zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Kosmetyki i uroda

Kwas hialuronowy – właściwości i funkcja w organizmie. Gdzie stosuje się kwas hialuronowy?

 Kwas hialuronowy – właściwości i funkcja w organizmie. Gdzie stosuje się kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie. Znajduje ona również bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce, gdzie jest wykorzystywana przede wszystkim w celu redukcji oznak starzenia się.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym jest kwas hialuronowy,
 • w jaki sposób powstaje kwas hialuronowy,
 • jak kwas hialuronowy jest wykorzystywany w kosmetyce,
 • jakie są inne zastosowania kwasu hialuronowego.

Przeczytaj też: Kolagen – czym jest, jakie ma właściwości i jak wpływa na zdrowie?

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to związek chemiczny, który naturalnie występuje w organizmie człowieka w postaci soli sodowej (hialuronianu sodu). Kwas hialuronowy znajduje się niemal w każdym fragmencie naszego ciała – największe jego ilości zlokalizowane są w skórze, a ponadto w mazi stawowej oraz ciele szklistym oka. Ponadto stanowi on składnik płynów ustrojowych i tkanki łącznej oraz budulec ścian naczyń krwionośnych.

Podstawową funkcją kwasu hialuronowego jest wiązanie wody – jedna cząsteczka związku jest w stanie związać około 250 cząsteczek wody. Co więcej, każdego dnia nawet 30% kwasu hialuronowego ulega rozpadowi, a jego miejsce zajmują nowe cząsteczki. Jednak wraz z wiekiem ilość kolagenu w naszym organizmie spada, czego konsekwencją jest stopniowa degeneracja tkanek, w których substancja ta się znajduje.

W praktyce oznacza to postępujący proces starzenia się skóry czy pogorszenie kondycji stawów, co nie pozostaje bez wpływu ani na nasze samopoczucie, ani na komfort codziennego funkcjonowania. Z tego powodu coraz częściej decydujemy się na uzupełnianie niedoborów kwasu hialuronowego poprzez dostarczanie go do organizmu pod postacią kremów, suplementów diety czy zastrzyków.

Jak powstaje kwas hialuronowy?

Dawniej kwas hialuronowy pozyskiwano najczęściej z tkanek zwierzęcych – skóry rekina, gałek ocznych bydła i grzebieni kogutów. Ze względu na to, że u zwierząt związek ten występował w połączeniu z innymi biopolimerami, konieczne było przeprowadzanie dodatkowych procesów, które umożliwiały uzyskanie czystego kwasu. Badania wykazały jednak, że kwas hialuronowy otrzymywany w ten sposób może przyczyniać się do powstania reakcji alergicznej. W związku z tym obecnie głównym źródłem hialuronianu sodu są szczepy bakterii z rodzaju Streptococcus equi, a w procesie jego produkcji wykorzystuje się zjawisko fermentacji mikrobiologicznej.

Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce

Za sprawą właściwości kwasu hialuronowego znajduje on bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce. Stanowi on składnik wielu kosmetyków przeznaczonych do codziennej pielęgnacji twarzy i ciała – kremów nawilżających, balsamów, maseczek, toników czy preparatów do demakijażu. Dzięki zdolności kwasu hialuronowego do wiązania cząsteczek wody, kosmetyki te skutecznie nawilżają skórę i zapobiegają utracie wody z jej powierzchni.

Kwas hialuronowy możemy znaleźć nie tylko w produktach dostępnych w drogeriach. Jest on używany także w salonach kosmetycznych i gabinetach medycyny estetycznej, przy czym w tych miejscach zwykle wykorzystuje się kwas w postaci żelu, który szybko rozkłada się w skórze. Kwas hialuronowy jest stosowany między innymi podczas zabiegów:

 • wypełniania zmarszczek i ukrywania innych oznak starzenia się skóry,
 • poprawiania owalu twarzy,
 • ujędrniania i rewitalizacji skóry,
 • wygładzania zmarszczek w obrębie dekoltu i szyi,
 • nieinwazyjnej korekty wybranych obszarów twarzy lub ciała,
 • modelowania i powiększania ust,
 • natychmiastowego nawilżania skóry.

Dzięki temu, że kwas hialuronowy naturalnie występuje w ludzkim organizmie, a jego produkcja odbywa się przy wykorzystaniu metod biotechnologicznych, stosowanie tej substancji jest stosunkowo bezpieczne, a ryzyko jakichkolwiek powikłań, reakcji alergicznej czy uszkodzenia skóry jest bardzo niskie.

Inne zastosowania kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy jest wykorzystywany nie tylko w kosmetyce – stosuje się go ponadto w okulistyce, ortopedii, a nawet ginekologii. W jaki sposób?

Zastosowanie kwasu hialuronowego

Charakterystyka

Okulistyka

Kwas hialuronowy doskonale wiąże wodę, dlatego stanowi o bazę płynów do soczewek kontaktowych i kropli do oczu. Preparaty te mają właściwości łagodzące podrażnienia wynikające z noszenia soczewek czy powstałe na skutek zespołu suchego oka. Ponadto poprawiają strukturę filmu łzowego i wiążą szkodliwe substancje. Kwas hialuronowy stosuje się również podczas niektórych zabiegów chirurgicznych – usuwaniu zaćmy czy przeszczepie rogówki.

Ortopedia

Kwas hialuronowy jest wykorzystywany w leczeniu schorzeń obejmujących kości i stawy, na przykład choroby zwyrodnieniowej stawów. W ortopedii najczęściej stosuje się wiskosuplementację, która polega na dostarczaniu kwasu hialuronowego od organizmu w formie zastrzyków. Dla wsparcia terapii warto też zadbać o wzbogacenie codziennej diety o produkty bogate w witaminy na stawy.

Ginekologia

Badania wskazują, że kwas hialuronowy może wspierać leczenie stanu zapalnego i gojenie się ran po operacjach obejmujących szyjkę macicy, srom oraz pochwę.

 

Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w organizmie człowieka, która znajduje także zastosowanie w kosmetyce i medycynie. Kwas hialuronowy wykorzystuje się między innymi do produkcji preparatów pielęgnacyjnych – w drogeriach możemy znaleźć kremy, balsamy, maseczki czy serum z kwasem hialuronowym, które poprawiają kondycję skóry i redukują oznaki jej starzenia się. Jednak substancji tej używa się również w okulistyce, ortopedii czy ginekologii, w których wspomaga leczenie różnych chorób i niwelowanie przykrych dolegliwości.mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.