Dieta przeciwgrzybiczna (kandydoza) – czym jest i kto powinien ją stosować? Co należy jeść, aby walczyć z grzybicą na diecie przeciwgrzybicznej?

Dieta przeciwgrzybiczna (kandydoza) – czym jest i kto powinien ją stosować? Co należy jeść, aby walczyć z grzybicą na diecie przeciwgrzybicznej? - zdjęcie

Wielu osobom słowo dieta kojarzy się jedynie z odchudzaniem oraz rygorystycznymi zasadami. To mylne skojarzenie, a sposób odżywiania ma znaczący wpływ na samopoczucie oraz zdrowie fizyczne. Niektóre ogólnoustrojowe choroby organizmu nie reagują prawidłowo na leczenie farmakologiczne, a zastosowanie konkretnego sposobu żywienia jest istotnym wsparciem w okresie rekonwalescencji. Szczególnie podczas kandydozy organizmu dieta przeciwgrzybiczna ma ogromne znaczenie, a jej wdrożenie może pomóc uporać się z problemem i jego nawrotami.

W przypadku nadmiernej kolonizacji grzybów w organizmie ważne jest dobieranie produktów spożywczych, które nie sprzyjają ich rozwojowi. Bardzo ciężko zapobiegać nawrotom kandydozy, a dieta jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zapewnienie szybkiej odbudowy prawidłowej flory bakteryjnej. Wielu osobom trudno jest ułożyć odpowiedną dietę przeciwgrzybiczną, dietetyk jest osobą, która pomoże ułożyć zdrowe i smaczne posiłki, odpowiednie przy kandydozie.

Zobacz też artykuł: Jak walczyć z grzybicą stóp?

Z artykułu dowiesz się:

 • czym jest dieta przeciwgrzybiczna,
 • komu jest zalecana,
 • jakie są jej podstawowe założenia,
 • jak zapobiegać rozwojowi kandydozy
 • poznasz przykładowy jadłospis i przepis na posiłek.

Dieta przeciwgrzybiczna – podstawowe informacje

Dieta przeciwgrzybiczna jest stosowana w celu leczenia kandydozy. Jej zadaniem jest zahamowanie rozwoju pasożytów wewnątrz organizmu, odpudowanie naturalnej flory bakteryjnej człowieka oraz wzmocnienie działania farmakoterapii stosowanej przy tego typu schorzeniach. Drożdżaki Candida albicans, które zasiedlają układ pokarmowy zdrowego człowieka, na skutek zmiany mikroflory lub innych czynników, rozpoczęły wzmożoną  kolonizację i stają się odpowiedzialne za rozwój kandydozy. Dieta jest jedną ze skutecznych metod, która pomaga przywrócić jego prawidłowy stan i nie doprowadzać do nawrotu.

Choroba grzybiczna organizmu jest coraz częściej rozpoznawana wśród pacjentów. Jadłospis diety przeciwgrzybicznej opiera się na maksymalnym zmniejszeniu zawartości węglowodanów i cukrów prostych, które stanowią pożywienie dla patogenu. Eliminacja cukru pozwala na zmianę środowiska wewnątrz organizmu, które staje się niekorzystne do dalszego rozwoju grzybicy. 

Główne założenia diety przeciwgrzybicznej:

 • usunięcie z diety cukru i produktów, które go zawierają, na przykład czekolada, miód, słodzone dżemy słodycze,
 • wyeliminowanie słodzonych napoi, 
 • nie spożywanie produktów zawierających białą mąkę, jak makaron, białe pieczywo, wyroby mączne,
 • unikanie owoców, które są bogate w cukier, jak banany, śliwki czy gruszki,
 • unikanie serów zawierających grzyby, jak na przykład pleśniowych, cammembert, brie, 
 • wykluczenie artykułów spożywczych zawierających drożdże, jak piwo.

Dla wielu osób sporym wyzwaniem może okazać się ułożenie skutecznej diety przeciwgrzybicznej. Dietetyk jest osobą, która pomaga w takiej sytuacji skomponować posiłki, które będą posiadały odpowiednią wartość odżywczą i nie będą prowadziły do powstawania niedoborów w organizmie.

Komu zalecana jest dieta przeciwgrzybiczna?

Grzyb Candida albicans jest szczepem drożdżaków, który naturalnie zasiedla układ pokarmowy człowieka. Problem z zachorowaniem na grzybicę ogólnoustrojową rozpoczyna się, kiedy dochodzi do zaburzenia mikroflory jelitowej, co powoduje rozwój kandydozy. Dieta przeciwgrzybiczna jest zalecana podczas:

 • spadku odporności,
 • stosowania antybiotykoterapii,
 • stosowaniu niektórych leków, jak preparatów z żelazem lub doustnej antykoncepcji,
 • narażeniu organizmu na permanentny stres,
 • niezdrowej diecie, opartej na produktach przetworzonych,
 • hiperglikemii i cukrzycy,
 • osób, które chorują przewlekle na zespół jelita drażliwego lub celiakię.

Jak ograniczyć rozwój grzybicy, stosując dietę?

Kandydoza organizmu jest chorobą, która prowadzi do zasiedlenia przewodu pokarmowego przez grzyby Candida albicans. Rozwój grzybicy znacznie pogarsza komfort życia. Objawia się wzdęciami, wydzielaniem gazów, bólami brzucha oraz przewlekłymi biegunkami. Dodatkowo, przy zachorowaniu za kandydozę, pojawiają się zaburzenia ze strony układu nerwowego, jak depresja, stany lękowe oraz osłabienie organizmu. 

Stosowanie odpowiedniej diety prowadzi do zahamowania rozwoju kandydozy. Unikanie spożywania węglowodanów i cukrów, a zwiększenie ilości warzyw i produktów białkowych w diecie, powoduje zahamowanie rozwoju patogenu. Wynika to z braku dostarczania pożywienia dla Candida albicans, które jest niezbędne do ich dalszego namnażania. 

Dieta w kandydozie składa się z czterech etapów:

1 etap - jest najbardziej restrykcyjny, polega na eliminacji słodkich produktów, owoców, wyrobów z białej mąki, serów pleśniowych oraz kawy,

2 etap - polega na rozszerzaniu jadłospisu o produkty zbożowe, ziemniaki oraz sery. Osoba chorująca na kandydozę w dalszym ciągu powinna unikać węglowodanów i owoców,

3 etap - do diety można zacząć wprowadzać surowe owoce, rośliny strączkowe oraz nasiona i orzechy,

4 etap - do jadłospisu dodaje się możliwość spożywania kawy, kolejnych owoców oraz cukru, jedynie w postaci miodu.

Aby zapobiec szybkiemu nawrotowi kandydozy, po zakończeniu czwartego etapu diety, należy stopniowo i małymi krokami wprowadzać do menu kolejne grupy produktów spożywczych. 

Jakie produkty można jeść na diecie przeciwgrzybicznej?

Dieta przeciwgrzybiczna powinna być lekkostrawna, co pozwala skutecznie redukować rozwój patogenu oraz niwelować objawy ze strony układu pokarmowego, jak wzdęcia, biegunki czy gazy. Podobnie jak podczas stosowania diety w boleriozie, sposób żywienia podczas kandydozy organizmu powinien opierać się na obecności produktów, takich jak:

 • produktów bogatych w białko,
 • lekkostrawnych warzyw, jak ziemniaki, soczewica, brokuły,
 • produktów pełnoziarnistych, jak ryżu brązowego, pieczywa na zakwasie, różnego rodzaju kaszy,
 • kiszonek,
 • zdrowych tłuszczy, jak oliwa z oliwek, awokado,
 • chudego mięsa oraz ryb.

Dodatkowo, warto pamiętać o regularnym spożywaniu posiłków oraz piciu odpowiedniej ilości wody lub naparów ziołowych. Pomaga to skutecznie trawić i usuwać resztki pokarmu z odcinków przewodu pokarmowego, co pozwala zahamować rozwój grzybów, które nie mają odpowiedniej pożywki do rozwoju. Wiele osób zastanawia się nad zależnością diety przeciwgrzybiczej, a kawy. Podczas stosowaniu tego sposobu walki z dolegliwością można spożywać kawę kofeinową, bezkofeinową oraz kawy zbożowe - jedynie po zakończeniu trzeciego etapu diety.

Dieta przeciwgrzybiczna – przykładowy jadłospis

Jadłospis w diecie przeciwgrzybicznej powinien składać się jedynie z dozwolonych produktów, które można spożywać na danym etapie rekonwalescencji.

Dieta przeciwgrzybiczna - jadłospis jednodniowy

Śniadanie: jajecznica na oliwie z oliwek podana z sałatką z pomidorów i awokado, woda do popicia,

Przekąska po śniadaniu: jedna kromka chleba na zakwasie z wędzonym łososiem, podana z dodatkiem kiszonej kapusty i kiszonych ogórków,

Obiad: kurczak na parze, podany z warzywami zielonymi posypanymi koperkiem,

Kolacja: szparagi z wody, podane z dipem z awokado.

Dieta przeciwgrzybiczna – przykładowy przepis

Dieta przy kandydozie powinna być lekkostrawna, dlatego warto pamiętać o prawidłowej obróbce termicznej produktów spożywczych. Należy unikać smażenia na głębokim tłuszczu oraz pieczenia.

Kurczak na parze z warzywami - jak go wykonać?

Jedną pierś z kurczaka pokroić w paski, doprawić solą i ulubionymi ziołami. Całość umieścić w parowarze lub sitku ułożonym na garnku z gotującą się wodą. W między czasie należy pokroić warzywa: zieloną paprykę, cukinię, wcześniej ugotowane brokuły i ułożyć na talerzu. Po wyjęciu kurczaka, całość można wedle upodobać obficie obsypać koperkiem. 

Jak uniknąć grzybicy przewodu pokarmowego?

Grzybica układu pokarmowego jest ciężkim schorzeniem, którego zdiagnozowanie oraz leczenie jest bardzo trudne. Aby skutecznie zapobiegać rozwojowi grzybicy, warto zadbać o prawidłową dietę, która opiera się na zdrowych, nieprzetworzonych produktach spożywczych. Bardzo ważną rolę odgrywa mikroflora jelitowa, której zaburzenie prowadzi do namnażania się patogenu. W sytuacjach stresowych, przy antybiotykoterapii lub stosowania farmakoterapii warto szczególnie o nią zadbać, poprzez przyjmowanie wysokiej jakości prebiotyków oraz kiszonek, które zawierają dobre bakterie dla układu pokarmowego człowieka. 

Aktywność fizyczna i picie odpowiedniej ilości wody również są czynnikami, które pozwolą uniknąć namnażania Candida albicans. Warto pamiętać, że odpowiednia troska o organizm pomaga utrzymać zdrowie fizyczne oraz psychiczne w najlepszej formie. 

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Czeremcha – właściwości i zastosowanie. Na co pomagają owoce czeremchy?
Czeremcha to drzewo lub duży krzew, powszechnie występujący na obszarze całej Polski. Ze względu na liczne właściwości zdrowotne i lecznicze, owoce czeremchy są często wykorzystywane jako surowiec zielarski. Czeremcha – najważniejsz...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach tarczykowych...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Dieta i odchudzanie

Źródła białka dla wegetarian. Hummus - najzdrowszy i najlepszy przepis na wegański dip
Rośliny strączkowe są doskonałym źródłem białka roślinnego. Bardzo popularną rośliną jest ciecierzyca, z której powstaje hummus, czyli pasta idealna do wielu dań. Wyróżnia ją doskonały smak i wiele wartości odżywczych....

Układ nerwowy

Zdrowie psychiczne - techniki radzenia sobie ze stresem i napięciem
Zdrowie psychiczne to temat szczególnie ważny w obecnych czasach. Problemy z psychiką mogą dotyczyć każdego, bez względu na wiek i płeć. Warto więc dowiedzieć się więcej, np. jakie czynniki wpływają na zdrowie psychiczne oraz jak radzić sobie ze...

Dieta i odchudzanie

Co jeść na diecie między posiłkami? Wybieramy najlepsze zdrowe przekąski
Zdrowe przekąski to niezastąpiony element każdej diety. Niezależnie od tego, czy chcesz schudnąć czy kompleksowo zatroszczyć się o swoje zdrowie, odpowiednio dobrane przekąski staną się ważnym elementem codziennego jadłospisu....

Serce i układ krążenia

Dieta na zdrowe serce - tygodniowy jadłospis z produktami dla zdrowego serca
Problemy kardiologiczne dotyczą coraz większej liczby Polaków i ludzi na całym świecie. Pośpiech, stres, zła dieta i używki prowadzą do wielu problemów zdrowotnych. Właśnie dlatego warto zdecydować się na modyfikacje swojego jadłospisu.&a...

Mięśnie i kości

Artroskopia kolana. Na czym polega? Wskazania, korzyści i przebieg zabiegu
Artroskopia kolana to zaawansowany zabieg medyczny, który polega na wprowadzeniu cienkiej rurki z kamerą (artroskopu) do wnętrza stawu kolanowego przez niewielkie nacięcie skóry. Obraz transmitowany przez kamerę pozwala lekarzowi ortopedz...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Rak piersi u kobiet - jakie są rodzaje? Jak przebiega diagnostyka i leczenie raka piersi?
Rak piersi to podstępna choroba, która każdego roku zabija nawet 500 000 ludzi na całym świecie....

Choroby skóry

Zastrzał palca: przyczyny, objawy, leczenie. Jak poradzić sobie z bólem?
Zastrzał palca to przyjęte określenie dla stanu zapalnego skóry. Powstaje w wyniku przeniknięcia bakterii pod powierzchowną warstwę skóry na skutek urazu....

Układ nerwowy

Syndrom chronicznego zmęczenia CFS - 10 objawów chronicznego wyczerpania. Z czego wynika i jak leczyć ciągłe zmęczenie?
Chroniczne zmęczenie jest wyjątkowo uciążliwą dolegliwością, która znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Rosnące tempo życia, nadmiar stresu oraz liczne problemy sprzyjają wystąpieniu CFS. ...

Układ nerwowy

Diagnoza badająca bioelektryczną czynność mózgu: czym jest EEG?
Badanie EEG to bardzo pomocne narzędzie w diagnozowaniu wielu chorób, szczególnie padaczki i innych zaburzeń neurologicznych. Jest całkowicie bezpieczne i bezinwazyjne....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.