Kolendra w walce z chorobami cywilizacyjnymi - siła witamin i przeciwutleniaczy

Kolendra w walce z chorobami cywilizacyjnymi - siła witamin i przeciwutleniaczy - zdjęcie

Kolendra w walce z chorobami cywilizacyjnymi - siła witamin i przeciwutleniaczy

Niewłaściwa dieta, otyłość, ciągły stres psychiczny i nieprawidłowa higiena snu – wszystko to powoduje nagromadzenie w naszym organizmie nadmiaru wolnych rodników tlenowych. Stres oksydacyjny uznawany jest za jeden z ważniejszych czynników rozwoju chorób cywilizacyjnych. Istnieje wiele naturalnych sposobów na radzenie sobie z nadmiarem wolnych rodników. Warto wspomnieć tu o ziołach i przyprawach. Biorąc pod uwagę roślinę jaką jest kolendra, właściwości substancji zawartych w jej liściach i nasionach wysuwają ją na jedną z czołowych pozycji wśród produktów antyoksydacyjnych.

W celu zgłębienia tematu naturalnych produktów antyoksydacyjnych, zobacz też artykuł: Antyoksydanty, przeciwutleniacze - jakie jest ich zadanie i dlaczego warto zadbać o dietę bogatą w antyoksydanty

Czym są choroby cywilizacyjne?

Choroby cywilizacyjne to zbiorowa nazwa na określenie wszystkich schorzeń wywołanych współczesnym stylem życia i starzeniem się społeczeństwa. Najczęstsze choroby cywilizacyjne to przede wszystkim: cukrzyca, miażdżyca oraz choroba niedokrwienna serca. Większość przypadków ich występowania związana jest z niewłaściwymi nawykami dotyczącymi przede wszystkim niezdrowego sposobu odżywiania oraz mało aktywnego trybu życia. Nieodzownie łączy się to ze stresem oksydacyjnym i nadmiarem wolnych rodników. Te reaktywne związki w pewnych ilościach mogą być dezaktywowane przez układ immunologiczny. Kiedy gromadzi się ich za dużo, organizm nie jest w stanie poradzić sobie z ich usuwaniem. W konsekwencji wolne rodniki mogą oddziaływać na zdrowe komórki naszego ciała i je uszkadzać. Obecnie choroby cywilizacyjne stanowią główną przyczynę zgonów w krajach rozwiniętych. Należy uwzględnić tu przede wszystkim choroby sercowo-naczyniowe, z których największe żniwo zbierają zawały oraz udary mózgu.

Jeśli chodzi o choroby cywilizacyjne, przyczyny są bardzo złożone. Nie każda osoba prowadząca niezdrowy tryb życia będzie musiała borykać się z tymi poważnymi problemami. Niemniej jednak nie ulega wątpliwości, że w ostatnich latach obserwuje się dramatyczny wzrost zachorowań na choroby serca oraz choroby nowotworowe. Wielu z nich można zapobiec poprzez odpowiednią profilaktykę. Duży nacisk kładzie się tu przede wszystkim na wczesne wykrywanie schorzeń. Duża ich część może być skutecznie leczona zanim zacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie, a nawet zagrażać życiu pacjenta.

Profilaktyka chorób cywilizacyjnych obejmuje również zmianę trybu życia. Najlepszym sposobem są stopniowe zmiany, takie jak eliminacja jednego bądź dwóch produktów czy też wprowadzenie wartościowego składnika do naszej diety. Małe kroczki z czasem mogą całkowicie odmienić nasze życie bez nadmiernego stresu i obciążenia niemożliwymi postanowieniami i wyzwaniami. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, warto rozpocząć od codziennych spacerów lub wizyt na siłowni dwa razy w tygodniu. Najlepszym sposobem jest znalezienie sportu, który sprawia nam najwięcej przyjemności i nie musimy się do niego zmuszać.

Skuteczne zapobieganie i ochrona przeciw chorobom cywilizacyjnym, czyli siła witamin i przeciwutleniaczy zawartych w kolendrze

Niektóre związki zawarte w produktach roślinnych, nazywane antyoksydantami, posiadają właściwość dezaktywowania rodników tlenowych. Produktami szczególnie bogatymi w tego rodzaju substancje są zioła. Warto tu zwrócić uwagę na tytułową kolendrę wyróżniającą się bogactwem przeciwutleniaczy. Codzienne picie naparu z jej liści i nasion może nieść za sobą szereg korzyści zdrowotnych, które holistycznie wpływają na usprawnienie metabolizmu całego organizmu.

Nowe choroby cywilizacyjne bardzo często wynikają z podwyższonego ciśnienia tętniczego lub podwyższonego poziomu cukru we krwi. Nie bez znaczenia pozostaje również otyłość. Kolendra wpływa korzystnie na wiele tych stanów, co stanowi istotny czynnik prewencyjny zachorowania.

Lecznicze właściwości kolendry – do czego dodawać liście i nasiona?

Kolendra wykorzystywana jest jako przyprawa niemal na całym świecie. Cechuje się charakterystycznym smakiem kojarzącym się głównie z daniami Bliskiego Wschodu. Stosuje się ją niemal we wszystkich kuchniach azjatyckich, a także w kuchni meksykańskiej i wielu europejskich.

Jeśli chodzi o roślinę, jaką jest kolendra, przyprawa do czego może być stosowana i jak łączyć ją z innymi smakami, posiadamy tu dużą różnorodność. Najprostszym rozwiązaniem jest dodanie kolendry do mięsa, szczególnie wieprzowego lub wołowego. Niemniej jednak przyprawa ta doskonale komponuje się także z warzywami. Dodaje niesamowitego aromatu roślinnemu gulaszowi, sosom na bazie pomidorów lub farszom warzywnym. Nieco bardziej wyjątkowym połączeniem, stosowanym w niektórych kuchniach egzotycznych, jest łączenie kolendry ze składnikami słodkimi, takimi jak mango.

Oczyszczanie organizmu z toksycznych metali za pomocą kolendry

Kolendra może być spożywana w postaci przyprawy, naparu lub oleju. Wszystkie te składniki cechują się nieco odmiennymi właściwościami i zasługują na naszą uwagę. Zawsze jednak należy pamiętać, że w zdrowej diecie chodzi przede wszystkim o różnorodność. Z tego względu warto pochylić się nad różnymi źródłami antyoksydantów oraz składników pomagających oczyścić nasz organizm.

Jeśli chodzi o roślinę jaką jest kolendra, właściwości lecznicze tej rośliny zostały potwierdzone w badaniach naukowych. Należy jednak pamiętać, że jedna roślina nigdy nie będzie stanowić leku na wszystkie nasze dolegliwości. Kolendra może być bardzo istotna w profilaktyce chorób cywilizacyjnych i zapobiegać ich rozwojowi. Nawet jeśli idealna mikstura na obniżenie cholesterolu i triglicerydów nie istnieje, to właśnie kolendra do picia zasługuje na jedną z wyższych pozycji wśród produktów korzystnie wpływających na nasz profil lipidowy, poziom glukozy we krwi oraz trawienie.

Składnikiem diety przeciwmiażdżycowej może być olej z kolendry. Wyróżnia się on wysoką zawartością kwasów tłuszczowych nienasyconych, których regularne spożywanie prowadzi do obniżenia poziomu cholesterolu LDL.

Kolendra na obniżanie ciśnienia, cholesterolu i poziomu cukru

Jeśli chodzi o przyprawę jaką jest kolendra, właściwości regulujące ciśnienie krwi wynikają przede wszystkim z wpływu na oddziaływanie jonów wapnia z acetylocholiną. Zależność ta decyduje o skurczu lub rozkurczu naczyń krwionośnych.

Mówiąc o składniku jakim są nasiona kolendry, właściwości regulowania poziomu glukozy we krwi również muszą zostać wspomniane. Uważa się, że regularne stosowanie kolendry w dłuższej perspektywie czasu może usprawnić metabolizm węglowodanów i stymulować wydzielanie insuliny.

Kolendra w walce ze stresem – czyli w jaki sposób stosować, aby zniwelować nerwy?

W przypadku przyprawy jaką jest kolendra, przepisy lecznicze opierają się na stosowaniu jak najmniej przetworzonych nasion lub liści. Jednak roślina ta wykorzystywana jest również do produkcji olejków eterycznych. Produkty tego typu cechują się właściwościami relaksacyjnymi. Mogą zredukować uczucie zmęczenia, ból głowy i objawy nerwicy.

Napar z kolendry na poprawę trawienia – jak przyrządzić?

Jeśli chodzi o roślinę jaką jest kolendra, odchudzanie z jej użyciem może być znacznie bardziej komfortowe i przyjemniejsze. Roślina przyda się również osobom z dolegliwościami jelitowymi. Picie codziennie naparu wykonanego z 1 łyżeczki nasion zalanych szklanką wrzątku pomaga w redukcji wzdęć i zapobiega rozwojowi patogennej mikroflory w układzie pokarmowym.

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.