Otyłość brzuszna – przyczyny i leczenie. Sprawdź kalkulator WHR

baner

Otyłość brzuszna – przyczyny i leczenie. Sprawdź kalkulator WHR

Otyłość brzuszna, stanowi poważne źródło problemów zdrowotnych. Może być wywołana nie tylko predyspozycjami genetycznymi, ale i zaburzeniami hormonalnymi w organizmie.

Tkanka tłuszczowa może odkładać się na różnych miejscach na ciele. Otyłość brzuszna, czyli nadmierne nagromadzenie tłuszczu w okolicy brzucha, stanowi poważne źródło problemów zdrowotnych. Może być wywołana nie tylko predyspozycjami genetycznymi, ale i zaburzeniami hormonalnymi w organizmie. Podstawą w leczeniu otyłości brzusznej jest zdrowa, zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jak szybko pozbyć się otyłości brzusznej.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

 • czym jest otyłość brzuszna,
 • jak rozpoznać otyłość brzuszną,
 • jakie są przyczyny otyłości brzusznej,
 • jak sobie z nią radzić,
 • co to jest otyłość brzuszna hormonalna,
 • jakie naturalne składniki pomogą spalić tłuszcz.

Więcej o globalnym problemie otyłości dowiesz się z artykułu: Otyłość chorobą XXI wieku: zagrożenia, profilaktyka otyłości. Jak z nią skutecznie walczyć?

Czym jest otyłość brzuszna i dlaczego jest groźna dla naszego organizmu?

Otyłość stanowi problem nie tylko natury wizualnej, ale przede wszystkim zdrowotnej. Jest zaliczana do niezakaźnych chorób przewlekłych i określana jest mianem choroby cywilizacyjnej. Coraz częściej dotyka nie tylko dorosłych, ale i osoby młode, w tym dzieciOtyłość nie ustępuje samoistnie - w jej kuracji niezbędna jest prawidłowa diagnoza i leczenie. Zgodnie z danymi statystycznymi, co roku zwiększa się ilość osób dotkniętych otyłością

Otyłość brzuszna, lub inaczej otyłość trzewnacentralnawisceralna lub typu jabłko, jest najgorszą dla organizmu formą otyłości. Jej nieuniknioną konsekwencją są zaburzenia gospodarki lipidowejprzemiany materiicukrzyca, czy nadciśnienie tętnicze. Szereg tych schorzeń wywołuje tzw. zespół metabolicznyNadmierna tkanka tłuszczowa na brzuchu, wraz z współistniejącym nadciśnieniem lub cukrzycą, znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia zawału sercaudaru mózgu oraz powikłań chorób na tle układu krążenia

Otyłość brzuszna jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ tłuszcz gromadzi się nie tylko pod skórą, ale także w narządach wewnętrznych. Ryzykiem otłuszczenia objęte są mięśnie szkieletowesercewątroba oraz trzustka. Rezultatem otłuszczenia jest znaczne pogorszenie funkcjonowania tych struktur. Wzrasta także ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych.

Nadmiar WKT, czyli wolnych kwasów tłuszczowych, pochodzący z tkanki tłuszczowej na brzuchu, prowadzi do wzrostu produkcji insuliny, a także substancji zapalnych enzymów, które bezpośrednio przyczyniają się do wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Wzrasta poziom cukru i trójglicerydów we krwi, a obniża się ilość dobrego cholesterolu (czyli HDL - High-Density Lipoprotein, lipoproteiny o wysokiej gęstości) w organizmie. 

Jak przebiega rozpoznanie otyłości brzusznej? Który specjalista może Ci pomóc?

Podstawowym sposobem na zdiagnozowanie otyłości jest obliczenie wskaźnika masy ciała, tj. BMI (Body Mass Index). Najlepiej jest tego dokonać za pomocą kalkulatorów BMI dostępnych w Internecie. W celu dokonania oceny z jaką formą otyłości ma się do czynienia, należy dodatkowo obliczyć wskaźnik WHR (Waist to Hip Ratio). Wskaźnik ten oblicza się na podstawie stosunku obwodu bioder do talii.

WHR = obwód talii [cm] : obwód bioder [cm]

otyłości brzusznej u kobiet mówi się, gdy WHR jest równy lub większy niż wartość 0,85Otyłość typ jabłko u mężczyzn występuje gdy ten parametr jest większy lub równy 0,9.

Otyłością zajmuje się lekarz bariatra. Podczas specjalistycznej wizyty, bariatra dodatkowo dokonuje pomiarów ciśnienia tętniczego i częstości akcji serca. Kolejny krok polega na przeprowadzeniu wywiadu medycznego. Lekarz powinien zlecić konkretne badania krwi - glukozycholesterolu ogólnegoLDLHDL, trójglicerydów oraz enzymów wątrobowych. Często zleca się także badanie poziomu insuliny oraz tarczycy i jej hormonów.

Najczęstsze przyczyny otyłości brzusznej u kobiet, mężczyzn i dzieci

Otyłość brzuszna może powstawać w wyniku wielu problemów, także na tle zdrowia psychicznego. Dotyka nie tylko kobiety, ale i mężczyzn, a coraz częściej także dzieci. Istnieją różne rodzaje otyłości brzusznej. Może być hormonalnaalkoholowa, lub powstała w wyniku reakcji na stres (rezultat kompulsywnego objadania się). Do najważniejszych przyczyn otyłości brzusznej należą:

 • nieprawidłowe odżywianie się (nieregularność posiłków, wysokoprzetworzona dieta, niskie spożycie warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych),
 • za wysoka podaż energetyczna z pożywieniem jak na potrzeby organizmu,
 • brak aktywności lub niskanieregularna aktywność fizyczna,
 • używki (zwłaszcza alkohol),
 • przyjmowanie leków (niektóre antydepresanty, glikortykosteroidy, leki przeciwdrgawkowe),
 • choroby układu hormonalnego (niedoczynność tarczycy, zespół Hashimoto, policystycznych jajników - PCOS, hiperinsulinizm, insulinooporność),
 • wybrane czynniki genetyczne (regulowanie uczucia głodu i sytości)
 • stres (mechanizm zajadania stresu, wysoki poziom kortyzolu)

Jak szybko pozbyć się otyłości brzusznej? Ćwiczenia i zbilansowana dieta to najprostsza droga do sukcesu

Podstawowym krokiem w leczeniu otyłości brzusznej jest zbilansowana dieta, wzbogacona o zdrową żywność. Należy spożywać dużą ilość owoców i warzyw, jeść regularnie i dbać o zdrowe nawyki żywieniowe. Kluczowe jest spożywanie odpowiedniej ilości wody. Należy zadbać o zdrowie układu pokarmowego, a zwłaszcza prawidłową mikroflorę jelit. 

Należy pić wodę w dużych ilościach, jednak jak wygląda relacja kawa a otyłość brzusznaCzarna kawa nie posiada kalorii, a dodatkowo wspomaga uczucie sytości. W trakcie diety redukcyjnej stanowi dobry napój, jednak tyczy się to przede wszystkim kawy czarnej. Kawy białe, z dużą ilością mleka, lub inne, smakowe, z syropami, mogą być powodem nadprogramowych kalorii w diecie, a w rezultacie przyczyniać się do otyłości.

Terapia otyłości brzusznej to też ćwiczeniaRegularny ruch pomoże Ci nie tylko zadbać o ciało, ale i psychikę. Nie musisz biegać maratonów, czy ćwiczyć na siłowni do ostatniej kropli potu. Wybierz taki rodzaj aktywności, który sprawia Ci radość. Jakie ćwiczenia na otyłość brzuszną? Najlepiej zacznij od codziennych spacerów po 30 minut. Zadbasz o zwiększenie wydolności serca, a także ochronisz swoje stawy przed przeciążeniami. Z czasem zwiększaj pokonywane dystanse.

Zioła na otyłość brzuszną – poznaj naturalne składniki, które pomagają spalać tłuszcz

W walce z otyłością przydatne mogą okazać się ziołowe napary. Spożywane codziennie, regulują pracę układu pokarmowego, zapobiegając wzdęciom. Na rynku istnieje szeroka gama produktów, które wspomogą Ci codzienną walkę z otyłością. Wiele z nich posiada właściwości regulujące gospodarkę hormonalną, w tym hormony odpowiedzialne za uczucie sytości i głodu. Niektóre potrafią przyczyniać się do obniżenia poziomu insuliny we krwi

Zioła na otyłość brzuszną to na przykład:

 • rumianek,
 • dziurawiec,
 • mniszek lekarski,
 • mięta pieprzowa,
 • szałwia lekarska,
 • lubczyk lekarski,
 • krwawnik pospolity,
 • poziomka pospolita.

Otyłość brzuszna hormonalna – wpływ hormonów na zdrowie, wygląd i samopoczucie

W przypadku otyłości brzusznej na tle hormonalnym powstaje tzw. "brzuch hormonalny". Jego cecha charakterystyczna to zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej podskórnej zwłaszcza w okolicy bioder. Otyłość brzuszną bardzo często wywołują choroby PCOSHashimoto i niedoczynności tarczycy. W przypadku niedoczynności tarczycy dochodzi do spowolnienia metabolizmu, a w konsekwencji wzrostu masy ciała. Hormon tarczycy uczestniczy w gromadzeniu i czynnościach tkanki tłuszczowej. 

Osoba dotknięta tymi zaburzeniami jest ospała, nie wysypia się, tyje "z powietrza", ma problemy z pamięcią i koncentracją. Często występują nieregularne cykle miesiączkowetrądzik, nadmierne wypadanie włosów, a nawet i depresjaSkóra jest szara, często przesuszona, natomiast paznokcie są cienkie i łamliwe.

Czy istnieją skuteczne leki na otyłość brzuszną?

Na otyłość brzuszną nie wynaleziono konkretnego lekuPrzyczyny tego schorzenia mogą być bardzo różnorodne, a każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Podczas leczenia otyłości, kluczowa jest zmiana trybu życia, ale i kompleksowa diagnoza. Podstawą jest określenie źródła problemu. Warto jednak wspomóc się lekami bez recepty, obejmującymi np. preparaty na wspomaganie pracy wątroby, czy środkami na odchudzanie.

Dieta na otyłość brzuszną – przykładowy jadłospis na 5 posiłków dziennie

W przypadku otyłości brzusznejdieta nie musi być nudna! Warto dbać o regularność spożywanych posiłków, ale i ich jakość. Postaw na niskoprzetworzonenaturalne produkty

Przykładowy jadłospis na 5 posiłków może obejmować:

 1. Śniadanie- owsianka z owocami

Płatki owsiane (40g) na mleku migdałowym z bananemjogurtem naturalnym oraz orzechami. Dla smaku możesz dosłodzić płatki erytrolem lub słodzikiem, które nie zawierają kalorii.

 1. II Śniadanie - wrap z łososiem

Tortilla ze szpinakiemserkiem jogurtowymłososiem i pomidorkami. Postaw na tortillę pełnoziarnistą. W tej kombinacji doskonale sprawdzi się łosoś wędzony.

 1. Obiad - makaron z kurczakiem i warzywami

Makaron pełnoziarnisty (70 g) z cukiniąjogurtem greckim 0%pieczarkamikurczakiem i mozarellą light. Zamiast soli, postaw na dodatek ziół. Pamiętaj, aby unikać smażenia na głębokim tłuszczu - zamiast tego możesz dusić składniki na wodzie, bądź skorzystać ze sposobu odmierzenia oleju łyżeczką (1 łyżeczka to wystarczająca ilość) lub zakupić tłuszcz do smażenia w sprayu.

 1. Podwieczorek - koktajl owocowy

To dobry czas na owoce! Fajnym pomysłem są koktajle. Są niskokaloryczne, a dodatkowo zapewniają długotrwałe uczucie sytości. Przygotuj koktajl owocowy z garści szpinakujabłkabanana, szklanki truskawek oraz mleka migdałowego lub odchudzonego krowiego.

 1. Kolacja - szakszuka

Szakszuka to doskonałe danie na diecie. Jest nie tylko zdrowabogata w białko, ale i niskokaloryczna. Do przygotowania szakszuki potrzebujesz cebulipapryki czerwonejpomidorów w puszce oraz dwóch jajek. Sos z pomidorów i warzyw przygotuj na patelni. Dopraw do smaku, a następnie przygotuj dwa "dołki", do których wbijesz jajka. Przykryj patelnię pokrywką i poczekaj na ścięcie jajek. Szakszuka gotowa!

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Dieta i odchudzanie

Bób - poznaj jego zdrowotne właściwości
Bób to znane od starożytności warzywo strączkowe, po które chętnie sięgamy w sezonie letnim. Stanowi pożywną i zarazem nietuczącą przekąskę - zawiera mało tłuszczu, za to dużo białka, a także błonnik. Oprócz walorów smakowych i w...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Sport i fitness

Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną rozmową, imprezą czy spotkaniem. W dodatku mogą po...

Układ rozrodczy i moczowy

7 skutecznych metod na opóźnienie wytrysku podczas stosunku
Szybki wytrysk to z reguły koniec miłosnych uniesień, dlatego każdy mężczyzna pragnie przeciągnąć jak najdłużej moment swojego spełnienia. Za optymalną długość stosunku uważa się akt trwający 7-13 minut. Panom najczęściej udaje s...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Leczenie bólu nowotworowego – schematy i metody leczenia bólu w chorobach nowotworowych
Nowotwory złośliwe to druga najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce i na świecie. Pacjenci onkologiczni w zaawansowanym stadium choroby skarżą się na bóle nowotworowe, które przyjmują różną postać....

Układ oddechowy

Polipy w nosie: czynniki ryzyka, objawy, leczenie. Od czego robią się polipy w nosie?
Polipy w nosie to miękkie guzki, które powstają w wyniku zmian alergicznych lub stanów zapalnych. Chociaż nie są groźne dla zdrowia, obniżają drożność nosa, czułość węchu, a także wywołują nieżyt nosa i ból....

Układ nerwowy

Narkolepsja - na czym polegają niekontrolowane napady snu w ciągu dnia?
Zmagasz się z niemożliwymi do opanowania napadami senności w ciągu dnia, którym towarzyszy nagła i krótkotrwała utrata napięcia mięśniowego? Być może zmagasz się z rzadkim zaburzeniem snu - narkolepsją, która znacząco utrudnia codz...

Choroby skóry

Współczesna akupunktura – co leczy? Ile kosztuje zabieg nakłuwania skóry i tkanki podskórnej?
Akupunktura to praktykowana od wieków forma terapii rozmaitych schorzeń. Stymulacja skóry specjalnymi igłami ma na celu leczenie powiązanych z danymi obszarami narządów....

Choroby wieku dziecięcego

Pleśniawki u noworodka: objawy, leczenie i metody zapobiegania
Wygląd języka wiele mówi o zdrowiu dziecka. Pleśniawki u noworodka są częstym zjawiskiem, które daje specyficzne objawy. Jakie są ich przyczyny, sposób leczenia oraz jak wygląda ich profilaktyka?...

Układ rozrodczy i moczowy

Implant antykoncepcyjny: najważniejsze informacje, koszty i czas działania
Implant antykoncepcyjny to innowacyjna, odwracalna metoda zapobiegania ciąży. Mimo wysokiego jednorazowego kosztu jest to rozwiązanie wysoce skuteczne i wygodne. Dowiedz się więcej na temat implantu antykoncepcyjnego i jego działaniu....

Układ pokarmowy

Podagrycznik - dobroczynny chwast, który leczy podagrę i wspiera wątrobę
Stosowanie ziół może przynosić wiele korzyści zdrowotnych. Jedną z niezwykle dobroczynnych roślin jest podagrycznik pospolity - ziele stosowane od setek lat w zwalczaniu dny moczanowej oraz wielu innych rozmaitych dolegliwości i schorzeń....

Układ nerwowy

Morfina - prześwietlamy związek psychoaktywny z grupy alkaloidów występujący w opium
Morfina jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych środków psychoaktywnych. Jednocześnie jest również środkiem przeciwbólowym pomocnym m.in. przy różnego typu nowotworach czy też przy zawale....

Alergia

Katar alergiczny (sienny) - jak go wyleczyć i odróżnić od zwykłego? Domowe sposoby na katar alergiczny i skuteczne leki
Katar sienny może pojawić się bezpośrednio po kontakcie z alergenem, dlatego też tak często alergicy borykają się z nim w sezonie wiosennym, gdy pylą trawy i zboża. Jakie są domowe sposoby i skuteczne leki na ten rodzaj kataru?...

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.