Ganglion: przyczyny, objawy i leczenie. Nie ignoruj bólu nadgarstka!

Ganglion - zdjęcie

Ganglion to torbiel galaretowata, która najczęściej znajduje się w pobliżu stawów i ścięgien. Z reguły nie jest związany z innymi, zagrażającymi zdrowiu i życiu chorobami. Najczęściej umiejscowiony jest w okolicy nadgarstka i często może wiązać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Jakie są metody leczenia i czy należy udać się do specjalisty?

Czego dowiesz się z poniższego tekstu:

 • czym jest ganglion i dlaczego powstaje;
 • jak wygląda torbiel galaretowata;
 • jakie czynniki zwiększają prawdopodobieństwo powstania ganglionu;
 • jaki specjalista zajmuje się leczeniem tego schorzenia;
 • jakie są dostępne metody leczenia;
 • czy fizjoterapeuta może pomóc w procesie leczenia ganglionu;
 • jakie są domowe sposoby na pozbycie się torbieli galaretowatej.

Jeżeli interesują Cię inne schorzenia aparatu ruchu, przeczytaj też artykuł o zespole cieśni nadgarstka.


Czym jest ganglion? Przyczyny powstawania guzów nadgarstka

Ganglion to inaczej torbiel galaretowata. Jest to nienowotworowa przestrzeń jamista zbudowana z tkanki łącznej, wypełniona płynem lub substancją o galaretowatej konsystencji. Z zewnątrz pokrywa ją zbita tkanka łączna. Występują najczęściej w miejscu występowania torebek stawowych, albo pochewek ścięgnistych. Mimo bliskiego położenia, nie są nigdy połączone ze stawem. Najczęściej pojawiają się na dłoniach, a nieco rzadziej na stopach lub w okolicy stawy kolanowego. Wizualnie można powiedzieć, że wyglądają jak powiększona kość w nadgarstku. 

Przyczyny wywołujące guz nadgarstka:

 • zmiany zachodzące w obrębie tkanki łącznej;
 • urazy;
 • przeciążenia;
 • stany zapalne mięśni czy torebek stawowych;


Jak wygląda ganglion? Czy to tylko defekt estetyczny?

Głównym objawem jest uwypuklenie pod skórą. Najczęściej jego struktura wywołuje uczucie przesuwania podczas nacisku. Czasem rozmiar torbieli może się zmieniać pod wpływem intensywnego wysiłku. Ganglion twardy jak kość często wywołuje niepokój u pacjentów. Warto pamiętać, że jest to zmiana nienowotworowa i przy odpowiednim postępowaniu leczniczym nie wyrządza szkód w organizmie. 

Ganglion na dłoni nie powinien być bagatelizowany, ponieważ nie jest to jedynie defekt estetyczny. Nieustanny wysiłek może powodować systematyczne powiększanie się torbieli. Wielu pacjentów skarży się na dolegliwości bólowe pojawiające się nie tylko pod wpływem dotyku, ale również w momencie wykonywania wielu codziennych obowiązków. W przypadku braku konsultacji ze specjalistą i przy niewdrożeniu zaleconego leczenia, może dojść do zezłośliwienia zmiany. Nieleczony ganglion może też doprowadzić do wywołania uciążliwych objawów neurologicznych, których przyczyną jest nieustanny ucisk wywierany na struktury mięśniowe. Ból może czasem przypominać symptomy odczuwane w zespole cieśni nadgarstka. 

Czynniki zwiększające ryzyko powstania ganglionu (torbieli galaretowatej)

Zmiany dotyczą najczęściej kobiet w przedziale wiekowym od 20. do 50. roku życia. Według szacunkowych obliczeń nawet ponad połowa osób w tym przedziale wiekowym będzie zmagała się z leczeniem ganglionu na dłoni. Ganglion nadgarstka najczęściej pojawia się u osób, które w swojej pracy wykonują wiele powtarzalnych ruchów m.in kasjerki, muzycy, osoby wykonujące pracę biurową. 

Czynnikiem zwiększającym ryzyko jest też wykonywanie pracy fizycznej, która silnie obciąża nadgarstki. Również przeciążenia i stany zapalne, które powstają podczas uprawiania niektórych dyscyplin sportowych, mogą wywołać ganglion na dłoni. 


Diagnostyka ganglionu - do jakiego specjalisty się udać? Jak wygląda rozpoznanie?

U osób zmagających się z dolegliwościami, które wywołuje ganglion, leczenie może w całości zniwelować objawy bólowe. Niezbędne jest jednak postawienie prawidłowej diagnozy. Najczęściej ostateczne rozpoznanie można uzyskać od ortopedy po wywiadzie i wykonaniu badań obrazowych. W przypadku tego rodzaju schorzeń, najczęściej stosowaną metodą jest USG. Czasem, jeżeli lekarz nie jest pewien swojej diagnozy, może także zalecić wykonanie RTG. 

Istnieją sytuacje, w których jednoznaczne postawienie diagnozy jest niemożliwe. Z reguły tego rodzaju sytuacja wymaga wykonania zabiegu chirurgicznego. Podczas niego, zmiana jest wycinana, a następnie wysyła się ją do laboratorium histopatologa. Jest to niezbędna procedura, która ma za zadanie potwierdzenie, że dany guz nie jest tworem złośliwym. 


Leczenia ganglionu – metody zachowawcze i leczenie operacyjne guza nadgarstka

Istnieją różne metody leczenia ganglionu. Mówi się jednak o tym, że najskuteczniejsze jest leczenie operacyjne. Według lekarzy ortopedów, jest to sposób dający najbardziej trwałe efekty i ograniczający ryzyko wystąpienia nawrotu. Najczęściej stosuje się to rozwiązanie w przypadku zmian, które wykazują bolesność lub niemożliwe jest ich jednoznaczne zdiagnozowanie. W szczególności jeśli lekarz posiada choć cień wątpliwości dotyczący tego czy zmiana nie jest nowotworowa, z reguły zaleci wycięcie chirurgiczne ganglionu. 

Czy ganglion może się wchłonąć bez konieczności chirurgicznego usuwania? Istnieją przypadki, w których guz wchłania się nawet samoistnie. Często na początku terapii specjaliści zalecają też stosowanie ortezy, odciążanie danej kończyny, a także stosowanie maści przeciwzapalnych i wizyty u fizjoterapeuty. Czasem stosuje się też nakłucie, które opróżnia strukturę, a podczas tej samej procedury podaje się leki kortykosteroidalne. 

Ogólnie leczenie ganglionów można podzielić na dwie metody:

 • metody medyczne;
 • metody operacyjne.

Jak masować ganglion? Fizjoterapia w walce z bólem nadgarstka

Często skutecznym sposobem leczenia ganglionu może okazać się stosowanie zabiegów fizjoterapeutycznych. Pierwszym etapem jest zastosowanie biernej stabilizacji. Najczęściej dokonywane jest to przez zastosowanie artykułów rehabilitacyjnych w postaci ortezy albo kinesiotapingu. Fizjoterapeuci polecają korzystanie z terapii manualnej, a niektórzy z nich pokazują też jak masować ganglion poza wizytami, w warunkach domowych. 

Poza zabiegami fizjoterapeutycznymi, skuteczne są też zabiegi fizykoterapeutyczne. Najczęściej zalecane pacjentom z torbielami galaretowatymi są ultradźwięki, laser punktowy bądź wysokoenergetyczny oraz zabiegi wykonywane z wykorzystaniem pola magnetycznego. Dopiero gdy te metody nie przynoszą skutku i ulgi w bólu, rozważa się chirurgiczne usuwanie guza. 


Domowe sposoby na ganglion – maści i żele, które przyniosą ulgę przy schorzeniach nadgarstka

Czy domowe sposoby na ganglion mogą być skuteczne? Istnieje duża liczba metod, które mogą niwelować objawy bólowe. Mimo tego nie należy odkładać konsultacji ze specjalistą, który potwierdzi diagnozę i wykluczy złośliwość zmiany. Czym smarować ganglion w domu aby poczuć się lepiej? Polecane jest nakładanie wacikiem olejku kadzidłowego, który wykazuje właściwości ściągające i łagodzące ból. Również korzeń imbiru w postaci naparu, a także przykładanie do torbieli torebki od herbaty, może okazać się skutecznym sposobem. 

Niektórzy pacjenci chwalą sobie też maść na ganglion w postaci preparatów przeciwzapalnych, ale jest to jedynie leczenie objawowe, które nie usunie przyczyny bólu. Podobnie żywokost na ganglion. Jest to roślina, którą warto mieć w swojej apteczce, ale jej stosowanie ma sens jedynie jako dodatek do leczenia u specjalisty. Warto korzystać ze wszystkich domowych metod, ale nie należy traktować ich jako alternatywy dla tradycyjnej terapii.

Z reguły leczenie choroby rozpoczyna się od przepisania leków przeciwzapalnych i leków przeciwbólowych. W tym przypadku lekarz może przepisać leki takie jak:

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Dieta i odchudzanie

Choroby metaboliczne: rodzaje, objawy i leczenie. Czy można im zapobiec?
Choroby metaboliczne obejmują szeroki zakres dolegliwości spowodowanych zaburzeniami przemian biochemicznych w organizmie. W ostatnich kilkudziesięciu latach ich częstotliwość znacznie wzrosła....

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dieta i odchudzanie

Dieta FMD – na czym polega dieta imitująca post, która odmładza organizm?
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet – dieta imitująca post) została opracowana przez profesora Valtera Longo. To stosunkowo nowe podejście do tematu postu okresowego, którego celem jest odmłodzenie organizmu przy jednoczesnym zmniejszeniu ry...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dieta i odchudzanie

Astaksantyna – królowa antyoksydantów, która działa jak eliksir młodości
Astaksantyna jest wyjątkowo silnym antyoksydantem. Skutecznie zwiększa odporność organizmu na promieniowanie słoneczne oraz zapobiega fotostarzeniu się skóry. ...

Dieta i odchudzanie

Dietetyk radzi - domowe sposoby na schudnięcie bez ćwiczeń
Wielu z nas nie ma czasu na regularne treningi sportowe. W takiej sytuacji warto pamiętać o kilku podstawowych regułach dietetycznych, które mogą znacznie przyspieszyć proces odchudzania. Zastanawiasz się, które domowe sposoby na schudnię...

Kosmetyki i uroda

Odżywcze i regenerujące maseczki na twarz – jak zrobić maseczkę oczyszczająca domowymi sposobami?
Podstawowa pielęgnacja skóry twarzy powinna opierać się na jej dokładnym i delikatnym oczyszczaniu, tonizacji, a następnie zastosowaniu odpowiednio dobranego serum i kremu. Dodatkowymi zabiegami, które warto wdrożyć do swojej p...

Układ pokarmowy

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – objawy, przebieg choroby i leczenie
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba, która znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jest również bardzo podstępna i niebezpieczna, dlatego nie należy lekceważyć jej objawów....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem