Estrogeny: czym są i jakie spełniają funkcje? Czym grozi nadmiar i niedobór estrogenu?

Estrogeny: czym są i jakie spełniają funkcje? - zdjęcie

Wiele osób, w tym również kobiety, nie wie czym jest estrogen: jakie pełni funkcje w organizmie i co kształtuje jego poziom. W organizmie kobiety kluczowe są dwa hormony: estrogen i progesteron. Posiadają one wpływ na żeńskie cechy płciowe, a także na utrzymanie ciąży. Estrogen to jeden z najważniejszych hormonów płciowych u kobiet, choć występuje także u mężczyzn. Świadomość o jego istnieniu i pełnionych zadaniach jest bardzo istotna w profilaktyce zdrowia. Zarówno nadmiar jak i niedobór stanowi poważne zagrożenie.

Z naszego artykułu dowiesz się:

 • Jakie funkcje pełni estrogen?
 • Jakie są objawy i skutki nadmiaru estrogenu? 
 • Kiedy zbadać poziom estrogenu i jakie obowiązują normy? 
 • Co realnie pozwala zwiększyć poziom estrogenu?
 • Co powoduje nadmiar estrogenu u mężczyzn?

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem: Charakterystyka luteiny

Estrogeny: jakie pełnią funkcje? Rola estrogenu w organizmie

Estrogen pełni bardzo ważną funkcję podczas rozwoju cech płciowych. Umożliwia wykształcenie 2- i 3-rzędowych cech płciowych. W konsekwencji przekłada się to na: wzrost mięśnia macicy, rozrost jajowodów, a także rozwój zewnętrznych cech dojrzałości (m.in. rozwój sutków). Hormon estrogen odpowiada również za redystrybucję tkanki tłuszczowej i uzyskanie kształtu dorosłej sylwetki. 

Estrogen rzutuje na poziom kobiecego libido. Wpływa również na stan emocjonalny kobiet. Estrogeny są odpowiedzialne za przebieg procesów metabolizmu tkanki kostnej. W konsekwencji ewentualne niedobory estrogenu przekładają się na prawdopodobieństwo rozwoju osteoporozy. Potwierdza to zwiększona łamliwość kości u kobiet, które przeszły menopauzę. Niedobór estrogenu zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju trądziku. 

Estrogeny biorą udział w przemianach węglowodanowych organizmu. Przekładają się na przepuszczalność błon komórkowych, co odzwierciedla elastyczność skóry. 

Estrogen – objawy i skutki nadmiaru

Poziom estrogenów w organizmie kształtuje się na podstawie wielu czynników. Uzależniony jest m.in. od:

 • stresu,
 • wysiłku fizycznego,
 • chorób nowotworowych,
 • nieprawidłowej diety.

Odchylenia od normy, zarówno w jedną jak i drugą stronę są niebezpieczne dla organizmu i mogą powodować różne zaburzenia. Nadmiar estrogenu nazywany jest hiperestrogenizmem. 

Głównym objawem nadmiaru estrogenu jest zaburzenie miesiączkowania. Może się również objawiać spuchnięciem i nadmierną wrażliwością piersi, częstymi wzdęciami brzucha. Wysoki estrogen może dawać objawy takie jak: niski poziom libido, coraz częstsze bóle głowy i migreny. Zbyt wysoki poziom estrogenu może skutkować wzrostem wagi, wypadaniem włosów, a także zimnymi dłońmi i stopami. Występować mogą problemy z koncentracją i przewlekłe zmęczenie. Utrzymywanie nadmiernego poziomu estrogenu zaburza funkcjonowanie grasicy

Nieleczenie tego zaburzenia wywołuje stany niebezpieczne dla zdrowia, m.in.: zatory i zakrzepy, a także rozwój obrzęków i kamicy dróg żółciowych.

Sposoby zbijania estrogenu warto skonsultować ze specjalistą, który dobierze najodpowiedniejsze środki dopasowane do stanu zdrowia. 

Kiedy należy wykonać badanie poziomu estrogenu?

Badanie poziomu estrogenu powinno być przeprowadzone przy dostrzeżeniu nietypowych objawów. Najbardziej charakterystyczne są zaburzenia miesiączkowania. 

Wiele osób posiada wątpliwości kiedy badać estrogen - rano czy wieczorem. Badanie estrogenu wykonywane jest na czczo, czyli powinno minąć co najmniej 8 godzin od ostatniego spożytego posiłku. 

Cena badania estrogenu zależy od miejsca wykonania. Zazwyczaj wynosi od 40 do 50 zł. Na to badanie można uzyskać skierowanie od lekarza specjalisty: ginekologa lub endokrynologa. Wówczas koszt badania pokrywany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Normy estrogenów u kobiet i mężczyzn

W przypadku kobiet i mężczyzn występują zupełnie inne normy estrogenów. Dodatkowo u kobiet występuje zróżnicowanie ze względu na ewentualne przebycie menopauzy i dzień cyklu. 

Normy estrogenów dla kobiet są następujące:

 • Estron: 
  • w okresie rozrodczym norma wynosi od 17 do 200 ng/l, 
  • w okresie pomenopauzalnym norma wynosi od 7 do 40 ng/l;
 • Estradiol - poziom kształtuje się w zależności od fazy cyklu:
  • faza folikularna: 30–120 ng/l (110–440 pmol/l)
  • owulacja: 130–370 ng/l (477–1358 pmol/l),
  • faza lutealna: 70–250 ng/l (257–917 pmol/l)
 • Estriol - optymalna wysokość nie powinna przekraczać 80 ng/l.

Poziom estrogenu u mężczyzn powinien prezentować się następująco:

 • Estron - od 10 do 60 ng/l
 • Estradiol - od 10 do 40 ng/l
 • Estriol - mniej niż 160 ng/l

Jak produkty spożywcze wpływają na poziom estrogenów?

Dieta posiada ogromne przełożenie na poziom estrogenów. Istnieje grupa produktów, określana jako fitoestrogeny, które posiadają bardzo wysoki poziom naturalnych estrogenów. Estrogen występuje m.in. w produktach sojowych i mięsie, które było faszerowane syntetycznymi hormonami przyśpieszającymi wzrost. Ponadto, produkty bogate w estrogen to żywność pakowana w plastikowe pojemniki, mydła antybakteryjne i płyny do mycia naczyń. Dostrzeżono w nich związek, który posiada budowę chemiczną zbliżoną do estrogenu, co może rzutować na późniejsze zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu. 

Jak podnieść zbyt niski poziom estrogenów?

Kiedy badanie estrogenu wskazuje na niski poziom, należy zawalczyć o odzyskanie optymalnego poziomu. Istnieje kilka sposobów pozwalających na uzupełnienie estrogenu. Z pewnością w okresie menopauzy warto sięgnąć po estrogen w tabletkach, czyli syntetyczne hormony. 

Możliwe jest również uregulowanie poziomu estrogenów poprzez zmianę nawyków żywieniowych i codziennych przyzwyczajeń. 

Poziom estrogenu w ciąży - jaki powinien być właściwy?

Poziom estrogenu wzrasta w pierwszym trymestrze, a później ulega wyrównaniu i utrzymuje się na tym poziomie aż do końca ciąży. Estrogen w okresie ciąży wzrasta niemal aż stokrotnie i zaczyna spadać dopiero przed porodem, co jest swoistym sygnałem dla organizmu o konieczności rozpoczęcia akcji porodowej. 

Naturalne sposoby na podniesienie poziomu estrogenów

Można podnieść poziom estrogenów w sposób naturalny, nie posiłkując się farmaceutykami. Szczególnie dużą ilość estrogenów można znaleźć w owocach i warzywach, w których znajdują się fitoestrogeny. Zatem dieta stanowi najlepszą odpowiedź na pytanie jak podwyższyć estrogen. Należy zwiększyć ilość spożywanych warzyw, m.in.: brokułów, szpinaku, fasoli szparagowej, ziemniaków, dyni, czosnku. Dodatkowo sięgać po następujące owoce: suszone morele, brzoskwinie, daktyle, maliny, czereśnie, a także rabarbar i truskawki. Duża zawartość estrogenu znajduje się także w pistacjach. Poziom estrogenu podwyższają także zioła: mięta, korzeń maca, niepokalanek, pluskwica groniasta, a także lukrecja i czerwona koniczyna. 

Poszukując sposobów jak podwyższyć estrogen należy także przeanalizować posiadane nawyki. Szczególnie ważne jest, aby co najmniej 30 minut dziennie wygospodarować na wysiłek fizyczny. Może być to nordic walking lub jazda na rowerze. 

Estrogen u mężczyzn. Jakie skutki niesie nadmiar hormonu?

Wysoki estrogen u mężczyzn objawia się powiększonymi piersiami i gromadzeniem nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicach bioder. Sfeminizowanie sylwetki przekłada się na pogorszenie samopoczucia i utratę pewności siebie. Jednocześnie dochodzi do obniżenia poziomu testosteronu. Skutkuje to pogorszeniem ogólnego stanu psychicznego i emocjonalnego. Mężczyźni dostrzegają u siebie zwiększoną płaczliwość. Warto wówczas poszukać sposobu jak obniżyć estrogen, ponieważ zaniechanie tego problemu zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju depresji. 

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Czeremcha – właściwości i zastosowanie. Na co pomagają owoce czeremchy?
Czeremcha to drzewo lub duży krzew, powszechnie występujący na obszarze całej Polski. Ze względu na liczne właściwości zdrowotne i lecznicze, owoce czeremchy są często wykorzystywane jako surowiec zielarski. Czeremcha – najważniejsz...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach tarczykowych...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Dieta i odchudzanie

Źródła białka dla wegetarian. Hummus - najzdrowszy i najlepszy przepis na wegański dip
Rośliny strączkowe są doskonałym źródłem białka roślinnego. Bardzo popularną rośliną jest ciecierzyca, z której powstaje hummus, czyli pasta idealna do wielu dań. Wyróżnia ją doskonały smak i wiele wartości odżywczych....

Układ nerwowy

Zdrowie psychiczne - techniki radzenia sobie ze stresem i napięciem
Zdrowie psychiczne to temat szczególnie ważny w obecnych czasach. Problemy z psychiką mogą dotyczyć każdego, bez względu na wiek i płeć. Warto więc dowiedzieć się więcej, np. jakie czynniki wpływają na zdrowie psychiczne oraz jak radzić sobie ze...

Dieta i odchudzanie

Co jeść na diecie między posiłkami? Wybieramy najlepsze zdrowe przekąski
Zdrowe przekąski to niezastąpiony element każdej diety. Niezależnie od tego, czy chcesz schudnąć czy kompleksowo zatroszczyć się o swoje zdrowie, odpowiednio dobrane przekąski staną się ważnym elementem codziennego jadłospisu....

Serce i układ krążenia

Dieta na zdrowe serce - tygodniowy jadłospis z produktami dla zdrowego serca
Problemy kardiologiczne dotyczą coraz większej liczby Polaków i ludzi na całym świecie. Pośpiech, stres, zła dieta i używki prowadzą do wielu problemów zdrowotnych. Właśnie dlatego warto zdecydować się na modyfikacje swojego jadłospisu.&a...

Mięśnie i kości

Artroskopia kolana. Na czym polega? Wskazania, korzyści i przebieg zabiegu
Artroskopia kolana to zaawansowany zabieg medyczny, który polega na wprowadzeniu cienkiej rurki z kamerą (artroskopu) do wnętrza stawu kolanowego przez niewielkie nacięcie skóry. Obraz transmitowany przez kamerę pozwala lekarzowi ortopedz...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Rak piersi u kobiet - jakie są rodzaje? Jak przebiega diagnostyka i leczenie raka piersi?
Rak piersi to podstępna choroba, która każdego roku zabija nawet 500 000 ludzi na całym świecie....

Choroby skóry

Zastrzał palca: przyczyny, objawy, leczenie. Jak poradzić sobie z bólem?
Zastrzał palca to przyjęte określenie dla stanu zapalnego skóry. Powstaje w wyniku przeniknięcia bakterii pod powierzchowną warstwę skóry na skutek urazu....

Układ nerwowy

Syndrom chronicznego zmęczenia CFS - 10 objawów chronicznego wyczerpania. Z czego wynika i jak leczyć ciągłe zmęczenie?
Chroniczne zmęczenie jest wyjątkowo uciążliwą dolegliwością, która znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Rosnące tempo życia, nadmiar stresu oraz liczne problemy sprzyjają wystąpieniu CFS. ...

Układ nerwowy

Diagnoza badająca bioelektryczną czynność mózgu: czym jest EEG?
Badanie EEG to bardzo pomocne narzędzie w diagnozowaniu wielu chorób, szczególnie padaczki i innych zaburzeń neurologicznych. Jest całkowicie bezpieczne i bezinwazyjne....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.