Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania

 Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania

Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepisu lekarza, jest hydroksyzyna. To dość skuteczny lek z grupy przeciwlękowych, który przy odpowiednim dawkowaniu daje wymierne efekty. Co ciekawe, może być też stosowany przy problemach ze świądem skórnym.

Hydroksyzyna – czym jest?

Z lekiem tym bardzo często można spotkać się np. przy pierwszej wizycie u psychiatry. Hydroksyzyna – syrop lub tabletki, bo w tych dwóch postaciach najczęściej występuje – ma przede wszystkim działanie uspokajające, które można odczuć już po około 30 minutach od zażycia, więc jest wchłaniana w sposób stosunkowo szybki. W przypadku syropu może to być nawet 5 minut. Pełen efekt przynosi po dwóch godzinach.

Jednak uspokajanie nie jest jedynym zastosowaniem, przy jakim sprawdza się hydroksyzyna. Ulotka wskazuje też, że lek ma w pewnym stopniu działanie przeciwbólowe oraz antyhistaminowe. Z jego stosowania powinni być też zatem zadowoleni alergicy, a ze względu na wspomniane już wcześniej właściwości związane z łagodzeniem świądu, nadaje się on także dla osób cierpiących z powodu pojawiania się atopowych wyprysków na skórze.

Czy hydroksyzyna jest dobra na uspokojenie?

Przede wszystkim należy pamiętać, że hydroksyzyna jest dość silnym lekiem na uspokojenie. Osoby, które nie wiedzą, jak radzić sobie ze stresem, docenią go przede wszystkim w momencie układania się do snu. Pozwala on na odprężenie się i wyciszenie. Jak przyjmować hydroksyzynę? Dawkowanie zawsze ustala lekarz.

Głównym wskazaniem do przepisania jej przez lekarza – trzeba pamiętać, że hydroksyzyna bez recepty nie jest w Polsce sprzedawana – są zatem wszelkie napięcia i uczucia niepokoju. Jeśli pacjent skarży się na lekkie zaburzenia nerwicowe, lęki albo znajduje się przed lub po ciężkiej operacji, to lekarze z chęcią przepisują hydroksyzynę. Opinie wśród pacjentów specyfik ten ma raczej dość dobre, ale oczywiście należy pamiętać, że i w tym przypadku jest dość spora lista przeciwwskazań, o których specjalista powinien wspomnieć przed wypisaniem recepty.

Jak dawkować hydroksyzynę?

Podstawą jest odpowiednie dawkowanie specyfiku. Przed przyjęciem leku trzeba upewnić się, że u przyjmującego nie będzie potrzeby prowadzenia auta, ponieważ taka czynność jest w tej sytuacji niewskazana. U kierowców po zażyciu hydroksyzyny może nastąpić znaczne osłabienie koncentracji, a co za tym idzie, obniżenie szybkości reakcji.

Podstawowe reguły dotyczące stosowania są następujące:

  • Bezwzględnie nie wolno przekraczać zalecanej dobowej dawki leku,
  • Hydroksyzyna dla dzieci przeliczana jest jako maksymalnie 2 mg na jeden kilogram masy ciała,
  • U dorosłych o wadze powyżej 40 kg jest to odpowiednio maksymalnie 100 mg substancji czynnej na 24 godziny,
  • Lek po zażyciu powinien być popity szklanką wody,
  • Istotne jest, aby hydroksyzynę brać po posiłku, a nie przed,
  • Specyfik powinien być przyjmowany w jak najmniejszej dawce gwarantującej skuteczność,
  • Podczas stosowania hydroxyzinum nie można spożywać alkoholu, który może odpowiadać za wywołanie lub wzmożenie ewentualnych skutków ubocznych,
  • Kuracja powinna być jak najkrótsza – leku nie powinno się przyjmować w trybie ciągłym.

Ze względu na dużą skuteczność, na lekarskich receptach bardzo często pojawia się właśnie hydroksyzyna. Cena za opakowanie tabletek bądź syropu jest umiarkowana, co z kolei podoba się pacjentom. Jednak przed skorzystaniem z takiego leku warto wziąć sobie do serca wszystkie powyższe wskazówki, a w razie wystąpienia komplikacji niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Jakie są przeciwwskazania przy stosowaniu hydroksyzyny?

Warto wziąć pod uwagę, że środki takie jak hydroksyzyna powinny być ostatecznym sposobem poradzenia sobie z trudną życiową sytuacją. Wcześniej warto wypróbować inne metody radzenia sobie ze stresem, które nie wywołują żadnych reakcji ubocznych – a tymi w przypadku hydroksyzyny mogą być np. drgawki, wymioty, bardzo duża senność, mętlik w głowie, a nawet omdlenie. Istnieją też pewne przypadki, w których nie powinna być podawana hydroksyzyna. Dawka śmiertelna też jest z pewnym prawdopodobieństwem wyliczona przez producentów leków i wynosi od 0,5 do 5 g na kilogram masy ciała. Przy ostrym przedawkowaniu (2000 mg) może pojawić się stan śpiączki.

Główne przeciwwskazania to wrzody, niedrożność jelit, problemy z oddychaniem i prawidłowym rytmem serca, a także nadciśnienie i astma. Mężczyźni cierpiący na powiększenie prostaty również nie powinni stosować tego leku.

Interakcje hydroksyzyny z innymi lekami

Hydroksyzyna bez recepty w Polsce nie jest wydawana między innymi z tego powodu, że lek ten notuje dość sporo konfliktów z innymi preparatami. Warto, aby wszelkie negatywne interakcje zostały wyeliminowane przez lekarza, dlatego psychiatrzy zazwyczaj preferują przepisywanie określonej, sprawdzonej ze sobą grupy leków. Hydroksyzyna nie powinna iść w parze z trójpierścieniowymi lekami antydepresyjnymi, metadonem, chinidyną, pentamidyną oraz haloperydolem.

Hydroksyzyna a ciąża

Podczas ciąży i karmienia piersią lepiej odstawić ten specyfik. W tym czasie zdecydowanie lepiej warto zadbać o lepszą suplementację, niż obciążać organizm dodatkowymi lekami, takimi jak hydroksyzyna. Ulotka zawiera jasną informację, że należy skontaktować się w tej sytuacji z lekarzem, ale samo stosowanie jest przeciwwskazane.

W niektórych sytuacjach hydroksyzyna 10 mg i 25 mg może okazać się bardzo pomocna przy szybkim uspokojeniu się. Należy pamiętać, że kupić ją da się jedynie po otrzymaniu recepty od lekarza. Leku nie można stosować w trybie ciągłym, ma on też wiele możliwych skutków ubocznych i przeciwwskazań.mgr farm. Cezary Stańczak
Ukończył Wydział Farmacji na Akademii Medycznej w Łodzi otrzymując tytuł magistra farmacji. Uzyskał też stopień MBA kończąc Wyższą Szkołę Kupiecką w Łodzi oraz Paris Business School.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.