Paradontoza: przyczyny powstawania i objawy zapalenia przyzębia. Jak zapobiegać i leczyć paradontozę?

Paradontoza: przyczyny powstawania i objawy zapalenia przyzębia. Jak zapobiegać i leczyć paradontozę? - zdjęcie

Paradontoza: przyczyny powstawania i objawy zapalenia przyzębia. Jak zapobiegać i leczyć paradontozę?

Zęby i dziąsła są nieustannie narażone na działanie wielu niekorzystnych czynników. Duże zagrożenie stanowią dla nich bakterie, które odpowiadają nie tylko za rozwój próchnicy, ale także paradontozy. Paradontoza, określana również jako przyzębica, jest szczególnie niebezpieczna. Nieleczona powoduje wypadanie zębów i może odpowiadać za rozwój stanów zapalnych w organizmie. Sam proces leczenia może być także długotrwały.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są przyczyny i objawy paradontozy, 
  • czy ta choroba jest zaraźliwa, 
  • jak wygląda leczenie paradontozy, 
  • jakie są etapy paradontozy, 
  • dlaczego należy ją leczyć. 

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem: Schorzenia jamy ustnej

Paradontoza: jakie są jej przyczyny i objawy?

Przyczyny paradontozy są silnie związane z niewłaściwą higieną jamy ustnej. Utrzymujące się zaniedbania powodują przyszłe problemy. Paradontoza powstaje w następstwie nadmiernego rozwoju płytki nazębnej. Płytka nazębna zaczyna pokrywać coraz większą powierzchnię zęba, a ostatecznie zaczyna dociera aż pod dziąsła. Paradontoza doprowadza do rozwoju stanów zapalnych, co umożliwia stworzenie idealnych warunków do rozwoju bakterii. Bakterie gromadzą się w kieszeniach przyzębowych, co bezpośrednio zmniejsza stabilność osadzenia zęba, aż w końcu doprowadza do jego utraty. 

Objawy paradontozy są łatwo dostrzegalne, powinny one skłonić pacjenta do natychmiastowej wizyty u lekarza. Wśród nich należy wskazać:

Wówczas wizyta u specjalisty i wdrożenie leczenia stomatologicznego pozwala na całkowite powstrzymanie rozwoju choroby. Należy pamiętać, że wraz z jego rozwojem, trudniejsze będzie wyhamowanie postępującej paradontozy.

Najczęściej leczenie paradontozy jest opóźnione ze względu na podejmowane próby samodzielnego uporania się z problemem, co jeszcze wcześniej jest poprzedzone lekceważeniem problemu. Do zamaskowania nieświeżego oddechu wykorzystywane są gumy do żucia o intensywnym zapachu lub odświeżające spraye do ust. Kiedy zęby zaczynają się wydłużać i chwiać, proces leczenia jest dużo bardziej skomplikowany i nie zawsze zakończony oczekiwanym sukcesem.

Zawstydzająca statystyka dotycząca zębów i parodontozy u dorosłych

Świadomość o leczeniu chorób zębów i dziąseł wciąż raczkuje w społeczeństwie. W rezultacie, aż 70% Polaków zmaga się z przyzębicą. Raptem 1/3 Polaków regularnie i umiejętnie dba o zęby. W odniesieniu do skali światowej, zaledwie co dziesiąta osoba, posiada paradontozę. Konieczne jest przeprowadzanie akcji szerzących świadomość o konsekwencjach i objawach paradontozy.

Czy paradontoza jest zaraźliwa?

W gabinetach często pada pytanie, czy paradontoza jest zaraźliwa. Paradontoza zaliczana jest do chorób zakaźnych. Posiada zdolność przenoszenia się z człowieka na człowieka. Wystarczająca jest wymiana śliny z osobą chorą.

Etapy rozwoju paradontozy – czy da się cofnąć przyzębicę?

Początkowy etap rozwoju paradontozy zazwyczaj przebiega niezauważenie. Nie są odczuwalne dolegliwości bólowe. Można dostrzec wyłącznie okresową nadwrażliwość odsłoniętych szyjek zębowych. W początkowym etapie paradontozy dochodzi do pogłębiania kieszonek dziąsłowych. Stworzone warunki sprzyjają namnażaniu drobnoustrojów, które powodują rozwój stanu zapalnego. Podczas tego etapu, pacjentowi może doskwierać zaczerwienie i delikatna opuchlizna dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust. Podczas mycia zębów może dojść do krwawienia dziąseł.

Następne stadium paradontozy charakteryzuje się pogłębianiem uszkodzeń tkanek, w tym także kostnych. Pacjenci stwierdzają u siebie samoistne wydłużenie zębów, któremu nierzadko towarzyszy okresowa nadwrażliwość na gorące lub zimne potrawy/napoje. Na tym etapie znacząco zwiększa się ruchomość zębów na skutek zaniku kości. Ostatecznie doprowadza to do wypadania zębów. 

Zaawansowana paradontoza ma miejsce już nawet po utracie zębów. Cechuje się występowaniem miejscowego zapalenia dziąseł i kości, dlatego samo wypadnięcie zębów nie kończy choroby. Paradontoza może doprowadzić do powikłań ogólnych. Bakterie bytujące w kieszonkach dziąsłowych posiadają zdolność wędrowanie po organizmie. Nierzadko stanowią powód rozwoju choroby serca, zapalenia płuc, zakrzepicy, a także zmian miażdżycowych. 

Konsultacja u specjalisty powinna odbyć się niezwłocznie po dostrzeżeniu pierwszych niepokojących objawów. Pacjenci często pytają, jak cofnąć paradontozę, jednak jest to możliwe wyłącznie na wczesnych etapach. Konieczna jest współpraca także ze strony pacjenta, który systematycznie wykonuje zalecenia lekarza i prawidłowo dba o właściwą higienę jamy ustnej. Niejednokrotnie znalezienie dobrego specjalisty pozwala uniknąć wielu, nieprzyjemnych konsekwencji.

Leczenie paradontozy: skuteczne metody leczenia zapalenia przyzębia

Proces leczenia przyzębicy nie powinien być odwlekany w czasie. Wizyta u specjalisty pomoże w wyhamowaniu postępującej choroby poprzez usunięcie naddziąsłowych i poddzisiąsłowych osadów nazębnych. Osoby posiadające problemy z paradontozą powinny udać się do periodontologa. Periodontolog specjalizuje się w badaniu, diagnozowaniu i leczeniu dziąseł, a także ozębnej i cementu korzeniowego, a także kości wyrostka zębodołowego.

Wśród najczęściej wykonywanych zabiegów wykonuje się:

  • skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy - ultradźwiękowa metoda, która umożliwia oczyszczenie zębów z osadu i złogów. Równolegle pozwala na usunięcie osadu, który znajduje się poniżej linii dziąsła i przy korzeniu zęba;

  • kiretaż otwarty i zamknięty - zabieg usuwania kamienia nazębnego i płytki, który opiera się na przede wszystkim na eliminowaniu ziarniny zapalnej i skupiska bakterii, które zgromadziły się w kieszonkach dziąsłowych. Kiretaż umożliwia spłycenie kieszonki zębowej, a także wyeliminowanie czynników odpowiedzialnych za rozwój stanu zapalnego przyzębia: kamienia, płytki nazębnej, a także tkanek zmienionych chorobowo. 

Paradontoza leki może mieć zastosowane w określonych przypadkach. Co więcej, możliwe jest także zalecenie interwencji chirurgicznej, jeżeli paradontoza doprowadziła do zaniku kości wyrostka zębodołowego. Po zakończonym leczeniu, pacjent powinien dbać należycie o zęby i dziąsła.

Jak zapobiegać rozwojowi paradontozy? Profilaktyka stomatologiczna zębów i dziąseł w domu

Do utrzymania efektów zastosowanego leczenia jak i wśród działań profilaktycznych, które uniemożliwiają rozwój paradontozy zalicza się przede wszystkim prawidłową higienę i systematycznie wykonywaną higienizację. Co najmniej raz na pół roku należy udać się do gabinetu, aby usunąć kamień nazębny i płytkę nazębną z powierzchni zębów. Częstotliwość najczęściej wskazuje lekarz prowadzący. Całość działań powinna być codziennie wzmacniana w ramach samodzielnego dbania o higienę. Przede wszystkim należy co najmniej dwa razy dziennie myć zęby i używać nici dentystycznej. Dodatkowo należy płukać jamę ustną za pomocą specjalnych preparatów. Równie ważne jest, aby czynności wykonywać zgodnie z techniką. Dentyści przekazują swoim pacjentom instruktaż higieny jamy ustnej, który należy bezwzględnie przestrzegać. Zatem leczenie domowe paradontozy to przede wszystkim lecznicze pasty na paradontozę, specjalne płyny dedykowane do płukania jamy ustnej, a także żele przeznaczone do smarowania dziąseł. Często polecane są pasty z węglem aktywnym, które działają bakteriobójczo. Jednak są one pomocne jedynie w łagodzeniu objawów i nie zastąpią działań specjalisty.

Często pacjenci pytają o zależność - paradontoza a implanty. W przypadku prawidłowo przeprowadzonego leczenia możliwe jest wstawienie implantów, jednak lekarz prowadzący powinien posiadać wgląd do historii choroby pacjenta, aby ustrzec przez ryzykiem odrzucenia implantu przez organizm. 

Konsekwencje nieleczonej paradontozy – groźne skutki zapalenia przyzębia

Wbrew powszechnym opiniom, usunięcie czy wypadnięcie zębów nie kończy choroby, zapalenie dziąseł nadal się utrzymuje pomimo braku uzębienia. Bakterie nadal się namnażają i przenikają do krwiobiegu. Wówczas mogą wywołać cały szereg różnych jednostek chorobowych, które w pierwszej kolejności nie są kojarzone ze stanem zębów. Są to m.in. zapalenie płuc, choroby serca, rozwój zmian miażdżycowych. Ich leczenie jest skomplikowane i długotrwałe. W przypadku zaawansowanych zmian konieczna jest wizyta u chirurga szczękowego, aby usunąć zmienione tkanki i dokonać ich naprawy lub odtworzenia. 

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Sok z brzozy – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania. Jak dawkować sok z brzozy?
Sok z brzozy od dawna znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej jako środek na rozmaite dolegliwości. Jakie właściwości prozdrowotne wykazuje sok z brzozy i dlaczego warto włączyć go do diety?Co znajduje się w składzie soku z brzozy?Sok ...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Informacje dla pacjenta

Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...

Ciąża i dziecko

Zespół Edwardsa – co to jest, jaki ma wpływ na dziecko i jakie są objawy trisomii chromosomu 18?
Ciąża to wspaniały okres w życiu każdej kobiety. Jednak czasem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje w postaci chorób genetycznych dziecka. Przykładem takiej choroby jest Zespół Edwardsa. Niestety w zdecydowanej większości przypad...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Nie daj się zaskoczyć wiosennej infekcji. Wszystko, co trzeba wiedzieć o sezonie chorobowym
Po okresie jesienno-zimowym z ulgą przyjmujemy pierwsze promienie słoneczne i inne objawy budzącej się do życia natury. Niestety, marzec i kwiecień to czas nie tylko rozkwitających kwiatów, ale również miesiące, w którym...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Nowalijki – smaczny początek wiosny
Nowalijki to ciekawy, subtelny i aromatyczny dodatek do potraw, nie zaś jego podstawa. Nie zmienia to faktu, że te wiosenne warzywa pięknie akcentują potrawę i sprawiają, że ta prezentuje się wyśmienicie na każdym talerzu. Sprawdź, co trze...

Kosmetyki i uroda

Sposoby na wiosenne problemy ze skórą
Po zimie nasza skóra często jest przesuszona i potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci specjalistycznej i systematycznej pielęgnacji. Jak dbać o twarz na wiosnę? O których kosmetykach na pewno należy pamiętać, jakie zabiegi uwz...

Przeziębienie i grypa

Zapalenie płuc u dziecka i niemowlaka - objawy i leczenie
Zapalenie płuc to choroba, która dotyka nie tylko dorosłych, ale także dzieci i niemowląt. Jest to stan zapalny w obrębie tkanki płucnej, który może być wywołany przez różne czynniki, takie jak bakterie, wirusy, grzyb...

Kosmetyki i uroda

Kosmetyki z witaminą C – jak działają i kiedy warto je stosować?
Poznaj dobroczynne właściwości kosmetyków z witaminą C. Wybierz dla siebie te, które spełnią Twoje oczekiwania. Jakie są korzyści witaminy C dla skóry? Piękna skóra to skóra zdrowa, dobrze odżywiona, o...

Choroby wieku dziecięcego

Lęk separacyjny – jak pomóc dziecku pokonać strach przed nieobecnością mamy?
Lęk separacyjny to temat, z którym w mniejszym lub większym stopniu przychodzi zmierzyć się każdemu rodzicowi. Strach przed porzuceniem i tęsknota za matką towarzyszą niemowlakom w tym właśnie etapie życia. Jak pomóc dziecku, a jednocześn...

Układ nerwowy

Pocisz się w nocy? Przyczyny, choroby i leczenie nocnych potów
Nocne poty mogą być uciążliwym problemem, który wpływa na jakość snu i samopoczucie w ciągu dnia. Mogą być one wywołane przez różne czynniki, takie jak choroby, stres lub problemy z układem hormonalnym....

Układ pokarmowy

Zapalenie żołądka – objawy, badania, dieta, leczenie. Co przyniesie ulgę?
Zapalenie żołądka to często występujący stan zapalny, który może charakteryzować się ostrym lub przewlekłym charakterem....

Choroby wieku dziecięcego

Masaż Shantala niemowlaka – metoda, która procentuje w przyszłości. Jak go wykonać?
Wywodzący się z Indii masaż Shantala to metoda, którą powinien poznać każdy rodzic noworodka....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.