Rumianek – właściwości i zastosowanie. Domowe przepisy z rumiankiem

Rumianek – właściwości i zastosowanie. Domowe przepisy z rumiankiem - zdjęcie

Rumianek jest jedną z najbardziej znanych i najchętniej wykorzystywanych roślin leczniczych. Dużą popularnością cieszy się herbata z rumianku, ale nie jest to jedyna forma, w jakiej występuje. Jakie właściwości ma rumianek i jak można go stosować?

Rumianek – podstawowe informacje

Rumianek pospolity to roślina lecznicza, pochodząca ze wschodniej części rejonu Morza Śródziemnego. Łodyga rumianku wznosi się na wysokość od 15 do 50 cm i jest rozgałęziona. Na szczytach rozgałęzień powstają koszyczki kwiatowe o średnicy 1,5-2,5 cm, które mają białe płatki oraz żółty środek. Charakterystyczny dla rumianku jest dość intensywny zapach. Rumianek kwitnie od maja do września. Po rozpoczęciu kwitnienia zbiera się koszyczki kwiatowe, które po ususzeniu stosuje się jako składnik różnych preparatów leczniczych. Wszystko za sprawą zawartości cennych substancji, które rzadko występują w innych roślinach.

Co zawiera rumianek?

Surowcem wykorzystywanym w zielarstwie są wysuszone koszyczki kwiatowe. Ich zbiory najlepiej przeprowadzać w suche, słoneczne dni, w godzinach popołudniowych – wtedy w roślinach znajduje się najwięcej substancji czynnych. Zebrane koszyczki rumianku, ususzone w zacienionym, przewiewnym pomieszczeniu, stanowią składnik wielu preparatów i mieszanek leczniczych. Swoją popularność oraz opinię jednej z najcenniejszych roślin leczniczych rumianek zawdzięcza przede wszystkim zawartości wielu substancji, wśród których wymieniamy:

  • flawonoidy,
  • spiroeter,
  • fenolokwasy,
  • fitosterole,
  • poliacetyleny,
  • garbniki katechinowe,
  • gorycze,
  • związki kumarynowe i śluzowe,
  • cholinę,
  • witaminę C,
  • sole mineralne.

Rumianek – właściwości zdrowotne

Rumianek wykazuje liczne właściwości prozdrowotne:

  • przeciwzapalne,
  • przyspieszające gojenie ran,
  • rozkurczające mięśnie gładkie,
  • dezodoryzujące,
  • przeciwbakteryjne i neutralizujące toksyny,
  • pobudzające przemianę materii w skórze.

Rumianek – zastosowanie. Jak i do czego można używać rumianku?

Rumianek może być z powodzeniem stosowany wewnętrznie. Jest szczególnie polecany przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego – to dobre zioła na wzdęcia, skurcze żołądka, stany zapalne żołądka czy zapalenie jelit, ale sprawdzają się również jako środek łagodzący objawy okresu. Rumianek jest też szeroko stosowany zewnętrznie, między innymi przy stanach zapalnych skóry i błon śluzowych, czyrakach, ranach, oparzeniach, owrzodzeniach czy alergiach skórnych. Rumianek może być także wykorzystywany w leczeniu bakteryjnych schorzeń skóry i jamy ustnej, a w formie inhalacji – również w stanach zapalnych dróg oddechowych. Co ciekawe, rumianku używa się też do wykonywania lewatywy.

Rumianek w ciąży – czy można stosować?

Rumianek jest bezpieczny dla kobiet w ciąży – przyszłe mamy mogą więc bez obaw zastępować nim kosmetyki czy leki, które potencjalnie mogłyby zaszkodzić dziecku. Rumianek jest polecany między innymi w przypadku zapalenia pęcherza moczowego, ciążowych mdłości, bólu głowy lub nadwrażliwości sutków.

Popularne produkty z rumiankiem

Rumianek może stanowić składnik różnych preparatów leczniczych. Wyjątkowo popularne są herbaty i napary z rumiankiem, które często jest przeznaczony do stosowania zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Rumianek w saszetkach może nam pomóc uporać się z dolegliwościami pokarmowymi, w tym zaburzeniami trawienia, uczuciem pełności czy wzdęciami, oraz zwalczyć stany zapalne i podrażnienia skóry. Przed użyciem zawsze należy zapoznać się z zawartymi na opakowaniu informacjami dotyczącymi przeznaczenia produktu oraz jego dawkowania.

Rumianek jest także wykorzystywany w kosmetyce. Jako że rzadko wywołuje on reakcje alergiczne i fotouczulające, może być stosowany jako składnik aktywny kosmetyków i dermokosmetyków. Rumianek możemy znaleźć między innymi w takich preparatach jak płyny do kąpieli, kremy do twarzy i ciała, płyny do higieny intymnej, maseczki na twarz czy pasty do zębów.

Ekstrakty z rumianku są również polecane do pielęgnacji włosów – zwłaszcza blond, matowych oraz bez połysku. Właściwości rumianku sprawiają, że pasma stają się jaśniejsze, a kolor nabiera blasku. Poprawia się też sama kondycja kosmyków – dzięki bogactwu związków mineralnych, płukanka z rumianku pomaga odżywiać cebulki włosów i zapobiegać ich wypadaniu.

Rumianek – przeciwwskazania. Kiedy nie należy stosować rumianku?

Mimo że rumianek zawiera chamazulen, któremu zawdzięcza antyalergiczne właściwości, okłady z rumianku paradoksalnie mogą wywołać reakcję uczuleniową. Z tego powodu nie powinny ich stosować osoby ze skórą alergiczną i skłonną do podrażnień. Rumianek może także wzmacniać lub osłabiać działanie niektórych leków, dlatego przed włączeniem go do swojej diety, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym terapię.

Domowe zastosowania rumianku – popularne przepisy

Rumianek pospolity jest rośliną jadalną, dlatego można go używać do ozdabiania potraw. Świetnie sprawdzi się jako dekoracja zup, sałatek, galaretek czy ciast. W domu z powodzeniem przygotujemy również okład, płukankę czy napar z rumianku. Jak można to zrobić?

Okład z rumianku – przepis

Lista składników:

  • 1 łyżka koszyczków rumianku,
  • woda.

Koszyczki rumianku należy zalać wrzątkiem i odczekać 15 minut. Gdy napar przestygnie, można używać go na przykład do przemywania oczu.

Płukanka z rumianku – przepis

Lista składników:

  • 3 łyżki koszyczków rumianku,
  • woda.

Rumianek zalewamy szklanką wrzątku i pozostawiamy do ostudzenia. Następnie odcedzamy całość i otrzymany napar mieszamy jeszcze raz z ciepłą wodą w proporcjach pół szklanki wody na 5 łyżek rumianku. Przygotowaną płukanką nasączamy bawełnianą ściereczkę i przecieramy skórę w miejscu, w którym jest podrażniona lub zaczerwieniona.

Napar z rumianku – przepis

Lista składników:

  • 2 łyżki kwiatów rumianku,
  • ½ litra wrzącej wody.

Kwiaty rumianku zalewamy wrzącą wodą, pozostawiamy pod przykryciem na około 15 minut, a następnie odcedzamy. W przypadku problemów trawiennych należy pić po pół szklanki naparu trzy razy dziennie między posiłkami. Napar z rumianku można też wykorzystać jako naturalny środek na stany zapalne jamy ustnej lub okład na owrzodzenia czy oparzenia.

Rumianek cieszy się opinią jednej z najcenniejszych roślin leczniczych, którą zawdzięcza przede wszystkim zawartości substancji rzadko występujących w innych roślinach. Rumianek to remedium na dolegliwości ze strony układu pokarmowego oraz stany zapalne skóry, a zarazem ceniony składnik kosmetyków do pielęgnacji twarzy i włosów.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Dieta i odchudzanie

Choroby metaboliczne: rodzaje, objawy i leczenie. Czy można im zapobiec?
Choroby metaboliczne obejmują szeroki zakres dolegliwości spowodowanych zaburzeniami przemian biochemicznych w organizmie. W ostatnich kilkudziesięciu latach ich częstotliwość znacznie wzrosła....

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dieta i odchudzanie

Dieta FMD – na czym polega dieta imitująca post, która odmładza organizm?
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet – dieta imitująca post) została opracowana przez profesora Valtera Longo. To stosunkowo nowe podejście do tematu postu okresowego, którego celem jest odmłodzenie organizmu przy jednoczesnym zmniejszeniu ry...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dieta i odchudzanie

Astaksantyna – królowa antyoksydantów, która działa jak eliksir młodości
Astaksantyna jest wyjątkowo silnym antyoksydantem. Skutecznie zwiększa odporność organizmu na promieniowanie słoneczne oraz zapobiega fotostarzeniu się skóry. ...

Dieta i odchudzanie

Dietetyk radzi - domowe sposoby na schudnięcie bez ćwiczeń
Wielu z nas nie ma czasu na regularne treningi sportowe. W takiej sytuacji warto pamiętać o kilku podstawowych regułach dietetycznych, które mogą znacznie przyspieszyć proces odchudzania. Zastanawiasz się, które domowe sposoby na schudnię...

Kosmetyki i uroda

Odżywcze i regenerujące maseczki na twarz – jak zrobić maseczkę oczyszczająca domowymi sposobami?
Podstawowa pielęgnacja skóry twarzy powinna opierać się na jej dokładnym i delikatnym oczyszczaniu, tonizacji, a następnie zastosowaniu odpowiednio dobranego serum i kremu. Dodatkowymi zabiegami, które warto wdrożyć do swojej p...

Układ pokarmowy

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – objawy, przebieg choroby i leczenie
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba, która znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jest również bardzo podstępna i niebezpieczna, dlatego nie należy lekceważyć jej objawów....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem