Diety odchudzające – najlepsze diety na skuteczne chudnięcie. Jak wybrać odpowiednią dietę, aby schudnąć?

baner

Diety odchudzające – najlepsze diety na skuteczne chudnięcie. Jak wybrać odpowiednią dietę, aby schudnąć?

Świat idzie do przodu i ciągle wdrażane są nam nawyki żywieniowe, które mają przede wszystkim sprawić, że będziemy zdrowi, a przy okazji pełni sił i witalności. To samo dotyczy diet, głodówki już dawno odeszły w niepamięć, te

Świat idzie do przodu i ciągle wdrażane są nam nawyki żywieniowe, które mają przede wszystkim sprawić, że będziemy zdrowi, a przy okazji pełni sił i witalności. To samo dotyczy diet, głodówki już dawno odeszły w niepamięć, teraz stawiamy na pełnowartościowe posiłki, dające organizmowi wszystko, czego potrzebuje. Wybór zdrowych diet jest naprawdę ogromny i warto zapoznać się z podstawowymi informacjami, aby dopasować sposób odżywiania do własnych potrzeb.

Zobacz też artykuły z kategorii: Dieta i odchudzanie.

Czym kierować się przy wyborze diety odchudzającej?

Dieta redukcyjna musi być odpowiednio dopasowana do naszego stylu życia. Nie każdy ma czas na tworzenie rozmaitych dań, które bazują na trudno dostępnych produktach. Co więcej, nie wszyscy są w stanie jeść 5 posiłków dziennie o stałych porach, a część diet tego wymaga. Dieta biurowa to sposób odżywiania, któremu powinny się przyjrzeć szczególnie zabiegane osoby, dla których posiłki to sprawa niższego rzędu.  Dodatkowo musimy rozważyć, czy wraz z odchudzającą rozpoczynamy przygodę treningową - wówczas potrzebujemy zupełnie innego rozkładu makroskładników, niż osoba niećwicząca.

Podstawową kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, są także nasze indywidualne upodobania. Nie możemy zmuszać się do posiłków, dieta odchudzająca powinna być oparta o produkty, które lubimy i jemy je na co dzień, ponieważ dieta to nie karaCo więcej, z diety powinny być wykluczone składniki, na które jesteśmy uczuleni. Wybrana przez nas dieta powinna uwzględniać również nasze choroby oraz nie kolidować z przyjmowanymi lekami. 

Przed wyborem diety na schudnięcie należy zrobić dokładny research, zapoznać się z zasadami wszystkich możliwych diet odchudzających i wybrać coś, co najbardziej przypadnie nam do gustu. Warto kierować się również opiniami innych osób, które miały okazję skorzystać z diety.

Czy warto wybrać się do dietetyka aby zaplanować odpowiednią dietę?

Skorzystanie z porad dietetyka wiąże się oczywiście z opłatami, jednak w wielu przypadkach może to być znakomita decyzja. Warto postawić na pomoc profesjonalisty, jeśli nigdy nie mieliśmy do czynienia z odchudzaniem, planowaniem diet, ale także, gdy poprzednie próby nie dały pożądanych efektów. Dietetyk to osoba wykwalifikowana w kontekście diet, potrafi ocenić jaki sposób odżywania sprawdzi się w przypadku konkretnej osoby. Dopasuje wszystko idealnie pod nasze potrzeby, uwzględniając również nasz stan zdrowia, a także odpowie na nurtujące nas pytania.

Co więcej, mamy również możliwość uzyskania diety darmowej, którą możemy wygenerować w Internecie. Dieta NFZ to program Narodowego Funduszu Zdrowia, który zakłada przygotowanie dla zainteresowanego jadłospisu na 14 dni, opartego na zasadach diety prozdrowotnej. Dieta DASH ma wspierać przede wszystkim układ krwionośny i uczyć zdrowych nawyków żywieniowych.

Najpopularniejsze diety odchudzające

Bardzo powszechnie stosowaną dietą jest dieta śródziemnomorska, która swoją drogą jest niezwykle zdrowa. Opiera się na stosowaniu nieprzetworzonych produktów, z uwzględnieniem jedzenia licznych warzyw i owoców, czerwonego mięsa, a także ryb i owoców morza. Dieta tego rodzaju wymaga również bardzo dużego skupienia na posiłku, jego celebracji, co przekłada się na większe poczucie sytości. Jest szczególnie polecana dla osób chorujących na cukrzycę.

Dieta 2000 kcal stała się bardzo popularna odkąd lekarze, dietetycy i trenerzy zaczęli skutecznie uświadamiać ludzi, że aby schudnąć i tak należy jeść. 2000 kalorii to dość optymalna liczba, sprawdzi się w wielu przypadkach, jednak w szczególności dla osób trenujących, może to być za mało. Dokładne wyliczenie kaloryki powinno opierać się na wyniku PPM (podstawowa przemiana materii) oraz CPM (całkowita przemiana materii). W diecie o określonej liczbie kalorii nie przykładamy tak dużej wagi do spożywania konkretnych produktów, mamy po prostu zmieścić się w danej kaloryczności i oczywiście starać się wybierać zdrowe składniki.

Diety prozdrowotne

Dieta odchudzająca, której zadaniem jest przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym to dieta paleo. Jej główna dewiza to jedzenie produktów, które kiedyś człowiek był po prostu w stanie upolować. Są to produkty nieprzetworzone, zazwyczaj bogate w duże ilości białka, ponieważ kluczowym produktem jest mięso. Przy odpowiednim rozeznaniu i rozplanowaniu, dostarczymy swojemu organizmowi nie tylko białka, ale również węglowodanów z owoców, czy też tłuszczów z jaj, olejów nierafinowanych oraz owoców morza.

Dość nowym rozwiązaniem jest przypominająca dietę odchudzającą, choć wcale taka nie jest - dieta FODMAP. Ten sposób odżywiania to kontrowersyjny temat, ponieważ może przynieść wiele dobrego, ale również wyrządzić nam szkodę. Zakłada ona ograniczenie monosacharydów, tak aby zmniejszyć dolegliwości bólowe spowodowane zespołem jelita drażliwego czy SIBO. Warto ją stosować pod nadzorem profesjonalisty, ponieważ może prowadzić do niedoborów.

Mniejszy obwód w pasie i talii?

Coraz większą popularność zyskuje dieta zupowa, zwłaszcza na Instagramie. Jak sama nazwa wskazuje, opiera się na spożywaniu przede wszystkim zup. Na pierwszy rzut oka, może wydawać się niezdrowa i restrykcyjna, jednak w zupach można przemycić dosłownie wszystkie wartości odżywcze, sami tak naprawdę decydujemy, co dodamy do potrawy i jaką kaloryczność uzyskamy. Zupy mogą być bardzo urozmaicone, dlatego też nie eliminujemy żadnych makroskładników. Dieta zupowa świetnie sprawdzi się dla osób mających problemy z trawieniem i przełykaniem, a także cierpiących na dolegliwości ortodontyczne, ponieważ zupy są po prostu łatwiejsze to spożycia i strawienia.

Diety odchudzające - diety na płaski brzuch to zazwyczaj sposoby odżywiania bazujące na lekkostrawnych produktach. Dzięki spożyciu posiłków, które nie obciążają żołądka, pozbywamy się wzdęć, które sprawiają, że nasz brzuch wydaje się dużo większy. Dieta lekkostrawna ma właściwości prozdrowotne i tak naprawdę nie eliminuje konkretnej kategorii jedzenia, tylko ją ogranicza, przykładowo jemy mięsa chude, takie jak kurczak, czy indyk, a rezygnujemy z wieprzowiny i wołowiny.

Czy są jakieś diety odchudzające, których trzeba unikać?

Kategorycznie nie stosujemy diet eliminacyjnych, które usuwają konkretne produkty lub makroskładniki z jadłospisu. Dieta niskotłuszczowa, czy ketogeniczna, która ogranicza spożycie węglowodanów, może doprowadzić nas do poważnych problemów zdrowotnych. Taki sam skutek może wystąpić przy stosowaniu takich sposobów odżywiania jak dieta jogurtowa i dieta ryżowa. Dieta musi być urozmaicona, dostarczać wszystkich składników odżywczych, ponieważ tego właśnie potrzebuje nasz organizm. Oczywiście, że schudniemy, jedząc same jogurty przez kilka dni, ale efekt jo-jo mamy gwarantowany. Mówiąc o dietach restrykcyjnych, nie sposób nie wspomnieć o diecie zakładającej jedzenie wyłącznie warzyw i owoców - dieta dr Dąbrowskiej. Stosowanie się do jej zasad przez dłuższy czas, może przynieść katastrofalne skutki uboczne, w postaci wyniszczenia organizmu.

Jak to jest z kaloriami?

Wykluczamy również diety, które nakazują spożywanie małych ilości kalorii. Dieta 1200 kcal? Jest to tak mała kaloryczność, że dosłownie uniemożliwiamy naszemu organizmowi prawidłowe funkcjonowanie. W ciągu dnia pracują nasze narządy, spalamy kalorie, nawet leżąc w łóżku, dlatego też potrzebujemy energii płynącej z posiłków. Idealnym przykładem diety, której nigdy nie powinniśmy podejmować jest dieta kopenhaska, wymagająca pozostania w ogromnym deficycie kalorycznym, ponieważ oscyluje w granicach 1000 kcal. Warto zwrócić uwagę na to, że dieta dla nastolatków musi obejmować około 2000 - 2500 kcal, ponieważ są oni bardzo aktywni oraz potrzebują sporo energii na pracę umysłową.

Może detoks sokowy?

Dieta koktajlowa była promowana jako sposób na oczyszczenie organizmu. Jednakże nasz organizm wcale nie potrzebuje pomocy w usuwaniu toksyn, a picie samych koktajli lub soków nie dostarczy nam ani odpowiedniej ilości kalorii, ani niezbędnych składników odżywczych. Wszelkich detoksów po prostu starajmy się unikać.

Diety na płaski brzuch? Dieta na schudnięcie z brzucha? Tak często określana jest dieta OXY, której pierwszy etap "fat burning" ma spalić cały nadmierny tłuszcz z naszego ciała. Na samym początku tej diety faktycznie gubimy sporo kilogramów, jednak nie jest to tkanka tłuszczowa, a glikogen zmagazynowany w mięśniach. Wiąże się ona ze sporym ryzykiem wystąpienia efektu jo-jo.

Dieta odchudzająca o odpowiednie badania

Czasami nie jesteśmy świadomi tego, że jesteśmy uczuleni na konkretny produkt lub nawet, że chorujemy na przewlekłe schorzenie. Jeśli korzystamy z pomocy dietetyka, wówczas zazwyczaj to on zleca nam wykonanie konkretnych badań. Gdy odchudzamy się na własną rękę warto wykonać morfologię, lipidogram, testy alergiczne, pomiar ciśnienia tętniczego, badanie poziomu kortyzolu, sprawdzenie hormonów oraz glikemię. Co więcej, badania najlepiej wykonywać również w trakcie diety odchudzającej, aby wykluczyć ewentualne niedobory.

Rady dla osób chcących zacząć dietę odchudzającą

Przede wszystkim, tabletki odchudzające i wszelkie inne suplementy diety na odchudzanie to nie jest odpowiednia droga. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak okropne i niezdrowe rzeczy znajdują się w składzie tych produktów, żadne tabletki nie zastąpią aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania.

Często wpisujemy w Internecie taką frazę: płaski brzuch - co jeść?. Nie istnieje dieta odchudzająca brzuch ani dieta na płaski brzuch po 40, a nawet szybka dieta na brzuch. Organizm nie spala tłuszczu miejscowo! Jest to zasada, o której każdy musi pamiętać. Owszem, możemy zastosować diety, które eliminują opuchliznę lub wzdęcia, ale nie sprawimy, że usuniemy tkankę tłuszczową wyłącznie z brzucha. Jeśli będziemy odpowiednio się odżywiać, jeść o 200-300 kalorii mniej niż nasze zapotrzebowanie, wówczas zrzucimy kilogramy i schudniemy z każdego miejsca na naszym ciele. Co więcej, męski brzuch i damski nie różnią się znacznie, więc nie warto wyszukiwać diet dla konkretnej płci lub zwiększenia wybranych mięśni albo zmniejszenia obwodu w problematycznej partii ciała.

Klucz tkwi w psychice

Najbardziej przydatną radą jest: zachowaj spokój i bądź cierpliwy. Zmiana nawyków żywieniowych nie jest prosta, a pozbycie się nagromadzonego tłuszczu nie nastąpi po kilku dniach diety 500 kcal. Odchudzanie to proces, a jeśli go przetrwamy, będziemy mogli być z siebie dumni i cieszyć się spektakularnymi efektami.


Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Dieta i odchudzanie

Bób - poznaj jego zdrowotne właściwości
Bób to znane od starożytności warzywo strączkowe, po które chętnie sięgamy w sezonie letnim. Stanowi pożywną i zarazem nietuczącą przekąskę - zawiera mało tłuszczu, za to dużo białka, a także błonnik. Oprócz walorów smakowych i w...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Sport i fitness

Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną rozmową, imprezą czy spotkaniem. W dodatku mogą po...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Układ rozrodczy i moczowy

7 skutecznych metod na opóźnienie wytrysku podczas stosunku
Szybki wytrysk to z reguły koniec miłosnych uniesień, dlatego każdy mężczyzna pragnie przeciągnąć jak najdłużej moment swojego spełnienia. Za optymalną długość stosunku uważa się akt trwający 7-13 minut. Panom najczęściej udaje s...

Ciąża i dziecko

Współpraca, którą pokochają dzieci i rodzice.
MomMe Cosmetics łączy siły z Kicią Kocią i tworzy nowy wymiar pielęgnacji.  Każda mama pragnie podarować swojemu dziecku to, co najlepsze - w kwestii pielęgnacji są ...

Kosmetyki i uroda

Zachowaj młodość na dłużej z kolagenem ANTI-AGE
Starzenie się jest naturalnym etapem życia każdego z nas. Proces ten jest wynikiem postępujących wraz z upływem lat zmian, które zachodzą wewnątrz, jak i na zewnątrz ludzkiego organizmu. Podstawowymi i najłatwiejszym...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Leczenie bólu nowotworowego – schematy i metody leczenia bólu w chorobach nowotworowych
Nowotwory złośliwe to druga najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce i na świecie. Pacjenci onkologiczni w zaawansowanym stadium choroby skarżą się na bóle nowotworowe, które przyjmują różną postać....

Układ oddechowy

Polipy w nosie: czynniki ryzyka, objawy, leczenie. Od czego robią się polipy w nosie?
Polipy w nosie to miękkie guzki, które powstają w wyniku zmian alergicznych lub stanów zapalnych. Chociaż nie są groźne dla zdrowia, obniżają drożność nosa, czułość węchu, a także wywołują nieżyt nosa i ból....

Układ nerwowy

Narkolepsja - na czym polegają niekontrolowane napady snu w ciągu dnia?
Zmagasz się z niemożliwymi do opanowania napadami senności w ciągu dnia, którym towarzyszy nagła i krótkotrwała utrata napięcia mięśniowego? Być może zmagasz się z rzadkim zaburzeniem snu - narkolepsją, która znacząco utrudnia codz...

Choroby skóry

Współczesna akupunktura – co leczy? Ile kosztuje zabieg nakłuwania skóry i tkanki podskórnej?
Akupunktura to praktykowana od wieków forma terapii rozmaitych schorzeń. Stymulacja skóry specjalnymi igłami ma na celu leczenie powiązanych z danymi obszarami narządów....

Choroby wieku dziecięcego

Pleśniawki u noworodka: objawy, leczenie i metody zapobiegania
Wygląd języka wiele mówi o zdrowiu dziecka. Pleśniawki u noworodka są częstym zjawiskiem, które daje specyficzne objawy. Jakie są ich przyczyny, sposób leczenia oraz jak wygląda ich profilaktyka?...

Układ rozrodczy i moczowy

Implant antykoncepcyjny: najważniejsze informacje, koszty i czas działania
Implant antykoncepcyjny to innowacyjna, odwracalna metoda zapobiegania ciąży. Mimo wysokiego jednorazowego kosztu jest to rozwiązanie wysoce skuteczne i wygodne. Dowiedz się więcej na temat implantu antykoncepcyjnego i jego działaniu....

Układ pokarmowy

Podagrycznik - dobroczynny chwast, który leczy podagrę i wspiera wątrobę
Stosowanie ziół może przynosić wiele korzyści zdrowotnych. Jedną z niezwykle dobroczynnych roślin jest podagrycznik pospolity - ziele stosowane od setek lat w zwalczaniu dny moczanowej oraz wielu innych rozmaitych dolegliwości i schorzeń....

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.