Płatki owsiane – idealne śniadanie dla zdrowia

Płatki owsiane – idealne śniadanie dla zdrowia - zdjęcie

Płatki owsiane to bardzo popularny produkt spożywczy, choć nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele cennych właściwości posiada. Dzięki lekturze tego artykułu dowiesz się, jakie są największe korzyści wynikające z ich regularnej konsumpcji. Poznasz także rodzaje płatków owsianych oraz popularne metody ich przyrządzania. Zdobędziesz również cenne informacje na temat tego, co sprawia, że stanowią one tak doskonały wybór na zdrowe i pełnowartościowe śniadanie.

Zobacz także artykuł: https://www.wapteka.pl/blog/artykul/pelnowartosciowe-sniadanie-co-jesc-a-czego-unikac-5-przepisow-na-zdrowe-i-pozywne-sniadanie.

Siła natury w każdym kęsie: płatki owsiane na zdrowe śniadanie

Płatki owsiane stanowią jeden z lepszych wyborów na poranny posiłek. Wynika to w dużej mierze z faktu, iż są niezwykle zdrowe oraz sycące. Zanim jednak postanowi się po nie sięgnąć, dobrze byłoby dowiedzieć się, jakie wartości odżywcze płatki owsiane posiadają.

Płatki owsiane – wartości odżywcze w 100 g:

  • 13 g białka,
  • 6,6 g tłuszczy,
  • 59 g węglowodanów, w tym 0,7 g cukrów,
  • 9,6 g błonnika.

Warto zaznaczyć, że płatki owsiane są również bogatą skarbnicą wielu witamin oraz składników mineralnych. Nie brakuje w nich witamin z grupy B, jak również magnezu, potasu, żelaza, cynku czy miedzi. Jeżeli chodzi o kaloryczność - 100 g tego produktu zawiera około 370 kalorii. To kolejny dowód na to, że mogą stanowić podstawę śniadania, które pozwoli na zaspokojenie głodu.

Wyjątkowe właściwości odżywcze sprawiają, że płatki z owsa są świetnym wyborem na pełnowartościowy poranny posiłek. Ich atutem jest jednak nie tylko to, że są zdrowe, ale również i to, że wybornie smakują. Ich uniwersalny charakter sprawia, że można je przygotować na wiele sposobów. Mogą posłużyć nie tylko do przyrządzenia klasycznej owsianki, ale również i do przygotowania ciasteczek, fit batonów czy ciast.

Jeżeli wymienione wyżej korzyści nie przekonują Cię do sięgnięcia po omawiany produkt, poznaj kolejnych 7 zaskakujących właściwości płatków owsianych. Otóż okazuje się, że ich regularne spożywanie może pozytywnie wpłynąć na:

  • redukcję zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego krwi,
  • zmniejszenie ryzyka nowotworów jelita grubego,
  • stabilizację poziomu glukozy i insuliny,
  • redukcję problemów ze snem,
  • poprawę nastroju,
  • redukcję stanu zapalnego błony śluzowej żołądka,
  • opóźnienie procesów starzenia.

Bogactwo smaku i zdrowia: płatki owsiane w różnych odsłonach

Płatki z owsa występują zazwyczaj w trzech rodzajach. Wyróżnia się bowiem płatki owsiane:

  • górskie,
  • zwykłe,
  • błyskawiczne.

Odpowiedź na pytanie o to, jakie płatki owsiane są najzdrowsze, nie będzie jednoznaczna. Wydaje się jednak, że najbardziej wartościowe będą te zwykłe. Są bowiem najmniej przetworzone, posiadają najniższy indeks glikemiczny po ugotowaniu, a na dodatek zawierają najwięcej błonnika. Jeżeli chodzi jednak o najlepsze płatki owsiane na trawienie, będą to najpewniej te błyskawiczne. Ich zaletą jest również to, że można spożywać je bez poddawania ich uprzedniej obróbce termicznej. Stanowią zatem świetny dodatek do jogurtu czy muesli. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby zabrać je ze sobą do pracy czy na uczelnię. Sprawdzą się chociażby podczas szybkiego lunchu.

Płatki owsiane na wodzie czy mleku? Wybór, który zaskoczy Twoje podniebienie!

Skoro odpowiedź na pytanie o to, czy płatki owsiane są zdrowe jest oczywista, warto przyjrzeć się także innej kwestii. Należy zatem zwrócić baczną uwagę na to, jak przygotować płatki owsiane. Otóż okazuje się, że można ugotować je zarówno na mleku, jak i na wodzie. Jeżeli chodzi o pierwszą z wymienionych opcji, można skorzystać nie tylko z mleka krowiego czy koziego, ale również z mlek roślinnych. Wśród nich najbardziej wyróżniają się mleko sojowe, owsiane, ryżowe czy z zielonego groszku. Nietrudno zgadnąć, że owsianka przyrządzona na bazie mleka będzie bardziej kaloryczna, ale również i bardziej sycąca. Jeśli jest się na diecie, płatki owsiane można ugotować na wodzie. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie zaspokoją głodu tak dobrze, jak te przyrządzone na bazie mleka. Wybierając napój, na bazie którego ugotuje się owsiankę, warto brać pod uwagę także swoje upodobania. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby postawić na opcję, która jest zwyczajnie smaczniejsza.

Płatki owsiane i ich rola w utrzymaniu wagi: dlaczego warto jeść je na śniadanie?

Bardzo prawdopodobne jest to, iż chcesz wiedzieć, jakie płatki owsiane właściwości w kontekście funkcjonowania układu trawiennego posiadają. Jak już wspomniano wyżej, z uwagi na wysoką zawartość błonnika, sycą na długo. Z tego też względu, jeśli zje się na śniadanie owsiankę, nieprędko sięgnie się po kolejny posiłek. Najpewniej nastąpi to po 3-4 godzinach. Nie będzie się zatem miało ochoty na podjadanie. Wydaje się więc, że płatki z owsa mogą być wielkim sprzymierzeńcem osób na diecie odchudzającej. Trzeba jednak troszczyć się o to, aby oprócz płatków owsianych, na talerzu znajdowały się również inne wartościowe produkty. Dzięki temu, szybciej straci się nadprogramowe kilogramy, a na dodatek nie będzie mowy o niepożądanym efekcie jo-jo.

Płatki owsiane a zdrowe serce: jak wpływają na naszą kondycję?

Wiedza na temat tego, jakie wartości odżywcze płatki owsiane posiadają jest cenna, ale warto również poznać ich wpływ na układ krążenia, w tym na serce. Otóż okazuje się, że z uwagi na wysoką zawartość antyoksydantów, płatki te zmniejszają ryzyko schorzeń układu krążenia. Mowa tu między innymi o niewydolności serca. Dzięki systematycznemu sięganiu po nie, można także obniżyć poziom tak zwanego złego cholesterolu, a tym samym zmniejszyć ryzyko niebezpiecznej miażdżycy. Jak wspomniano wyżej, płatki z ziarna owsa wspierają także metabolizm, a tym samym ułatwiają odchudzanie. Utrzymanie masy ciała również jest kluczowe w kontekście zachowania zdrowia układu krążenia.

Płatki owsiane a dieta wegańska: doskonałe połączenie smaku i zdrowia

Wiele osób może zastanawiać się nad tym, czy płatki owsiane można jeść codziennie. Można także zadać sobie pytanie o to, kto nie powinien jeść płatków owsianych. Wreszcie, sporo osób może mieć dylemat: czy płatki owsiane mogą być spożywane przez wegan? Na szczęście, dieta roślinna nie stanowi przeciwwskazania do sięgania po nie. Są one przecież produktem pochodzenia naturalnego, ale nie zwierzęcego. Jeżeli chodzi zaś o przeciwwskazania do ich spożycia, będą to przede wszystkim poważne schorzenia jelit, które wymagają diety ubogiej w błonnik. Mowa tu chociażby o wrzodziejącym zapaleniu jelit.

Płatki owsiane w diecie roślinnej mogą zostać wykorzystanie do przygotowania wielu dań, a na dodatek korzystnie wpłyną na wygląd zewnętrzny. Mowa tu przede wszystkim o skórze, włosach oraz o paznokciach. Płatki owsiane na trądzik czy inne problemy skórne pomogą nie tylko wówczas, gdy będą regularnie spożywane. Okazuje się bowiem, że mogą zostać wykorzystane także zewnętrznie. Wystarczy raz w tygodniu nakładać płatki owsiane na twarz w formie maseczki, aby zredukować ilość stanów zapalnych i złagodzić podrażnienia.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Układ pokarmowy

Botulizm: objawy i przebieg zatrucia jadem kiełbasianym
Botulizm to poważna choroba porażeniowa wywołana przez neurotoksynę, zwaną jadem kiełbasianym oraz toksyną botulinową, produkowaną w czasie wzrostu bakterii Clostridium botulinum. Do zatrucia dochodzi przeważnie wskutek spożycia źle zakonserwowanej żyw...

Łysienie androgenowe – objawy i przyczyny. Jak zahamować wypadanie włosów?
Gęste, mocne i zdrowe włosy to marzenie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wygląd i stan włosów to nie tylko aspekt estetyczny, ale również, a może i przede wszystkim zdrowotny. Zła kondycja kosmyków może świadcz...

Serce i układ krążenia

15 najczęstszych chorób układu krążenia: diagnostyka i leczenie
Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Szybka diagnostyka, podejmowanie leczenia i działań profilaktycznych mogą ochronić pacjentów przed rozwojem najpoważniejszych dolegliwości i powikłań....

Dieta i odchudzanie

Choroby metaboliczne: rodzaje, objawy i leczenie. Czy można im zapobiec?
Choroby metaboliczne obejmują szeroki zakres dolegliwości spowodowanych zaburzeniami przemian biochemicznych w organizmie. W ostatnich kilkudziesięciu latach ich częstotliwość znacznie wzrosła....

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dieta i odchudzanie

Dieta FMD – na czym polega dieta imitująca post, która odmładza organizm?
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet – dieta imitująca post) została opracowana przez profesora Valtera Longo. To stosunkowo nowe podejście do tematu postu okresowego, którego celem jest odmłodzenie organizmu przy jednoczesnym zmniejszeniu ry...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dieta i odchudzanie

Astaksantyna – królowa antyoksydantów, która działa jak eliksir młodości
Astaksantyna jest wyjątkowo silnym antyoksydantem. Skutecznie zwiększa odporność organizmu na promieniowanie słoneczne oraz zapobiega fotostarzeniu się skóry. ...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem