Kolendra w walce z chorobami cywilizacyjnymi - siła witamin i przeciwutleniaczy

Kolendra w walce z chorobami cywilizacyjnymi - siła witamin i przeciwutleniaczy - zdjęcie

Niewłaściwa dieta, otyłość, ciągły stres psychiczny i nieprawidłowa higiena snu – wszystko to powoduje nagromadzenie w naszym organizmie nadmiaru wolnych rodników tlenowych. Stres oksydacyjny uznawany jest za jeden z ważniejszych czynników rozwoju chorób cywilizacyjnych. Istnieje wiele naturalnych sposobów na radzenie sobie z nadmiarem wolnych rodników. Warto wspomnieć tu o ziołach i przyprawach. Biorąc pod uwagę roślinę jaką jest kolendra, właściwości substancji zawartych w jej liściach i nasionach wysuwają ją na jedną z czołowych pozycji wśród produktów antyoksydacyjnych.

W celu zgłębienia tematu naturalnych produktów antyoksydacyjnych, zobacz też artykuł: Antyoksydanty, przeciwutleniacze - jakie jest ich zadanie i dlaczego warto zadbać o dietę bogatą w antyoksydanty

Czym są choroby cywilizacyjne?

Choroby cywilizacyjne to zbiorowa nazwa na określenie wszystkich schorzeń wywołanych współczesnym stylem życia i starzeniem się społeczeństwa. Najczęstsze choroby cywilizacyjne to przede wszystkim: cukrzyca, miażdżyca oraz choroba niedokrwienna serca. Większość przypadków ich występowania związana jest z niewłaściwymi nawykami dotyczącymi przede wszystkim niezdrowego sposobu odżywiania oraz mało aktywnego trybu życia. Nieodzownie łączy się to ze stresem oksydacyjnym i nadmiarem wolnych rodników. Te reaktywne związki w pewnych ilościach mogą być dezaktywowane przez układ immunologiczny. Kiedy gromadzi się ich za dużo, organizm nie jest w stanie poradzić sobie z ich usuwaniem. W konsekwencji wolne rodniki mogą oddziaływać na zdrowe komórki naszego ciała i je uszkadzać. Obecnie choroby cywilizacyjne stanowią główną przyczynę zgonów w krajach rozwiniętych. Należy uwzględnić tu przede wszystkim choroby sercowo-naczyniowe, z których największe żniwo zbierają zawały oraz udary mózgu.

Jeśli chodzi o choroby cywilizacyjne, przyczyny są bardzo złożone. Nie każda osoba prowadząca niezdrowy tryb życia będzie musiała borykać się z tymi poważnymi problemami. Niemniej jednak nie ulega wątpliwości, że w ostatnich latach obserwuje się dramatyczny wzrost zachorowań na choroby serca oraz choroby nowotworowe. Wielu z nich można zapobiec poprzez odpowiednią profilaktykę. Duży nacisk kładzie się tu przede wszystkim na wczesne wykrywanie schorzeń. Duża ich część może być skutecznie leczona zanim zacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie, a nawet zagrażać życiu pacjenta.

Profilaktyka chorób cywilizacyjnych obejmuje również zmianę trybu życia. Najlepszym sposobem są stopniowe zmiany, takie jak eliminacja jednego bądź dwóch produktów czy też wprowadzenie wartościowego składnika do naszej diety. Małe kroczki z czasem mogą całkowicie odmienić nasze życie bez nadmiernego stresu i obciążenia niemożliwymi postanowieniami i wyzwaniami. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, warto rozpocząć od codziennych spacerów lub wizyt na siłowni dwa razy w tygodniu. Najlepszym sposobem jest znalezienie sportu, który sprawia nam najwięcej przyjemności i nie musimy się do niego zmuszać.

Skuteczne zapobieganie i ochrona przeciw chorobom cywilizacyjnym, czyli siła witamin i przeciwutleniaczy zawartych w kolendrze

Niektóre związki zawarte w produktach roślinnych, nazywane antyoksydantami, posiadają właściwość dezaktywowania rodników tlenowych. Produktami szczególnie bogatymi w tego rodzaju substancje są zioła. Warto tu zwrócić uwagę na tytułową kolendrę wyróżniającą się bogactwem przeciwutleniaczy. Codzienne picie naparu z jej liści i nasion może nieść za sobą szereg korzyści zdrowotnych, które holistycznie wpływają na usprawnienie metabolizmu całego organizmu.

Nowe choroby cywilizacyjne bardzo często wynikają z podwyższonego ciśnienia tętniczego lub podwyższonego poziomu cukru we krwi. Nie bez znaczenia pozostaje również otyłość. Kolendra wpływa korzystnie na wiele tych stanów, co stanowi istotny czynnik prewencyjny zachorowania.

Lecznicze właściwości kolendry – do czego dodawać liście i nasiona?

Kolendra wykorzystywana jest jako przyprawa niemal na całym świecie. Cechuje się charakterystycznym smakiem kojarzącym się głównie z daniami Bliskiego Wschodu. Stosuje się ją niemal we wszystkich kuchniach azjatyckich, a także w kuchni meksykańskiej i wielu europejskich.

Jeśli chodzi o roślinę, jaką jest kolendra, przyprawa do czego może być stosowana i jak łączyć ją z innymi smakami, posiadamy tu dużą różnorodność. Najprostszym rozwiązaniem jest dodanie kolendry do mięsa, szczególnie wieprzowego lub wołowego. Niemniej jednak przyprawa ta doskonale komponuje się także z warzywami. Dodaje niesamowitego aromatu roślinnemu gulaszowi, sosom na bazie pomidorów lub farszom warzywnym. Nieco bardziej wyjątkowym połączeniem, stosowanym w niektórych kuchniach egzotycznych, jest łączenie kolendry ze składnikami słodkimi, takimi jak mango.

Oczyszczanie organizmu z toksycznych metali za pomocą kolendry

Kolendra może być spożywana w postaci przyprawy, naparu lub oleju. Wszystkie te składniki cechują się nieco odmiennymi właściwościami i zasługują na naszą uwagę. Zawsze jednak należy pamiętać, że w zdrowej diecie chodzi przede wszystkim o różnorodność. Z tego względu warto pochylić się nad różnymi źródłami antyoksydantów oraz składników pomagających oczyścić nasz organizm.

Jeśli chodzi o roślinę jaką jest kolendra, właściwości lecznicze tej rośliny zostały potwierdzone w badaniach naukowych. Należy jednak pamiętać, że jedna roślina nigdy nie będzie stanowić leku na wszystkie nasze dolegliwości. Kolendra może być bardzo istotna w profilaktyce chorób cywilizacyjnych i zapobiegać ich rozwojowi. Nawet jeśli idealna mikstura na obniżenie cholesterolu i triglicerydów nie istnieje, to właśnie kolendra do picia zasługuje na jedną z wyższych pozycji wśród produktów korzystnie wpływających na nasz profil lipidowy, poziom glukozy we krwi oraz trawienie.

Składnikiem diety przeciwmiażdżycowej może być olej z kolendry. Wyróżnia się on wysoką zawartością kwasów tłuszczowych nienasyconych, których regularne spożywanie prowadzi do obniżenia poziomu cholesterolu LDL.

Kolendra na obniżanie ciśnienia, cholesterolu i poziomu cukru

Jeśli chodzi o przyprawę jaką jest kolendra, właściwości regulujące ciśnienie krwi wynikają przede wszystkim z wpływu na oddziaływanie jonów wapnia z acetylocholiną. Zależność ta decyduje o skurczu lub rozkurczu naczyń krwionośnych.

Mówiąc o składniku jakim są nasiona kolendry, właściwości regulowania poziomu glukozy we krwi również muszą zostać wspomniane. Uważa się, że regularne stosowanie kolendry w dłuższej perspektywie czasu może usprawnić metabolizm węglowodanów i stymulować wydzielanie insuliny.

Kolendra w walce ze stresem – czyli w jaki sposób stosować, aby zniwelować nerwy?

W przypadku przyprawy jaką jest kolendra, przepisy lecznicze opierają się na stosowaniu jak najmniej przetworzonych nasion lub liści. Jednak roślina ta wykorzystywana jest również do produkcji olejków eterycznych. Produkty tego typu cechują się właściwościami relaksacyjnymi. Mogą zredukować uczucie zmęczenia, ból głowy i objawy nerwicy.

Napar z kolendry na poprawę trawienia – jak przyrządzić?

Jeśli chodzi o roślinę jaką jest kolendra, odchudzanie z jej użyciem może być znacznie bardziej komfortowe i przyjemniejsze. Roślina przyda się również osobom z dolegliwościami jelitowymi. Picie codziennie naparu wykonanego z 1 łyżeczki nasion zalanych szklanką wrzątku pomaga w redukcji wzdęć i zapobiega rozwojowi patogennej mikroflory w układzie pokarmowym.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Dieta i odchudzanie

Talerz zdrowego żywienia – 5 składników, które powinniśmy jeść codziennie
Nawet dziecko wie, że zdrowa dieta pozwala na zachowanie zdrowia, siły i zadowolenia na długie lata. Trzeba jednak być świadomym tego, że w dobie niekończącego się dostępu do informacji łatwo zgubić zdroworozsądkowy obraz odżywiania....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Sok z brzozy – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania. Jak dawkować sok z brzozy?
Sok z brzozy od dawna znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej jako środek na rozmaite dolegliwości. Jakie właściwości prozdrowotne wykazuje sok z brzozy i dlaczego warto włączyć go do diety?Co znajduje się w składzie soku z brzozy?Sok ...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Układ pokarmowy

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – objawy, przebieg choroby i leczenie
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba, która znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jest również bardzo podstępna i niebezpieczna, dlatego nie należy lekceważyć jej objawów....

Układ pokarmowy

Rozszerzanie diety niemowląt krok po kroku. Jak i kiedy zacząć?
Rozszerzanie diety niemowląt jest naturalnym procesem i kolejnym krokiem w rozwoju dziecka. Warto wiedzieć, w jaki sposób i kiedy wprowadzić dziecku nowe produkty, przy czym znaczenie ma nie tylko ich ilość, ale też jakość....

Układ pokarmowy

Mykoterapia - prozdrowotne właściwości grzybów w leczeniu naturalnym
Grzyby charakteryzują się wieloma właściwościami leczniczymi, które zostały odkryte przez ludzi już setki lat temu. Mykoterapia (zwana też fungoterapią) jest dziedziną medycyny naturalnej, której podstawą jest profesjonalne leczenie grzyb...

Choroby skóry

Olej lniany – kosmetyczne właściwości w naturalnej pielęgnacji skóry i włosów
Olej lniany pozyskiwany jest w wyniku tłoczenia na zimno nasion lnu zwyczajnego. Olej ten ma szerokie zastosowanie i może być stosowany zarówno wewnętrznie (do spożycia), jak i zewnętrznie (na skórę). W kosmetyce olej lniany wyst...

Dieta i odchudzanie

Sok z selera naciowego – eliksir młodości, który odchudza, pomaga walczyć ze stresem i poprawia wygląd
Sok z selera naciowego zyskuje coraz większą popularność wśród osób dbających o zdrową dietę. Niesamowite właściwości tego napoju są wręcz owiane legendą. W mediach społecznościowych można natknąć się na niezliczone przepisy na soki warzy...

Dieta i odchudzanie

Por – właściwości i wartości odżywcze, przygotowanie. Jak wybrać pora?
Por - warzywo nierzadko traktowane po macoszemu, jego smak wzbogaca rosół, ale potencjał jest o wiele większy. Skrywa w sobie wiele substancji o pozytywnym wpływie na zdrowie. Ma wiele składników odżywczych, witamin i minerałów....

Choroby skóry

Kwas azelainowy – pogromca przebarwień i trądziku. Jak go stosować i z czym łączyć
Stosowanie kwasów w pielęgnacji twarzy stało się nieodłącznym elementem dbania o cerę. Coraz większa dostępność produktów kosmetycznych na rynku i pełen wachlarz możliwości pozwala na dobranie odpowiedniego kosmetyku do rod...

Układ nerwowy

Dieta MIND, czyli mądre odżywianie dla poprawy wydajności mózgu. Zasady, produkty i efekty
Dieta MIND (skrót od angielskiej frazy „Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay”) uznawana jest za jedną z najzdrowszych diet – zwłaszcza dla mózgu. Jej stosowanie poprawia funkcjonowanie tego najważn...

Dieta i odchudzanie

Kiwi – unikalne właściwości prozdrowotne. Dlaczego warto włączyć ten owoc do diety?
Aktinidia chińska, znana powszechnie jako kiwi, słynie ze swojego pozytywnego wpływu na zdrowie. Owoc wyróżnia się bogatą zawartością flawonoidów, karotenoidów i witamin, przez co stanowi istotne urozmaicenie codziennej diety....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem