Cykl miesiączkowy bez tajemnic: długość, fazy, dni płodne i samopoczucie

Cykl miesiączkowy bez tajemnic: długość, fazy, dni płodne i samopoczucie - zdjęcie

Cykl miesiączkowy pojawia się wówczas, gdy kobieta osiąga dojrzałość płciową. Badania przeprowadzane w ostatnich latach jednak, wykazują, iż niemal połowa osób znajdujących się w wieku dojrzewania nie posiada niezbędnej wiedzy na temat zarówno samego w sobie zachowania podczas okresu, jak i dolegliwości mu towarzyszących. Z tego też powodu, w niniejszym artykule postaramy się przekazać garść kluczowych informacji, dotyczących miesiączki.

Odpowiemy między innymi na takie pytania, jak:

 • czym jest cykl owulacyjny i na czym polega,
 • jakie są poszczególne fazy cyklu,
 • ile trwa cykl miesiączkowy,
 • czym są dni płodne i po czym rozpoznać ich nadejście,
 • jaki jest związek cyklu miesiączkowego z samopoczuciem psychicznym,
 • w jaki sposób skutecznie radzić sobie z dolegliwościami bólowymi podczas okresu.

Pragniesz dowiedzieć się nieco więcej o własnym układzie płciowym i moczowym? W takim razie, zapraszamy do zapoznania się z treścią następującego artykułu: https://www.wapteka.pl/uklad-moczowy-i-plciowy,237.html.

Czym jest cykl owulacyjny i kiedy pojawia się pierwsza miesiączka?

Cykl miesiączkowy, nazywany również cyklem menstruacyjnym lub owulacyjnym, jest bezpośrednio związany ze zmianami poziomu takich hormonów, jak estrogeny czy progesteron. Dochodzi wówczas do cyklicznego, regularnego procesu złuszczania się nabłonka macicy, co stanowi bezpośrednią przyczynę krwawienia. Szacuje się, że w większości przypadków za granicę pojawienia się pierwszej miesiączki uznaje się przedział wiekowy pomiędzy dziesiątym a piętnastym rokiem życia.

Jak długo trwa cykl miesiączkowy i jakie są jego fazy?

Ile trwa cykl miesiączkowy? Prawidłowa długość cyklu miesiączkowego powinna wahać się w granicach od 21 do 35 dni, a wszystko zależy od wieku i trybu życia prowadzonego przez kobietę, ale również czynników środowiskowych. Poszczególne jego etapy prezentują się w następujący sposób:

 1. Menstruacja.
 2. Faza folikularna.
 3. Owulacja.
 4. Faza lutealna.

W celu upewnienia się, czy cały cykl menstruacyjny na pewno przebiega odpowiednio i nie występują żadne nieprawidłowości, zalecane jest założenie specjalnego kalendarza miesiączkowego, pozwalającego na śledzenie owulacji.

Kiedy są dni płodne i jak je rozpoznać? Znaki, które daje ci ciało

Jeśli chodzi o cykl miesiączkowy, dni płodne powodują zwiększenie prawdopodobieństwa zajścia w ciążę. Cykl miesiączkowy możemy więc podzielić na trzy etapy, a mianowicie fazę względnej niepłodnościfazę płodności (dni płodne) oraz fazę niepłodności bezwzględnejKiedy są dni płodne? Szacuje się, że okres fazy płodności przypada na około czternaście dni przed pojawieniem się miesiączki. Jak rozpoznać dni płodne? Do najważniejszych objawów nadejścia cyklu owulacyjnego możemy zaliczyć przede wszystkim zmiany w konsystencji śluzu, który staje się gęstszy i bardziej obfity. Inne oznaki to między innymi dolegliwości bólowe w dolnej części brzucha czy podwyższona temperatura ciała.

Fazy cyklu miesiączkowego a samopoczucie i nastrój

Badania wykazują, że poszczególne fazy cyklu miesiączkowego mogą przejawiać wpływ na nasz nastrój. Fazy cyklu miesiączkowego a samopoczucie - z czego to wynika? Należy pamiętać, iż takie objawy, jak bóle w okolicach lędźwiowych kręgosłupa, skurcze brzucha, gwałtowny przyrost masy ciała czy nadmiar wody w organizmie, mogą oddziaływać negatywnie na kondycję psychiczną. Przed pojawieniem się menstruacji, często występują wahania nastroju, o czym świadczą symptomy emocjonalne, w postaci odczuwania nadmiernej drażliwościlęku, a nawet poczucia braku kontroli. Możemy zaobserwować także wzrost lub spadek łaknienia, zaburzenia snu, a w skrajnych przypadkach spadek poziomu zainteresowania codziennymi czynnościami.

PMS: rola progesteronu i estradiolu w zespole napięcia przedmiesiączkowego

PMS, czyli zespól napięcia przedmiesiączkowego jest uciążliwą dolegliwością, która dotyka ok. 35% miesiączkujących kobiet na świecie. W powstawaniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego niezmiernie istotne są wahania hormonalne, które występują u kobiet od momentu owulacji aż do pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego. Jedną z możliwych przyczyn występowania objawów PMS może być podwyższona wrażliwość na zmieniające się w trakcie cyklu stężenie estrogenów i progesteronu.

Wysoki estradiol (estrogen)

Estradiol należy do najbardziej aktywnych estrogenów w organizmie, odgrywających kluczową rolę w kontekście układu rozrodczego, ale nie tylko. Intensyfikacja objawów PMS może nastąpić wówczas, gdy nastąpi wzrost poziomu tego hormonu we krwi, a w szczególności w drugiej połowie cyklu.

Wysoki progesteron

Progesteron natomiast odpowiada za regulowanie cyklu miesiączkowego, a jego podwyższony poziom może doprowadzić do nasilenia się dolegliwości związanych z występowaniem PMS. Monitorowanie poziomu tego hormonu może odbywać się poprzez regularne badania moczu.

Bolesne miesiączki? Sposoby na złagodzenie dolegliwości podczas menstruacji

Bolesne miesiączki stanowią powszechny problem, dotykający wielu kobiet, skutecznie uniemożliwiając codzienne funkcjonowanie. Aby nieco złagodzić dolegliwości, należy pamiętać o regularnej suplementacji magnezu oraz witaminy B1. Pomocne mogą okazać się również zioła, a przede wszystkim ciepłe napary z liści malin lub rumianku, odznaczające się właściwościami przeciwbólowymi, a także regulujące pracę macicy. Temperatura w cyklu miesiączkowym może ulegać gwałtownemu wzrostowi, z tego też powodu należy pamiętać o jej regularnej kontroli, a w przypadku wystąpienia gorączki, sięgnąć po leki obniżające temperaturę. Jeśli żaden z domowych sposobów na uporanie się z dyskomfortem w okolicach jamy brzusznej nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, niezbędne staną się leki przeciwbólowe. Do swojej rutyny warto włączyć również nieco aktywności fizycznej, w postaci spacerów czy lekkich ćwiczeń.

Naturalne sposoby na regulację cyklu miesiączkowego

Nieregularność miesiączkowania może pojawić się u kobiet w rożnym wieku. Zaburzenia cyklu mogą objawiać się anormalną obfitością krwawień, nadmiernym bólem, brakiem dotychczasowej regularności lub chwilowym zanikiem miesiączki. Domowe sposoby mogą być skuteczne w przypadku wszystkich 3 objawów. W uregulowaniu cyklu miesiączkowego pomocne są:

 • aktywność fizyczna - ruch powoduje nie tylko dotlenienie komórek ciała, ale także stymulowanie wszystkich partii mięśni w tym mięśni brzucha oraz działa pozytywnie na pracę układów i narządów ciała także całego układu rozrodczego - zwłaszcza macicy. Dla kobiet wskazane jest bieganie, pływanie a także codzienne spacery.
 • odpowiednio zbilansowana dieta - niewłaściwą dieta może być powodem zaburzenia cyklu miesiączkowego. Należy zadbać, aby spożywać odpowiednią ilość kalorii, a także postawić na urozmaicone posiłki, bogate w witaminy i mikroelementy. W przypadku kobiet niezwykle istotne jest żelazo, cynk, witaminy z grupy B oraz witamina C.
 • zioła - w przypadku anomalii w cyklu miesiączkowym sprawdza się: cynamon, kolendra, a także imbir. Ten pierwszy łagodzi ból menstruacyjny i reguluje krwawienie. Imbir zaś zmniejsza objawy PMS. Kolendra natomiast posiada właściwości detoksykujące oraz oczyszczające.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&l...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Układ pokarmowy

Dieta w insulinooporności – co jeść, by czuć się dobrze? Zasady komponowania posiłków
Insulinooporność to powszechnie występujące zaburzenie metaboliczne, które polega na obniżeniu wrażliwości tkanek na insulinę. W konsekwencji dochodzi do podniesienia produkcji insuliny, co pozwala na unormowanie stężenia glukozy we krwi. Nielec...

Dieta i odchudzanie

Dieta przeciwnowotworowa - żywność obniżająca ryzyko raka. Zasady, wskazówki, produkty
Odpowiednio zbilansowany tryb żywienia odgrywa kluczową rolę w prewencji szerokiego spektrum chorób nowotworowych. Dzięki zawartości konkretnych składników produkty, takie jak owoce, warzywa, nabiał czy zioła, wspierają układ immunologicz...

Dieta i odchudzanie

Witarianizm - surowa dieta RAW. Co daje i jakie efekty przynosi roślinna dieta?
Witarianizm, czyli surowa dieta RAW, to podejście żywieniowe oparte na spożywaniu wyłącznie nieprzetworzonych produktów roślinnych. Kładzie nacisk na spożywanie surowych warzyw, owoców, orzechów, nasion oraz kiełków, bez ich...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.