Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Informacje dla pacjenta

Viregyt K – zastosowanie i dawkowanie. Viregyt K a COVID-19 – czy amantadyna leczy zakażenie koronawirusem?

 Viregyt K – zastosowanie i dawkowanie. Viregyt K a COVID-19 – czy amantadyna leczy zakażenie koronawirusem?

Viregyt K to lek stosowany w leczeniu objawów choroby Parkinsona oraz w celu zwalczania wirusa grypy typu A. W ostatnim czasie pojawiły jednak się informacje, że preparat ten jest też skutecznym lekiem na COVID-19.

Warto przeczytać także:

Co to jest Viregyt K? Główne zastosowanie leku Viregyt K?

Viregyt K to lek o działaniu dopaminergicznym oraz przeciwwirusowym. Substancją czynną preparatu jest amantadyna, czyli pochodna adamantanu, organicznego związku chemicznego z grupy amin. Viregyt K jest wykorzystywany przede wszystkim:

 • w celu niwelowania objawów choroby Parkinsona – ułatwia uwalnianie dopaminy w organizmie, łagodzi drżenie rąk i sztywność mięśni;
 • w leczeniu grypy typu A – wpływając na materiał genetyczny wirusów, hamuje ich replikację.

Amantadyna niemal całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie substancji w osoczu uzyskiwane jest po około 3-4 godzinach od doustnego przyjęcia. Amantadyna jest metabolizowana w niewielkim stopniu, a z organizmu jest wydalana głównie z moczem – szybkość tego procesu zależy od pH moczu.

Viregyt K a COVID-19 – czy lek jest w stanie zwalczyć koronawirusa?

W ostatnich tygodniach w aptekach zaobserwowano wzmożone zainteresowanie lekiem Viregyt K. O preparacie stało się głośno za sprawą pediatry i specjalisty chorób płuc z Przemyśla, Włodzimierza Bodnara. W zamieszczonej w sieci publikacji lekarz napisał, że udokumentował ponad 100 przypadków wyleczenia pacjentów, u których stwierdzono COVID-19. Skutecznym lekiem w terapii choroby wywołanej przez chińskiego wirusa SARS-CoV-2 miał być chlorowodorek amantadyny, czyli substancja czynna wchodząca w skład leku Viregyt K.

Dr Bodnar twierdzi, że już po 24 godzinach podawania leku Viregyt K 100 mg co 6 godzin uzyskiwane jest odpowiednie stężenie efektu terapeutycznego leku w komórce. Od tego momentu stan chorego ma się już tylko poprawiać, co ma być spowodowane inaktywacją wirusa. Zdaniem dr. Bodnara, ten sposób leczenia pozwala już w ciągu 48 godzin ustabilizować co najmniej 99% ciężkich przypadków COVID-19, które obecnie wymagają leczenia szpitalnego. Po tym okresie ma następować okres kilkudniowego powrotu do zdrowia.

Czy Viregyt K rzeczywiście pomaga zwalczyć COVID-19 i wrócić do zdrowia po zakażeniu koronawirusem? Na takie wnioski jest zdecydowanie za wcześnie, o czym przypominają zarówno specjaliści odnoszący się sceptycznie do zaproponowanej przez dr. Bodnara metody leczenia, jak i ci, którzy nie oceniają tego pomysłu całkowicie krytycznie. Co więcej, okazuje się, że w Polsce trwają już badania dotyczące działania amantadyny. Zgodę komisji bioetycznej na ich prowadzenie otrzymał prof. Konrad Rejdak, szef Kliniki Neurologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie. Dzieląc się pierwszymi obserwacjami prof. Rejdak przyznał, że dzięki amantadynie niektórzy pacjenci dość łagodnie przechodzą infekcję.

Amantadyna jest także badana w innych krajach świata, w tym w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii i Meksyku. I choć sygnały z nich płynące mogą napawać optymizmem, gdyż wskazują amantadynę jako realną alternatywę w łagodzeniu objawów COVID-19, należy pamiętać, że jest to przybliżona ocena. By uzyskać wiarygodne wyniki i móc ewentualnie zweryfikować tę hipotezę, niezbędne są formalne badania naukowe i kliniczne. Amantadyna wciąż nie jest wpisana w schematy leczenia COVID-19, dlatego nie zaleca się stosowania leku Viregyt K, opierając się na znalezionych w sieci doniesieniach i według własnego uznania.

Kto może przepisać Viregyt K?

Viregyt K można kupić w aptece jedynie na receptę. W Polsce preparaty zawierające amantadynę mogą być przepisywane wyłącznie przez lekarza na podstawie zaistnienia wskazań do ich stosowania.

Jak należy dawkować Viregyt K?

Viregyt K to lek w postaci kapsułek przyjmowanych doustnie. Dawkowanie preparatu ustala lekarz w zależności od występujących objawów i tolerancji leku. W przypadku choroby Parkinsona najczęściej jest to 100 mg na dobę przez pierwszy tydzień, a następnie 100 mg dwa razy na dobę. Maksymalna dawka leku to 400 mg na dobę. Zwiększanie dawkowania preparatu powinno odbywać się według zaleceń lekarza, stopniowo, z zachowaniem co najmniej tygodniowych odstępów. Ponadto u pacjentów powyżej 65. roku życia należy dobrać najmniejszą skuteczną dawkę. Zawsze trzeba też uwzględniać inne schorzenia, objawy towarzyszące chorobie Parkinsona, jak demencja starcza, oraz pozostałe symptomy, takie jak niskie ciśnienie, które mogą być wynikiem zażywania innych leków.

W przypadku zakażenia wirusem grypy typu A zalecane dawkowanie to 100 mg na dobę przez wskazany okres – dotyczy to zarówno osób dorosłych, jak i dzieci od 10. do 15. roku życia. Nie zostało natomiast określone dawkowanie dla dzieci przed ukończeniem 10. roku życia. Z kolei u chorych powyżej 65. roku życia konieczne może być dopasowanie odpowiedniej dawki przez lekarza. Nie należy przekraczać zalecanych dawek – nie podniesie to skuteczności działania leku, a może stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia.

Viregyt K – przeciwwskazania do stosowania leku

Nawet jeśli występują wskazania do przyjmowania leku, nie można go stosować w przypadku:

 • uczulenia na którykolwiek ze składników preparatu;
 • choroby wrzodowej żołądka (również przebytej);
 • ciężkiej choroby nerek;
 • u osób, u których występują drgawki.

Zażywanie leku Viregyt K nie jest wskazane także kobietom w ciąży, planującym ciążę oraz karmiącym piersią.

Działania niepożądane przy stosowaniu Viregyt K

Viregyt K, jak każdy lek, może powodować działania niepożądane, ale nie pojawią się one u wszystkich. Wśród działań niepożądanych występujących bardzo często lub często wymienia się:

 • obrzęk kostek,
 • siność siatkowatą,
 • lęk, omamy, stany splątania,
 • koszmary senne, bezsenność,
 • nerwowość, depresję,
 • bóle głowy i mięśni,
 • zaburzenia koncentracji,
 • niewyraźną mowę, zaburzenia widzenia,
 • uczucie kołatania serca,
 • zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
 • jadłowstręt,
 • nadmierne pocenie się.

Viregyt K to lek znajdujący zastosowanie w leczeniu objawów choroby Parkinsona oraz zwalczaniu wirusa grypy typu A. Choć pojawiają się doniesienia o wykorzystywaniu preparatu w terapii COVID-19, dowodów na jego skuteczność w tym zakresie jeszcze nie ma. Z tego względu przestrzega się przed przyjmowaniem leku Viregyt K według własnego uznania, a w razie podejrzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.mgr farm. Cezary Stańczak
Ukończył Wydział Farmacji na Akademii Medycznej w Łodzi otrzymując tytuł magistra farmacji. Uzyskał też stopień MBA kończąc Wyższą Szkołę Kupiecką w Łodzi oraz Paris Business School.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.