Leki przeciwhistaminowe: rodzaje, działanie, wskazania i skutki uboczne

Leki przeciwhistaminowe: rodzaje, działanie, wskazania i skutki uboczne - zdjęcie

Alergia do schorzenie, które dotyczy coraz większej grupy osób, nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Powoduje wiele przykrych objawów, wykluczając z życia, szczególnie w czasie mocnego pylenia roślin. Jednymi z najczęściej stosowanych środków w leczeniu alergii są leki przeciwhistaminowe.

Z naszego artykułu dowiesz się:

 • czym są i jak działają leki przeciwhistaminowe;
 • czym są blokery H1, H2.;
 • jak rozróżnia się leki przeciwhistaminowye: I, II i III generacji;
 • kiedy sięgnąć po leki przeciwhistaminowe;
 • jak przeciwdziałać alergii i grypie siłownianej;
 • jakie są skutki uboczne leków przeciwhistaminowych;
 • jaką rolę w zaburzeniach snu odgrywają lekarstwa przeciwhistaminowe;
 • kiedy leki przeciwhistaminowe mogą być niewskazane;
 • jakie są najlepsze leki przeciwhistaminowe na rynku;
 • jaki lek antyhistaminowy dla dzieci polecają pediatrzy;
 • jakie zioła działają na alergię wziewną, skórną i pokarmową.

Zobacz również: Jak żyć z alergią?

Wszystko, co musisz wiedzieć o lekach przeciwhistaminowych: podstawy i działanie

W ludzkim ciele naturalnie występuje histamina, czyli związek odgrywający rolę neuroprzekaźnika. Leki przeciwhistaminowe blokują działanie tego związku, znosząc reakcję zapalną, obrzęki i inne uciążliwe objawy uczuleniowe jak wysypka, katar, swędzenie czy łzawienie oczu. Dzięki temu komórki człowieka nie reagują na działanie histaminy. Istnieją cztery receptory histaminowe. Co istotne, osoba, która przyjmuje leki przeciwhistaminowe, mając kontakt z alergenem, nie będzie odczuwała skutków poszerzania czy zwiększania przepuszczalności naczyń krwionośnych, dzięki temu nie będzie musiała borykać się z przykrymi objawami.

Dwa rodzaje leków przeciwhistaminowych - blokery H1, H2. Rozróżnienie leków przeciwhistaminowych: I, II i III generacji

Istnieją dwa rodzaje leków przeciwhistaminowych to:

 • antagoniści receptora H1 - stosowane w leczeniu objawów alergii;
 • antagoniści receptora H2 - wykorzystywane w leczeniu problemów żołądkowo-jelitowych, gdyż blokują wydzielanie kwasu solnego.

Należy wiedzieć, że występują leki przeciwhistaminowe I, II i III generacji:

 • pierwsza generacja leków przeciwhistaminowych pojawiła się na rynku jako pierwsza. Dzisiaj leki z tej grupy stosowane są rzadko, a wszystko przez skutki uboczne, które są związane z ich przyjmowaniem. To nadmierne działanie sadatywne, które powoduje upośledzenie sprawności psychoruchowej, otępienie, zmęczenie czy senność. Pojawić się mogą zaparcia, czy suchość w jamie ustnej. Histamina I generacji to hydroksyzyna, clemastinum, chlorferenamina i phenazolinum;
 • druga generacja leków przeciwhistaminowych to skuteczne leki, które stosuje się w celu zapobiegania objawom alergii. To loratadyna, mizolastyna, cetyryzyna oraz azelastyna;
 • trzecia generacja leków przeciwhistaminowych to nowoczesne leki, które najczęściej nie wywołują żadnych działań niepożądanych. Do tej grupy zaliczamy desloratadynę, feksofenadynę oraz lewocetyryzynę.

Kiedy sięgnąć po leki przeciwhistaminowe? Wskazania i dolegliwości

Wiele osób uważa, że leki przeciwhistaminowe stosuje się jedynie w przypadku alergii. Okazuje się, że oprócz łagodzenia skutków uczulenia, leki te stosuje się w łagodzeniu poparzeń słonecznych i innych oparzeń skóry. Najczęściej jednak stosowane są na objawy alergii takie jak:

 • obrzęk,
 • świąd,
 • duszności,
 • katar,
 • kichanie,
 • kaszel,
 • łzawienie oczu,
 • nadmierna produkcja soków żołądkowych,
 • spadek ciśnienia krwi,
 • przyśpieszone tętno.

Co istotne, leki przeciwhistaminowe są stosowane w leczeniu obrzęku naczynioruchowego, alergicznego zapalenia spojówek, atopowego zapalenia skóry oraz astmy oskrzelowej.

Warto wiedzieć, że leki I generacji przez wzgląd na swoje działanie są stosowane jako środki uspokajające, przeciwwymiotne, a także w chorobie lokomocyjnej.

Działania leków przeciwhistaminowych: jak przeciwdziałać alergii i grypie siłownianej

Zastosowanie leków przeciwhistaminowych pozwala na zahamowanie objawów alergii. Dzięki temu każda osoba, która ma alergie i związane z nią nieprzyjemne objawy może funkcjonować normalnie, bez nieprzyjemności takich jak pokrzywka, katar, kaszel, świąd, łzawienie oczu i wiele innych. W zależności od wybranej generacji leków możliwa jest nawet całkowita redukcja objawów alergii. Czasami konieczne może być stosowanie kortykosteroidów, czyli leków podawanych w pierwszej fazie ostrej reakcji alergicznej np. leki obkurczające błonę śluzową nosa. Należy wiedzieć, że skutki uboczne kortykosteroidów mogą być ogromne, dlatego nie zaleca się ich długotrwałego i częstego stosowania, podobnie do pseudoefedryny.

Skutki uboczne leków przeciwhistaminowych: co należy wiedzieć?

Skutki uboczne leków przeciwhistaminowych to przede wszystkim:

 • zaburzenia widzenia;
 • senność, otępienie, zmęczenie;
 • zawroty głowy;
 • suchość w jamie ustnej;
 • zaburzenia rytmu serca;
 • problemy z oddawaniem moczu.

Co istotne, wspominane objawy dotyczą najczęściej leków I generacji.

Leki II generacji najczęściej nie powodują żadnych objawów. Może zdarzyć się senność i problemy z pracą serca.

Istotnym jest fakt, iż leki przeciwhistaminowe mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami.

Bezsenność i senność: lekarstwa przeciwhistaminowe a zaburzenia snu

Wiele postaci leków przeciwhistaminowych może wywołać senność, otępienie i zmęczenie. Właśnie dlatego niektóre z nich wykorzystywane są w leczeniu bezsenności. Leki antyhistaminowe mogą poprawiać sen, zwiększyć długość snu oraz zmniejszyć liczbę przebudzeń w nocy. Warto jednak nie stosować ich bezpodstawnie, a o swoim problemie ze snem porozmawiać z lekarzem.

Kiedy leki przeciwhistaminowe mogą nie być bezpieczne: przeciwwskazania

Leki przeciwhistaminowe, choć pomocne w leczeniu wielu objawów alergii, nie powinny być stosowane przez osoby z jaskrą, uszkodzeniem szpiku czy przerostem gruczołu krokowego. Niektóre osoby mające nadwrażliwość na lek, również powinny zaprzestać stosowania danego lekarstwa. Co istotne, leków II generacji nie powinny przyjmować osoby z zaburzeniami pracy serca. Każda osoba przed zastosowaniem leków przeciwhistaminowych powinna porozmawiać z lekarzem.

Najlepsze leki przeciwhistaminowe na rynku: porównanie i wybór

Warto wiedzieć, że leki przeciwhistaminowe to szeroka grupa leków, które dostępne są zarówno na receptę, jak i bez recepty. Wśród dostępnych bez recepty popularnym lekiem jest Allegra (substancją czynną jest: feksofenadyny chlorowodorek), Azelastin (roztwór chlorowodorku azelastyny), Claritine (loratadyna) oraz Zyrtec (cetyryzyna dichlorowodorku). W aptekach dostaniemy jeszcze wiele innych leków, które doskonale radzą sobie z objawami alergii. Występują w postaci tabletek, syropów czy sprayów do nosa.

Mali alergicy: jaki lek antyhistaminowy dla dzieci polecają pediatrzy?

Leki przeciwhistaminowe dla dzieci to produkty, które w większości dostępne są na receptę. Wybór leku przeciwhistaminowego należy zostawić lekarzowi, który będzie wiedział, jaki produkt najlepiej poradzi sobie z objawami, z którymi boryka się dziecko. Może polecić Hitaxe, która występuje w postaci syropu i jest dostępna bez recepty. Są jednak leki przeciwhistaminowe dla dzieci i dorosłych, które mamy w domach i stosujemy nad wyraz często. To popularny Fenistil na ukąszenia owadów czy poparzenia, a także spraye donosowe.

Zioła antyhistaminowe - jakie zioła na alergię wziewną, skórną i pokarmową stosować?

Naturalne alternatywy leków mogą wspomagać leczenie alergii skórnej i wziewnej. To znane zioła jak rumianek, zielona herbata, dziurawiec, skrzyp polny czy czarnuszka siewna. Co istotne, w ziołach znajduje się kwercetyna, czyli związek o działaniu antyhistaminowym. Innym naturalnym środkiem może być bromelaina, która zmniejsza reakcje alergiczne. Jednak na ten związek powinny uważać osoby uczulone na ananasa.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.