Ganglion: przyczyny, objawy i leczenie. Nie ignoruj bólu nadgarstka!

baner

Ganglion: przyczyny, objawy i leczenie. Nie ignoruj bólu nadgarstka!

Ganglion to torbiel galaretowata, która najczęściej znajduje się w pobliżu stawów i ścięgien. Z reguły nie jest związany z innymi, zagrażającymi zdrowiu i życiu chorobami.

Ganglion to torbiel galaretowata, która najczęściej znajduje się w pobliżu stawów i ścięgien. Z reguły nie jest związany z innymi, zagrażającymi zdrowiu i życiu chorobami. Najczęściej umiejscowiony jest w okolicy nadgarstka i często może wiązać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Jakie są metody leczenia i czy należy udać się do specjalisty?

Czego dowiesz się z poniższego tekstu:

 • czym jest ganglion i dlaczego powstaje;
 • jak wygląda torbiel galaretowata;
 • jakie czynniki zwiększają prawdopodobieństwo powstania ganglionu;
 • jaki specjalista zajmuje się leczeniem tego schorzenia;
 • jakie są dostępne metody leczenia;
 • czy fizjoterapeuta może pomóc w procesie leczenia ganglionu;
 • jakie są domowe sposoby na pozbycie się torbieli galaretowatej.

Jeżeli interesują Cię inne schorzenia aparatu ruchu, przeczytaj też artykuł o zespole cieśni nadgarstka.


Czym jest ganglion? Przyczyny powstawania guzów nadgarstka

Ganglion to inaczej torbiel galaretowata. Jest to nienowotworowa przestrzeń jamista zbudowana z tkanki łącznej, wypełniona płynem lub substancją o galaretowatej konsystencji. Z zewnątrz pokrywa ją zbita tkanka łączna. Występują najczęściej w miejscu występowania torebek stawowych, albo pochewek ścięgnistych. Mimo bliskiego położenia, nie są nigdy połączone ze stawem. Najczęściej pojawiają się na dłoniach, a nieco rzadziej na stopach lub w okolicy stawy kolanowego. Wizualnie można powiedzieć, że wyglądają jak powiększona kość w nadgarstku. 

Przyczyny wywołujące guz nadgarstka:

 • zmiany zachodzące w obrębie tkanki łącznej;
 • urazy;
 • przeciążenia;
 • stany zapalne mięśni czy torebek stawowych;


Jak wygląda ganglion? Czy to tylko defekt estetyczny?

Głównym objawem jest uwypuklenie pod skórą. Najczęściej jego struktura wywołuje uczucie przesuwania podczas nacisku. Czasem rozmiar torbieli może się zmieniać pod wpływem intensywnego wysiłku. Ganglion twardy jak kość często wywołuje niepokój u pacjentów. Warto pamiętać, że jest to zmiana nienowotworowa i przy odpowiednim postępowaniu leczniczym nie wyrządza szkód w organizmie. 

Ganglion na dłoni nie powinien być bagatelizowany, ponieważ nie jest to jedynie defekt estetyczny. Nieustanny wysiłek może powodować systematyczne powiększanie się torbieli. Wielu pacjentów skarży się na dolegliwości bólowe pojawiające się nie tylko pod wpływem dotyku, ale również w momencie wykonywania wielu codziennych obowiązków. W przypadku braku konsultacji ze specjalistą i przy niewdrożeniu zaleconego leczenia, może dojść do zezłośliwienia zmiany. Nieleczony ganglion może też doprowadzić do wywołania uciążliwych objawów neurologicznych, których przyczyną jest nieustanny ucisk wywierany na struktury mięśniowe. Ból może czasem przypominać symptomy odczuwane w zespole cieśni nadgarstka. 

Czynniki zwiększające ryzyko powstania ganglionu (torbieli galaretowatej)

Zmiany dotyczą najczęściej kobiet w przedziale wiekowym od 20. do 50. roku życia. Według szacunkowych obliczeń nawet ponad połowa osób w tym przedziale wiekowym będzie zmagała się z leczeniem ganglionu na dłoni. Ganglion nadgarstka najczęściej pojawia się u osób, które w swojej pracy wykonują wiele powtarzalnych ruchów m.in kasjerki, muzycy, osoby wykonujące pracę biurową. 

Czynnikiem zwiększającym ryzyko jest też wykonywanie pracy fizycznej, która silnie obciąża nadgarstki. Również przeciążenia i stany zapalne, które powstają podczas uprawiania niektórych dyscyplin sportowych, mogą wywołać ganglion na dłoni. 


Diagnostyka ganglionu - do jakiego specjalisty się udać? Jak wygląda rozpoznanie?

U osób zmagających się z dolegliwościami, które wywołuje ganglion, leczenie może w całości zniwelować objawy bólowe. Niezbędne jest jednak postawienie prawidłowej diagnozy. Najczęściej ostateczne rozpoznanie można uzyskać od ortopedy po wywiadzie i wykonaniu badań obrazowych. W przypadku tego rodzaju schorzeń, najczęściej stosowaną metodą jest USG. Czasem, jeżeli lekarz nie jest pewien swojej diagnozy, może także zalecić wykonanie RTG. 

Istnieją sytuacje, w których jednoznaczne postawienie diagnozy jest niemożliwe. Z reguły tego rodzaju sytuacja wymaga wykonania zabiegu chirurgicznego. Podczas niego, zmiana jest wycinana, a następnie wysyła się ją do laboratorium histopatologa. Jest to niezbędna procedura, która ma za zadanie potwierdzenie, że dany guz nie jest tworem złośliwym. 


Leczenia ganglionu – metody zachowawcze i leczenie operacyjne guza nadgarstka

Istnieją różne metody leczenia ganglionu. Mówi się jednak o tym, że najskuteczniejsze jest leczenie operacyjne. Według lekarzy ortopedów, jest to sposób dający najbardziej trwałe efekty i ograniczający ryzyko wystąpienia nawrotu. Najczęściej stosuje się to rozwiązanie w przypadku zmian, które wykazują bolesność lub niemożliwe jest ich jednoznaczne zdiagnozowanie. W szczególności jeśli lekarz posiada choć cień wątpliwości dotyczący tego czy zmiana nie jest nowotworowa, z reguły zaleci wycięcie chirurgiczne ganglionu. 

Czy ganglion może się wchłonąć bez konieczności chirurgicznego usuwania? Istnieją przypadki, w których guz wchłania się nawet samoistnie. Często na początku terapii specjaliści zalecają też stosowanie ortezy, odciążanie danej kończyny, a także stosowanie maści przeciwzapalnych i wizyty u fizjoterapeuty. Czasem stosuje się też nakłucie, które opróżnia strukturę, a podczas tej samej procedury podaje się leki kortykosteroidalne. 

Ogólnie leczenie ganglionów można podzielić na dwie metody:

 • metody medyczne;
 • metody operacyjne.

Jak masować ganglion? Fizjoterapia w walce z bólem nadgarstka

Często skutecznym sposobem leczenia ganglionu może okazać się stosowanie zabiegów fizjoterapeutycznych. Pierwszym etapem jest zastosowanie biernej stabilizacji. Najczęściej dokonywane jest to przez zastosowanie artykułów rehabilitacyjnych w postaci ortezy albo kinesiotapingu. Fizjoterapeuci polecają korzystanie z terapii manualnej, a niektórzy z nich pokazują też jak masować ganglion poza wizytami, w warunkach domowych. 

Poza zabiegami fizjoterapeutycznymi, skuteczne są też zabiegi fizykoterapeutyczne. Najczęściej zalecane pacjentom z torbielami galaretowatymi są ultradźwięki, laser punktowy bądź wysokoenergetyczny oraz zabiegi wykonywane z wykorzystaniem pola magnetycznego. Dopiero gdy te metody nie przynoszą skutku i ulgi w bólu, rozważa się chirurgiczne usuwanie guza. 


Domowe sposoby na ganglion – maści i żele, które przyniosą ulgę przy schorzeniach nadgarstka

Czy domowe sposoby na ganglion mogą być skuteczne? Istnieje duża liczba metod, które mogą niwelować objawy bólowe. Mimo tego nie należy odkładać konsultacji ze specjalistą, który potwierdzi diagnozę i wykluczy złośliwość zmiany. Czym smarować ganglion w domu aby poczuć się lepiej? Polecane jest nakładanie wacikiem olejku kadzidłowego, który wykazuje właściwości ściągające i łagodzące ból. Również korzeń imbiru w postaci naparu, a także przykładanie do torbieli torebki od herbaty, może okazać się skutecznym sposobem. 

Niektórzy pacjenci chwalą sobie też maść na ganglion w postaci preparatów przeciwzapalnych, ale jest to jedynie leczenie objawowe, które nie usunie przyczyny bólu. Podobnie żywokost na ganglion. Jest to roślina, którą warto mieć w swojej apteczce, ale jej stosowanie ma sens jedynie jako dodatek do leczenia u specjalisty. Warto korzystać ze wszystkich domowych metod, ale nie należy traktować ich jako alternatywy dla tradycyjnej terapii.

Z reguły leczenie choroby rozpoczyna się od przepisania leków przeciwzapalnych i leków przeciwbólowych. W tym przypadku lekarz może przepisać leki takie jak:

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Płyn Lugola - czym jest, jak działa, kiedy stosować oraz czy szkodzi?
Jod jest jednym z pierwiastków o kluczowym znaczeniu dla ludzkiego zdrowia. Większość osób myśli o jodzie jedynie w kontekście skażenia radioaktywnego, lecz jego spektrum działania jest dużo szersze....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Przeziębienie i grypa

10 najlepszych domowych sposobów na ból gardła, cz. I
Ból gardła to jeden z częstszych problemów zdrowotnych okresu jesienno-zimowego. Zwykle pojawia się nagle. Zwykle też nie jesteśmy na niego absolutnie przygotowani. Zanim więc zdążymy wybrać się do apteki lub zamówić przez internet o...

Serce i układ krążenia

Saturacja krwi – czym jest, jakie są normy i jak mierzyć? Jak prawidłowo zbadać saturację krwi?
W związku z szalejącą obecnie pandemią Covid-19 dużo się mówi o ewentualnych objawach, które w głównej mierze związane są z układem oddechowym, ponieważ to on jest w szczególności narażony na działalność wirusa SARS-COV-2. Jednym ...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ pokarmowy

Stomia - czym jest i jak wygląda: rodzaje, pielęgnacja i dieta. Poradnik dla stomików
Stomia to bardzo przykra przypadłość, która potrafi utrudnić życie. Dla wielu osób wypróżnianie się do worka oznacza koniec wcześniej prowadzonego życia. Jak się jednak okazuje, wcale tak nie musi być!...

Układ nerwowy

Ból z tyłu głowy: rodzaje, przyczyny i leczenie. Co może oznaczać ucisk z tyłu głowy?
Pacjenci skarżą się na ból zlokalizowany z tyłu głowy. To powszechna przypadłość, która dotyczy każdego, bez względu na płeć i wiek. Niejednokrotnie bywa ignorowana lecz może również zwiastować poważniejszą chorobę....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Suchość w gardle: czym skutecznie nawilżać gardło? Spraye, syropy i domowe sposoby
Nawet 46% Polaków skarży się na suchość nie tylko w gardle, ale także w jamie ustnej. Choć problem ten najczęściej dotyczy seniorów, również młodym ludziom doskwiera suchość w gardle....

Układ oddechowy

Krew z nosa u dziecka – przyczyny, leczenie i pierwsza pomoc
Większość dzieci miewa krwotoki z nosa. Zazwyczaj są to niegroźne i sporadyczne przypadki. Jednak czasami spowodowane są poważniejszymi dolegliwościami. Dlatego warto wiedzieć, jak się zachować w takiej sytuacji i jak uniknąć nawrotów....

Mięśnie i kości

Co Twój wiek metaboliczny naprawdę mówi o Twoim zdrowiu?
Wiek metaboliczny to niezwykle ważny wskaźnik, który informuje o kondycji naszego ciała. Mówi on bowiem o sprawności organizmu i obrazuje, na ile lat czuje się człowiek. Choć wiek metaboliczny w dużej mierze uwarunkowany jest genetycznie,...

Choroby skóry

Zapalenie mieszków włosowych: objawy, leczenie, skuteczne maści i kosmetyki
Zapalenie mieszków włosowych jest dość powszechnie spotykanym problemem skórnym. Mamy z nim do czynienia wówczas, gdy mieszek włosowy zostanie zainfekowany, co doprowadza do jego zagonienia, a następnie przekształca się w stan zapa...

Układ pokarmowy

Krew w kale: objawy, badania i leczenie. Jaką chorobę może zwiastować?
Krew w kale zauważona przez każdą osobę powinna zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza. Może mieć różne przyczyny od hemoroidów, po raka jelita grubego, dlatego tak ważna jest szczegółowa diagnostyka....

Przeziębienie i grypa

Nawłoć: tajemnica żółtego ziela. Właściwości, działanie i zastosowanie
Pomimo gwałtownego rozwoju medycyny na przestrzeni ostatnich lat, wciąż niesłabnącą popularnością cieszy się ziołolecznictwo. Przeczytaj co potrafi nawłoć i jak stosować to ziele....

Układ nerwowy

Patologiczny lęk i strach - jak nie dać się sparaliżować?
Bardzo dużo zaburzeń psychicznych - m.in. takich jak napady lęku - ma związek z doświadczanym stresem. Pracoholizm, życie w ciągłym biegu, brak odpoczynku - to wszystko przyczynia się do poczucia bycia zestresowanym, a tym samym do rozwoju zaburzeń....

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem