Cykl miesiączkowy bez tajemnic: długość, fazy, dni płodne i samopoczucie

Cykl miesiączkowy bez tajemnic: długość, fazy, dni płodne i samopoczucie - zdjęcie

Cykl miesiączkowy bez tajemnic: długość, fazy, dni płodne i samopoczucie

Cykl miesiączkowy pojawia się wówczas, gdy kobieta osiąga dojrzałość płciową. Badania przeprowadzane w ostatnich latach jednak, wykazują, iż niemal połowa osób znajdujących się w wieku dojrzewania nie posiada niezbędnej wiedzy na temat zarówno samego w sobie zachowania podczas okresu, jak i dolegliwości mu towarzyszących. Z tego też powodu, w niniejszym artykule postaramy się przekazać garść kluczowych informacji, dotyczących miesiączki.

Odpowiemy między innymi na takie pytania, jak:

 • czym jest cykl owulacyjny i na czym polega,
 • jakie są poszczególne fazy cyklu,
 • ile trwa cykl miesiączkowy,
 • czym są dni płodne i po czym rozpoznać ich nadejście,
 • jaki jest związek cyklu miesiączkowego z samopoczuciem psychicznym,
 • w jaki sposób skutecznie radzić sobie z dolegliwościami bólowymi podczas okresu.

Pragniesz dowiedzieć się nieco więcej o własnym układzie płciowym i moczowym? W takim razie, zapraszamy do zapoznania się z treścią następującego artykułu: https://www.wapteka.pl/uklad-moczowy-i-plciowy,237.html.

Czym jest cykl owulacyjny i kiedy pojawia się pierwsza miesiączka?

Cykl miesiączkowy, nazywany również cyklem menstruacyjnym lub owulacyjnym, jest bezpośrednio związany ze zmianami poziomu takich hormonów, jak estrogeny czy progesteron. Dochodzi wówczas do cyklicznego, regularnego procesu złuszczania się nabłonka macicy, co stanowi bezpośrednią przyczynę krwawienia. Szacuje się, że w większości przypadków za granicę pojawienia się pierwszej miesiączki uznaje się przedział wiekowy pomiędzy dziesiątym a piętnastym rokiem życia.

Jak długo trwa cykl miesiączkowy i jakie są jego fazy?

Ile trwa cykl miesiączkowy? Prawidłowa długość cyklu miesiączkowego powinna wahać się w granicach od 21 do 35 dni, a wszystko zależy od wieku i trybu życia prowadzonego przez kobietę, ale również czynników środowiskowych. Poszczególne jego etapy prezentują się w następujący sposób:

 1. Menstruacja.
 2. Faza folikularna.
 3. Owulacja.
 4. Faza lutealna.

W celu upewnienia się, czy cały cykl menstruacyjny na pewno przebiega odpowiednio i nie występują żadne nieprawidłowości, zalecane jest założenie specjalnego kalendarza miesiączkowego, pozwalającego na śledzenie owulacji.

Kiedy są dni płodne i jak je rozpoznać? Znaki, które daje ci ciało

Jeśli chodzi o cykl miesiączkowy, dni płodne powodują zwiększenie prawdopodobieństwa zajścia w ciążę. Cykl miesiączkowy możemy więc podzielić na trzy etapy, a mianowicie fazę względnej niepłodnościfazę płodności (dni płodne) oraz fazę niepłodności bezwzględnejKiedy są dni płodne? Szacuje się, że okres fazy płodności przypada na około czternaście dni przed pojawieniem się miesiączki. Jak rozpoznać dni płodne? Do najważniejszych objawów nadejścia cyklu owulacyjnego możemy zaliczyć przede wszystkim zmiany w konsystencji śluzu, który staje się gęstszy i bardziej obfity. Inne oznaki to między innymi dolegliwości bólowe w dolnej części brzucha czy podwyższona temperatura ciała.

Fazy cyklu miesiączkowego a samopoczucie i nastrój

Badania wykazują, że poszczególne fazy cyklu miesiączkowego mogą przejawiać wpływ na nasz nastrój. Fazy cyklu miesiączkowego a samopoczucie - z czego to wynika? Należy pamiętać, iż takie objawy, jak bóle w okolicach lędźwiowych kręgosłupa, skurcze brzucha, gwałtowny przyrost masy ciała czy nadmiar wody w organizmie, mogą oddziaływać negatywnie na kondycję psychiczną. Przed pojawieniem się menstruacji, często występują wahania nastroju, o czym świadczą symptomy emocjonalne, w postaci odczuwania nadmiernej drażliwościlęku, a nawet poczucia braku kontroli. Możemy zaobserwować także wzrost lub spadek łaknienia, zaburzenia snu, a w skrajnych przypadkach spadek poziomu zainteresowania codziennymi czynnościami.

PMS: rola progesteronu i estradiolu w zespole napięcia przedmiesiączkowego

PMS, czyli zespól napięcia przedmiesiączkowego jest uciążliwą dolegliwością, która dotyka ok. 35% miesiączkujących kobiet na świecie. W powstawaniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego niezmiernie istotne są wahania hormonalne, które występują u kobiet od momentu owulacji aż do pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego. Jedną z możliwych przyczyn występowania objawów PMS może być podwyższona wrażliwość na zmieniające się w trakcie cyklu stężenie estrogenów i progesteronu.

Wysoki estradiol (estrogen)

Estradiol należy do najbardziej aktywnych estrogenów w organizmie, odgrywających kluczową rolę w kontekście układu rozrodczego, ale nie tylko. Intensyfikacja objawów PMS może nastąpić wówczas, gdy nastąpi wzrost poziomu tego hormonu we krwi, a w szczególności w drugiej połowie cyklu.

Wysoki progesteron

Progesteron natomiast odpowiada za regulowanie cyklu miesiączkowego, a jego podwyższony poziom może doprowadzić do nasilenia się dolegliwości związanych z występowaniem PMS. Monitorowanie poziomu tego hormonu może odbywać się poprzez regularne badania moczu.

Bolesne miesiączki? Sposoby na złagodzenie dolegliwości podczas menstruacji

Bolesne miesiączki stanowią powszechny problem, dotykający wielu kobiet, skutecznie uniemożliwiając codzienne funkcjonowanie. Aby nieco złagodzić dolegliwości, należy pamiętać o regularnej suplementacji magnezu oraz witaminy B1. Pomocne mogą okazać się również zioła, a przede wszystkim ciepłe napary z liści malin lub rumianku, odznaczające się właściwościami przeciwbólowymi, a także regulujące pracę macicy. Temperatura w cyklu miesiączkowym może ulegać gwałtownemu wzrostowi, z tego też powodu należy pamiętać o jej regularnej kontroli, a w przypadku wystąpienia gorączki, sięgnąć po leki obniżające temperaturę. Jeśli żaden z domowych sposobów na uporanie się z dyskomfortem w okolicach jamy brzusznej nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, niezbędne staną się leki przeciwbólowe. Do swojej rutyny warto włączyć również nieco aktywności fizycznej, w postaci spacerów czy lekkich ćwiczeń.

Naturalne sposoby na regulację cyklu miesiączkowego

Nieregularność miesiączkowania może pojawić się u kobiet w rożnym wieku. Zaburzenia cyklu mogą objawiać się anormalną obfitością krwawień, nadmiernym bólem, brakiem dotychczasowej regularności lub chwilowym zanikiem miesiączki. Domowe sposoby mogą być skuteczne w przypadku wszystkich 3 objawów. W uregulowaniu cyklu miesiączkowego pomocne są:

 • aktywność fizyczna - ruch powoduje nie tylko dotlenienie komórek ciała, ale także stymulowanie wszystkich partii mięśni w tym mięśni brzucha oraz działa pozytywnie na pracę układów i narządów ciała także całego układu rozrodczego - zwłaszcza macicy. Dla kobiet wskazane jest bieganie, pływanie a także codzienne spacery.
 • odpowiednio zbilansowana dieta - niewłaściwą dieta może być powodem zaburzenia cyklu miesiączkowego. Należy zadbać, aby spożywać odpowiednią ilość kalorii, a także postawić na urozmaicone posiłki, bogate w witaminy i mikroelementy. W przypadku kobiet niezwykle istotne jest żelazo, cynk, witaminy z grupy B oraz witamina C.
 • zioła - w przypadku anomalii w cyklu miesiączkowym sprawdza się: cynamon, kolendra, a także imbir. Ten pierwszy łagodzi ból menstruacyjny i reguluje krwawienie. Imbir zaś zmniejsza objawy PMS. Kolendra natomiast posiada właściwości detoksykujące oraz oczyszczające.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Sok z brzozy – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania. Jak dawkować sok z brzozy?
Sok z brzozy od dawna znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej jako środek na rozmaite dolegliwości. Jakie właściwości prozdrowotne wykazuje sok z brzozy i dlaczego warto włączyć go do diety?Co znajduje się w składzie soku z brzozy?Sok ...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Informacje dla pacjenta

Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...

Ciąża i dziecko

Zespół Edwardsa – co to jest, jaki ma wpływ na dziecko i jakie są objawy trisomii chromosomu 18?
Ciąża to wspaniały okres w życiu każdej kobiety. Jednak czasem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje w postaci chorób genetycznych dziecka. Przykładem takiej choroby jest Zespół Edwardsa. Niestety w zdecydowanej większości przypad...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Nie daj się zaskoczyć wiosennej infekcji. Wszystko, co trzeba wiedzieć o sezonie chorobowym
Po okresie jesienno-zimowym z ulgą przyjmujemy pierwsze promienie słoneczne i inne objawy budzącej się do życia natury. Niestety, marzec i kwiecień to czas nie tylko rozkwitających kwiatów, ale również miesiące, w którym...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Nowalijki – smaczny początek wiosny
Nowalijki to ciekawy, subtelny i aromatyczny dodatek do potraw, nie zaś jego podstawa. Nie zmienia to faktu, że te wiosenne warzywa pięknie akcentują potrawę i sprawiają, że ta prezentuje się wyśmienicie na każdym talerzu. Sprawdź, co trze...

Kosmetyki i uroda

Sposoby na wiosenne problemy ze skórą
Po zimie nasza skóra często jest przesuszona i potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci specjalistycznej i systematycznej pielęgnacji. Jak dbać o twarz na wiosnę? O których kosmetykach na pewno należy pamiętać, jakie zabiegi uwz...

Przeziębienie i grypa

Zapalenie płuc u dziecka i niemowlaka - objawy i leczenie
Zapalenie płuc to choroba, która dotyka nie tylko dorosłych, ale także dzieci i niemowląt. Jest to stan zapalny w obrębie tkanki płucnej, który może być wywołany przez różne czynniki, takie jak bakterie, wirusy, grzyb...

Kosmetyki i uroda

Kosmetyki z witaminą C – jak działają i kiedy warto je stosować?
Poznaj dobroczynne właściwości kosmetyków z witaminą C. Wybierz dla siebie te, które spełnią Twoje oczekiwania. Jakie są korzyści witaminy C dla skóry? Piękna skóra to skóra zdrowa, dobrze odżywiona, o...

Choroby wieku dziecięcego

Lęk separacyjny – jak pomóc dziecku pokonać strach przed nieobecnością mamy?
Lęk separacyjny to temat, z którym w mniejszym lub większym stopniu przychodzi zmierzyć się każdemu rodzicowi. Strach przed porzuceniem i tęsknota za matką towarzyszą niemowlakom w tym właśnie etapie życia. Jak pomóc dziecku, a jednocześn...

Układ nerwowy

Pocisz się w nocy? Przyczyny, choroby i leczenie nocnych potów
Nocne poty mogą być uciążliwym problemem, który wpływa na jakość snu i samopoczucie w ciągu dnia. Mogą być one wywołane przez różne czynniki, takie jak choroby, stres lub problemy z układem hormonalnym....

Układ pokarmowy

Zapalenie żołądka – objawy, badania, dieta, leczenie. Co przyniesie ulgę?
Zapalenie żołądka to często występujący stan zapalny, który może charakteryzować się ostrym lub przewlekłym charakterem....

Choroby wieku dziecięcego

Masaż Shantala niemowlaka – metoda, która procentuje w przyszłości. Jak go wykonać?
Wywodzący się z Indii masaż Shantala to metoda, którą powinien poznać każdy rodzic noworodka....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.