Test na koronawirusa SARS-CoV-2 – jaki rodzaj testu wybrać? Ile kosztują i które testy na COVID-19 są najbardziej wiarygodne?

Test na koronawirusa SARS-CoV-2 – jaki rodzaj testu wybrać? Ile kosztują i które testy na COVID-19 są najbardziej wiarygodne? - zdjęcie

Testy na koronawirusa cieszą się coraz większą popularnością. Ludzie chcą wiedzieć, czy występujące objawy wskazują na obecność COVID-19 lub czy przeszli tę chorobę w przeszłości. Na badania decyduje się także coraz więcej osób z grup ryzyka, czyli przebywających i pracujących wśród ludzi. Padają więc pytania m. in. dotyczące tego, gdzie zrobić test na koronawirusa, ile on kosztuje oraz jak wyglądają poszczególne etapy.

Poniżej przedstawiono najważniejsze informacje na temat:

 • rodzajów polskich testów na koronawirusa oraz ich przebiegu
 • sposobu przygotowania się do wymazu z nosogardzieli oraz pobrania próbki krwi
 • różnicy w teście prywatnym, a tym na skierowanie
 • możliwościach uzyskania skierowania
 • testów na koronawirusa z apteki oraz sposobie prawidłowego odczytania wyników
 • kosztów prywatnego badania

Zobacz także artykuł: Utrata węchu i smaku po koronawirusie - jak długo trwa i skąd tak właściwie się bierze?

Jakie są rodzaje testów na koronawirusa?

Długi okres utrzymywania się COVID-19 sprawił, że powstało wiele diagnostycznych testów na koronawirusa. Do najpopularniejszych testów na koronawirusa w Polsce zaliczamy:

 • antygenowy
 • molekularny RT-PCR
 • na przeciwciała
 • płytkowy

Test antygenowy jest szybki do wykonania, ponieważ wynik otrzymujemy już w ciągu kilku minut po umieszczeniu na specjalnej płytce wymazu pobranego z nosogardzieli. Przeznaczony jest dla osób z charakterystycznymi objawami choroby. Można go wykonać w punkcie pobrań, jak również zamówić wersję do samodzielnego wykonania w domu. Pacjenci bezobjawowi powinni zdecydować się na dodatkowe badanie, np. RT-PCR. Test molekularny RT-PCR to bardzo czułe i precyzyjne badanie genetyczne, również polegające na ocenie wymazu z nosogardzieli. Jest jednak bardziej swoiste, gdyż sprawdza reakcję łańcuchowej polimerazy z odwrotną transkrypcją, a nie jak w przypadku poprzedniego testu - specyficzne białko. 

Test na przeciwciała wykonywany jest na podstawie pobranej krwi żylnej. Dzięki niemu można nie tylko potwierdzić ewentualną chorobę, ale i sprawdzić, czy przeszliśmy ją w przeszłości. Klasa przeciwciał IgG wskazuje na obecność zakażenia COVID-19 w przeszłości, zaś klasa przeciwciał IgM potwierdza trwającą chorobę. Wynik badania otrzymuje się średnio po 2 dniach. Test płytkowy wykrywa przeciwciała anty-N, których obecność wskazuje na przejście choroby. Do jego wykonania konieczne jest pobranie wymazu z nosogardzieli. Wynik otrzymuje się już po kilkunastu minutach. Brak obecności przeciwciał świadczy o tym, że badana osoba nie chorowała wcześniej na koronawirusa.

Jaki test na koronawirusa wybrać ostatecznie? Osoby chcące uzyskać pewne, wiarygodne wyniki powinny zdecydować się na w pełni profesjonalne badanie molekularne RT-PCR, który wykazuje do 99% skuteczności. Jeśli chcemy dla własnego spokoju ocenić, czy przeszliśmy zakażenie lub wstępnie połączyć występujące objawy z COVID-19 i zależy nam na czasie, warto wybrać szybki test płytkowy lub antygenowy. 

W jaki sposób przygotować się do testu na koronawirusa?

Aby wyniki testu były bardziej miarodajne, kilka godzin przed jego wykonaniem należy przestrzegać kilku wskazówek:

 • nie jeść
 • nie myć zębów, nie płukać jamy ustnej płynami ani nie żuć gumy
 • unikać przyjmowania syropów, np. na kaszel
 • nie wykonywać inhalacji zatok

Dodatkowo, tuż przed przystąpieniem do wymazu z nosogardzieli nie należy wydmuchiwać nosa. W przypadku obecności ruchomych protez warto je wyjąć. Z kolei w przypadku badania z krwi nie trzeba być na czczo, ale warto pół godziny wcześniej wypić szklankę czystej wody. Bez względu na to, czy badanie będzie wykonywane z krwi czy z wymazu z nosogardzieli, najlepiej wykonać je w pierwszej połowie dnia, choć w przypadku badania z krwi nie jest to aż tak istotne. Wykonując je w placówce publicznej należy mieć ze sobą dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem i numerem PESEL. 

Test na COVID-19 - prywatny czy na skierowanie?

Decyzja jest tutaj kwestią indywidualną. Skierowanie na badania można uzyskać od lekarza pierwszego kontaktu w momencie podejrzenia występowania choroby. Do wystawienia skierowania uprawnia wystąpienie u pacjenta objawów takich jak: kaszel, wysoka gorączka, duszności, utrata węchu lub smaku. Można je również uzyskać drogą internetową, wówczas należy wypełnić formularz, który zakwalifikuje do badania. Prywatny test na koronawirusa można wykonać w dowolnym momencie, bez względu czy podejrzewamy u siebie chorobę czy chcemy jedynie sprawdzić jej obecność w przeszłości. Takie badanie należy jednak samodzielnie opłacić. 

Jak dostać skierowanie na test na koronawirusa SARS-CoV-2?

Najczęściej skierowanie na testy covid wystawia lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, można je jednak uzyskać również od lekarza nocnej lub świątecznej opieki zdrowotnej lub lekarza udzielającego świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej. Do uzyskania skierowania kwalifikują występujące objawy, które mogą wskazywać na obecność koronawirusa w organizmie. Uzyskanie skierowania online opiera się na wypełnieniu formularza kwalifikującego, a następnie rozmowie z konsultantem. 

Jak przebiega test na koronawirusa?

Warto wiedzieć jak wygląda test na koronawirusa. W przypadku wymazu z nosogardzieli patyczek zakończony wacikiem wsuwa się głęboko do nosogardzieli, dochodząc aż do tylnej ściany gardła. Następnie kilkukrotnie pociera się ścianę gardła, aby wacik wchłonął wystarczającą ilość materiału do badania. Po wyjęciu patyczka umieszcza się go w specjalnie przygotowanej probówce i przesyła do laboratorium. Całość trwa kilkanaście sekund. Z kolei badanie krwi przypomina standardowe badanie morfologiczne. Próbkę pobiera się najczęściej z żyły przedramienia.

Kiedy warto zrobić test na koronawirusa z apteki?

Testy na koronawirusa z apteki warto wykonać wówczas, gdy podejrzewamy u siebie chorobę, jednak nie występują żadne specyficzne objawy, które kwalifikowałyby do otrzymania skierowania. W takim wypadku test warto zamówić z dostawą do domu, aby w jak największym stopniu ograniczyć kontakt z innymi ludźmi. Dodatkowo należy pamiętać o wysokiej higienie osobistej i regularnej dezynfekcji. Może stanowić on badanie przesiewowe, np. u osób przebywających w środowisku zwiększonego ryzyka zakażenia wirusem (pielęgniarki, fizjoterapeuci, osoby pracujące w placówkach publicznych i sklepach). 

Jaki jest koszt testu na koronawirusa?

Decydując się na test na koronawirusa cena może być kluczowym aspektem skłaniającym do wyboru konkretnego rodzaju. Im mniej specyficzne badanie, tym niższa cena. Testy dostępne w aptece można nabyć już od 50 zł, natomiast wysoce swoiste badanie RT-PCR kosztuje nawet powyżej 500 zł. Jeśli wykonuje się je w domu pacjenta, co wymaga dojazdu przeszkolonego personelu (dostępne jedynie w wybranych miastach), koszt może przekraczać nawet 700 zł. Testy antygenowe oscylują w granicach 180-200 zł. To ile kosztuje test na koronawirusa zależy w dużej mierze od wielkości miasta, zapotrzebowania na takie badania i prestiżu placówki. 

Jak odczytać wynik testu na COVID?

Jeśli badanie zostało wykonane przez personel medyczny, wyniki można odczytać na swoim profilu w Internetowym Koncie Pacjenta. Dostępne są na nim również informacje takie jak nałożona kwarantanna czy izolacja domowa, wraz z okresem czasu trwania takiego postępowania. Testy dostępne w aptece polegają na pobraniu z oczyszczonego palca próbki krwi i naniesienie jej na odpowiednie miejsce dołączonej do zestawu kasetki. Po upływie 15-20 minut pojawiają się paski. Jeśli zauważymy wyłącznie jeden pasek w polu kontrolnym C - wynik jest negatywny. Pojawienie się trzech czerwonych pasków (dwa pozostałe na linii testowej G i linii testowej M) świadczy o pozytywnym wyniku testu i obecności obydwu rodzajów przeciwciał w organizmie. Pojawienie się paska w polu kontrolnym C i na linii testowej M wskazuje na obecność przeciwciał IgM, zaś gdy pasek lokalizuje się na linii testowej G - w organizmie znajdują się przeciwciała IgG. W przypadku nie pojawienia się żadnych pasków, test uznaje się za nieważny. Warto wówczas powtórzyć badanie. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dieta i odchudzanie

Astaksantyna – królowa antyoksydantów, która działa jak eliksir młodości
Astaksantyna jest wyjątkowo silnym antyoksydantem. Skutecznie zwiększa odporność organizmu na promieniowanie słoneczne oraz zapobiega fotostarzeniu się skóry. ...

Dieta i odchudzanie

Dietetyk radzi - domowe sposoby na schudnięcie bez ćwiczeń
Wielu z nas nie ma czasu na regularne treningi sportowe. W takiej sytuacji warto pamiętać o kilku podstawowych regułach dietetycznych, które mogą znacznie przyspieszyć proces odchudzania. Zastanawiasz się, które domowe sposoby na schudnię...

Kosmetyki i uroda

Odżywcze i regenerujące maseczki na twarz – jak zrobić maseczkę oczyszczająca domowymi sposobami?
Podstawowa pielęgnacja skóry twarzy powinna opierać się na jej dokładnym i delikatnym oczyszczaniu, tonizacji, a następnie zastosowaniu odpowiednio dobranego serum i kremu. Dodatkowymi zabiegami, które warto wdrożyć do swojej p...

Układ pokarmowy

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – objawy, przebieg choroby i leczenie
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba, która znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jest również bardzo podstępna i niebezpieczna, dlatego nie należy lekceważyć jej objawów....

Układ pokarmowy

Rozszerzanie diety niemowląt krok po kroku. Jak i kiedy zacząć?
Rozszerzanie diety niemowląt jest naturalnym procesem i kolejnym krokiem w rozwoju dziecka. Warto wiedzieć, w jaki sposób i kiedy wprowadzić dziecku nowe produkty, przy czym znaczenie ma nie tylko ich ilość, ale też jakość....

Układ pokarmowy

Mykoterapia - prozdrowotne właściwości grzybów w leczeniu naturalnym
Grzyby charakteryzują się wieloma właściwościami leczniczymi, które zostały odkryte przez ludzi już setki lat temu. Mykoterapia (zwana też fungoterapią) jest dziedziną medycyny naturalnej, której podstawą jest profesjonalne leczenie grzyb...

Choroby skóry

Olej lniany – kosmetyczne właściwości w naturalnej pielęgnacji skóry i włosów
Olej lniany pozyskiwany jest w wyniku tłoczenia na zimno nasion lnu zwyczajnego. Olej ten ma szerokie zastosowanie i może być stosowany zarówno wewnętrznie (do spożycia), jak i zewnętrznie (na skórę). W kosmetyce olej lniany wyst...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem