Paradontoza: przyczyny powstawania i objawy zapalenia przyzębia. Jak zapobiegać i leczyć paradontozę?

Paradontoza: przyczyny powstawania i objawy zapalenia przyzębia. Jak zapobiegać i leczyć paradontozę? - zdjęcie

Zęby i dziąsła są nieustannie narażone na działanie wielu niekorzystnych czynników. Duże zagrożenie stanowią dla nich bakterie, które odpowiadają nie tylko za rozwój próchnicy, ale także paradontozy. Paradontoza, określana również jako przyzębica, jest szczególnie niebezpieczna. Nieleczona powoduje wypadanie zębów i może odpowiadać za rozwój stanów zapalnych w organizmie. Sam proces leczenia może być także długotrwały.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są przyczyny i objawy paradontozy, 
  • czy ta choroba jest zaraźliwa, 
  • jak wygląda leczenie paradontozy, 
  • jakie są etapy paradontozy, 
  • dlaczego należy ją leczyć. 

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem: Schorzenia jamy ustnej

Paradontoza: jakie są jej przyczyny i objawy?

Przyczyny paradontozy są silnie związane z niewłaściwą higieną jamy ustnej. Utrzymujące się zaniedbania powodują przyszłe problemy. Paradontoza powstaje w następstwie nadmiernego rozwoju płytki nazębnej. Płytka nazębna zaczyna pokrywać coraz większą powierzchnię zęba, a ostatecznie zaczyna dociera aż pod dziąsła. Paradontoza doprowadza do rozwoju stanów zapalnych, co umożliwia stworzenie idealnych warunków do rozwoju bakterii. Bakterie gromadzą się w kieszeniach przyzębowych, co bezpośrednio zmniejsza stabilność osadzenia zęba, aż w końcu doprowadza do jego utraty. 

Objawy paradontozy są łatwo dostrzegalne, powinny one skłonić pacjenta do natychmiastowej wizyty u lekarza. Wśród nich należy wskazać:

Wówczas wizyta u specjalisty i wdrożenie leczenia stomatologicznego pozwala na całkowite powstrzymanie rozwoju choroby. Należy pamiętać, że wraz z jego rozwojem, trudniejsze będzie wyhamowanie postępującej paradontozy.

Najczęściej leczenie paradontozy jest opóźnione ze względu na podejmowane próby samodzielnego uporania się z problemem, co jeszcze wcześniej jest poprzedzone lekceważeniem problemu. Do zamaskowania nieświeżego oddechu wykorzystywane są gumy do żucia o intensywnym zapachu lub odświeżające spraye do ust. Kiedy zęby zaczynają się wydłużać i chwiać, proces leczenia jest dużo bardziej skomplikowany i nie zawsze zakończony oczekiwanym sukcesem.

Zawstydzająca statystyka dotycząca zębów i parodontozy u dorosłych

Świadomość o leczeniu chorób zębów i dziąseł wciąż raczkuje w społeczeństwie. W rezultacie, aż 70% Polaków zmaga się z przyzębicą. Raptem 1/3 Polaków regularnie i umiejętnie dba o zęby. W odniesieniu do skali światowej, zaledwie co dziesiąta osoba, posiada paradontozę. Konieczne jest przeprowadzanie akcji szerzących świadomość o konsekwencjach i objawach paradontozy.

Czy paradontoza jest zaraźliwa?

W gabinetach często pada pytanie, czy paradontoza jest zaraźliwa. Paradontoza zaliczana jest do chorób zakaźnych. Posiada zdolność przenoszenia się z człowieka na człowieka. Wystarczająca jest wymiana śliny z osobą chorą.

Etapy rozwoju paradontozy – czy da się cofnąć przyzębicę?

Początkowy etap rozwoju paradontozy zazwyczaj przebiega niezauważenie. Nie są odczuwalne dolegliwości bólowe. Można dostrzec wyłącznie okresową nadwrażliwość odsłoniętych szyjek zębowych. W początkowym etapie paradontozy dochodzi do pogłębiania kieszonek dziąsłowych. Stworzone warunki sprzyjają namnażaniu drobnoustrojów, które powodują rozwój stanu zapalnego. Podczas tego etapu, pacjentowi może doskwierać zaczerwienie i delikatna opuchlizna dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust. Podczas mycia zębów może dojść do krwawienia dziąseł.

Następne stadium paradontozy charakteryzuje się pogłębianiem uszkodzeń tkanek, w tym także kostnych. Pacjenci stwierdzają u siebie samoistne wydłużenie zębów, któremu nierzadko towarzyszy okresowa nadwrażliwość na gorące lub zimne potrawy/napoje. Na tym etapie znacząco zwiększa się ruchomość zębów na skutek zaniku kości. Ostatecznie doprowadza to do wypadania zębów. 

Zaawansowana paradontoza ma miejsce już nawet po utracie zębów. Cechuje się występowaniem miejscowego zapalenia dziąseł i kości, dlatego samo wypadnięcie zębów nie kończy choroby. Paradontoza może doprowadzić do powikłań ogólnych. Bakterie bytujące w kieszonkach dziąsłowych posiadają zdolność wędrowanie po organizmie. Nierzadko stanowią powód rozwoju choroby serca, zapalenia płuc, zakrzepicy, a także zmian miażdżycowych. 

Konsultacja u specjalisty powinna odbyć się niezwłocznie po dostrzeżeniu pierwszych niepokojących objawów. Pacjenci często pytają, jak cofnąć paradontozę, jednak jest to możliwe wyłącznie na wczesnych etapach. Konieczna jest współpraca także ze strony pacjenta, który systematycznie wykonuje zalecenia lekarza i prawidłowo dba o właściwą higienę jamy ustnej. Niejednokrotnie znalezienie dobrego specjalisty pozwala uniknąć wielu, nieprzyjemnych konsekwencji.

Leczenie paradontozy: skuteczne metody leczenia zapalenia przyzębia

Proces leczenia przyzębicy nie powinien być odwlekany w czasie. Wizyta u specjalisty pomoże w wyhamowaniu postępującej choroby poprzez usunięcie naddziąsłowych i poddzisiąsłowych osadów nazębnych. Osoby posiadające problemy z paradontozą powinny udać się do periodontologa. Periodontolog specjalizuje się w badaniu, diagnozowaniu i leczeniu dziąseł, a także ozębnej i cementu korzeniowego, a także kości wyrostka zębodołowego.

Wśród najczęściej wykonywanych zabiegów wykonuje się:

  • skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy - ultradźwiękowa metoda, która umożliwia oczyszczenie zębów z osadu i złogów. Równolegle pozwala na usunięcie osadu, który znajduje się poniżej linii dziąsła i przy korzeniu zęba;

  • kiretaż otwarty i zamknięty - zabieg usuwania kamienia nazębnego i płytki, który opiera się na przede wszystkim na eliminowaniu ziarniny zapalnej i skupiska bakterii, które zgromadziły się w kieszonkach dziąsłowych. Kiretaż umożliwia spłycenie kieszonki zębowej, a także wyeliminowanie czynników odpowiedzialnych za rozwój stanu zapalnego przyzębia: kamienia, płytki nazębnej, a także tkanek zmienionych chorobowo. 

Paradontoza leki może mieć zastosowane w określonych przypadkach. Co więcej, możliwe jest także zalecenie interwencji chirurgicznej, jeżeli paradontoza doprowadziła do zaniku kości wyrostka zębodołowego. Po zakończonym leczeniu, pacjent powinien dbać należycie o zęby i dziąsła.

Jak zapobiegać rozwojowi paradontozy? Profilaktyka stomatologiczna zębów i dziąseł w domu

Do utrzymania efektów zastosowanego leczenia jak i wśród działań profilaktycznych, które uniemożliwiają rozwój paradontozy zalicza się przede wszystkim prawidłową higienę i systematycznie wykonywaną higienizację. Co najmniej raz na pół roku należy udać się do gabinetu, aby usunąć kamień nazębny i płytkę nazębną z powierzchni zębów. Częstotliwość najczęściej wskazuje lekarz prowadzący. Całość działań powinna być codziennie wzmacniana w ramach samodzielnego dbania o higienę. Przede wszystkim należy co najmniej dwa razy dziennie myć zęby i używać nici dentystycznej. Dodatkowo należy płukać jamę ustną za pomocą specjalnych preparatów. Równie ważne jest, aby czynności wykonywać zgodnie z techniką. Dentyści przekazują swoim pacjentom instruktaż higieny jamy ustnej, który należy bezwzględnie przestrzegać. Zatem leczenie domowe paradontozy to przede wszystkim lecznicze pasty na paradontozę, specjalne płyny dedykowane do płukania jamy ustnej, a także żele przeznaczone do smarowania dziąseł. Często polecane są pasty z węglem aktywnym, które działają bakteriobójczo. Jednak są one pomocne jedynie w łagodzeniu objawów i nie zastąpią działań specjalisty.

Często pacjenci pytają o zależność - paradontoza a implanty. W przypadku prawidłowo przeprowadzonego leczenia możliwe jest wstawienie implantów, jednak lekarz prowadzący powinien posiadać wgląd do historii choroby pacjenta, aby ustrzec przez ryzykiem odrzucenia implantu przez organizm. 

Konsekwencje nieleczonej paradontozy – groźne skutki zapalenia przyzębia

Wbrew powszechnym opiniom, usunięcie czy wypadnięcie zębów nie kończy choroby, zapalenie dziąseł nadal się utrzymuje pomimo braku uzębienia. Bakterie nadal się namnażają i przenikają do krwiobiegu. Wówczas mogą wywołać cały szereg różnych jednostek chorobowych, które w pierwszej kolejności nie są kojarzone ze stanem zębów. Są to m.in. zapalenie płuc, choroby serca, rozwój zmian miażdżycowych. Ich leczenie jest skomplikowane i długotrwałe. W przypadku zaawansowanych zmian konieczna jest wizyta u chirurga szczękowego, aby usunąć zmienione tkanki i dokonać ich naprawy lub odtworzenia. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Układ pokarmowy

Botulizm: objawy i przebieg zatrucia jadem kiełbasianym
Botulizm to poważna choroba porażeniowa wywołana przez neurotoksynę, zwaną jadem kiełbasianym oraz toksyną botulinową, produkowaną w czasie wzrostu bakterii Clostridium botulinum. Do zatrucia dochodzi przeważnie wskutek spożycia źle zakonserwowanej żyw...

Łysienie androgenowe – objawy i przyczyny. Jak zahamować wypadanie włosów?
Gęste, mocne i zdrowe włosy to marzenie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wygląd i stan włosów to nie tylko aspekt estetyczny, ale również, a może i przede wszystkim zdrowotny. Zła kondycja kosmyków może świadcz...

Serce i układ krążenia

15 najczęstszych chorób układu krążenia: diagnostyka i leczenie
Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Szybka diagnostyka, podejmowanie leczenia i działań profilaktycznych mogą ochronić pacjentów przed rozwojem najpoważniejszych dolegliwości i powikłań....

Dieta i odchudzanie

Choroby metaboliczne: rodzaje, objawy i leczenie. Czy można im zapobiec?
Choroby metaboliczne obejmują szeroki zakres dolegliwości spowodowanych zaburzeniami przemian biochemicznych w organizmie. W ostatnich kilkudziesięciu latach ich częstotliwość znacznie wzrosła....

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dieta i odchudzanie

Dieta FMD – na czym polega dieta imitująca post, która odmładza organizm?
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet – dieta imitująca post) została opracowana przez profesora Valtera Longo. To stosunkowo nowe podejście do tematu postu okresowego, którego celem jest odmłodzenie organizmu przy jednoczesnym zmniejszeniu ry...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dieta i odchudzanie

Astaksantyna – królowa antyoksydantów, która działa jak eliksir młodości
Astaksantyna jest wyjątkowo silnym antyoksydantem. Skutecznie zwiększa odporność organizmu na promieniowanie słoneczne oraz zapobiega fotostarzeniu się skóry. ...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem