyn Biernackiego to niezwykle proste badanie, które polega na pobraniu próbki krwi do analizy laboratoryjnej. Dlatego nie ma przeciwwskazań do jego wykonania i może być ono wykonywane praktycznie u każdego pacjenta. 

Podwyższony wynik OB – interpretacja wyniku

Ob Odczyn Biernackiego podwyższony jest fizjologicznym stanem w ciąży i do 6 tygodnia połogu. Podwyższone OB może również występować stosujących środki hormonalne oraz u kobiet przed oraz w trakcie menstruacji. Warto wiedzieć, że OB podwyższone może być przyczyną:

 • infekcji i toczących się w organizmie stanach zapalnych, 
 • posocznicy, czyli sepsy,
 • chorób nowotworowych, 
 • przewlekłej niewydolności nerek, 
 • białaczki, 
 • zawału serca, 
 • martwicy tkanek, 
 • chorób autoimmunologicznych, 
 • urazów wynikających ze złamań i ran, 
 • podwyższonego poziomu cholesterolu,
 • ciężkiej niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza lub witaminy B12,
 • nadczynności i niedoczynności tarczycy. 

Oczywiście wskaźnik OB nie jest podstawowym badaniem diagnostycznym, w przypadku wyżej wymienionych chorób. Konieczne jest przede wszystkim wykonanie podstawowej morfologii z rozmazem, gdzie zostanie określony poziom monocytów, leukocytów i erytrocytów oraz innych parametrów. Warto również oznaczyć podstawowe parametry wątrobowe i markery nowotworowe. 

Jak wysokie OB powinno niepokoić?

Podniesiony wynik OB informuje o występowaniu przewlekłej patologii, która wpływa na zmiany składu krwi, np. na stężenie białek ostrej fazy oraz globulin, przyśpieszających prędkość opadania czerwonych krwinek. Podwyższony Odczyn Biernackiego towarzyszy wielu chorobom i zaburzeniom. Badanie OB, w którym wykrywany jest podwyższony poziom Odczynu Biernackiego, często może wskazywać na zwykłą infekcję organizmu. Jednak kiedy wynosi Odczyn Biernackiego 100 mm/h wynik ten powinien niepokoić, gdyż uważa się, że wynik trzycyfrowy jest dość niebezpieczny i wymaga dalszej diagnostyki. Wysoki Odczyn Biernackiego może sugerować, że w organizmie toczy się poważny proces zapalny, np. infekcja, sepsa, choroba autoimmunologiczna czy nowotwór. Takie pytania "jak wysokie OB powinno niepokoić forum" są wyszukiwane w popularnych wyszukiwarkach. W przypadku takich pytań warto sprawdzić normy referencyjne zgodne z wiekiem osoby badanej. Warto pamiętać, że w przypadku wysokiego poziomu OB badanie można powtórzyć. 

Odczyn Biernackiego poniżej normy co oznacza?

Odczyn Biernackiego 2 mm/h, czyli obniżony wykrywa się niezwykle rzadko. Niskie OB wskazuje na: chorobę czerwienicę, czyli nadkrwistość. Jednak to nie wszystko. Może być spowodowane żółtaczką, chorób alergicznych, przewlekłej niewydolności krążenia, zaburzenia krążenia czy hipofibrynogemi. 

Badanie OB a badanie CRP

W celu sprawdzenia, czy w organizmie toczy się stan zapalny, najczęściej zlecane przez lekarza są dwa badania: OB i CRP. Najczęściej lekarze zlecają je równocześnie, a wszystko przez wzgląd na większą precyzję i pewność wyników. Tak jak już wspominaliśmy, OB wskazuje na opadanie czerwonych, a CRP to poziom białka reaktywnego C. To drugi obok Odczynu Biernackiego marker stanu zapalnego. Warto wiedzieć, że w przypadku toczącego się w organizmie stanu zapalnego CRP rośnie dużo szybciej niż OB. Kiedy infekcja się cofa, również szybciej zaczyna spadać. 

Ile kosztuje badanie OB i gdzie je wykonać?

Oznaczenie OB można wykonać w dowolnym laboratorium. Takie badanie określane jest jako Odczyn Biernackiego (C59). Najczęściej zlecane jest przez lekarza prowadzącego, jednak można wykonać je samodzielnie w laboratorium. OB cena nie jest wysoka i wynosi około 10-15 zł, jednak wszystko zależy od laboratorium. Przed badaniem należy wypić szklankę niegazowanej wody i powstrzymać się od spożywania posiłków, gdyż do poprawnego określenia OB należy być na czczo. W dniu poprzedzającym pobieranie badania należy zjeść lekką kolację około godziny 18.

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion roznoszo...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Choroby skóry

Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?
Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach tarczykowych...

Układ rozrodczy i moczowy

Białko w moczu – przyczyny, objawy, normy i leczenie. Czy białkomocz powinien niepokoić?
Kontrolne wykonywanie badania moczu pomaga określić zdrowotną kondycję organizmu, a także zobrazować funkcjonowanie układu moczowego. Co może oznaczać białko w moczu? Czy białkomocz jest powodem do niepokoju?...

Jama ustna

Stan zapalny zęba: objawy, leczenie i naturalne sposoby na łagodzenie bólu
Podstawowym czynnikiem gwarantującym utrzymanie zdrowych zębów oraz dziąseł jest wykonywanie codziennej higieny jamy ustnej. Skutkiem nieregularnego mycia zębów jest tworzenie się ubytków i gromadzenie bakterii próchnicy....

Układ rozrodczy i moczowy

Upławy: przyczyny, rodzaje, choroby, leczenie. Co oznacza ich kolor?
Wydzielina z pochwy, powszechnie określana jako upławy, fizjologicznie występuje w drogach rodnych każdej kobiety. Obecność śluzu jest oznaką posiadania zdrowej błony śluzowej miejsc intymnych, a także prawidłowo przebiegającego cyklu miesiączkowego.&l...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Goździki: zdrowotne właściwości i zastosowanie. Na co pomaga olejek i napar z goździków?
Przyprawy znane są już od setek tysięcy lat nie tylko jako aromatyczny dodatek do potraw, ale również odżywczy element diety, które może stać się niezastąpioną pomocą w przypadku wielu schorzeń....

Układ pokarmowy

Zakwaszenie organizmu – objawy, skutki, leczenie i profilaktyka. Jak odkwasić organizm?
Zakwaszenie organizmu to stan, w którym poziom kwasowości we krwi wzrasta powyżej normy. Normalnie organizm dba o utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej, jednakże różne czynniki mogą wpłynąć na zakłócenie tej ró...

Dieta i odchudzanie

Dieta niskowęglowodanowa – zasady, efekty, przykładowy jadłospis. Kto i kiedy powinien skorzystać z tej diety?
Dieta niskowęglowodanowa stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów na zrzucenie zbędnych kilogramów. Wynika to z tego, że ograniczenie węglowodanów skutecznie wspomaga odchudzanie, a efekty takiej diety są dużo lepsze i szybsze&...

Układ pokarmowy

Dieta na zdrowe jelita – 6 produktów, które poprawiają pracę jelit, eliminując zaparcia
Problemy z jelitami i zaparciami występują niestety dość często. Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków pomóc może dieta na zdrowe jelita. Właściwie zbilansowana dieta korzystnie wpływa na prawidłowy pasaż jelitowy....

Sport i fitness

Elektrolity w diecie sportowca – dlaczego są tak ważne dla homeostazy organizmu?
Podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu sportowca jest właściwe nawodnienie. Jego brak odbić może się nie tylko na wynikach sportowych, ale również na stanie zdrowia....

Dieta i odchudzanie

Liczi, figa, mango, guawa, karambola – owoce egzotyczne, które mogą pomóc w walce z chorobami. Jak wprowadzić je do swojej diety?
W obecnych czasach, coraz większa popularność zdobywa znaczenie odpowiednio zbilansowanej diety jako kluczowego fundamentu dla utrzymania zdrowia całego organizmu....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.