Choroby cywilizacyjne - przyczyny, rodzaje i podział. Czy możesz im zapobiec i skutecznie leczyć?

Choroby cywilizacyjne - przyczyny, rodzaje i podział. Czy możesz im zapobiec i skutecznie leczyć? - zdjęcie

Choroby cywilizacyjne - przyczyny, rodzaje i podział. Czy możesz im zapobiec i skutecznie leczyć?

Czy wiesz, że wraz z postępem cywilizacyjnym, coraz częściej mamy do czynienia z chorobami zwanymi cywilizacyjnymi? Niestety, styl życia, który prowadzimy, wpływ środowiska i zanieczyszczenia, z którymi się stykamy, często przyczyniają się do rozwoju tych schorzeń.

W poniższym artykule przedstawimy kilka istotnych kwestii związanych z tą szeroką grupą schorzeń. Poruszymy m.in. następujące kwestie:

  • czym są choroby cywilizacyjne,
  • jakie czynniki sprzyjają ich powstawaniu,
  • choroby cywilizacyjne - przykłady i podział,
  • statystyki odnośnie zgonów,
  • profilaktykę pomocną w zapobieganiu owym schorzeniom.

Jeśli interesuje Cię tematyka zdrowia, koniecznie sprawdź także artykuł na temat rośliny pomocnej w walce z chorobami cywilizacyjnymi: https://www.wapteka.pl/blog/artykul/milorzab-japonski-wlasciwosci-i-dzialanie-na-co-warto-stosowac-milorzab-japonski

Czym są choroby cywilizacyjne i kogo dotyczą?

Współczesne choroby cywilizacyjne to grupa schorzeń, które powstają w wyniku naszego stylu życia, sposobu odżywiania, braku aktywności fizycznej, ale także narażenia na szkodliwe czynniki środowiska. Ich występowanie jest szczególnie powszechne w krajach rozwiniętych, gdzie styl życia oparty na komforcie i braku ruchu jest normą. Choroby cywilizacyjne to przede wszystkim choroby układu krążenia, takie jak nadciśnienie, choroby serca, miażdżyca, ale również otyłość, cukrzyca typu 2, choroby układu oddechowego oraz wiele innych. Dotykają one zarówno osoby starsze, jak i coraz częściej młodsze pokolenia. Zapobieganie i leczenie chorób cywilizacyjnych jest bardzo ważne, ponieważ stanowią one coraz większe zagrożenie dla zdrowia ludzkiego i zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci.

Styl życia a choroby cywilizacyjne: jakie czynniki mają wpływ na ich powstawanie?

Przyczyny chorób cywilizacyjnych są zróżnicowane i złożone, ale jednym z ich najważniejszych źródeł jest nasz styl życia. Złe nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej, narażenie na stres i zanieczyszczenia środowiska, to tylko niektóre czynniki, które przyczyniają się do powstawania tych schorzeń. Dotykają one coraz większej liczby ludzi na całym świecie, a leczenie ich jest nie tylko kosztowne, ale również czasochłonne. Niemniej jednak, ważne jest, aby pamiętać, że wiele z tych czynników jest w naszym zasięgu, a zmiana naszych nawyków może przynieść realne korzyści dla naszego zdrowia. Dlatego tak ważne jest, abyśmy zaczęli podejmować świadome decyzje w kwestii naszego stylu życia i stosować zbilansowaną dietę, a także włączyć regularną aktywność fizyczną.

Przerażająca statystyka – ilość zgonów z powodu chorób cywilizacyjnych

Choroby serca, cukrzyca, otyłość czy nowotwory, stanowią poważny problem zdrowotny i społeczny na całym świecie. Naukowcy znaleźli ścisły związek tego typu schorzeń z rozwojem cywilizacyjnym społeczeństwa i wprowadzili nazwę choroby cywilizacyjne. Statystyki potwierdzają, iż liczba zgonów spowodowanych tymi chorobami jest bardzo wysoka i rośnie z każdym rokiem. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, aż 70% zgonów na świecie przypisuje się chorobom cywilizacyjnym. W Europie najgroźniejsze choroby cywilizacyjne, jak choroby układu krążenia są odpowiedzialne za ponad 4 miliony zgonów rocznie, a liczba ta stale rośnie. Często są one skutkiem niezdrowego stylu życia, takiego jak brak aktywności fizycznej, niezdrowe jedzenie, nadmiar stresu, czy palenie papierosów. Warto podkreślić, że wiele z tych chorób jest chorobami przewlekłymi i pojawia się stopniowo, dlatego tak ważne jest regularne badanie stanu zdrowia i wczesne wykrywanie chorób.

Choroby cywilizacyjne: podział i przykłady

Choroby cywilizacyjne mają zasięg globalny, co oznacza, iż dotyczą one ludności na całym świecie. Mają szerokie spektrum objawów i wpływają na różne układy i narządy w organizmie człowieka. Mogą prowadzić do poważnych powikłań, wpłynąć na jakość życia chorego i często wymagają regularnego przyjmowania leków. Poniżej zamieściliśmy podział i przykłady chorób cywilizacyjnych.

Choroby serca i układu krążenia – nadciśnienie, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca

Choroby cywilizacyjne układu krążenia stanowią poważny problem zdrowotny na całym świecie. Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najczęściej występujących czynników ryzyka chorób serca i układu krążenia, a miażdżyca jest jednym z najczęstszych schorzeń układu krążenia. Choroba niedokrwienna serca to poważna choroba, która wynika z niedostatecznego zaopatrzenia serca w tlen i składniki odżywcze. Wszystkie te choroby wymagają kontroli ciśnienia krwi, odpowiedniej diety, aktywności fizycznej oraz leczenia farmakologicznego lub nawet interwencji chirurgicznej.

Choroby metaboliczne – otyłość, cukrzyca, dyslipidemia

Choroby metaboliczne są coraz powszechniejsze na całym świecie i stanowią poważne wyzwanie dla służby zdrowia. Otyłość zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy i innych chorób przewlekłych, cukrzyca może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroby nerek, problemy z sercem, a nawet utrata wzroku, natomiast dyslipidemia może prowadzić do miażdżycy lub zawału serca.

Choroby układu oddechowego – astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc

Do chorób cywilizacyjnych zaliczany także choroby układu oddechowego. Ich występowanie jest związane z paleniem papierosów lub narażaniem na czynniki drażniące takie jak pyłki, kurz czy zanieczyszczenia powietrza.

Choroby nowotworowe – rak płuc, rak jelita grubego, rak żołądka i wątroby

Choroby nowotworowe są jednymi z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Wszystkie choroby nowotworowe mają wspólną przyczynę - niekontrolowany wzrost komórek, które tworzą guzy lub nacieki nowotworowe. Ryzyko nowotworu zwiększa stres, palenie papierosów, źle zbilansowana dieta, obfitująca w cukry proste i tłuszcze trans.

Choroby autoimmunologiczne – Hashimoto

Coraz częściej diagnozuje się obecnie chorobę Hashimoto, w której przeciwciała atakują tarczycę, co prowadzi do niedoczynności tego narządu. Objawy Hashimoto mogą obejmować zmęczenie, osłabienie, przyrost masy ciała, a także problemy z pamięcią i koncentracją.

Choroby neurodegeneracyjne - choroba Alzheimera, choroba Parkinsona

Kolejną grupę chorób cywilizacyjnych stanowią choroby neurodegeneracyjne, których skutki znacznie utrudniają życie pacjentowi. Prowadzą one do postępującej utraty neuronów w mózgu i związane są z upośledzeniem funkcji poznawczych i ruchowych.

Choroby psychiczne – depresja, nerwica, zaburzenia lękowe

Zaburzeniami psychiczne prowadzą do poważnych problemów emocjonalnych i społecznych. Depresja diagnozowana jest obecnie wśród coraz młodszych osób i związana nieodłącznie z postępującymi zmianami społecznymi.

Profilaktyka chorób cywilizacyjnych – czy możesz im zapobiec?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: jak zapobiegać chorobom cywilizacyjnym? Profilaktyka obejmuje przede wszystkim zmiany w stylu życia. Zdrowa dieta, bogata w warzywa i owoce, stosowanie witamin i przeciwutleniaczy, ograniczenie spożycia tłuszczów i cukrów, regularna aktywność fizyczna oraz unikanie używek, takich jak papierosy czy alkohol, to podstawowe zasady profilaktyki chorób cywilizacyjnych. Istotne są także regularne badania, pozwalające na wczesne wykrywanie chorób i zapobieganie ich rozwojowi. Dlatego tak ważne jest edukowanie społeczeństwa na temat zdrowego stylu życia i wprowadzanie działań profilaktycznych, które pozwolą na zapobieganie chorobom cywilizacyjnym i poprawę jakości życia.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Sok z brzozy – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania. Jak dawkować sok z brzozy?
Sok z brzozy od dawna znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej jako środek na rozmaite dolegliwości. Jakie właściwości prozdrowotne wykazuje sok z brzozy i dlaczego warto włączyć go do diety?Co znajduje się w składzie soku z brzozy?Sok ...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Informacje dla pacjenta

Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...

Ciąża i dziecko

Zespół Edwardsa – co to jest, jaki ma wpływ na dziecko i jakie są objawy trisomii chromosomu 18?
Ciąża to wspaniały okres w życiu każdej kobiety. Jednak czasem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje w postaci chorób genetycznych dziecka. Przykładem takiej choroby jest Zespół Edwardsa. Niestety w zdecydowanej większości przypad...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Nie daj się zaskoczyć wiosennej infekcji. Wszystko, co trzeba wiedzieć o sezonie chorobowym
Po okresie jesienno-zimowym z ulgą przyjmujemy pierwsze promienie słoneczne i inne objawy budzącej się do życia natury. Niestety, marzec i kwiecień to czas nie tylko rozkwitających kwiatów, ale również miesiące, w którym...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Nowalijki – smaczny początek wiosny
Nowalijki to ciekawy, subtelny i aromatyczny dodatek do potraw, nie zaś jego podstawa. Nie zmienia to faktu, że te wiosenne warzywa pięknie akcentują potrawę i sprawiają, że ta prezentuje się wyśmienicie na każdym talerzu. Sprawdź, co trze...

Kosmetyki i uroda

Sposoby na wiosenne problemy ze skórą
Po zimie nasza skóra często jest przesuszona i potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci specjalistycznej i systematycznej pielęgnacji. Jak dbać o twarz na wiosnę? O których kosmetykach na pewno należy pamiętać, jakie zabiegi uwz...

Przeziębienie i grypa

Zapalenie płuc u dziecka i niemowlaka - objawy i leczenie
Zapalenie płuc to choroba, która dotyka nie tylko dorosłych, ale także dzieci i niemowląt. Jest to stan zapalny w obrębie tkanki płucnej, który może być wywołany przez różne czynniki, takie jak bakterie, wirusy, grzyb...

Kosmetyki i uroda

Kosmetyki z witaminą C – jak działają i kiedy warto je stosować?
Poznaj dobroczynne właściwości kosmetyków z witaminą C. Wybierz dla siebie te, które spełnią Twoje oczekiwania. Jakie są korzyści witaminy C dla skóry? Piękna skóra to skóra zdrowa, dobrze odżywiona, o...

Choroby wieku dziecięcego

Lęk separacyjny – jak pomóc dziecku pokonać strach przed nieobecnością mamy?
Lęk separacyjny to temat, z którym w mniejszym lub większym stopniu przychodzi zmierzyć się każdemu rodzicowi. Strach przed porzuceniem i tęsknota za matką towarzyszą niemowlakom w tym właśnie etapie życia. Jak pomóc dziecku, a jednocześn...

Układ nerwowy

Pocisz się w nocy? Przyczyny, choroby i leczenie nocnych potów
Nocne poty mogą być uciążliwym problemem, który wpływa na jakość snu i samopoczucie w ciągu dnia. Mogą być one wywołane przez różne czynniki, takie jak choroby, stres lub problemy z układem hormonalnym....

Układ pokarmowy

Zapalenie żołądka – objawy, badania, dieta, leczenie. Co przyniesie ulgę?
Zapalenie żołądka to często występujący stan zapalny, który może charakteryzować się ostrym lub przewlekłym charakterem....

Choroby wieku dziecięcego

Masaż Shantala niemowlaka – metoda, która procentuje w przyszłości. Jak go wykonać?
Wywodzący się z Indii masaż Shantala to metoda, którą powinien poznać każdy rodzic noworodka....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.