MCHC w morfologii krwi: badanie, normy i interpretacja wyników

MCHC w morfologii krwi: badanie, normy i interpretacja wyników - zdjęcie

MCHC w morfologii krwi to wskaźnik oznaczający stężenie hemoglobiny w krwinkach czerwonych. Choć nie jest to samodzielny parametr stanowiący podstawę do diagnozy, zbyt wysokie lub zbyt niskie MCHC może wskazywać na nieprawidłowości zdrowotne i sugeruje wykonanie kolejnych badań diagnostycznych. Co wskazuje na konieczność wykonania badania MCHC i jakie są objawy odchyleń od normy?

Z poniższego artykułu dowiesz się:

 • czym jest wskaźnik MCHC;
 • jakie są wskazania do wykonania badania;
 • jak należy się przygotować;
 • jak przebiega badanie krwi w praktyce;
 • jakie są normy parametru MCHC;
 • jakie są przyczyny i objawy zbyt niskiego i zbyt wysokiego MCHC;
 • jak interpretować wyniki badania MCHC w ciąży;
 • czy suplementacja może pomóc w rozwiązaniu problemu z nieprawidłowym wynikiem wskaźnika MCHC;
 • czy na badanie MCHC przysługuje refundacja;
 • ile kosztuje MCHC.

Jeśli interesuje Cię temat erytrocytów, przeczytaj też artykuł informujący za co odpowiadają krwinki czerwone i jakie są ich normy

MCHC a hemoglobina

MCHC a hemoglobina są podobne, ale nie do końca takie same. Wartość MCHC jest wyrażana w procentach w stosunku do całkowitej zawartości hemoglobiny. Hemoglobina jest białkiem w krwi, które przenosi tlen i inne substancje odżywcze do wszystkich komórek ciała.

Co to jest MCHC? I czym różni się od MCH?

MCHC (Mean Corpuscular Hemoglobin Concentration) jest wskaźnikiem, który opisuje średnie stężenie hemoglobiny w krwince czerwonej. Jest jednym z niezwykle ważnych parametrów opisujących aktualny stan krwinek. Wskazuje w jakim stopniu erytrocyty są wysycone hemoglobiną. 

Zastanawiając się co to jest MCHC, warto zwrócić uwagę na różnice między tym wskaźnikiem, a parametrem MCH. Drugi z nich służy do określenia masy hemoglobiny znajdującej się w erytrocycie. MCHC i MCH są często ze sobą mylone. Warto wiedzieć, że MCHC nie jest samodzielnym badaniem diagnostycznym. Jego poziom wylicza się poprzez dzielenie masy globiny przez hematokryt. MCHC w morfologii krwi jest oznaczane wraz z innymi parametrami dotyczącymi nie tylko krwinek czerwonych, ale też leukocytów i trombocytów, m.in MCV, RBC, HGB. Warto przynajmniej raz w roku wykonać podstawowe badania, aby kontrolować stan swojego zdrowia

MCHC w morfologii krwi – wskazania do badania

Kiedy należy zbadać wskaźnik MCHC w morfologii krwi? Przede wszystkim należy pamiętać, że oznaczenie tego wskaźnika powinno być wykonywane rutynowo, przynajmniej raz w roku. Nieco częściej na morfologię powinny zgłaszać się pacjentki w ciąży. Istnieją jednak konkretne symptomy, które wskazują na konieczność wykonania tego badania. 

 • osłabienie organizmu;
 • problemy ze snem;
 • zanik apetytu, gwałtowne zmiany masy ciała;
 • duszności związane z wysiłkiem fizycznym.

MCHC w morfologii krwi jest wykonywane, gdy lekarz podejrzewa niedokrwistość, niedobór żelaza, a także w diagnostyce nowotworów, chorób zakaźnych, hematologicznych i pasożytniczych. Wskazaniem jest też podejrzenie anemii. 

Badanie MCHC – przygotowanie i przebieg do badania krok po kroku

Badanie MCHC to typowe pobranie krwi. Planując jego wykonanie, należy pamiętać o pojawieniu się w punkcie pobrać na czczo. Najlepiej nie spożywać pokarmów i napojów innych niż woda przez 12 godzin przed terminem badania. Wielu lekarzy zaleca także rezygnację z nadmiernej aktywności fizycznej. Warto pamiętać o tym, że bez konsultacji z lekarzem prowadzącym, nie należy na własną rękę odstawiać leków, które są przyjmowane na stałe. 

Samo badanie jest wykonywane z reguły w godzinach porannych. Pielęgniarka po prostu pobiera krew - z reguły z żyły łokciowej. U niektórych osób krew jest pobierana z opuszka palca (najczęściej sytuacja tego typu dotyczy dzieci). Należy poinformować osobę wykonującą badanie o aktualnie trwającej miesiączce - może ona bowiem zafałszować wyniki badania.

Wyniki badań MCHC – normy dla kobiet, mężczyzn i dzieci

Jakie są modelowe wyniki badania MCHC? Norma jest zależna nie tylko od wieku, ale też stylu odżywiania i nawodnienia organizmu. Jednostka, w której wyznaczany jest wskaźnik MCHC to g/dL lub ewentualnie mmol/L. Wynik u osoby dorosłej powinien mieścić się w przedziale od 31 do 38 g/dL. 

Jeśli MCHC wychodzi zbyt niski - krwinki pacjenta określane są jako hipochromiczne. Z kolei wyższy wskaźnik determinuje obecność krwinek hiperchromicznych. Warto pamiętać, że interpretacja tego parametru powinna odbywać się jedynie wraz z pozostałymi wskaźnikami morfologii. Nieznaczna rozbieżność z normą przy prawidłowości pozostałych wyników nie powinna wywoływać powodów do obaw.

Co oznacza podwyższone lub obniżone MCHC? Przyczyny i objawy wskazujące na odchylenia od normy

O czym świadczy MCHC podwyższone lub MCHC obniżone? Zbyt niski wynik z reguły wywołuje anemię, a co za tym idzie, również niedobory żelaza, a nawet różnego rodzaju krwawienia (chociażby w postaci wyjątkowo obfitych miesiączek). Czasem, objawem wskazującym na zbyt niskie MCHC może być też problem dotyczący funkcjonowania gospodarki wodno-elektrolitowej. Objawy to przede wszystkim nadmierne poty, ból głowy, problem z wypadaniem włosów czy kołatanie serca.

MCHC lekko podwyższone diagnozowane jest stosunkowo rzadko. Najczęstszą przyczyną jest genetyczna choroba określana jako sferocytoza wrodzona. Schorzenie to polega na zaokrągleniu się erytrocytów, które w efekcie prowadzą do gęstego występowania hemoglobiny i rozkładu czerwonych krwinek. Objawy dotyczą przede wszystkim dolegliwości dotyczących wątroby, ale obejmują też słabe samopoczucie i żółtaczkę. 

Co oznacza wysokie lub niskie MCHC w ciąży? Normy, leczenie i prawidłowa suplementacja

Ciąża to specyficzny stan, który charakteryzuje się wieloma zmianami w gospodarce hormonalnej. Wywierają one znaczny wpływ na samopoczucie i wyniki otrzymywane w morfologii krwi. MCHC podwyższone w ciąży jest rzadko spotykane, ale czasem ma związek z wymiotami, które są przyczyną spadku żelaza oraz hemoglobiny. Mimo tego prostego uzasadnienia, każda nieprawidłowość w wynikach powinna być skonsultowana z lekarzem prowadzącym i poddana jego ocenie. 

Wiele przyszłych mam podczas oczekiwania na dziecko zmaga się z anemią. Może się ona wiązać właśnie ze zbyt niskim wskaźnikiem MCHC. Dlatego niezwykle ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta w okresie ciąży. Panie zmagające się z tego rodzaju problemami powinny rozważyć wprowadzenie do codziennej diety suplementacji Warto jednak udać się do wykwalifikowanego dietetyka, aby nie zaszkodzić dziecku. Nawet suplementy wydawane bez recepty mogą nie być bezpieczne dla ciężarnych - zawsze zaleca się więc zasięgnięcia porady specjalisty.

Cena badania MCHC – czy przysługuje refundacja? I czy wymagane jest skierowanie?

MCHC wchodzi w zakres podstawowej morfologii. W przypadku zlecenia wykonania tego badania przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, koszty zostaną pokryte przez NFZ. Decydując się na wykonanie pobrania krwi w prywatnym laboratorium, cena może różnić się w zależności od miejsca. Z reguły jednak wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. 

Warto pamiętać, że badanie MCHC nie wymaga skierowania. Czasem jednak opłaca się o nie ubiegać, aby można było skorzystać z refundacji i uniknąć obciążenia zbędnymi kosztami. Niezwykle istotne jest regularne wykonywanie morfologii. Wykonanie badania trwa zaledwie kilka minut, a otrzymane wyniki mogą pomóc w szybkiej diagnostyce różnorodnych problemów zdrowotnych. Zarówno wskaźnik MCHC, jak i inne sprawdzane parametry świadczą o stanie zdrowia organizmu, a ich kontrolowanie może uratować zdrowie, a nawet życie. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.