Estrogeny: czym są i jakie spełniają funkcje? Czym grozi nadmiar i niedobór estrogenu?

baner

Estrogeny: czym są i jakie spełniają funkcje? Czym grozi nadmiar i niedobór estrogenu?

Wiele osób, w tym również kobiety, nie wie czym jest estrogen: jakie pełni funkcje w organizmie i co kształtuje jego poziom. W organizmie kobiety kluczowe są dwa hormony: estrogen i progesteron. Posiadają one wpływ na żeńskie cechy płciowe

Wiele osób, w tym również kobiety, nie wie czym jest estrogen: jakie pełni funkcje w organizmie i co kształtuje jego poziom. W organizmie kobiety kluczowe są dwa hormony: estrogen i progesteron. Posiadają one wpływ na żeńskie cechy płciowe, a także na utrzymanie ciąży. Estrogen to jeden z najważniejszych hormonów płciowych u kobiet, choć występuje także u mężczyzn. Świadomość o jego istnieniu i pełnionych zadaniach jest bardzo istotna w profilaktyce zdrowia. Zarówno nadmiar jak i niedobór stanowi poważne zagrożenie.

Z naszego artykułu dowiesz się:

 • Jakie funkcje pełni estrogen?
 • Jakie są objawy i skutki nadmiaru estrogenu? 
 • Kiedy zbadać poziom estrogenu i jakie obowiązują normy? 
 • Co realnie pozwala zwiększyć poziom estrogenu?
 • Co powoduje nadmiar estrogenu u mężczyzn?

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem: Charakterystyka luteiny

Estrogeny: jakie pełnią funkcje? Rola estrogenu w organizmie

Estrogen pełni bardzo ważną funkcję podczas rozwoju cech płciowych. Umożliwia wykształcenie 2- i 3-rzędowych cech płciowych. W konsekwencji przekłada się to na: wzrost mięśnia macicy, rozrost jajowodów, a także rozwój zewnętrznych cech dojrzałości (m.in. rozwój sutków). Hormon estrogen odpowiada również za redystrybucję tkanki tłuszczowej i uzyskanie kształtu dorosłej sylwetki. 

Estrogen rzutuje na poziom kobiecego libido. Wpływa również na stan emocjonalny kobiet. Estrogeny są odpowiedzialne za przebieg procesów metabolizmu tkanki kostnej. W konsekwencji ewentualne niedobory estrogenu przekładają się na prawdopodobieństwo rozwoju osteoporozy. Potwierdza to zwiększona łamliwość kości u kobiet, które przeszły menopauzę. Niedobór estrogenu zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju trądziku. 

Estrogeny biorą udział w przemianach węglowodanowych organizmu. Przekładają się na przepuszczalność błon komórkowych, co odzwierciedla elastyczność skóry. 

Estrogen – objawy i skutki nadmiaru

Poziom estrogenów w organizmie kształtuje się na podstawie wielu czynników. Uzależniony jest m.in. od:

 • stresu,
 • wysiłku fizycznego,
 • chorób nowotworowych,
 • nieprawidłowej diety.

Odchylenia od normy, zarówno w jedną jak i drugą stronę są niebezpieczne dla organizmu i mogą powodować różne zaburzenia. Nadmiar estrogenu nazywany jest hiperestrogenizmem. 

Głównym objawem nadmiaru estrogenu jest zaburzenie miesiączkowania. Może się również objawiać spuchnięciem i nadmierną wrażliwością piersi, częstymi wzdęciami brzucha. Wysoki estrogen może dawać objawy takie jak: niski poziom libido, coraz częstsze bóle głowy i migreny. Zbyt wysoki poziom estrogenu może skutkować wzrostem wagi, wypadaniem włosów, a także zimnymi dłońmi i stopami. Występować mogą problemy z koncentracją i przewlekłe zmęczenie. Utrzymywanie nadmiernego poziomu estrogenu zaburza funkcjonowanie grasicy

Nieleczenie tego zaburzenia wywołuje stany niebezpieczne dla zdrowia, m.in.: zatory i zakrzepy, a także rozwój obrzęków i kamicy dróg żółciowych.

Sposoby zbijania estrogenu warto skonsultować ze specjalistą, który dobierze najodpowiedniejsze środki dopasowane do stanu zdrowia. 

Kiedy należy wykonać badanie poziomu estrogenu?

Badanie poziomu estrogenu powinno być przeprowadzone przy dostrzeżeniu nietypowych objawów. Najbardziej charakterystyczne są zaburzenia miesiączkowania. 

Wiele osób posiada wątpliwości kiedy badać estrogen - rano czy wieczorem. Badanie estrogenu wykonywane jest na czczo, czyli powinno minąć co najmniej 8 godzin od ostatniego spożytego posiłku. 

Cena badania estrogenu zależy od miejsca wykonania. Zazwyczaj wynosi od 40 do 50 zł. Na to badanie można uzyskać skierowanie od lekarza specjalisty: ginekologa lub endokrynologa. Wówczas koszt badania pokrywany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Normy estrogenów u kobiet i mężczyzn

W przypadku kobiet i mężczyzn występują zupełnie inne normy estrogenów. Dodatkowo u kobiet występuje zróżnicowanie ze względu na ewentualne przebycie menopauzy i dzień cyklu. 

Normy estrogenów dla kobiet są następujące:

 • Estron: 
  • w okresie rozrodczym norma wynosi od 17 do 200 ng/l, 
  • w okresie pomenopauzalnym norma wynosi od 7 do 40 ng/l;
 • Estradiol - poziom kształtuje się w zależności od fazy cyklu:
  • faza folikularna: 30–120 ng/l (110–440 pmol/l)
  • owulacja: 130–370 ng/l (477–1358 pmol/l),
  • faza lutealna: 70–250 ng/l (257–917 pmol/l)
 • Estriol - optymalna wysokość nie powinna przekraczać 80 ng/l.

Poziom estrogenu u mężczyzn powinien prezentować się następująco:

 • Estron - od 10 do 60 ng/l
 • Estradiol - od 10 do 40 ng/l
 • Estriol - mniej niż 160 ng/l

Jak produkty spożywcze wpływają na poziom estrogenów?

Dieta posiada ogromne przełożenie na poziom estrogenów. Istnieje grupa produktów, określana jako fitoestrogeny, które posiadają bardzo wysoki poziom naturalnych estrogenów. Estrogen występuje m.in. w produktach sojowych i mięsie, które było faszerowane syntetycznymi hormonami przyśpieszającymi wzrost. Ponadto, produkty bogate w estrogen to żywność pakowana w plastikowe pojemniki, mydła antybakteryjne i płyny do mycia naczyń. Dostrzeżono w nich związek, który posiada budowę chemiczną zbliżoną do estrogenu, co może rzutować na późniejsze zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu. 

Jak podnieść zbyt niski poziom estrogenów?

Kiedy badanie estrogenu wskazuje na niski poziom, należy zawalczyć o odzyskanie optymalnego poziomu. Istnieje kilka sposobów pozwalających na uzupełnienie estrogenu. Z pewnością w okresie menopauzy warto sięgnąć po estrogen w tabletkach, czyli syntetyczne hormony. 

Możliwe jest również uregulowanie poziomu estrogenów poprzez zmianę nawyków żywieniowych i codziennych przyzwyczajeń. 

Poziom estrogenu w ciąży - jaki powinien być właściwy?

Poziom estrogenu wzrasta w pierwszym trymestrze, a później ulega wyrównaniu i utrzymuje się na tym poziomie aż do końca ciąży. Estrogen w okresie ciąży wzrasta niemal aż stokrotnie i zaczyna spadać dopiero przed porodem, co jest swoistym sygnałem dla organizmu o konieczności rozpoczęcia akcji porodowej. 

Naturalne sposoby na podniesienie poziomu estrogenów

Można podnieść poziom estrogenów w sposób naturalny, nie posiłkując się farmaceutykami. Szczególnie dużą ilość estrogenów można znaleźć w owocach i warzywach, w których znajdują się fitoestrogeny. Zatem dieta stanowi najlepszą odpowiedź na pytanie jak podwyższyć estrogen. Należy zwiększyć ilość spożywanych warzyw, m.in.: brokułów, szpinaku, fasoli szparagowej, ziemniaków, dyni, czosnku. Dodatkowo sięgać po następujące owoce: suszone morele, brzoskwinie, daktyle, maliny, czereśnie, a także rabarbar i truskawki. Duża zawartość estrogenu znajduje się także w pistacjach. Poziom estrogenu podwyższają także zioła: mięta, korzeń maca, niepokalanek, pluskwica groniasta, a także lukrecja i czerwona koniczyna. 

Poszukując sposobów jak podwyższyć estrogen należy także przeanalizować posiadane nawyki. Szczególnie ważne jest, aby co najmniej 30 minut dziennie wygospodarować na wysiłek fizyczny. Może być to nordic walking lub jazda na rowerze. 

Estrogen u mężczyzn. Jakie skutki niesie nadmiar hormonu?

Wysoki estrogen u mężczyzn objawia się powiększonymi piersiami i gromadzeniem nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicach bioder. Sfeminizowanie sylwetki przekłada się na pogorszenie samopoczucia i utratę pewności siebie. Jednocześnie dochodzi do obniżenia poziomu testosteronu. Skutkuje to pogorszeniem ogólnego stanu psychicznego i emocjonalnego. Mężczyźni dostrzegają u siebie zwiększoną płaczliwość. Warto wówczas poszukać sposobu jak obniżyć estrogen, ponieważ zaniechanie tego problemu zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju depresji. 

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Oczy, wady wzroku

Borówka amerykańska dla zdrowia. Najważniejsze właściwości zdrowotne borówki amerykańskiej
Borówka amerykańska jest rośliną, której owoce cieszą się popularnością na całym świecie. Niewielkie, kuliste owoce o ciemnoniebieskiej barwie charakteryzują się słodkim smakiem oraz soczystym miąższem. Borówka wykorzystywana jest za...

Dieta i odchudzanie

Wrotycz pospolity zastosowanie w lecznictwie - działanie w medycynie
Działanie wrotyczu pospolitego jest wykorzystywane od setek lat w ziołolecznictwie, czyli dziedzinie medycyny alternatywnej stosującej naturalne sposoby leczenia opierające się na roślinach i ich częściach. Wrotycz pospolity występuje bez...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Choroby skóry

Przebarwienia na twarzy: przyczyny i leczenie. Jak szybko się ich pozbyć?
Przebarwienia na twarzy to problem, z którym zmaga się wiele osób. Przyczyny ich powstawania są różne. Za jedne odpowiedzialny jest nasilony trądzik, a za inne – pewne schorzenia czy zaburzenia w gospodarce hormonalnej....

Układ pokarmowy

Ulewanie u niemowląt: przyczyny i zapobieganie. Kiedy ulewanie powinno niepokoić?
Po przyjściu noworodka na świat wiele jego układów nie jest przystosowanych do nowych warunków poza organizmem mamy. Podobnie jest z układem pokarmowym, który w ciągu pierwszych tygodni życia maluszka wciąż dojrzewa. ...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Płyn Lugola - czym jest, jak działa, kiedy stosować oraz czy szkodzi?
Jod jest jednym z pierwiastków o kluczowym znaczeniu dla ludzkiego zdrowia. Większość osób myśli o jodzie jedynie w kontekście skażenia radioaktywnego, lecz jego spektrum działania jest dużo szersze....

Układ nerwowy

Wścieklizna u ludzi: objawy, leczenie, profilaktyka. Jak postąpić po ugryzieniu psa?
Wścieklizna jest wirusowym schorzeniem zakaźnym zwierząt, które może przenieść się na człowieka. To jedna z najniebezpieczniejszych chorób odzwierzęcych dla ludzi....

Dieta i odchudzanie

Cukrzyca u dzieci i nastolatków: objawy, leczenie i wpływ na dojrzewanie
Cukrzyca u dzieci jest jedną z najpoważniejszych współczesnych chorób cywilizacyjnych. Dotyka osób w każdym wieku. W dzisiejszym artykule omówimy jej charakterystykę, diagnostykę oraz sposób leczenia....

Układ rozrodczy i moczowy

Co pomaga na nietrzymanie moczu? Skuteczne leki, zioła i ćwiczenia na mięśnie dna miednicy
Nietrzymanie moczu to poważny problem, który może dotknąć każdą osobę niezależnie od wieku czy płci. Dolegliwość ta występuje często u seniorów, ale może się też wiązać z niektórymi chorobami. ...

Pierwsza pomoc

Zakażenie rany – jak rozpoznać, leczyć i zapobiegać? Te 3 rzeczy musisz mieć w apteczce
Nawet niewielkie, początkowo niegroźnie wyglądające skaleczenie może mieć poważne konsekwencje. Dlatego tak ważne jest, by umieć rozpoznać zakażenie i wiedzieć, jakie środki ostrożności przedsięwziąć, by go uniknąć....

Choroby i dolegliwości

Trądzik różowaty: objawy, przyczyny i sposoby leczenia uporczywego rumienia
Problemy skórne są zmorą wielu osób. To właśnie one sprawiają, że poszukujemy rozwiązań, które pozwolą pozbyć się ich skutecznie, zwiększając komfort życia. Jednym z często spotykanych problemów jest trądzik różowaty....

Kosmetyki i uroda

Jak wzmocnić łamliwe paznokcie? Przyczyny i sposoby leczenia zmian na paznokciach
Piękne i mocne paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia. Jeśli Twoje paznokcie się rozdwajają, odwarstwiają lub cierpisz na łamliwe paznokcie to znak, że czas przyjrzeć się swojej diecie i trybowi życia....

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.