Leki przeciwhistaminowe: rodzaje, działanie, wskazania i skutki uboczne

Leki przeciwhistaminowe: rodzaje, działanie, wskazania i skutki uboczne - zdjęcie

Alergia do schorzenie, które dotyczy coraz większej grupy osób, nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Powoduje wiele przykrych objawów, wykluczając z życia, szczególnie w czasie mocnego pylenia roślin. Jednymi z najczęściej stosowanych środków w leczeniu alergii są leki przeciwhistaminowe.

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • czym są i jak działają leki przeciwhistaminowe;
  • czym są blokery H1, H2.;
  • jak rozróżnia się leki przeciwhistaminowye: I, II i III generacji;
  • kiedy sięgnąć po leki przeciwhistaminowe;
  • jak przeciwdziałać alergii i grypie siłownianej;
  • jakie są skutki uboczne leków przeciwhistaminowych;
  • jaką rolę w zaburzeniach snu odgrywają lekarstwa przeciwhistaminowe;
  • kiedy leki przeciwhistaminowe mogą być niewskazane;
  • jakie są najlepsze leki przeciwhistaminowe na rynku;
  • jaki lek antyhistaminowy dla dzieci polecają pediatrzy;
  • jakie zioła działają na alergię wziewną, skórną i pokarmową.

Zobacz również: Jak żyć z alergią?

Wszystko, co musisz wiedzieć o lekach przeciwhistaminowych: podstawy i działanie

W ludzkim ciele naturalnie występuje histamina, czyli związek odgrywający rolę neuroprzekaźnika. Leki przeciwhistaminowe blokują działanie tego związku, znosząc reakcję zapalną, obrzęki i inne uciążliwe objawy uczuleniowe jak wysypka, katar, swędzenie czy łzawienie oczu. Dzięki temu komórki człowieka nie reagują na działanie histaminy. Istnieją cztery receptory histaminowe. Co istotne, osoba, która przyjmuje leki przeciwhistaminowe, mając kontakt z alergenem, nie będzie odczuwała skutków poszerzania czy zwiększania przepuszczalności naczyń krwionośnych, dzięki temu nie będzie musiała borykać się z przykrymi objawami.

Dwa rodzaje leków przeciwhistaminowych - blokery H1, H2. Rozróżnienie leków przeciwhistaminowych: I, II i III generacji

Istnieją dwa rodzaje leków przeciwhistaminowych to:

  • antagoniści receptora H1 - stosowane w leczeniu objawów alergii;
  • antagoniści receptora H2 - wykorzystywane w leczeniu problemów żołądkowo-jelitowych, gdyż blokują wydzielanie kwasu solnego.

Należy wiedzieć, że występują leki przeciwhistaminowe I, II i III generacji:

  • pierwsza generacja leków przeciwhistaminowych pojawiła się na rynku jako pierwsza. Dzisiaj leki z tej grupy stosowane są rzadko, a wszystko przez skutki uboczne, które są związane z ich przyjmowaniem. To nadmierne działanie sadatywne, które powoduje upośledzenie sprawności psychoruchowej, otępienie, zmęczenie czy senność. Pojawić się mogą zaparcia, czy suchość w jamie ustnej. Histamina I generacji to hydroksyzyna, clemastinum, chlorferenamina i phenazolinum;
  • druga generacja leków przeciwhistaminowych to skuteczne leki, które stosuje się w celu zapobiegania objawom alergii. To loratadyna, mizolastyna, cetyryzyna oraz azelastyna;
  • trzecia generacja leków przeciwhistaminowych to nowoczesne leki, które najczęściej nie wywołują żadnych działań niepożądanych. Do tej grupy zaliczamy desloratadynę, feksofenadynę oraz lewocetyryzynę.

Kiedy sięgnąć po leki przeciwhistaminowe? Wskazania i dolegliwości

Wiele osób uważa, że leki przeciwhistaminowe stosuje się jedynie w przypadku alergii. Okazuje się, że oprócz łagodzenia skutków uczulenia, leki te stosuje się w łagodzeniu poparzeń słonecznych i innych oparzeń skóry. Najczęściej jednak stosowane są na objawy alergii takie jak:

  • obrzęk,
  • świąd,
  • duszności,
  • katar,
  • kichanie,
  • kaszel,
  • łzawienie oczu,
  • nadmierna produkcja soków żołądkowych,
  • spadek ciśnienia krwi,
  • przyśpieszone tętno.

Co istotne, leki przeciwhistaminowe są stosowane w leczeniu obrzęku naczynioruchowego, alergicznego zapalenia spojówek, atopowego zapalenia skóry oraz astmy oskrzelowej.

Warto wiedzieć, że leki I generacji przez wzgląd na swoje działanie są stosowane jako środki uspokajające, przeciwwymiotne, a także w chorobie lokomocyjnej.

Działania leków przeciwhistaminowych: jak przeciwdziałać alergii i grypie siłownianej

Zastosowanie leków przeciwhistaminowych pozwala na zahamowanie objawów alergii. Dzięki temu każda osoba, która ma alergie i związane z nią nieprzyjemne objawy może funkcjonować normalnie, bez nieprzyjemności takich jak pokrzywka, katar, kaszel, świąd, łzawienie oczu i wiele innych. W zależności od wybranej generacji leków możliwa jest nawet całkowita redukcja objawów alergii. Czasami konieczne może być stosowanie kortykosteroidów, czyli leków podawanych w pierwszej fazie ostrej reakcji alergicznej np. leki obkurczające błonę śluzową nosa. Należy wiedzieć, że skutki uboczne kortykosteroidów mogą być ogromne, dlatego nie zaleca się ich długotrwałego i częstego stosowania, podobnie do pseudoefedryny.

Skutki uboczne leków przeciwhistaminowych: co należy wiedzieć?

Skutki uboczne leków przeciwhistaminowych to przede wszystkim:

  • zaburzenia widzenia;
  • senność, otępienie, zmęczenie;
  • zawroty głowy;
  • suchość w jamie ustnej;
  • zaburzenia rytmu serca;
  • problemy z oddawaniem moczu.

Co istotne, wspominane objawy dotyczą najczęściej leków I generacji.

Leki II generacji najczęściej nie powodują żadnych objawów. Może zdarzyć się senność i problemy z pracą serca.

Istotnym jest fakt, iż leki przeciwhistaminowe mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami.

Bezsenność i senność: lekarstwa przeciwhistaminowe a zaburzenia snu

Wiele postaci leków przeciwhistaminowych może wywołać senność, otępienie i zmęczenie. Właśnie dlatego niektóre z nich wykorzystywane są w leczeniu bezsenności. Leki antyhistaminowe mogą poprawiać sen, zwiększyć długość snu oraz zmniejszyć liczbę przebudzeń w nocy. Warto jednak nie stosować ich bezpodstawnie, a o swoim problemie ze snem porozmawiać z lekarzem.

Kiedy leki przeciwhistaminowe mogą nie być bezpieczne: przeciwwskazania

Leki przeciwhistaminowe, choć pomocne w leczeniu wielu objawów alergii, nie powinny być stosowane przez osoby z jaskrą, uszkodzeniem szpiku czy przerostem gruczołu krokowego. Niektóre osoby mające nadwrażliwość na lek, również powinny zaprzestać stosowania danego lekarstwa. Co istotne, leków II generacji nie powinny przyjmować osoby z zaburzeniami pracy serca. Każda osoba przed zastosowaniem leków przeciwhistaminowych powinna porozmawiać z lekarzem.

Najlepsze leki przeciwhistaminowe na rynku: porównanie i wybór

Warto wiedzieć, że leki przeciwhistaminowe to szeroka grupa leków, które dostępne są zarówno na receptę, jak i bez recepty. Wśród dostępnych bez recepty popularnym lekiem jest Allegra (substancją czynną jest: feksofenadyny chlorowodorek), Azelastin (roztwór chlorowodorku azelastyny), Claritine (loratadyna) oraz Zyrtec (cetyryzyna dichlorowodorku). W aptekach dostaniemy jeszcze wiele innych leków, które doskonale radzą sobie z objawami alergii. Występują w postaci tabletek, syropów czy sprayów do nosa.

Mali alergicy: jaki lek antyhistaminowy dla dzieci polecają pediatrzy?

Leki przeciwhistaminowe dla dzieci to produkty, które w większości dostępne są na receptę. Wybór leku przeciwhistaminowego należy zostawić lekarzowi, który będzie wiedział, jaki produkt najlepiej poradzi sobie z objawami, z którymi boryka się dziecko. Może polecić Hitaxe, która występuje w postaci syropu i jest dostępna bez recepty. Są jednak leki przeciwhistaminowe dla dzieci i dorosłych, które mamy w domach i stosujemy nad wyraz często. To popularny Fenistil na ukąszenia owadów czy poparzenia, a także spraye donosowe.

Zioła antyhistaminowe - jakie zioła na alergię wziewną, skórną i pokarmową stosować?

Naturalne alternatywy leków mogą wspomagać leczenie alergii skórnej i wziewnej. To znane zioła jak rumianek, zielona herbata, dziurawiec, skrzyp polny czy czarnuszka siewna. Co istotne, w ziołach znajduje się kwercetyna, czyli związek o działaniu antyhistaminowym. Innym naturalnym środkiem może być bromelaina, która zmniejsza reakcje alergiczne. Jednak na ten związek powinny uważać osoby uczulone na ananasa.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Choroby skóry Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?
Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i ...

Choroby skóry Różyczka (choroba) – jakie są przyczyny, objawy i leczenie?
Chociaż różyczka należy do stosunkowo niegroźnych i łagodnych chorób wieku dziecięcego, nie znaczy to, że można ją lekceważyć. Zdarza się bowiem, że potrafi spowodować poważne p...
Choroby skóry Toczeń rumieniowaty układowy – jakie są przyczyny, objawy, leczenie?
Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą dość ciężką w diagnostyce. To przypadłość reumatyczna, gdzie w niektórych przypadkach pierwsze objawy dość mocno przypominają infekcję ba...
Sport i fitness Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną...
Choroby męskie Zapalenie napletka i żołędzi prącia – objawy, przyczyny i skuteczne leczenie
Zapalenie napletka i żołędzi prącia to dość częsta dolegliwość u mężczyzn, która może powodować dyskomfort, ból, a czasem także niepokój. Objawy takie jak zaczerwienienie...
Serce i układ krążenia Drętwienie lewej ręki – przyczyny, choroby, leczenie
Drętwienie lewej ręki, czy też jej cierpnięcie lub mrowienie to dolegliwość, którą warto rozgraniczyć od bólu ręki. Podczas gdy drętwienie jest po prostu nieprzyjemne i...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Informacje dla pacjenta Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion ...
Układ oddechowy Gazometria krwi – co to za badanie i kiedy się je wykonuje?
Gazometria krwi to specjalistyczne badanie laboratoryjne, które pozwala ocenić, jak organizm radzi sobie z wymianą gazową, czyli dostarczaniem tlenu do tkanek i usuwaniem dwutle...
Choroby nowotworowe Guzek pod pachą – czy zawsze oznacza coś groźnego?
Pojawienie się guzka pod pachą budzi niepokój, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból, obrzęk lub zmiany skórne. Choć pierwszym skojarzeniem może być poważna choroba, najczęście...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem