Diagnoza badająca bioelektryczną czynność mózgu: czym jest EEG?

Diagnoza badająca bioelektryczną czynność mózgu: czym jest EEG? - zdjęcie

Badanie EEG to bardzo pomocne narzędzie w diagnozowaniu wielu chorób, szczególnie padaczki i innych zaburzeń neurologicznych. Jest całkowicie bezpieczne i bezinwazyjne. Wykonuje się je zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. 

Z naszego artykułu dowiesz się:

 • czym jest badanie EEG głowy;
 • kiedy zlecane jest badanie EEG;
 • jak należy się przygotować do badania EEG;
 • jakie choroby może ujawnić badanie EEG;
 • jaką rolę odgrywa EEG w diagnozowaniu dzieci;
 • jakie są rodzaje fal mózgowych w EEG;
 • jak rozumieć wyniki oceny EEG.

Zobacz również: Bezsenność (insomnia) – jakie są sposoby na problemy z zaśnięciem? Przyczyny i leczenie bezsenności

Czym jest badanie EEG głowy?

Elektroencefalografia, inaczej EEG, to badanie, które pozwala na wykrycie patologicznych zmian w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. To nieinwazyjne badanie, które pozwala na uzyskanie zapisu czynności kory mózgu, dzięki czemu możliwe jest wykrycie wielu zaburzeń neurologicznych. Badanie EEG wykonuje się za pomocą urządzenia, jakim jest elektroencefalograf. W jego skład wchodzą elektrody, które rozmieszcza się na głowie pacjenta. Rejestrują one zmiany zachodzące w mózgu, spowodowane aktywnością komórek zlokalizowanych w korze mózgu. Komputer rejestruje zmiany za pomocą linii - elektroencefalogramu. Rejestracja czynności bioelektrycznej mózgu polega na odbieraniu sygnałów przekazywanych pomiędzy neuronami. Dzięki temu EEG wskazuje obszary mózgu, w których toczy się proces chorobowy.

Kiedy zlecane jest badanie EEG? Wskazania i sygnały, na które warto zwrócić uwagę

EEG głowy to badanie, które wykonywane jest najczęściej na podstawie skierowania od lekarza neurologa, który podejrzewa problemy z działaniem ośrodkowego układu nerwowego. Możliwe jest również wykonanie badania na własną rękę. Wskazaniem do badania EEG jest:

 • padaczka;
 • afazja;
 • zaburzenia mowy;
 • ADHD;
 • choroby neurodegeneracyjne;
 • nawracające omdlenia;
 • problemy z nauką i koncentracją;
 • zaburzenia świadomości;
 • zaburzenia snu i bezsenność;
 • bóle głowy;
 • zatrucia neurotoksynami;
 • śmierć mózgu;
 • uraz czaszkowo-mózgowy;
 • niedorozwój umysłowy.

Badanie EEG krok po kroku: jak się przygotować i czego oczekiwać?

Badanie EEG może być wykonywane po deprywacji snu lub w czuwaniu. Pierwsze wykonuje się po nieprzespanej nocy. Pacjent powinien czuwać przez 24 godziny, a samo badanie musi być wykonane rano. Co ważne, nie powinno się spożywać napojów energetyzujących, które mogą prowadzić do sztucznej aktywności mózgu. To np. alkohol, cola, energetyki, herbata, kawa i inne napoje z kofeiną. Zaleca się ich odstawienie na 8-12 godzin przed badaniem. W sytuacji, kiedy badanie wykonywane jest w czuwaniu, na badanie należy zgłosić się wyspanym i wypoczętym.

Ogólne wytyczne do badanie EEG:

 • na badanie należy zgłosić się po lekkim posiłku, niezalecane jest bycie na czczo;
 • w dniu badania lub dzień przed należy umyć włosy, ograniczając się do stosowania zwykłego szamponu. Należy unikać lakieru, wosku, żelu i innych kosmetyków;
 • jeśli włosy były farbowane kilka dni przed badaniem, należy umyć je przynajmniej 3 razy;
 • do badania nie powinno się przerywać przyjmowania stałych leków, o ile lekarz nie zaleci inaczej;
 • przed badaniem należy odstawić leki stosowane na własną rękę. Najlepiej na kilka tygodni przed badaniem.

Badanie jest bezbolesne. Pacjent znajduje się w pozycji leżącej. Na głowę nakłada się żel, który pozwala na szybsze i lepsze przekazywanie sygnałów do elektrod. Następnie na głowę zakładany jest czepek z elektrodami. Badanie trwa kilkadziesiąt minut.

Badanie EEG może przebiegać w kilku etapach. Pierwszy pozwala na uzyskanie zapisu aktywności mózgu podczas stanu spoczynku. Wtedy, kiedy pacjent jest zrelaksowany, w pozycji leżącej lub siedzącej. Nie należy się poruszać, rozmawiać. Konieczne jest zamknięcie oczu.

Drugi etap polega na pobudzaniu pacjenta za pomocą hiperwentylacji, błysków świetlnych czy środków fizjologicznych.

W poszukiwaniu odpowiedzi: jakie choroby może ujawnić badanie EEG?

Ocena czynności bioelektrycznej mózgu pozwala na zdiagnozowanie wielu chorób i problemów zdrowotnych. Co wykrywa badanie EEG? Pozwala na diagnozę:

 • guza mózgu;
 • zaburzeń czynności mózgu;
 • stanów po udarze;
 • udaru;
 • padaczki;
 • zaburzeń snu;
 • chorób metabolicznych.

Oprócz tego, jakie choroby może wykryć EEG warto dowiedzieć się, że EEG determinuje stopień aktywności mózgowej, dlatego często wykonywane jest u osób w śpiączce. Pozwala również sprawdzić, czy nie nastąpiła śmierć mózgu.

Diagnoza dziecięcych problemów neurologicznych: rola EEG w praktyce

Obrazowanie mózgu to badanie, które bardzo często wykonywane jest u dzieci. To nieinwazyjna metoda diagnostyczna, całkowicie bezpieczna i bezbolesna. U dzieci wykonuje się je w przypadku wielu problemów np. padaczki, utraty przytomności, omdleń, urazów głowy, w bólach głowy, zawrotach głowy, agresji, stanach lękowych czy problemach z obniżonym nastrojem. Badanie EEG jest również metodą, dzięki której u dzieci można zdiagnozować zapalenie opon mózgowych, zaburzenia układu nerwowego, zaburzenia snu, uwagi i koncentracji, a także guzy mózgu.

Rodzaje fal mózgowych w EEG: co oznaczają i jak je interpretować na wynikach elektroencefalografii?

To kiedy wykonuje się badanie EEG, ma ogromne znaczenie dla otrzymanych wyników. Możliwe jest wykonanie badania w czuwaniu, a także po deprywacji snu. Istnieje kilka rodzajów fal mózgowych w EEG. To:

 • fale alfa - częstotliwość 8-13 Hz, amplituda 30-100 mcV/m. Charakterystyczne dla pacjentów z zamkniętymi oczami. Pojawiają się podczas odprężenia, spoczynku.
 • fale beta - częstotliwość 12-30 Hz, amplituda >30 mcV/m. Pojawiają się w stanie skupionej uwagi. Niezbędne do logicznego myślenia.
 • fale gamma - częstotliwość 25-100 Hz. Pojawiają się podczas zapamiętywania i przy angażowaniu bodźców zmysłowych.
 • fale delta - częstotliwość 1-3 Hz. W czasie snu. Sprzyjają regeneracji organizmu.
 • fale theta - częstotliwość 3,5-8 Hz. Pojawiają się podczas zaburzeń emocjonalnych, w czasie hipnozy i procesów pamięciowych. Sprzyjają wyobraźni.

Bioelektryczna aktywność mózgu w pigułce: jak rozumieć wyniki oceny EEG?

Bioelektryczna aktywność mózgu pozwala na zdiagnozowanie pacjenta pod kątem wielu chorób. Interpretacji wyników dokonuje neurolog, nie tylko w oparciu o badanie EEG, ale również przebieg choroby, objawy i leczenie. Konieczne może być wykonanie innych badań. Bardzo często zdarza się, że nieprawidłowy zapis badania EEG występuję u osób zdrowych, natomiast prawidłowy u osób chorujących na choroby neurologiczne czy padaczkę.

Patologiczna działalność mózgu sprawia, że amplituda i częstotliwość fal mózgowych zostaje zaburzona. Prawidłowy wynik EEG to:

 • fale alfa przy płacie potylicznym i ciemieniowym,
 • fale beta przy płatach przednich.

Często pojawiają się także fale theta. W nieprawidłowym wyniku pojawiają się najczęściej fale ostre, patologiczne, które w danym momencie nie powinny występować. Zły wynik EEG to także zniekształcenia rytmu, znikanie, asymetria zapisu.

Należy pamiętać, że wyniku badania EEG nie powinno się interpretować samodzielnie. O pomoc najlepiej zwrócić się do lekarza specjalisty.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.