Cykl miesiączkowy bez tajemnic: długość, fazy, dni płodne i samopoczucie

Cykl miesiączkowy bez tajemnic: długość, fazy, dni płodne i samopoczucie - zdjęcie

Cykl miesiączkowy pojawia się wówczas, gdy kobieta osiąga dojrzałość płciową. Badania przeprowadzane w ostatnich latach jednak, wykazują, iż niemal połowa osób znajdujących się w wieku dojrzewania nie posiada niezbędnej wiedzy na temat zarówno samego w sobie zachowania podczas okresu, jak i dolegliwości mu towarzyszących. Z tego też powodu, w niniejszym artykule postaramy się przekazać garść kluczowych informacji, dotyczących miesiączki.

Odpowiemy między innymi na takie pytania, jak:

  • czym jest cykl owulacyjny i na czym polega,
  • jakie są poszczególne fazy cyklu,
  • ile trwa cykl miesiączkowy,
  • czym są dni płodne i po czym rozpoznać ich nadejście,
  • jaki jest związek cyklu miesiączkowego z samopoczuciem psychicznym,
  • w jaki sposób skutecznie radzić sobie z dolegliwościami bólowymi podczas okresu.

Pragniesz dowiedzieć się nieco więcej o własnym układzie płciowym i moczowym? W takim razie, zapraszamy do zapoznania się z treścią następującego artykułu: https://www.wapteka.pl/uklad-moczowy-i-plciowy,237.html.

Czym jest cykl owulacyjny i kiedy pojawia się pierwsza miesiączka?

Cykl miesiączkowy, nazywany również cyklem menstruacyjnym lub owulacyjnym, jest bezpośrednio związany ze zmianami poziomu takich hormonów, jak estrogeny czy progesteron. Dochodzi wówczas do cyklicznego, regularnego procesu złuszczania się nabłonka macicy, co stanowi bezpośrednią przyczynę krwawienia. Szacuje się, że w większości przypadków za granicę pojawienia się pierwszej miesiączki uznaje się przedział wiekowy pomiędzy dziesiątym a piętnastym rokiem życia.

Jak długo trwa cykl miesiączkowy i jakie są jego fazy?

Ile trwa cykl miesiączkowy? Prawidłowa długość cyklu miesiączkowego powinna wahać się w granicach od 21 do 35 dni, a wszystko zależy od wieku i trybu życia prowadzonego przez kobietę, ale również czynników środowiskowych. Poszczególne jego etapy prezentują się w następujący sposób:

  1. Menstruacja.
  2. Faza folikularna.
  3. Owulacja.
  4. Faza lutealna.

W celu upewnienia się, czy cały cykl menstruacyjny na pewno przebiega odpowiednio i nie występują żadne nieprawidłowości, zalecane jest założenie specjalnego kalendarza miesiączkowego, pozwalającego na śledzenie owulacji.

Kiedy są dni płodne i jak je rozpoznać? Znaki, które daje ci ciało

Jeśli chodzi o cykl miesiączkowy, dni płodne powodują zwiększenie prawdopodobieństwa zajścia w ciążę. Cykl miesiączkowy możemy więc podzielić na trzy etapy, a mianowicie fazę względnej niepłodnościfazę płodności (dni płodne) oraz fazę niepłodności bezwzględnejKiedy są dni płodne? Szacuje się, że okres fazy płodności przypada na około czternaście dni przed pojawieniem się miesiączki. Jak rozpoznać dni płodne? Do najważniejszych objawów nadejścia cyklu owulacyjnego możemy zaliczyć przede wszystkim zmiany w konsystencji śluzu, który staje się gęstszy i bardziej obfity. Inne oznaki to między innymi dolegliwości bólowe w dolnej części brzucha czy podwyższona temperatura ciała.

Fazy cyklu miesiączkowego a samopoczucie i nastrój

Badania wykazują, że poszczególne fazy cyklu miesiączkowego mogą przejawiać wpływ na nasz nastrój. Fazy cyklu miesiączkowego a samopoczucie - z czego to wynika? Należy pamiętać, iż takie objawy, jak bóle w okolicach lędźwiowych kręgosłupa, skurcze brzucha, gwałtowny przyrost masy ciała czy nadmiar wody w organizmie, mogą oddziaływać negatywnie na kondycję psychiczną. Przed pojawieniem się menstruacji, często występują wahania nastroju, o czym świadczą symptomy emocjonalne, w postaci odczuwania nadmiernej drażliwościlęku, a nawet poczucia braku kontroli. Możemy zaobserwować także wzrost lub spadek łaknienia, zaburzenia snu, a w skrajnych przypadkach spadek poziomu zainteresowania codziennymi czynnościami.

PMS: rola progesteronu i estradiolu w zespole napięcia przedmiesiączkowego

PMS, czyli zespól napięcia przedmiesiączkowego jest uciążliwą dolegliwością, która dotyka ok. 35% miesiączkujących kobiet na świecie. W powstawaniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego niezmiernie istotne są wahania hormonalne, które występują u kobiet od momentu owulacji aż do pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego. Jedną z możliwych przyczyn występowania objawów PMS może być podwyższona wrażliwość na zmieniające się w trakcie cyklu stężenie estrogenów i progesteronu.

Wysoki estradiol (estrogen)

Estradiol należy do najbardziej aktywnych estrogenów w organizmie, odgrywających kluczową rolę w kontekście układu rozrodczego, ale nie tylko. Intensyfikacja objawów PMS może nastąpić wówczas, gdy nastąpi wzrost poziomu tego hormonu we krwi, a w szczególności w drugiej połowie cyklu.

Wysoki progesteron

Progesteron natomiast odpowiada za regulowanie cyklu miesiączkowego, a jego podwyższony poziom może doprowadzić do nasilenia się dolegliwości związanych z występowaniem PMS. Monitorowanie poziomu tego hormonu może odbywać się poprzez regularne badania moczu.

Bolesne miesiączki? Sposoby na złagodzenie dolegliwości podczas menstruacji

Bolesne miesiączki stanowią powszechny problem, dotykający wielu kobiet, skutecznie uniemożliwiając codzienne funkcjonowanie. Aby nieco złagodzić dolegliwości, należy pamiętać o regularnej suplementacji magnezu oraz witaminy B1. Pomocne mogą okazać się również zioła, a przede wszystkim ciepłe napary z liści malin lub rumianku, odznaczające się właściwościami przeciwbólowymi, a także regulujące pracę macicy. Temperatura w cyklu miesiączkowym może ulegać gwałtownemu wzrostowi, z tego też powodu należy pamiętać o jej regularnej kontroli, a w przypadku wystąpienia gorączki, sięgnąć po leki obniżające temperaturę. Jeśli żaden z domowych sposobów na uporanie się z dyskomfortem w okolicach jamy brzusznej nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, niezbędne staną się leki przeciwbólowe. Do swojej rutyny warto włączyć również nieco aktywności fizycznej, w postaci spacerów czy lekkich ćwiczeń.

Naturalne sposoby na regulację cyklu miesiączkowego

Nieregularność miesiączkowania może pojawić się u kobiet w rożnym wieku. Zaburzenia cyklu mogą objawiać się anormalną obfitością krwawień, nadmiernym bólem, brakiem dotychczasowej regularności lub chwilowym zanikiem miesiączki. Domowe sposoby mogą być skuteczne w przypadku wszystkich 3 objawów. W uregulowaniu cyklu miesiączkowego pomocne są:

  • aktywność fizyczna - ruch powoduje nie tylko dotlenienie komórek ciała, ale także stymulowanie wszystkich partii mięśni w tym mięśni brzucha oraz działa pozytywnie na pracę układów i narządów ciała także całego układu rozrodczego - zwłaszcza macicy. Dla kobiet wskazane jest bieganie, pływanie a także codzienne spacery.
  • odpowiednio zbilansowana dieta - niewłaściwą dieta może być powodem zaburzenia cyklu miesiączkowego. Należy zadbać, aby spożywać odpowiednią ilość kalorii, a także postawić na urozmaicone posiłki, bogate w witaminy i mikroelementy. W przypadku kobiet niezwykle istotne jest żelazo, cynk, witaminy z grupy B oraz witamina C.
  • zioła - w przypadku anomalii w cyklu miesiączkowym sprawdza się: cynamon, kolendra, a także imbir. Ten pierwszy łagodzi ból menstruacyjny i reguluje krwawienie. Imbir zaś zmniejsza objawy PMS. Kolendra natomiast posiada właściwości detoksykujące oraz oczyszczające.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Dieta i odchudzanie

Talerz zdrowego żywienia – 5 składników, które powinniśmy jeść codziennie
Nawet dziecko wie, że zdrowa dieta pozwala na zachowanie zdrowia, siły i zadowolenia na długie lata. Trzeba jednak być świadomym tego, że w dobie niekończącego się dostępu do informacji łatwo zgubić zdroworozsądkowy obraz odżywiania....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Sok z brzozy – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania. Jak dawkować sok z brzozy?
Sok z brzozy od dawna znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej jako środek na rozmaite dolegliwości. Jakie właściwości prozdrowotne wykazuje sok z brzozy i dlaczego warto włączyć go do diety?Co znajduje się w składzie soku z brzozy?Sok ...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Układ pokarmowy

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – objawy, przebieg choroby i leczenie
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba, która znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jest również bardzo podstępna i niebezpieczna, dlatego nie należy lekceważyć jej objawów....

Układ pokarmowy

Rozszerzanie diety niemowląt krok po kroku. Jak i kiedy zacząć?
Rozszerzanie diety niemowląt jest naturalnym procesem i kolejnym krokiem w rozwoju dziecka. Warto wiedzieć, w jaki sposób i kiedy wprowadzić dziecku nowe produkty, przy czym znaczenie ma nie tylko ich ilość, ale też jakość....

Układ pokarmowy

Mykoterapia - prozdrowotne właściwości grzybów w leczeniu naturalnym
Grzyby charakteryzują się wieloma właściwościami leczniczymi, które zostały odkryte przez ludzi już setki lat temu. Mykoterapia (zwana też fungoterapią) jest dziedziną medycyny naturalnej, której podstawą jest profesjonalne leczenie grzyb...

Choroby skóry

Olej lniany – kosmetyczne właściwości w naturalnej pielęgnacji skóry i włosów
Olej lniany pozyskiwany jest w wyniku tłoczenia na zimno nasion lnu zwyczajnego. Olej ten ma szerokie zastosowanie i może być stosowany zarówno wewnętrznie (do spożycia), jak i zewnętrznie (na skórę). W kosmetyce olej lniany wyst...

Dieta i odchudzanie

Sok z selera naciowego – eliksir młodości, który odchudza, pomaga walczyć ze stresem i poprawia wygląd
Sok z selera naciowego zyskuje coraz większą popularność wśród osób dbających o zdrową dietę. Niesamowite właściwości tego napoju są wręcz owiane legendą. W mediach społecznościowych można natknąć się na niezliczone przepisy na soki warzy...

Dieta i odchudzanie

Por – właściwości i wartości odżywcze, przygotowanie. Jak wybrać pora?
Por - warzywo nierzadko traktowane po macoszemu, jego smak wzbogaca rosół, ale potencjał jest o wiele większy. Skrywa w sobie wiele substancji o pozytywnym wpływie na zdrowie. Ma wiele składników odżywczych, witamin i minerałów....

Choroby skóry

Kwas azelainowy – pogromca przebarwień i trądziku. Jak go stosować i z czym łączyć
Stosowanie kwasów w pielęgnacji twarzy stało się nieodłącznym elementem dbania o cerę. Coraz większa dostępność produktów kosmetycznych na rynku i pełen wachlarz możliwości pozwala na dobranie odpowiedniego kosmetyku do rod...

Układ nerwowy

Dieta MIND, czyli mądre odżywianie dla poprawy wydajności mózgu. Zasady, produkty i efekty
Dieta MIND (skrót od angielskiej frazy „Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay”) uznawana jest za jedną z najzdrowszych diet – zwłaszcza dla mózgu. Jej stosowanie poprawia funkcjonowanie tego najważn...

Dieta i odchudzanie

Kiwi – unikalne właściwości prozdrowotne. Dlaczego warto włączyć ten owoc do diety?
Aktinidia chińska, znana powszechnie jako kiwi, słynie ze swojego pozytywnego wpływu na zdrowie. Owoc wyróżnia się bogatą zawartością flawonoidów, karotenoidów i witamin, przez co stanowi istotne urozmaicenie codziennej diety....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem