Syndrom chronicznego zmęczenia CFS - 10 objawów chronicznego wyczerpania. Z czego wynika i jak leczyć ciągłe zmęczenie?

Syndrom chronicznego zmęczenia CFS - 10 objawów chronicznego wyczerpania. Z czego wynika i jak leczyć ciągłe zmęczenie? - zdjęcie

Chroniczne zmęczenie jest wyjątkowo uciążliwą dolegliwością, która znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Zaburzenie powoduje uporczywą senność i uczucie zmęczenia, któremu towarzyszy szereg dodatkowych objawów ze strony całego organizmu. Rosnące tempo życia, nadmiar stresu oraz liczne problemy sprzyjają wystąpieniu CFS.

W dzisiejszym artykule dowiesz się:

  • czym jest chroniczne zmęczenie,
  • jakie są jego objawy,
  • jak radzić sobie z sennością w CFS,
  • czym różni się od depresji,
  • jakie są przyczyny chronicznego zmęczenia,
  • na czym polega leczenie.

Zobacz także artykuł: Fibromialgia: przyczyna przewlekłego zmęczenia? Rozpoznanie, dieta, diagnostyka

Chroniczne zmęczenie - gdy brak energii staje się codziennością

Chroniczne zmęczenie, zwane także z języka angielskiego CFS (chronic fatigue syndrome), jest często bagatelizowaną dolegliwością, z którą musi mierzyć się coraz więcej osób. Jest to choroba, która polega na odczuwaniu ciągłego zmęczenia, któremu towarzyszy szereg dodatkowych objawów. Symptomy choroby znacznie obniżają komfort codziennego życia, wpływając na samopoczucie i efektywność zawodową. Główną oznaką przypadłości jest obezwładniające uczucie wyczerpania. Pacjenci nie mogą spać i dodatkowo budzą się zmęczeni.

Zespół chronicznego zmęczenia często staje się źródłem ogromnej frustracji. Trudności diagnostyczne oraz objawy, które trudno zmierzyć, sprawiają, że dolegliwość często bywa bagatelizowana przez lekarzy. Badania naukowe potwierdzają jednak powszechność CFS, które rozpoznawane jest na całym świecie. Zaburzenie dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, i najczęściej diagnozowana jest pomiędzy 40 a 60 rokiem życia.

Zespół chronicznego zmęczenia (CFS): objawy, które nie pozwalają na normalne funkcjonowanie

Na czym polega chroniczne zmęczenie? Objawy są wyjątkowo zróżnicowane i mogą dotyczyć układu nerwowego oraz całego organizmu. Jednym z najważniejszych symptomów pozostaje zmęczenie i senność, które towarzyszą choremu przez cały czas. Konieczne jest, aby wyczerpanie utrzymywało się przynajmniej 6 miesięcy i nie było bezpośrednio związane z podejmowaną aktywnością. Dodatkowo w przypadku CFS zmęczenie nie ustępuje po wypoczynku. Syndrom chronicznego zmęczenia wpływa przy tym na jakość snu.

Wśród innych objawów, które powinny utrzymywać się ok. 6 miesięcy, możemy wymienić:

  • bóle stawów i mięśni,
  • migreny i bóle głowy,
  • złe samopoczucie po wysiłku,
  • zaburzenia koncentracji,
  • problemy z pamięcią krótkotrwałą,
  • bóle gardła,
  • stany podgorączkowe,
  • poczucie dezorientacji
  • problemy z ostrością widzenia,
  • utratę masy ciała.

Jak zdiagnozować chroniczne zmęczenie? Test podczas wizyty u lekarza powinien polegać na wykluczeniu innych przyczyn występowania wspomnianych objawów. Należy przy tym wykonać badania na choroby autoimmunologiczne, które także mogą charakteryzować się przewlekłym i nieustępującym zmęczeniem.

Chroniczne zmęczenie i senność - gdy ciągła senność dodatkowo obciąża zmęczony organizm

Ciągłe zmęczenie i towarzyszące mu zaburzenia snu, negatywnie wpływają na naszą sprawność fizyczną i psychiczną. Nadmierna senność często bywa jednocześnie efektem nieprawidłowych nawyków. Brak higieny snu, zbyt mało czasu na odpoczynek oraz zaburzenia rytmu dobowego znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Z czego wynika nadmierna senność i zmęczenie? Niekiedy zła jakość snu może być spowodowana aktywnością fizyczną i piciem kawy bezpośrednio przed pójściem do łóżka. Jeśli cierpisz na CFS, zadbaj o wieczorne wyciszenie i relaks. Zrezygnuj z dodatkowych aktywności, które mogą potęgować zmęczenie.

W tym miejscu warto przypomnieć, iż ciągła senność może być także objawem licznych chorób endokrynologicznych, krążenia oraz układu oddechowego. Niekiedy bywa również skutkiem ubocznym stosowanych leków. Jeśli objawy utrudnią codzienne funkcjonowanie, konieczna może okazać się konsultacja u lekarza.

Depresja kontra chroniczne zmęczenie: jak rozróżnić te stany?

Brak energii wynikający z CFS często bywa mylony z depresją. Jak rozpoznać te dwie choroby? Czym różni się depresja a chroniczne zmęczenie? Chroniczne zmęczenie i senność często bywają jednym z najważniejszych symptomów zaburzeń depresyjnych. W przypadku depresji konieczne jest występowanie dodatkowych charakterystycznych objawów, takich jak anhedonia, czyli brak odczuwania radości w codziennym życiu oraz smutek. Pacjenci często skarżą się na uczucie beznadziei i braku nadziei na przyszłość.

W przypadku CFS zmęczenie staje się głównym objawem i autonomiczną jednostką chorobową. Szacuje się jednak, iż nawet 34% osób chorych na depresje cierpi dodatkowo na syndrom chronicznego zmęczenia. Podobieństwo objawów oraz nakładanie się na siebie przypadłości znacznie utrudnia diagnostykę i wdrożenie prawidłowego leczenia.

Skonfrontuj się z wyczerpaniem: jakie badania pomagają w diagnozie chronicznego zmęczenia?

Jak zwalczyć chroniczne zmęczenie? Leczenie choroby powinna poprzedzać odpowiednia diagnostyka. Brak swoistych symptomów sprawia, że pacjent zmuszony jest do wykluczenia innych zaburzeń psychicznych i chorób ogólnoustrojowych. Najczęściej badania obejmują morfologię i OB., poziom glukozy, czynności nerek i wątroby oraz TSH. Niekiedy konieczne jest przeprowadzenie dalszej diagnostyki pod kątem chorób tarczycy.

Podejrzewasz u siebie chroniczne zmęczenie? Jakie badania należy wykonać? Diagnostyka obejmuje badania na podwyższony poziom kortyzolu, które powszechnie wykonuje się także w stanach przewlekłego stresu oraz badanie moczu. Podczas wizyty specjalista dodatkowo przeanalizuje historię chorób i przeprowadzi pogłębiony wywiad, który pozwoli na kompleksowe poznanie stanu zdrowia pacjenta. Diagnostyka ma na celu wykluczenie innych chorób oraz potwierdzenie objawów w zgodzie z kryteriami CFS.

Przyczyny chronicznego zmęczenia: gdzie szukać źródła uporczywego wyczerpania?

Nie mam siły? Szybko się męczę? Zastanawiasz się, co może stanowić przyczynę odczuwanych dolegliwości? Niestety współczesne medycyna nie jest w stanie jednoznacznie określić etiologii choroby, jaką jest chroniczne zmęczenie. Przyczyny mogą mieć związek z innymi chorobami, takimi jak cukrzyca, zaburzenia metaboliczne oraz depresja. Wśród czynników ryzyka często wymienia się ponadto przewlekły stres, złą dietę, brak aktywności fizycznej oraz długotrwałe przebodźcowanie.

Witaminy i mikroelementy: jak skorygować braki, które mogą pogłębiać CFS?

Niestety aktualnie nie istnieje żaden lek na chroniczne zmęczenie. Najpierw konieczne jest wyeliminowanie towarzyszących objawów somatycznych. Następnie pacjent może rozpocząć terapię u psychoterapeuty. Ważnym elementem leczenia są witaminy na chroniczne zmęczenie oraz suplementy diety. Pomogą one również w profilaktycznym zapobieganiu nawrotom CFS. Warto pamiętać o regularnym przyjmowaniu magnezu oraz preparatów z żeń-szeniem. Odpowiednio dobrane produkty pomogą w utrzymywaniu energii oraz przyczynią się do zmniejszenia odczuwanego znużenia. Konieczne jest także wdrożenie odpowiedniej diety oraz zmiana stylu życia, która przyczyni się do znacznej poprawy funkcjonowania organizmu.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Układ pokarmowy

Botulizm: objawy i przebieg zatrucia jadem kiełbasianym
Botulizm to poważna choroba porażeniowa wywołana przez neurotoksynę, zwaną jadem kiełbasianym oraz toksyną botulinową, produkowaną w czasie wzrostu bakterii Clostridium botulinum. Do zatrucia dochodzi przeważnie wskutek spożycia źle zakonserwowanej żyw...

Łysienie androgenowe – objawy i przyczyny. Jak zahamować wypadanie włosów?
Gęste, mocne i zdrowe włosy to marzenie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wygląd i stan włosów to nie tylko aspekt estetyczny, ale również, a może i przede wszystkim zdrowotny. Zła kondycja kosmyków może świadcz...

Serce i układ krążenia

15 najczęstszych chorób układu krążenia: diagnostyka i leczenie
Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Szybka diagnostyka, podejmowanie leczenia i działań profilaktycznych mogą ochronić pacjentów przed rozwojem najpoważniejszych dolegliwości i powikłań....

Dieta i odchudzanie

Choroby metaboliczne: rodzaje, objawy i leczenie. Czy można im zapobiec?
Choroby metaboliczne obejmują szeroki zakres dolegliwości spowodowanych zaburzeniami przemian biochemicznych w organizmie. W ostatnich kilkudziesięciu latach ich częstotliwość znacznie wzrosła....

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dieta i odchudzanie

Dieta FMD – na czym polega dieta imitująca post, która odmładza organizm?
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet – dieta imitująca post) została opracowana przez profesora Valtera Longo. To stosunkowo nowe podejście do tematu postu okresowego, którego celem jest odmłodzenie organizmu przy jednoczesnym zmniejszeniu ry...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dieta i odchudzanie

Astaksantyna – królowa antyoksydantów, która działa jak eliksir młodości
Astaksantyna jest wyjątkowo silnym antyoksydantem. Skutecznie zwiększa odporność organizmu na promieniowanie słoneczne oraz zapobiega fotostarzeniu się skóry. ...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem