Jak działa ketoprofen?

ketoprofen - zdjęcie

Ketoprofen jest jednym z tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych. To duża grupa leków mających właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Spośród nich ketoprofen wyróżnia się dużą siłą działania przeciwbólowego [4,6,7]

Ketoprofen: jak działa?

Główny mechanizm działania ketoprofenu polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn (tj. hormonów działających miejscowo i uwalnianych pod wpływem pobudzenia układu nerwowego), uczestniczących w rozwoju odczynu zapalnego [2]. Lek ten, po podaniu doustnym, łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego. Zaczyna działać już po około pół godziny po zażyciu kapsułki lub tabletki [12], a największe jego stężenie w krwi obserwowane jest po około 1,5 godzinie od przyjęcia leku. Z krwi ketoprofen przenika do różnych tkanek, np. do płynu maziowego w stawach, czy do ścięgien. Następnie przechodzi do wątroby, gdzie jest rozkładany, a produkty jego przemiany są wydalane z organizmu wraz z moczem (80%) i kałem (10%) [1].




Ketoprofen: w jakiej formie?

W polskich aptekach dostępnych jest kilkanaście różnych produktów leczniczych zawierających ketoprofen. Lek ten można dostać w postaci tabletek lub kapsułek przeznaczonych do stosowania doustnego, żelu lub sprayu do stosowania miejscowego na bolące miejsce oraz czopków do stosowania doodbytniczego. Każda z tych postaci może zawierać różne stężenia substancji czynnej czyli ketoprofenu (np. w tabletkach i kapsułkach może być to 50, 100, 150 lub 200 mg na jedną tabletkę lub kapsułkę) [2].

Ketoprofen: czy jest na receptę?

Zdecydowana większość produktów leczniczych zawierających ketoprofen jest dostępna w Polsce wyłącznie na receptę lekarską. Od 1 października tego roku (2017) w polskich aptekach pojawią się pierwsze dostępne bez recepty kapsułki twarde zawierające 50 mg leku (Ketonal Active). Kapsułki z ketoprofenem są dostępne bez recepty od wielu lat w kilku innych krajach, np. w USA, Francji, Włoszech, czy Słowacji [3].

Ketoprofen: na co działa?

Lek ten jest przeznaczony do krótkotrwałego, objawowego leczenia bólów różnego pochodzenia, o nasileniu od lekkiego do umiarkowanego. Najczęściej jest stosowany na ból zęba, na ból głowy, na bóle mięśniowe i kostno-stawowe.

Ketoprofen: czy warto go stosować?

Siła przeciwbólowa ketoprofenu została potwierdzona w wielu badaniach klinicznych [5,13]. Wykazano, że ketoprofen działa silniej na ból niż takie substancje jak: ibuprofendiklofenak, paracetamol i aspiryna [7, 13]. Co więcej, ketoprofen działa już w niskich dawkach – od 1 kapsułki. Dzięki jego silnemu działaniu pacjent potrzebujący doraźnej ulgi w bólu nie jest narażony na poszukiwanie kolejnych leków (niejednokrotnie zawierających tę samą substancję czynną pod różnymi nazwami handlowymi, co stwarza poważne ryzyko przekroczenia maksymalnej dobowej dawki), niewłaściwe łączenie różnych leków oraz interakcje pomiędzy nimi. To także duża wygoda i bezpieczeństwo stosowania – jedna silnie działająca kapsułka zamiast kilku innych [14]. 

Ketoprofen: czy jest bezpieczny?

Każda farmakoterapia, w tym także terapia za pomocą ketoprofenu, obarczona jest ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Jednak w przypadku stosowania ketoprofenu w tabletkach 50 mg, nie dłużej niż przez 5 dni i nie przekraczając 3 tabletek na dobę, ryzyko pojawienia się poważnych skutków ubocznych jest stosunkowo niewielkie. Ketoprofen jest lekiem o krótkim okresie półtrwania, a przez to ryzyko działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego może być mniejsze niż w przypadku leków o długim okresie półtrwania [8,9]. Aby jeszcze zmniejszyć ryzyko skutków ubocznych ze strony przewodu pokarmowego, ketoprofen należy przyjmować po posiłku i popijać dużą ilością płynów (minimum pół szklanki) [1]. Można także jednocześnie zażywać leki zobojętniające kwas solny w żołądku. Takie postępowanie minimalizuje wpływ ketoprofenu na błonę śluzową przewodu pokarmowego.

Spośród leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych ketoprofen zaliczany jest do farmaceutyków najbezpieczniejszych dla układu sercowo-naczyniowego [10].

Generalnie, w celu zminimalizowania skutków ubocznych, należy pamiętać o tym, żeby leczenie ketoprofenem, podobnie jak innymi niesteroidowymi lekami przeciwbólowymi, trwało jak najkrócej i odbywało się za pomocą jak najmniejszej dawki leku, która jest efektywna [1, 11].

Bibliografia:

1. Charakterystyka Produktu Leczniczego Ketonal Active, 50 mg, kapsułki twarde

2. Baza leków Medycyny Praktycznej: https://bazalekow.mp.pl/lek/63745,Ketonal-forte-tabletki-powlekane

3. Decyzja Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych nr UZ/ZD/0696/17 z dn. 16.05.2017: https://oia.krakow.pl/storage/20170601_URPLWMiPB_dot_zmiany_kategorii_dost_dla_produktu_leczniczego_Ketonal.pdf

4. Kantor T.G. Ketoprofen: A review of its pharmacological and clinical properties. Pharmacotherapy 1986; 6(3): 93-103.

5. Seymour R.A., Kelly P.J., Hawkesford J.E. Pharmacokinetics and efficacy of low-dose ketoprofen in postoperative dental pain. Clin Drug Invest. 1998; 15(4): 279-284.

6. Sarzi-Puttini P, Atzeni F, Lanata L, Bagnasco M. Efficacy of ketoprofen vs. ibuprofen and diclofenac: a systematic review of the literature and meta-analysis. Clin Exp Rheumatol. 2013; 31(5): 731-8.

7. Dahlof C.G.H., Jacobs L.D. Ketoprofen, paracetamol and placebo in the treatment of episodic tension-type headache. Cephalalgia 1966; 16: 117-123.

8. Rafaniello C., Ferrajolo C., Sulloa MG. i wsp. Risk of gastrointestinal complications associated to NSAIDs, low-dose aspirin and their combinations: Results of a pharmacovigilance reporting system. Pharmacol Res 2016, 104: 108–114.

9. Castellsague J., Riera-Guardia N., Calingaert B. i wsp. Individual NSAIDs and Upper Gastrointestinal Complications A Systematic Review and Meta-Analysis of Observational Studies (the SOS Project). Drug Saf 2012; 35(12): 1127-1146.

10. Lindhardsen J., Gislason GH., Jacobsen S. i wsp. Non-steroidal anti-inflammatory drugs and risk of cardiovascular disease in patients with rheumatoid arthritis: a nationwide cohort study. Ann Rheum Dis 2014;73: 1515–1521.

11. Samborski W., Filipiak KJ., Kaczmarczyk J., Tykarski A. Niesteroidowe leki przeciwzapalne a powikłania sercowo-naczyniowe i gastroenterologiczne — algorytm wyboru. Choroby Serca i Naczyń 2016; 13(4): 257–264.

12. Ketonal, Ketonal Forte – Encyklopedia leków  Przychodnia.pl https://www.przychodnia.pl/el/leki.php3?lek=2608

13. McCormack K. Non-steroidal anti-inflammatory drugs and spinal nociceptive processing. Pain. 1994 Oct;59(1):9-43.

 14. Merks P., Jakubowska M. Ketoprofen dostępny bez recepty. Gazeta Farmaceutyczna 2017: 7-8.

Artykuł powstał we współpracy z Sandoz.


KETO/017/10-2017

Ketonal Active, 50 mg, kapsułki twarde

Skład Ketonal Active:

Jedna kapsułka, twarda zawiera 50 mg ketoprofenu oraz 186,10 mg laktozy jednowodnej.

Wskazania zastosowania Ketonal Active:

Krótkotrwałe, objawowe leczenie lekkiego do umiarkowanego bólu różnego pochodzenia, np. bóle mięśniowe, kostno-stawowe, ból głowy. Przeciwwskazania: Występujące w przeszłości reakcje nadwrażliwości, tj. skurcz oskrzeli, napad astmy oskrzelowej, zapalenie błony śluzowej nosa, pokrzywka lub innego rodzaju reakcje alergiczne wywołane podaniem ketoprofenu, salicylanów (w tym kwasu acetylosalicylowego, ASA) lub innych NLPZ. U takich pacjentów notowano ciężkie, rzadko zakończone zgonem przypadki reakcji anafilaktycznych. Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję pomocniczą leku. III trymestr ciąży. Ciężka niewydolność serca. Czynna choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy lub krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenie albo perforacja przewodu pokarmowego w wywiadzie. Skaza krwotoczna. Ciężka niewydolność nerek. Ciężka niewydolność wątroby.

Podmiot odpowiedzialny:

Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, 6250 Kundl, Austria.

Informacja o leku dostępna w Sandoz Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 50C, 02-672 Warszawa, tel. 22 209 70 00, www.sandoz.pl.


Ostrzeżenie:

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.


Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&l...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Układ pokarmowy

Dieta w insulinooporności – co jeść, by czuć się dobrze? Zasady komponowania posiłków
Insulinooporność to powszechnie występujące zaburzenie metaboliczne, które polega na obniżeniu wrażliwości tkanek na insulinę. W konsekwencji dochodzi do podniesienia produkcji insuliny, co pozwala na unormowanie stężenia glukozy we krwi. Nielec...

Dieta i odchudzanie

Dieta przeciwnowotworowa - żywność obniżająca ryzyko raka. Zasady, wskazówki, produkty
Odpowiednio zbilansowany tryb żywienia odgrywa kluczową rolę w prewencji szerokiego spektrum chorób nowotworowych. Dzięki zawartości konkretnych składników produkty, takie jak owoce, warzywa, nabiał czy zioła, wspierają układ immunologicz...

Dieta i odchudzanie

Witarianizm - surowa dieta RAW. Co daje i jakie efekty przynosi roślinna dieta?
Witarianizm, czyli surowa dieta RAW, to podejście żywieniowe oparte na spożywaniu wyłącznie nieprzetworzonych produktów roślinnych. Kładzie nacisk na spożywanie surowych warzyw, owoców, orzechów, nasion oraz kiełków, bez ich...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.