MCHC w morfologii krwi: badanie, normy i interpretacja wyników

baner

MCHC w morfologii krwi: badanie, normy i interpretacja wyników

MCHC w morfologii krwi to wskaźnik oznaczający stężenie hemoglobiny w krwinkach czerwonych. Choć nie jest to samodzielny parametr stanowiący podstawę do diagnozy

MCHC w morfologii krwi to wskaźnik oznaczający stężenie hemoglobiny w krwinkach czerwonych. Choć nie jest to samodzielny parametr stanowiący podstawę do diagnozy, zbyt wysokie lub zbyt niskie MCHC może wskazywać na nieprawidłowości zdrowotne i sugeruje wykonanie kolejnych badań diagnostycznych. Co wskazuje na konieczność wykonania badania MCHC i jakie są objawy odchyleń od normy?

Z poniższego artykułu dowiesz się:

 • czym jest wskaźnik MCHC;
 • jakie są wskazania do wykonania badania;
 • jak należy się przygotować;
 • jak przebiega badanie krwi w praktyce;
 • jakie są normy parametru MCHC;
 • jakie są przyczyny i objawy zbyt niskiego i zbyt wysokiego MCHC;
 • jak interpretować wyniki badania MCHC w ciąży;
 • czy suplementacja może pomóc w rozwiązaniu problemu z nieprawidłowym wynikiem wskaźnika MCHC;
 • czy na badanie MCHC przysługuje refundacja;
 • ile kosztuje MCHC.

Jeśli interesuje Cię temat erytrocytów, przeczytaj też artykuł informujący za co odpowiadają krwinki czerwone i jakie są ich normy

MCHC a hemoglobina

MCHC a hemoglobina są podobne, ale nie do końca takie same. Wartość MCHC jest wyrażana w procentach w stosunku do całkowitej zawartości hemoglobiny. Hemoglobina jest białkiem w krwi, które przenosi tlen i inne substancje odżywcze do wszystkich komórek ciała.

Co to jest MCHC? I czym różni się od MCH?

MCHC (Mean Corpuscular Hemoglobin Concentration) jest wskaźnikiem, który opisuje średnie stężenie hemoglobiny w krwince czerwonej. Jest jednym z niezwykle ważnych parametrów opisujących aktualny stan krwinek. Wskazuje w jakim stopniu erytrocyty są wysycone hemoglobiną. 

Zastanawiając się co to jest MCHC, warto zwrócić uwagę na różnice między tym wskaźnikiem, a parametrem MCH. Drugi z nich służy do określenia masy hemoglobiny znajdującej się w erytrocycie. MCHC i MCH są często ze sobą mylone. Warto wiedzieć, że MCHC nie jest samodzielnym badaniem diagnostycznym. Jego poziom wylicza się poprzez dzielenie masy globiny przez hematokryt. MCHC w morfologii krwi jest oznaczane wraz z innymi parametrami dotyczącymi nie tylko krwinek czerwonych, ale też leukocytów i trombocytów, m.in MCV, RBC, HGB. Warto przynajmniej raz w roku wykonać podstawowe badania, aby kontrolować stan swojego zdrowia

MCHC w morfologii krwi – wskazania do badania

Kiedy należy zbadać wskaźnik MCHC w morfologii krwi? Przede wszystkim należy pamiętać, że oznaczenie tego wskaźnika powinno być wykonywane rutynowo, przynajmniej raz w roku. Nieco częściej na morfologię powinny zgłaszać się pacjentki w ciąży. Istnieją jednak konkretne symptomy, które wskazują na konieczność wykonania tego badania. 

 • osłabienie organizmu;
 • problemy ze snem;
 • zanik apetytu, gwałtowne zmiany masy ciała;
 • duszności związane z wysiłkiem fizycznym.

MCHC w morfologii krwi jest wykonywane, gdy lekarz podejrzewa niedokrwistość, niedobór żelaza, a także w diagnostyce nowotworów, chorób zakaźnych, hematologicznych i pasożytniczych. Wskazaniem jest też podejrzenie anemii. 

Badanie MCHC – przygotowanie i przebieg do badania krok po kroku

Badanie MCHC to typowe pobranie krwi. Planując jego wykonanie, należy pamiętać o pojawieniu się w punkcie pobrać na czczo. Najlepiej nie spożywać pokarmów i napojów innych niż woda przez 12 godzin przed terminem badania. Wielu lekarzy zaleca także rezygnację z nadmiernej aktywności fizycznej. Warto pamiętać o tym, że bez konsultacji z lekarzem prowadzącym, nie należy na własną rękę odstawiać leków, które są przyjmowane na stałe. 

Samo badanie jest wykonywane z reguły w godzinach porannych. Pielęgniarka po prostu pobiera krew - z reguły z żyły łokciowej. U niektórych osób krew jest pobierana z opuszka palca (najczęściej sytuacja tego typu dotyczy dzieci). Należy poinformować osobę wykonującą badanie o aktualnie trwającej miesiączce - może ona bowiem zafałszować wyniki badania.

Wyniki badań MCHC – normy dla kobiet, mężczyzn i dzieci

Jakie są modelowe wyniki badania MCHC? Norma jest zależna nie tylko od wieku, ale też stylu odżywiania i nawodnienia organizmu. Jednostka, w której wyznaczany jest wskaźnik MCHC to g/dL lub ewentualnie mmol/L. Wynik u osoby dorosłej powinien mieścić się w przedziale od 31 do 38 g/dL. 

Jeśli MCHC wychodzi zbyt niski - krwinki pacjenta określane są jako hipochromiczne. Z kolei wyższy wskaźnik determinuje obecność krwinek hiperchromicznych. Warto pamiętać, że interpretacja tego parametru powinna odbywać się jedynie wraz z pozostałymi wskaźnikami morfologii. Nieznaczna rozbieżność z normą przy prawidłowości pozostałych wyników nie powinna wywoływać powodów do obaw.

Co oznacza podwyższone lub obniżone MCHC? Przyczyny i objawy wskazujące na odchylenia od normy

O czym świadczy MCHC podwyższone lub MCHC obniżone? Zbyt niski wynik z reguły wywołuje anemię, a co za tym idzie, również niedobory żelaza, a nawet różnego rodzaju krwawienia (chociażby w postaci wyjątkowo obfitych miesiączek). Czasem, objawem wskazującym na zbyt niskie MCHC może być też problem dotyczący funkcjonowania gospodarki wodno-elektrolitowej. Objawy to przede wszystkim nadmierne poty, ból głowy, problem z wypadaniem włosów czy kołatanie serca.

MCHC lekko podwyższone diagnozowane jest stosunkowo rzadko. Najczęstszą przyczyną jest genetyczna choroba określana jako sferocytoza wrodzona. Schorzenie to polega na zaokrągleniu się erytrocytów, które w efekcie prowadzą do gęstego występowania hemoglobiny i rozkładu czerwonych krwinek. Objawy dotyczą przede wszystkim dolegliwości dotyczących wątroby, ale obejmują też słabe samopoczucie i żółtaczkę. 

Co oznacza wysokie lub niskie MCHC w ciąży? Normy, leczenie i prawidłowa suplementacja

Ciąża to specyficzny stan, który charakteryzuje się wieloma zmianami w gospodarce hormonalnej. Wywierają one znaczny wpływ na samopoczucie i wyniki otrzymywane w morfologii krwi. MCHC podwyższone w ciąży jest rzadko spotykane, ale czasem ma związek z wymiotami, które są przyczyną spadku żelaza oraz hemoglobiny. Mimo tego prostego uzasadnienia, każda nieprawidłowość w wynikach powinna być skonsultowana z lekarzem prowadzącym i poddana jego ocenie. 

Wiele przyszłych mam podczas oczekiwania na dziecko zmaga się z anemią. Może się ona wiązać właśnie ze zbyt niskim wskaźnikiem MCHC. Dlatego niezwykle ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta w okresie ciąży. Panie zmagające się z tego rodzaju problemami powinny rozważyć wprowadzenie do codziennej diety suplementacji Warto jednak udać się do wykwalifikowanego dietetyka, aby nie zaszkodzić dziecku. Nawet suplementy wydawane bez recepty mogą nie być bezpieczne dla ciężarnych - zawsze zaleca się więc zasięgnięcia porady specjalisty.

Cena badania MCHC – czy przysługuje refundacja? I czy wymagane jest skierowanie?

MCHC wchodzi w zakres podstawowej morfologii. W przypadku zlecenia wykonania tego badania przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, koszty zostaną pokryte przez NFZ. Decydując się na wykonanie pobrania krwi w prywatnym laboratorium, cena może różnić się w zależności od miejsca. Z reguły jednak wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. 

Warto pamiętać, że badanie MCHC nie wymaga skierowania. Czasem jednak opłaca się o nie ubiegać, aby można było skorzystać z refundacji i uniknąć obciążenia zbędnymi kosztami. Niezwykle istotne jest regularne wykonywanie morfologii. Wykonanie badania trwa zaledwie kilka minut, a otrzymane wyniki mogą pomóc w szybkiej diagnostyce różnorodnych problemów zdrowotnych. Zarówno wskaźnik MCHC, jak i inne sprawdzane parametry świadczą o stanie zdrowia organizmu, a ich kontrolowanie może uratować zdrowie, a nawet życie. 

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Płyn Lugola - czym jest, jak działa, kiedy stosować oraz czy szkodzi?
Jod jest jednym z pierwiastków o kluczowym znaczeniu dla ludzkiego zdrowia. Większość osób myśli o jodzie jedynie w kontekście skażenia radioaktywnego, lecz jego spektrum działania jest dużo szersze....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Przeziębienie i grypa

10 najlepszych domowych sposobów na ból gardła, cz. I
Ból gardła to jeden z częstszych problemów zdrowotnych okresu jesienno-zimowego. Zwykle pojawia się nagle. Zwykle też nie jesteśmy na niego absolutnie przygotowani. Zanim więc zdążymy wybrać się do apteki lub zamówić przez internet o...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Serce i układ krążenia

Saturacja krwi – czym jest, jakie są normy i jak mierzyć? Jak prawidłowo zbadać saturację krwi?
W związku z szalejącą obecnie pandemią Covid-19 dużo się mówi o ewentualnych objawach, które w głównej mierze związane są z układem oddechowym, ponieważ to on jest w szczególności narażony na działalność wirusa SARS-COV-2. Jednym ...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ pokarmowy

Stomia - czym jest i jak wygląda: rodzaje, pielęgnacja i dieta. Poradnik dla stomików
Stomia to bardzo przykra przypadłość, która potrafi utrudnić życie. Dla wielu osób wypróżnianie się do worka oznacza koniec wcześniej prowadzonego życia. Jak się jednak okazuje, wcale tak nie musi być!...

Układ nerwowy

Ból z tyłu głowy: rodzaje, przyczyny i leczenie. Co może oznaczać ucisk z tyłu głowy?
Pacjenci skarżą się na ból zlokalizowany z tyłu głowy. To powszechna przypadłość, która dotyczy każdego, bez względu na płeć i wiek. Niejednokrotnie bywa ignorowana lecz może również zwiastować poważniejszą chorobę....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Suchość w gardle: czym skutecznie nawilżać gardło? Spraye, syropy i domowe sposoby
Nawet 46% Polaków skarży się na suchość nie tylko w gardle, ale także w jamie ustnej. Choć problem ten najczęściej dotyczy seniorów, również młodym ludziom doskwiera suchość w gardle....

Układ oddechowy

Krew z nosa u dziecka – przyczyny, leczenie i pierwsza pomoc
Większość dzieci miewa krwotoki z nosa. Zazwyczaj są to niegroźne i sporadyczne przypadki. Jednak czasami spowodowane są poważniejszymi dolegliwościami. Dlatego warto wiedzieć, jak się zachować w takiej sytuacji i jak uniknąć nawrotów....

Mięśnie i kości

Co Twój wiek metaboliczny naprawdę mówi o Twoim zdrowiu?
Wiek metaboliczny to niezwykle ważny wskaźnik, który informuje o kondycji naszego ciała. Mówi on bowiem o sprawności organizmu i obrazuje, na ile lat czuje się człowiek. Choć wiek metaboliczny w dużej mierze uwarunkowany jest genetycznie,...

Choroby skóry

Zapalenie mieszków włosowych: objawy, leczenie, skuteczne maści i kosmetyki
Zapalenie mieszków włosowych jest dość powszechnie spotykanym problemem skórnym. Mamy z nim do czynienia wówczas, gdy mieszek włosowy zostanie zainfekowany, co doprowadza do jego zagonienia, a następnie przekształca się w stan zapa...

Układ pokarmowy

Krew w kale: objawy, badania i leczenie. Jaką chorobę może zwiastować?
Krew w kale zauważona przez każdą osobę powinna zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza. Może mieć różne przyczyny od hemoroidów, po raka jelita grubego, dlatego tak ważna jest szczegółowa diagnostyka....

Przeziębienie i grypa

Nawłoć: tajemnica żółtego ziela. Właściwości, działanie i zastosowanie
Pomimo gwałtownego rozwoju medycyny na przestrzeni ostatnich lat, wciąż niesłabnącą popularnością cieszy się ziołolecznictwo. Przeczytaj co potrafi nawłoć i jak stosować to ziele....

Układ nerwowy

Patologiczny lęk i strach - jak nie dać się sparaliżować?
Bardzo dużo zaburzeń psychicznych - m.in. takich jak napady lęku - ma związek z doświadczanym stresem. Pracoholizm, życie w ciągłym biegu, brak odpoczynku - to wszystko przyczynia się do poczucia bycia zestresowanym, a tym samym do rozwoju zaburzeń....

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem