Paradontoza: przyczyny powstawania i objawy zapalenia przyzębia. Jak zapobiegać i leczyć paradontozę?

Paradontoza: przyczyny powstawania i objawy zapalenia przyzębia. Jak zapobiegać i leczyć paradontozę? - zdjęcie

Zęby i dziąsła są nieustannie narażone na działanie wielu niekorzystnych czynników. Duże zagrożenie stanowią dla nich bakterie, które odpowiadają nie tylko za rozwój próchnicy, ale także paradontozy. Paradontoza, określana również jako przyzębica, jest szczególnie niebezpieczna. Nieleczona powoduje wypadanie zębów i może odpowiadać za rozwój stanów zapalnych w organizmie. Sam proces leczenia może być także długotrwały.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są przyczyny i objawy paradontozy, 
  • czy ta choroba jest zaraźliwa, 
  • jak wygląda leczenie paradontozy, 
  • jakie są etapy paradontozy, 
  • dlaczego należy ją leczyć. 

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem: Schorzenia jamy ustnej

Paradontoza: jakie są jej przyczyny i objawy?

Przyczyny paradontozy są silnie związane z niewłaściwą higieną jamy ustnej. Utrzymujące się zaniedbania powodują przyszłe problemy. Paradontoza powstaje w następstwie nadmiernego rozwoju płytki nazębnej. Płytka nazębna zaczyna pokrywać coraz większą powierzchnię zęba, a ostatecznie zaczyna dociera aż pod dziąsła. Paradontoza doprowadza do rozwoju stanów zapalnych, co umożliwia stworzenie idealnych warunków do rozwoju bakterii. Bakterie gromadzą się w kieszeniach przyzębowych, co bezpośrednio zmniejsza stabilność osadzenia zęba, aż w końcu doprowadza do jego utraty. 

Objawy paradontozy są łatwo dostrzegalne, powinny one skłonić pacjenta do natychmiastowej wizyty u lekarza. Wśród nich należy wskazać:

Wówczas wizyta u specjalisty i wdrożenie leczenia stomatologicznego pozwala na całkowite powstrzymanie rozwoju choroby. Należy pamiętać, że wraz z jego rozwojem, trudniejsze będzie wyhamowanie postępującej paradontozy.

Najczęściej leczenie paradontozy jest opóźnione ze względu na podejmowane próby samodzielnego uporania się z problemem, co jeszcze wcześniej jest poprzedzone lekceważeniem problemu. Do zamaskowania nieświeżego oddechu wykorzystywane są gumy do żucia o intensywnym zapachu lub odświeżające spraye do ust. Kiedy zęby zaczynają się wydłużać i chwiać, proces leczenia jest dużo bardziej skomplikowany i nie zawsze zakończony oczekiwanym sukcesem.

Zawstydzająca statystyka dotycząca zębów i parodontozy u dorosłych

Świadomość o leczeniu chorób zębów i dziąseł wciąż raczkuje w społeczeństwie. W rezultacie, aż 70% Polaków zmaga się z przyzębicą. Raptem 1/3 Polaków regularnie i umiejętnie dba o zęby. W odniesieniu do skali światowej, zaledwie co dziesiąta osoba, posiada paradontozę. Konieczne jest przeprowadzanie akcji szerzących świadomość o konsekwencjach i objawach paradontozy.

Czy paradontoza jest zaraźliwa?

W gabinetach często pada pytanie, czy paradontoza jest zaraźliwa. Paradontoza zaliczana jest do chorób zakaźnych. Posiada zdolność przenoszenia się z człowieka na człowieka. Wystarczająca jest wymiana śliny z osobą chorą.

Etapy rozwoju paradontozy – czy da się cofnąć przyzębicę?

Początkowy etap rozwoju paradontozy zazwyczaj przebiega niezauważenie. Nie są odczuwalne dolegliwości bólowe. Można dostrzec wyłącznie okresową nadwrażliwość odsłoniętych szyjek zębowych. W początkowym etapie paradontozy dochodzi do pogłębiania kieszonek dziąsłowych. Stworzone warunki sprzyjają namnażaniu drobnoustrojów, które powodują rozwój stanu zapalnego. Podczas tego etapu, pacjentowi może doskwierać zaczerwienie i delikatna opuchlizna dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust. Podczas mycia zębów może dojść do krwawienia dziąseł.

Następne stadium paradontozy charakteryzuje się pogłębianiem uszkodzeń tkanek, w tym także kostnych. Pacjenci stwierdzają u siebie samoistne wydłużenie zębów, któremu nierzadko towarzyszy okresowa nadwrażliwość na gorące lub zimne potrawy/napoje. Na tym etapie znacząco zwiększa się ruchomość zębów na skutek zaniku kości. Ostatecznie doprowadza to do wypadania zębów. 

Zaawansowana paradontoza ma miejsce już nawet po utracie zębów. Cechuje się występowaniem miejscowego zapalenia dziąseł i kości, dlatego samo wypadnięcie zębów nie kończy choroby. Paradontoza może doprowadzić do powikłań ogólnych. Bakterie bytujące w kieszonkach dziąsłowych posiadają zdolność wędrowanie po organizmie. Nierzadko stanowią powód rozwoju choroby serca, zapalenia płuc, zakrzepicy, a także zmian miażdżycowych. 

Konsultacja u specjalisty powinna odbyć się niezwłocznie po dostrzeżeniu pierwszych niepokojących objawów. Pacjenci często pytają, jak cofnąć paradontozę, jednak jest to możliwe wyłącznie na wczesnych etapach. Konieczna jest współpraca także ze strony pacjenta, który systematycznie wykonuje zalecenia lekarza i prawidłowo dba o właściwą higienę jamy ustnej. Niejednokrotnie znalezienie dobrego specjalisty pozwala uniknąć wielu, nieprzyjemnych konsekwencji.

Leczenie paradontozy: skuteczne metody leczenia zapalenia przyzębia

Proces leczenia przyzębicy nie powinien być odwlekany w czasie. Wizyta u specjalisty pomoże w wyhamowaniu postępującej choroby poprzez usunięcie naddziąsłowych i poddzisiąsłowych osadów nazębnych. Osoby posiadające problemy z paradontozą powinny udać się do periodontologa. Periodontolog specjalizuje się w badaniu, diagnozowaniu i leczeniu dziąseł, a także ozębnej i cementu korzeniowego, a także kości wyrostka zębodołowego.

Wśród najczęściej wykonywanych zabiegów wykonuje się:

  • skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy - ultradźwiękowa metoda, która umożliwia oczyszczenie zębów z osadu i złogów. Równolegle pozwala na usunięcie osadu, który znajduje się poniżej linii dziąsła i przy korzeniu zęba;

  • kiretaż otwarty i zamknięty - zabieg usuwania kamienia nazębnego i płytki, który opiera się na przede wszystkim na eliminowaniu ziarniny zapalnej i skupiska bakterii, które zgromadziły się w kieszonkach dziąsłowych. Kiretaż umożliwia spłycenie kieszonki zębowej, a także wyeliminowanie czynników odpowiedzialnych za rozwój stanu zapalnego przyzębia: kamienia, płytki nazębnej, a także tkanek zmienionych chorobowo. 

Paradontoza leki może mieć zastosowane w określonych przypadkach. Co więcej, możliwe jest także zalecenie interwencji chirurgicznej, jeżeli paradontoza doprowadziła do zaniku kości wyrostka zębodołowego. Po zakończonym leczeniu, pacjent powinien dbać należycie o zęby i dziąsła.

Jak zapobiegać rozwojowi paradontozy? Profilaktyka stomatologiczna zębów i dziąseł w domu

Do utrzymania efektów zastosowanego leczenia jak i wśród działań profilaktycznych, które uniemożliwiają rozwój paradontozy zalicza się przede wszystkim prawidłową higienę i systematycznie wykonywaną higienizację. Co najmniej raz na pół roku należy udać się do gabinetu, aby usunąć kamień nazębny i płytkę nazębną z powierzchni zębów. Częstotliwość najczęściej wskazuje lekarz prowadzący. Całość działań powinna być codziennie wzmacniana w ramach samodzielnego dbania o higienę. Przede wszystkim należy co najmniej dwa razy dziennie myć zęby i używać nici dentystycznej. Dodatkowo należy płukać jamę ustną za pomocą specjalnych preparatów. Równie ważne jest, aby czynności wykonywać zgodnie z techniką. Dentyści przekazują swoim pacjentom instruktaż higieny jamy ustnej, który należy bezwzględnie przestrzegać. Zatem leczenie domowe paradontozy to przede wszystkim lecznicze pasty na paradontozę, specjalne płyny dedykowane do płukania jamy ustnej, a także żele przeznaczone do smarowania dziąseł. Często polecane są pasty z węglem aktywnym, które działają bakteriobójczo. Jednak są one pomocne jedynie w łagodzeniu objawów i nie zastąpią działań specjalisty.

Często pacjenci pytają o zależność - paradontoza a implanty. W przypadku prawidłowo przeprowadzonego leczenia możliwe jest wstawienie implantów, jednak lekarz prowadzący powinien posiadać wgląd do historii choroby pacjenta, aby ustrzec przez ryzykiem odrzucenia implantu przez organizm. 

Konsekwencje nieleczonej paradontozy – groźne skutki zapalenia przyzębia

Wbrew powszechnym opiniom, usunięcie czy wypadnięcie zębów nie kończy choroby, zapalenie dziąseł nadal się utrzymuje pomimo braku uzębienia. Bakterie nadal się namnażają i przenikają do krwiobiegu. Wówczas mogą wywołać cały szereg różnych jednostek chorobowych, które w pierwszej kolejności nie są kojarzone ze stanem zębów. Są to m.in. zapalenie płuc, choroby serca, rozwój zmian miażdżycowych. Ich leczenie jest skomplikowane i długotrwałe. W przypadku zaawansowanych zmian konieczna jest wizyta u chirurga szczękowego, aby usunąć zmienione tkanki i dokonać ich naprawy lub odtworzenia. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby skóry

Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?
Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i ...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Układ oddechowy

Legionella - objawy, przyczyny i leczenie. Czy legionelloza jest groźna?
Legionelloza to choroba wywołana obecnością bakterii Legionella pneumophilia. Dla większości pacjentów nie jest szczególnie groźna, jednak nie wolno lekceważyć objawów, które utrzymują się dłużej niż 5 dni. Ciężki przebieg n...

Alergia

Osutka – czym jest i skąd się bierze? Charakterystyka, rodzaje i sposoby leczenia
Osutka to rzadko występująca nadwrażliwość, wyróżniająca się gwałtownym pojawieniem się licznych, niepęcherzykowych krost niewielkich rozmiarów. Sterylne wykwity występują na podłożu rumieniowym głównie w okolicach tułowia....

Dieta i odchudzanie

Dieta Atkinsa – na czym polega sposób żywienia nakierowany na szybkie zrzucenie wagi?
Dieta Atkinsa wywodzi się z lat 70., a jej stosowanie ma umożliwić szybkie i skuteczne odchudzanie. Od tego czasu zyskała bardzo wielu zwolenników, jednak pomimo spektakularnych efektów należy mieć na uwadze również jej wady....

Dieta i odchudzanie

Perz właściwy – prozdrowotne ziele oczyszczające organizm z toksyn
Perz właściwy (Agropyron repens L.), należący do rodziny Wiechlinowatych, zaliczany jest do powszechnie występujących na półkuli północnej chwastów jadalnych. Roślina słynie także ze swoich właściwości prozdrowotnych, które&...

Choroby skóry

Rumień – rodzaje, objawy, leczenie. Jak je rozróżnić?
Rumień to powszechnie występująca zmiana dermatologiczna, która może stanowić poważny problem estetyczny i zdrowotny. Terminem tym nazywamy bowiem szereg różnorodnych dolegliwości, które wymagają zróżnicowanego podejścia ter...

Układ pokarmowy

Szkorbut – choroba marynarzy. Objawy, przyczyny i leczenie skrajnego niedoboru witaminy C
Szkorbut zaliczany jest do chorób spowodowanych przez awitaminozę. Współcześnie bardzo mało osób zmaga się ze szkorbutem i kojarzony jest on najczęściej z marynarzami. Najlepszą profilaktyką choroby jest zbilansowana dieta, kt&...

Układ nerwowy

Zespół Retta: przyczyny, objawy, dziedziczenie i leczenie
Zespół Retta (RTT) jest postępującą chorobą, która zaburza prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Schorzenie jest nierozerwalnie związane z chromosomem X, a objawy występują niemal wyłącznie u kobiet. ...

Układ pokarmowy

Botulizm: objawy i przebieg zatrucia jadem kiełbasianym
Botulizm to poważna choroba porażeniowa wywołana przez neurotoksynę, zwaną jadem kiełbasianym oraz toksyną botulinową, produkowaną w czasie wzrostu bakterii Clostridium botulinum. Do zatrucia dochodzi przeważnie wskutek spożycia źle zakonserwowanej żyw...

Łysienie androgenowe – objawy i przyczyny. Jak zahamować wypadanie włosów?
Gęste, mocne i zdrowe włosy to marzenie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wygląd i stan włosów to nie tylko aspekt estetyczny, ale również, a może i przede wszystkim zdrowotny. Zła kondycja kosmyków może świadcz...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem