Jak działa ketoprofen?

ketoprofen - zdjęcie

Jak działa ketoprofen?

Ketoprofen jest jednym z tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych. To duża grupa leków mających właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Spośród nich ketoprofen wyróżnia się dużą siłą działania przeciwbólowego [4,6,7]

Ketoprofen: jak działa?

Główny mechanizm działania ketoprofenu polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn (tj. hormonów działających miejscowo i uwalnianych pod wpływem pobudzenia układu nerwowego), uczestniczących w rozwoju odczynu zapalnego [2]. Lek ten, po podaniu doustnym, łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego. Zaczyna działać już po około pół godziny po zażyciu kapsułki lub tabletki [12], a największe jego stężenie w krwi obserwowane jest po około 1,5 godzinie od przyjęcia leku. Z krwi ketoprofen przenika do różnych tkanek, np. do płynu maziowego w stawach, czy do ścięgien. Następnie przechodzi do wątroby, gdzie jest rozkładany, a produkty jego przemiany są wydalane z organizmu wraz z moczem (80%) i kałem (10%) [1].
Ketoprofen: w jakiej formie?

W polskich aptekach dostępnych jest kilkanaście różnych produktów leczniczych zawierających ketoprofen. Lek ten można dostać w postaci tabletek lub kapsułek przeznaczonych do stosowania doustnego, żelu lub sprayu do stosowania miejscowego na bolące miejsce oraz czopków do stosowania doodbytniczego. Każda z tych postaci może zawierać różne stężenia substancji czynnej czyli ketoprofenu (np. w tabletkach i kapsułkach może być to 50, 100, 150 lub 200 mg na jedną tabletkę lub kapsułkę) [2].

Ketoprofen: czy jest na receptę?

Zdecydowana większość produktów leczniczych zawierających ketoprofen jest dostępna w Polsce wyłącznie na receptę lekarską. Od 1 października tego roku (2017) w polskich aptekach pojawią się pierwsze dostępne bez recepty kapsułki twarde zawierające 50 mg leku (Ketonal Active). Kapsułki z ketoprofenem są dostępne bez recepty od wielu lat w kilku innych krajach, np. w USA, Francji, Włoszech, czy Słowacji [3].

Ketoprofen: na co działa?

Lek ten jest przeznaczony do krótkotrwałego, objawowego leczenia bólów różnego pochodzenia, o nasileniu od lekkiego do umiarkowanego. Najczęściej jest stosowany na ból zęba, na ból głowy, na bóle mięśniowe i kostno-stawowe.

Ketoprofen: czy warto go stosować?

Siła przeciwbólowa ketoprofenu została potwierdzona w wielu badaniach klinicznych [5,13]. Wykazano, że ketoprofen działa silniej na ból niż takie substancje jak: ibuprofendiklofenak, paracetamol i aspiryna [7, 13]. Co więcej, ketoprofen działa już w niskich dawkach – od 1 kapsułki. Dzięki jego silnemu działaniu pacjent potrzebujący doraźnej ulgi w bólu nie jest narażony na poszukiwanie kolejnych leków (niejednokrotnie zawierających tę samą substancję czynną pod różnymi nazwami handlowymi, co stwarza poważne ryzyko przekroczenia maksymalnej dobowej dawki), niewłaściwe łączenie różnych leków oraz interakcje pomiędzy nimi. To także duża wygoda i bezpieczeństwo stosowania – jedna silnie działająca kapsułka zamiast kilku innych [14]. 

Ketoprofen: czy jest bezpieczny?

Każda farmakoterapia, w tym także terapia za pomocą ketoprofenu, obarczona jest ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Jednak w przypadku stosowania ketoprofenu w tabletkach 50 mg, nie dłużej niż przez 5 dni i nie przekraczając 3 tabletek na dobę, ryzyko pojawienia się poważnych skutków ubocznych jest stosunkowo niewielkie. Ketoprofen jest lekiem o krótkim okresie półtrwania, a przez to ryzyko działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego może być mniejsze niż w przypadku leków o długim okresie półtrwania [8,9]. Aby jeszcze zmniejszyć ryzyko skutków ubocznych ze strony przewodu pokarmowego, ketoprofen należy przyjmować po posiłku i popijać dużą ilością płynów (minimum pół szklanki) [1]. Można także jednocześnie zażywać leki zobojętniające kwas solny w żołądku. Takie postępowanie minimalizuje wpływ ketoprofenu na błonę śluzową przewodu pokarmowego.

Spośród leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych ketoprofen zaliczany jest do farmaceutyków najbezpieczniejszych dla układu sercowo-naczyniowego [10].

Generalnie, w celu zminimalizowania skutków ubocznych, należy pamiętać o tym, żeby leczenie ketoprofenem, podobnie jak innymi niesteroidowymi lekami przeciwbólowymi, trwało jak najkrócej i odbywało się za pomocą jak najmniejszej dawki leku, która jest efektywna [1, 11].

Bibliografia:

1. Charakterystyka Produktu Leczniczego Ketonal Active, 50 mg, kapsułki twarde

2. Baza leków Medycyny Praktycznej: https://bazalekow.mp.pl/lek/63745,Ketonal-forte-tabletki-powlekane

3. Decyzja Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych nr UZ/ZD/0696/17 z dn. 16.05.2017: https://oia.krakow.pl/storage/20170601_URPLWMiPB_dot_zmiany_kategorii_dost_dla_produktu_leczniczego_Ketonal.pdf

4. Kantor T.G. Ketoprofen: A review of its pharmacological and clinical properties. Pharmacotherapy 1986; 6(3): 93-103.

5. Seymour R.A., Kelly P.J., Hawkesford J.E. Pharmacokinetics and efficacy of low-dose ketoprofen in postoperative dental pain. Clin Drug Invest. 1998; 15(4): 279-284.

6. Sarzi-Puttini P, Atzeni F, Lanata L, Bagnasco M. Efficacy of ketoprofen vs. ibuprofen and diclofenac: a systematic review of the literature and meta-analysis. Clin Exp Rheumatol. 2013; 31(5): 731-8.

7. Dahlof C.G.H., Jacobs L.D. Ketoprofen, paracetamol and placebo in the treatment of episodic tension-type headache. Cephalalgia 1966; 16: 117-123.

8. Rafaniello C., Ferrajolo C., Sulloa MG. i wsp. Risk of gastrointestinal complications associated to NSAIDs, low-dose aspirin and their combinations: Results of a pharmacovigilance reporting system. Pharmacol Res 2016, 104: 108–114.

9. Castellsague J., Riera-Guardia N., Calingaert B. i wsp. Individual NSAIDs and Upper Gastrointestinal Complications A Systematic Review and Meta-Analysis of Observational Studies (the SOS Project). Drug Saf 2012; 35(12): 1127-1146.

10. Lindhardsen J., Gislason GH., Jacobsen S. i wsp. Non-steroidal anti-inflammatory drugs and risk of cardiovascular disease in patients with rheumatoid arthritis: a nationwide cohort study. Ann Rheum Dis 2014;73: 1515–1521.

11. Samborski W., Filipiak KJ., Kaczmarczyk J., Tykarski A. Niesteroidowe leki przeciwzapalne a powikłania sercowo-naczyniowe i gastroenterologiczne — algorytm wyboru. Choroby Serca i Naczyń 2016; 13(4): 257–264.

12. Ketonal, Ketonal Forte – Encyklopedia leków  Przychodnia.pl https://www.przychodnia.pl/el/leki.php3?lek=2608

13. McCormack K. Non-steroidal anti-inflammatory drugs and spinal nociceptive processing. Pain. 1994 Oct;59(1):9-43.

 14. Merks P., Jakubowska M. Ketoprofen dostępny bez recepty. Gazeta Farmaceutyczna 2017: 7-8.

Artykuł powstał we współpracy z Sandoz.


KETO/017/10-2017

Ketonal Active, 50 mg, kapsułki twarde

Skład Ketonal Active:

Jedna kapsułka, twarda zawiera 50 mg ketoprofenu oraz 186,10 mg laktozy jednowodnej.

Wskazania zastosowania Ketonal Active:

Krótkotrwałe, objawowe leczenie lekkiego do umiarkowanego bólu różnego pochodzenia, np. bóle mięśniowe, kostno-stawowe, ból głowy. Przeciwwskazania: Występujące w przeszłości reakcje nadwrażliwości, tj. skurcz oskrzeli, napad astmy oskrzelowej, zapalenie błony śluzowej nosa, pokrzywka lub innego rodzaju reakcje alergiczne wywołane podaniem ketoprofenu, salicylanów (w tym kwasu acetylosalicylowego, ASA) lub innych NLPZ. U takich pacjentów notowano ciężkie, rzadko zakończone zgonem przypadki reakcji anafilaktycznych. Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję pomocniczą leku. III trymestr ciąży. Ciężka niewydolność serca. Czynna choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy lub krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenie albo perforacja przewodu pokarmowego w wywiadzie. Skaza krwotoczna. Ciężka niewydolność nerek. Ciężka niewydolność wątroby.

Podmiot odpowiedzialny:

Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, 6250 Kundl, Austria.

Informacja o leku dostępna w Sandoz Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 50C, 02-672 Warszawa, tel. 22 209 70 00, www.sandoz.pl.


Ostrzeżenie:

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.


Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Sok z brzozy – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania. Jak dawkować sok z brzozy?
Sok z brzozy od dawna znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej jako środek na rozmaite dolegliwości. Jakie właściwości prozdrowotne wykazuje sok z brzozy i dlaczego warto włączyć go do diety?Co znajduje się w składzie soku z brzozy?Sok ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Nie daj się zaskoczyć wiosennej infekcji. Wszystko, co trzeba wiedzieć o sezonie chorobowym
Po okresie jesienno-zimowym z ulgą przyjmujemy pierwsze promienie słoneczne i inne objawy budzącej się do życia natury. Niestety, marzec i kwiecień to czas nie tylko rozkwitających kwiatów, ale również miesiące, w którym...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Nowalijki – smaczny początek wiosny
Nowalijki to ciekawy, subtelny i aromatyczny dodatek do potraw, nie zaś jego podstawa. Nie zmienia to faktu, że te wiosenne warzywa pięknie akcentują potrawę i sprawiają, że ta prezentuje się wyśmienicie na każdym talerzu. Sprawdź, co trze...

Kosmetyki i uroda

Sposoby na wiosenne problemy ze skórą
Po zimie nasza skóra często jest przesuszona i potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci specjalistycznej i systematycznej pielęgnacji. Jak dbać o twarz na wiosnę? O których kosmetykach na pewno należy pamiętać, jakie zabiegi uwz...

Przeziębienie i grypa

Zapalenie płuc u dziecka i niemowlaka - objawy i leczenie
Zapalenie płuc to choroba, która dotyka nie tylko dorosłych, ale także dzieci i niemowląt. Jest to stan zapalny w obrębie tkanki płucnej, który może być wywołany przez różne czynniki, takie jak bakterie, wirusy, grzyb...

Kosmetyki i uroda

Kosmetyki z witaminą C – jak działają i kiedy warto je stosować?
Poznaj dobroczynne właściwości kosmetyków z witaminą C. Wybierz dla siebie te, które spełnią Twoje oczekiwania. Jakie są korzyści witaminy C dla skóry? Piękna skóra to skóra zdrowa, dobrze odżywiona, o...

Choroby wieku dziecięcego

Lęk separacyjny – jak pomóc dziecku pokonać strach przed nieobecnością mamy?
Lęk separacyjny to temat, z którym w mniejszym lub większym stopniu przychodzi zmierzyć się każdemu rodzicowi. Strach przed porzuceniem i tęsknota za matką towarzyszą niemowlakom w tym właśnie etapie życia. Jak pomóc dziecku, a jednocześn...

Układ nerwowy

Pocisz się w nocy? Przyczyny, choroby i leczenie nocnych potów
Nocne poty mogą być uciążliwym problemem, który wpływa na jakość snu i samopoczucie w ciągu dnia. Mogą być one wywołane przez różne czynniki, takie jak choroby, stres lub problemy z układem hormonalnym....

Układ pokarmowy

Zapalenie żołądka – objawy, badania, dieta, leczenie. Co przyniesie ulgę?
Zapalenie żołądka to często występujący stan zapalny, który może charakteryzować się ostrym lub przewlekłym charakterem....

Choroby wieku dziecięcego

Masaż Shantala niemowlaka – metoda, która procentuje w przyszłości. Jak go wykonać?
Wywodzący się z Indii masaż Shantala to metoda, którą powinien poznać każdy rodzic noworodka....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.