Powiększone węzły chłonne u dzieci i dorosłych - objaw choroby i przyczyny powiększonych węzłów chłonnych

Powiększone węzły chłonne u dzieci i dorosłych - objaw choroby  - zdjęcie

Węzły chłonne to rozproszony po całym ciele system, połączony naczyniami chłonnymi. Są one odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego, a ich powiększenie może świadczyć o rozwoju wielu zróżnicowanych dolegliwości. Jakie są funkcje i rodzaje węzłów chłonnych, kiedy nie należy bagatelizować zmian w ich obrębie oraz jak leczyć powiększone węzły chłonne?

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • jak zbudowane i rozmieszczone są węzły chłonne,
  • jakie są funkcje i rodzaje węzłów chłonnych,
  • kiedy węzły chłonne powiększają się,
  • jakie choroby objawiają się występowaniem powiększonych węzłów chłonnych,
  • jak leczyć powiększone węzły chłonne.

Zobacz także artykuł: Chłoniak. Czym jest ta choroba? Jakie są rodzaje, objawy i jak leczyć chłoniaki?

Co to są węzły chłonne?

Węzły chłonne są zlokalizowane w wielu obszarach ludzkiego ciała. Ich największa ilość występuje w okolicy pachwin, pod pachami, na szyi, za uszami oraz pod żuchwą. Zadaniem węzłów chłonnych jest zbieranie limfy, która może zawierać chorobotwórcze patogeny.

Powiększenie węzłów chłonnych – czyli limfadenopatia – świadczy o wychwyceniu przez chłonkę szkodliwych drobnoustrojów oraz obecnym w organizmie stanie chorobowym. Wtedy dochodzi również do namnożenia limfocytów i makrofagów, odpowiedzialnych za zwalczanie wykrytych patogenów.

Węzły chłonne: budowa, rozmieszczenie i rola węzłów

Węzły chłonne, których wielkość wynosi od 1 do 25 mm, są otoczone torebką łącznotkankową, wewnątrz której znajdują się przegrody rozdzielające miąższ. W miąższu obecne są dwie części – korowa, czyli grudki chłonne oraz rdzenna, czyli pasma lub włókna rdzenne. W strefie korowej powstają limfocyty, odpowiedzialne za produkcję przeciwciał, które następnie są przechowywane na pasmach w części rdzennej.

Węzły chłonne są rozmieszczone pojedynczo lub w skupiskach. Największa ich ilość znajduje się na szyi, w dołach nadobojczykowych, w pachwinach, pod żuchwą, kolanami i pachami. Mogą one być zlokalizowane płytko pod skórą (jak węzły chłonne szyi) lub w okolicy narządów wewnętrznych (w klatce piersiowej i jamie brzusznej).

Węzły chłonne pełnią ważną rolę w funkcjonowaniu systemu odpornościowego organizmu. Ich zadaniem jest rozpoznawanie i usuwanie patogenów poprzez filtrację limfy oraz produkcję limfocytów.

Funkcje węzłów chłonnych

Funkcją węzłów chłonnych jest wytwarzanie limfocytów, czyli komórek produkujących przeciwciała. Ponadto są one odpowiedzialne za filtrowanie chłonki i oczyszczanie jej z patogenów – bakterii, wirusów, grzybów i komórek nowotworowych oraz eliminowanie innych groźnych drobnoustrojów, które mogłyby przeniknąć do układu krwionośnego.

Rodzaje węzłów chłonnych

Węzły chłonne dzielimy ze względu na ich lokalizację na obwodowe i głębokie. Pierwsze z nich – między innymi węzły chłonne na szyi – są zlokalizowane tuż pod skórą, dzięki czemu mogą być łatwo skontrolowane przez lekarza. Drugie, głębokie, są umiejscowione wewnątrz ciała, w pobliżu narządów wewnętrznych. Węzły wątrobowe, pęcherzowe czy podłopatkowe mogą być zbadane jedynie za pomocą specjalistycznych technik, takich jak tomografia czy USG.


Powiększone węzły chłonne – dolegliwość, której nie wolno bagatelizować

Powiększone węzły chłonne są częstym objawem chorób, zarówno tych mniej groźnych – jak infekcja bakteryjna i wirusowa, jak i poważniejszych – między innymi nowotworów. Jeżeli taki stan utrzymuje się powyżej dwóch tygodni, wskazana jest pilna konsultacja z lekarzem, który zleci odpowiednią diagnostykę i wdroży dopasowaną terapię. Symptomem jakich chorób mogą być odczynowe węzły chłonne?

Ziarnica – objawy choroby

Ziarnica jest chorobą rozwijającą się w węzłach chłonnych oraz pozawęzłowej tkance limfatycznej. Znana także jako choroba Hodgkina, przez długi czas nie daje żadnych objawów. Zazwyczaj w jej przebiegu można zaobserwować powiększenie węzłów chłonnych na szyi, pod pachami, nad obojczykami i w pachwinach. Wśród dodatkowych objawów wyróżniamy podwyższoną temperaturę, kaszel, osłabienie, łamanie w kościach, silne pocenie w porze nocnej, utratę apetytu i wagi oraz nasilone swędzenie skóry. Nawet w przypadku późnego rozpoznania, ziarnica jest dość łatwa do wyleczenia za pomocą chemio- i radioterapii.

Powiększone węzły chłonne pachwinowe i ich przyczyny

Węzły chłonne pachwinowe znajdują się w tak zwanym trójkącie udowym, pod powięzią sitową. Odczynowe węzły chłonne w pachwinach mogą być symptomem infekcji typowych dla wieku dziecięcego – ospy wietrznej, odry i różyczki, a także mononukleozy czy wirusowego zapalenia wątroby. Ich powiększenie może świadczyć o zakażeniu wirusowym (AIDS, cytomegalii, rumieniu nagłym) lub bakteryjnym (między innymi szkarlatynie, anginie czy zarażeniu gronkowcem). Zapalenie węzłów chłonnych będzie miało miejsce także przy chorobach nowotworowych układu chłonnego oraz przerzutach zlokalizowanych na drodze spływu limfy.

Powiększone węzły chłonne po infekcji intymnej

Węzły chłonne mogą powiększyć się przy infekcjach intymnych. Jest to spowodowane stanem zapalnym okolicznych narządów, wywołanym bateriami lub grzybami. Powiększony węzeł chłonny może wiązać się również z wystąpieniem choroby przenoszonej drogą płciową – rzęsistkowicy lub opryszczki narządów rodnych. Każdorazowo taki objaw wymaga konsultacji z ginekologiem.

Zęby a powiększone węzły chłonne

Odczynowe węzły chłonne mogą wiązać się z próchnicą zębów, paradontozą, wystąpieniem ropnia okołozębowego lub przewlekłego stanu zapalnego dziąseł. W przypadku poważnych dolegliwości w jamie ustnej, węzły chłonne szyjne stają się duże i bolesne, nierzadko prowadząc również do miejscowej opuchlizny.

Powiększone węzły chłonne i choroby wirusowe, bakteryjne oraz autoimmunologiczne

Powiększone węzły chłonne bardzo często współwystępują z chorobami wirusowymi, bakteryjnymi oraz autoimmunologicznymi. W większości przypadków świadczą one o uogólnionej infekcji wirusowej. Zapalenie węzłów chłonnych może wiązać się także z chorobą z autoagresji (taką, jak toczeń rumieniowaty czy reumatoidalne zapalenie stawów), alergią i pojawieniem się komórek nowotworowych.

Powiększone węzły chłonne u dzieci - objawy i leczenie

Dzieci każdego roku przechodzą wiele infekcji, takich jak przeziębienie czy choroba bostońska. U często chorujących kilkulatków i młodzieży, węzły chłonne mogą być przez długi czas nieco większe i łatwo wyczuwalne. Objaw w postaci bólu węzła może wskazywać na toczący się stan zapalny, natomiast niebolesny węzeł sugeruje przyczyny rozrostowe. W większości wypadków powiększone węzły chłonne samoczynnie zmniejszą się po ustąpieniu infekcji wirusowej. W przypadku dolegliwości bakteryjnej, konieczne może okazać się przyjmowanie doustnego antybiotyku.

Powiększone węzły chłonne a nowotwory

Węzły chłonne w przebiegu choroby nowotworowej najczęściej nie są tkliwe ani bolesne. Gdy stają się one twarde, możemy podejrzewać raka układu limfatycznego – chłoniaka bądź przewlekłą białaczkę. Miękkie węzły chłonne są natomiast charakterystyczne dla ostrej białaczki, gruźlicy i innych stanów zapalnych.

Leczenie powiększonych węzłów chłonnych

W przypadku powiększenia węzłów chłonnych, należy każdorazowo skonsultować się z lekarzem, który wykluczy ewentualne poważniejsze schorzenia. W chwili wystąpienia znacznego stanu zapalnego węzłów, może on przepisać leki na receptę. Jeżeli doskwierają Ci powiększone węzły chłonne szyi – leczenie domowe może także przynieść pewną ulgę. W tym celu warto stosować okłady ze świeżych ziół, nacierać chorą okolicę olejkiem majerankowym lub spożywać herbaty z szałwii, kłącza tataraku bądź przytulii.

Powiększone węzły chłonne pod pachami, na szyi czy w pachwinach mogą świadczyć o mniej lub bardziej groźnej chorobie, która zaatakowała organizm. Ich stan zapalny rozwija się w zarówno w trakcie przeziębień, jak i groźniejszych nowotworów czy chorób autoimmunologicznych, takich jak chociażby sarkoidoza. Jeżeli zauważysz utrzymujący się przez dłuższy czas, bolesny lub powiększony węzeł chłonny - udaj się na konsultację lekarską. Specjalista zleci kompleksową diagnostykę, która pomoże potwierdzić lub wykluczyć inne dolegliwości, a zarazem ułatwi wyleczenie tkliwych i sprawiających dyskomfort węzłów chłonnych na szyi, pod pachami, nad obojczykami czy w pachwinach.


Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.