Estrogeny: czym są i jakie spełniają funkcje? Czym grozi nadmiar i niedobór estrogenu?

Estrogeny: czym są i jakie spełniają funkcje? - zdjęcie

Wiele osób, w tym również kobiety, nie wie czym jest estrogen: jakie pełni funkcje w organizmie i co kształtuje jego poziom. W organizmie kobiety kluczowe są dwa hormony: estrogen i progesteron. Posiadają one wpływ na żeńskie cechy płciowe, a także na utrzymanie ciąży. Estrogen to jeden z najważniejszych hormonów płciowych u kobiet, choć występuje także u mężczyzn. Świadomość o jego istnieniu i pełnionych zadaniach jest bardzo istotna w profilaktyce zdrowia. Zarówno nadmiar jak i niedobór stanowi poważne zagrożenie.

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • Jakie funkcje pełni estrogen?
  • Jakie są objawy i skutki nadmiaru estrogenu? 
  • Kiedy zbadać poziom estrogenu i jakie obowiązują normy? 
  • Co realnie pozwala zwiększyć poziom estrogenu?
  • Co powoduje nadmiar estrogenu u mężczyzn?

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem: Charakterystyka luteiny

Estrogeny: jakie pełnią funkcje? Rola estrogenu w organizmie

Estrogen pełni bardzo ważną funkcję podczas rozwoju cech płciowych. Umożliwia wykształcenie 2- i 3-rzędowych cech płciowych. W konsekwencji przekłada się to na: wzrost mięśnia macicy, rozrost jajowodów, a także rozwój zewnętrznych cech dojrzałości (m.in. rozwój sutków). Hormon estrogen odpowiada również za redystrybucję tkanki tłuszczowej i uzyskanie kształtu dorosłej sylwetki. 

Estrogen rzutuje na poziom kobiecego libido. Wpływa również na stan emocjonalny kobiet. Estrogeny są odpowiedzialne za przebieg procesów metabolizmu tkanki kostnej. W konsekwencji ewentualne niedobory estrogenu przekładają się na prawdopodobieństwo rozwoju osteoporozy. Potwierdza to zwiększona łamliwość kości u kobiet, które przeszły menopauzę. Niedobór estrogenu zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju trądziku. 

Estrogeny biorą udział w przemianach węglowodanowych organizmu. Przekładają się na przepuszczalność błon komórkowych, co odzwierciedla elastyczność skóry. 

Estrogen – objawy i skutki nadmiaru

Poziom estrogenów w organizmie kształtuje się na podstawie wielu czynników. Uzależniony jest m.in. od:

  • stresu,
  • wysiłku fizycznego,
  • chorób nowotworowych,
  • nieprawidłowej diety.

Odchylenia od normy, zarówno w jedną jak i drugą stronę są niebezpieczne dla organizmu i mogą powodować różne zaburzenia. Nadmiar estrogenu nazywany jest hiperestrogenizmem. 

Głównym objawem nadmiaru estrogenu jest zaburzenie miesiączkowania. Może się również objawiać spuchnięciem i nadmierną wrażliwością piersi, częstymi wzdęciami brzucha. Wysoki estrogen może dawać objawy takie jak: niski poziom libido, coraz częstsze bóle głowy i migreny. Zbyt wysoki poziom estrogenu może skutkować wzrostem wagi, wypadaniem włosów, a także zimnymi dłońmi i stopami. Występować mogą problemy z koncentracją i przewlekłe zmęczenie. Utrzymywanie nadmiernego poziomu estrogenu zaburza funkcjonowanie grasicy

Nieleczenie tego zaburzenia wywołuje stany niebezpieczne dla zdrowia, m.in.: zatory i zakrzepy, a także rozwój obrzęków i kamicy dróg żółciowych.

Sposoby zbijania estrogenu warto skonsultować ze specjalistą, który dobierze najodpowiedniejsze środki dopasowane do stanu zdrowia. 

Kiedy należy wykonać badanie poziomu estrogenu?

Badanie poziomu estrogenu powinno być przeprowadzone przy dostrzeżeniu nietypowych objawów. Najbardziej charakterystyczne są zaburzenia miesiączkowania. 

Wiele osób posiada wątpliwości kiedy badać estrogen - rano czy wieczorem. Badanie estrogenu wykonywane jest na czczo, czyli powinno minąć co najmniej 8 godzin od ostatniego spożytego posiłku. 

Cena badania estrogenu zależy od miejsca wykonania. Zazwyczaj wynosi od 40 do 50 zł. Na to badanie można uzyskać skierowanie od lekarza specjalisty: ginekologa lub endokrynologa. Wówczas koszt badania pokrywany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Normy estrogenów u kobiet i mężczyzn

W przypadku kobiet i mężczyzn występują zupełnie inne normy estrogenów. Dodatkowo u kobiet występuje zróżnicowanie ze względu na ewentualne przebycie menopauzy i dzień cyklu. 

Normy estrogenów dla kobiet są następujące:

  • Estron: 
    • w okresie rozrodczym norma wynosi od 17 do 200 ng/l, 
    • w okresie pomenopauzalnym norma wynosi od 7 do 40 ng/l;
  • Estradiol - poziom kształtuje się w zależności od fazy cyklu:
    • faza folikularna: 30–120 ng/l (110–440 pmol/l)
    • owulacja: 130–370 ng/l (477–1358 pmol/l),
    • faza lutealna: 70–250 ng/l (257–917 pmol/l)
  • Estriol - optymalna wysokość nie powinna przekraczać 80 ng/l.

Poziom estrogenu u mężczyzn powinien prezentować się następująco:

  • Estron - od 10 do 60 ng/l
  • Estradiol - od 10 do 40 ng/l
  • Estriol - mniej niż 160 ng/l

Jak produkty spożywcze wpływają na poziom estrogenów?

Dieta posiada ogromne przełożenie na poziom estrogenów. Istnieje grupa produktów, określana jako fitoestrogeny, które posiadają bardzo wysoki poziom naturalnych estrogenów. Estrogen występuje m.in. w produktach sojowych i mięsie, które było faszerowane syntetycznymi hormonami przyśpieszającymi wzrost. Ponadto, produkty bogate w estrogen to żywność pakowana w plastikowe pojemniki, mydła antybakteryjne i płyny do mycia naczyń. Dostrzeżono w nich związek, który posiada budowę chemiczną zbliżoną do estrogenu, co może rzutować na późniejsze zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu. 

Jak podnieść zbyt niski poziom estrogenów?

Kiedy badanie estrogenu wskazuje na niski poziom, należy zawalczyć o odzyskanie optymalnego poziomu. Istnieje kilka sposobów pozwalających na uzupełnienie estrogenu. Z pewnością w okresie menopauzy warto sięgnąć po estrogen w tabletkach, czyli syntetyczne hormony. 

Możliwe jest również uregulowanie poziomu estrogenów poprzez zmianę nawyków żywieniowych i codziennych przyzwyczajeń. 

Poziom estrogenu w ciąży - jaki powinien być właściwy?

Poziom estrogenu wzrasta w pierwszym trymestrze, a później ulega wyrównaniu i utrzymuje się na tym poziomie aż do końca ciąży. Estrogen w okresie ciąży wzrasta niemal aż stokrotnie i zaczyna spadać dopiero przed porodem, co jest swoistym sygnałem dla organizmu o konieczności rozpoczęcia akcji porodowej. 

Naturalne sposoby na podniesienie poziomu estrogenów

Można podnieść poziom estrogenów w sposób naturalny, nie posiłkując się farmaceutykami. Szczególnie dużą ilość estrogenów można znaleźć w owocach i warzywach, w których znajdują się fitoestrogeny. Zatem dieta stanowi najlepszą odpowiedź na pytanie jak podwyższyć estrogen. Należy zwiększyć ilość spożywanych warzyw, m.in.: brokułów, szpinaku, fasoli szparagowej, ziemniaków, dyni, czosnku. Dodatkowo sięgać po następujące owoce: suszone morele, brzoskwinie, daktyle, maliny, czereśnie, a także rabarbar i truskawki. Duża zawartość estrogenu znajduje się także w pistacjach. Poziom estrogenu podwyższają także zioła: mięta, korzeń maca, niepokalanek, pluskwica groniasta, a także lukrecja i czerwona koniczyna. 

Poszukując sposobów jak podwyższyć estrogen należy także przeanalizować posiadane nawyki. Szczególnie ważne jest, aby co najmniej 30 minut dziennie wygospodarować na wysiłek fizyczny. Może być to nordic walking lub jazda na rowerze. 

Estrogen u mężczyzn. Jakie skutki niesie nadmiar hormonu?

Wysoki estrogen u mężczyzn objawia się powiększonymi piersiami i gromadzeniem nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicach bioder. Sfeminizowanie sylwetki przekłada się na pogorszenie samopoczucia i utratę pewności siebie. Jednocześnie dochodzi do obniżenia poziomu testosteronu. Skutkuje to pogorszeniem ogólnego stanu psychicznego i emocjonalnego. Mężczyźni dostrzegają u siebie zwiększoną płaczliwość. Warto wówczas poszukać sposobu jak obniżyć estrogen, ponieważ zaniechanie tego problemu zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju depresji. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Choroby skóry Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?
Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i ...

Choroby skóry Różyczka (choroba) – jakie są przyczyny, objawy i leczenie?
Chociaż różyczka należy do stosunkowo niegroźnych i łagodnych chorób wieku dziecięcego, nie znaczy to, że można ją lekceważyć. Zdarza się bowiem, że potrafi spowodować poważne p...
Choroby skóry Toczeń rumieniowaty układowy – jakie są przyczyny, objawy, leczenie?
Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą dość ciężką w diagnostyce. To przypadłość reumatyczna, gdzie w niektórych przypadkach pierwsze objawy dość mocno przypominają infekcję ba...
Sport i fitness Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną...
Choroby męskie Zapalenie napletka i żołędzi prącia – objawy, przyczyny i skuteczne leczenie
Zapalenie napletka i żołędzi prącia to dość częsta dolegliwość u mężczyzn, która może powodować dyskomfort, ból, a czasem także niepokój. Objawy takie jak zaczerwienienie...
Serce i układ krążenia Drętwienie lewej ręki – przyczyny, choroby, leczenie
Drętwienie lewej ręki, czy też jej cierpnięcie lub mrowienie to dolegliwość, którą warto rozgraniczyć od bólu ręki. Podczas gdy drętwienie jest po prostu nieprzyjemne i...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Informacje dla pacjenta Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion ...
Układ oddechowy Gazometria krwi – co to za badanie i kiedy się je wykonuje?
Gazometria krwi to specjalistyczne badanie laboratoryjne, które pozwala ocenić, jak organizm radzi sobie z wymianą gazową, czyli dostarczaniem tlenu do tkanek i usuwaniem dwutle...
Choroby nowotworowe Guzek pod pachą – czy zawsze oznacza coś groźnego?
Pojawienie się guzka pod pachą budzi niepokój, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból, obrzęk lub zmiany skórne. Choć pierwszym skojarzeniem może być poważna choroba, najczęście...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem