Choroby cywilizacyjne - przyczyny, rodzaje i podział. Czy możesz im zapobiec i skutecznie leczyć?

Choroby cywilizacyjne - przyczyny, rodzaje i podział. Czy możesz im zapobiec i skutecznie leczyć? - zdjęcie

Czy wiesz, że wraz z postępem cywilizacyjnym, coraz częściej mamy do czynienia z chorobami zwanymi cywilizacyjnymi? Niestety, styl życia, który prowadzimy, wpływ środowiska i zanieczyszczenia, z którymi się stykamy, często przyczyniają się do rozwoju tych schorzeń.

W poniższym artykule przedstawimy kilka istotnych kwestii związanych z tą szeroką grupą schorzeń. Poruszymy m.in. następujące kwestie:

  • czym są choroby cywilizacyjne,
  • jakie czynniki sprzyjają ich powstawaniu,
  • choroby cywilizacyjne - przykłady i podział,
  • statystyki odnośnie zgonów,
  • profilaktykę pomocną w zapobieganiu owym schorzeniom.

Jeśli interesuje Cię tematyka zdrowia, koniecznie sprawdź także artykuł na temat rośliny pomocnej w walce z chorobami cywilizacyjnymi: https://www.wapteka.pl/blog/artykul/milorzab-japonski-wlasciwosci-i-dzialanie-na-co-warto-stosowac-milorzab-japonski

Czym są choroby cywilizacyjne i kogo dotyczą?

Współczesne choroby cywilizacyjne to grupa schorzeń, które powstają w wyniku naszego stylu życia, sposobu odżywiania, braku aktywności fizycznej, ale także narażenia na szkodliwe czynniki środowiska. Ich występowanie jest szczególnie powszechne w krajach rozwiniętych, gdzie styl życia oparty na komforcie i braku ruchu jest normą. Choroby cywilizacyjne to przede wszystkim choroby układu krążenia, takie jak nadciśnienie, choroby serca, miażdżyca, ale również otyłość, cukrzyca typu 2, choroby układu oddechowego oraz wiele innych. Dotykają one zarówno osoby starsze, jak i coraz częściej młodsze pokolenia. Zapobieganie i leczenie chorób cywilizacyjnych jest bardzo ważne, ponieważ stanowią one coraz większe zagrożenie dla zdrowia ludzkiego i zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci.

Styl życia a choroby cywilizacyjne: jakie czynniki mają wpływ na ich powstawanie?

Przyczyny chorób cywilizacyjnych są zróżnicowane i złożone, ale jednym z ich najważniejszych źródeł jest nasz styl życia. Złe nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej, narażenie na stres i zanieczyszczenia środowiska, to tylko niektóre czynniki, które przyczyniają się do powstawania tych schorzeń. Dotykają one coraz większej liczby ludzi na całym świecie, a leczenie ich jest nie tylko kosztowne, ale również czasochłonne. Niemniej jednak, ważne jest, aby pamiętać, że wiele z tych czynników jest w naszym zasięgu, a zmiana naszych nawyków może przynieść realne korzyści dla naszego zdrowia. Dlatego tak ważne jest, abyśmy zaczęli podejmować świadome decyzje w kwestii naszego stylu życia i stosować zbilansowaną dietę, a także włączyć regularną aktywność fizyczną.

Przerażająca statystyka – ilość zgonów z powodu chorób cywilizacyjnych

Choroby serca, cukrzyca, otyłość czy nowotwory, stanowią poważny problem zdrowotny i społeczny na całym świecie. Naukowcy znaleźli ścisły związek tego typu schorzeń z rozwojem cywilizacyjnym społeczeństwa i wprowadzili nazwę choroby cywilizacyjne. Statystyki potwierdzają, iż liczba zgonów spowodowanych tymi chorobami jest bardzo wysoka i rośnie z każdym rokiem. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, aż 70% zgonów na świecie przypisuje się chorobom cywilizacyjnym. W Europie najgroźniejsze choroby cywilizacyjne, jak choroby układu krążenia są odpowiedzialne za ponad 4 miliony zgonów rocznie, a liczba ta stale rośnie. Często są one skutkiem niezdrowego stylu życia, takiego jak brak aktywności fizycznej, niezdrowe jedzenie, nadmiar stresu, czy palenie papierosów. Warto podkreślić, że wiele z tych chorób jest chorobami przewlekłymi i pojawia się stopniowo, dlatego tak ważne jest regularne badanie stanu zdrowia i wczesne wykrywanie chorób.

Choroby cywilizacyjne: podział i przykłady

Choroby cywilizacyjne mają zasięg globalny, co oznacza, iż dotyczą one ludności na całym świecie. Mają szerokie spektrum objawów i wpływają na różne układy i narządy w organizmie człowieka. Mogą prowadzić do poważnych powikłań, wpłynąć na jakość życia chorego i często wymagają regularnego przyjmowania leków. Poniżej zamieściliśmy podział i przykłady chorób cywilizacyjnych.

Choroby serca i układu krążenia – nadciśnienie, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca

Choroby cywilizacyjne układu krążenia stanowią poważny problem zdrowotny na całym świecie. Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najczęściej występujących czynników ryzyka chorób serca i układu krążenia, a miażdżyca jest jednym z najczęstszych schorzeń układu krążenia. Choroba niedokrwienna serca to poważna choroba, która wynika z niedostatecznego zaopatrzenia serca w tlen i składniki odżywcze. Wszystkie te choroby wymagają kontroli ciśnienia krwi, odpowiedniej diety, aktywności fizycznej oraz leczenia farmakologicznego lub nawet interwencji chirurgicznej.

Choroby metaboliczne – otyłość, cukrzyca, dyslipidemia

Choroby metaboliczne są coraz powszechniejsze na całym świecie i stanowią poważne wyzwanie dla służby zdrowia. Otyłość zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy i innych chorób przewlekłych, cukrzyca może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroby nerek, problemy z sercem, a nawet utrata wzroku, natomiast dyslipidemia może prowadzić do miażdżycy lub zawału serca.

Choroby układu oddechowego – astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc

Do chorób cywilizacyjnych zaliczany także choroby układu oddechowego. Ich występowanie jest związane z paleniem papierosów lub narażaniem na czynniki drażniące takie jak pyłki, kurz czy zanieczyszczenia powietrza.

Choroby nowotworowe – rak płuc, rak jelita grubego, rak żołądka i wątroby

Choroby nowotworowe są jednymi z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Wszystkie choroby nowotworowe mają wspólną przyczynę - niekontrolowany wzrost komórek, które tworzą guzy lub nacieki nowotworowe. Ryzyko nowotworu zwiększa stres, palenie papierosów, źle zbilansowana dieta, obfitująca w cukry proste i tłuszcze trans.

Choroby autoimmunologiczne – Hashimoto

Coraz częściej diagnozuje się obecnie chorobę Hashimoto, w której przeciwciała atakują tarczycę, co prowadzi do niedoczynności tego narządu. Objawy Hashimoto mogą obejmować zmęczenie, osłabienie, przyrost masy ciała, a także problemy z pamięcią i koncentracją.

Choroby neurodegeneracyjne - choroba Alzheimera, choroba Parkinsona

Kolejną grupę chorób cywilizacyjnych stanowią choroby neurodegeneracyjne, których skutki znacznie utrudniają życie pacjentowi. Prowadzą one do postępującej utraty neuronów w mózgu i związane są z upośledzeniem funkcji poznawczych i ruchowych.

Choroby psychiczne – depresja, nerwica, zaburzenia lękowe

Zaburzeniami psychiczne prowadzą do poważnych problemów emocjonalnych i społecznych. Depresja diagnozowana jest obecnie wśród coraz młodszych osób i związana nieodłącznie z postępującymi zmianami społecznymi.

Profilaktyka chorób cywilizacyjnych – czy możesz im zapobiec?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: jak zapobiegać chorobom cywilizacyjnym? Profilaktyka obejmuje przede wszystkim zmiany w stylu życia. Zdrowa dieta, bogata w warzywa i owoce, stosowanie witamin i przeciwutleniaczy, ograniczenie spożycia tłuszczów i cukrów, regularna aktywność fizyczna oraz unikanie używek, takich jak papierosy czy alkohol, to podstawowe zasady profilaktyki chorób cywilizacyjnych. Istotne są także regularne badania, pozwalające na wczesne wykrywanie chorób i zapobieganie ich rozwojowi. Dlatego tak ważne jest edukowanie społeczeństwa na temat zdrowego stylu życia i wprowadzanie działań profilaktycznych, które pozwolą na zapobieganie chorobom cywilizacyjnym i poprawę jakości życia.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Układ nerwowy

Tajemnice Hipokampu: kluczowa rola w pamięci i emocjach
W fascynującym świecie neurobiologii, hipokamp stanowi centralny obszar, którego tajemnice stopniowo odkrywane są przez badaczy. Jego kluczowa rola w kształtowaniu pamięci i regulacji emocji sprawia, że staje się niezwykle istotnym obszarem zain...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&l...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Układ pokarmowy

Dieta w insulinooporności – co jeść, by czuć się dobrze? Zasady komponowania posiłków
Insulinooporność to powszechnie występujące zaburzenie metaboliczne, które polega na obniżeniu wrażliwości tkanek na insulinę. W konsekwencji dochodzi do podniesienia produkcji insuliny, co pozwala na unormowanie stężenia glukozy we krwi. Nielec...

Dieta i odchudzanie

Dieta przeciwnowotworowa - żywność obniżająca ryzyko raka. Zasady, wskazówki, produkty
Odpowiednio zbilansowany tryb żywienia odgrywa kluczową rolę w prewencji szerokiego spektrum chorób nowotworowych. Dzięki zawartości konkretnych składników produkty, takie jak owoce, warzywa, nabiał czy zioła, wspierają układ immunologicz...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.