Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Układ pokarmowy

Jak pokonać wzdęcia?

zgaga_2

Wzdęcia to wstydliwy problem. Choć zmagamy się z nimi dość często, nadal wiele osób nie wie, co jest ich przyczyną oraz jak skutecznie im zapobiegać. Co zrobić, aby szybko pozbyć się nieprzyjemnego uczucia pełności oraz bólu brzucha?

Przyczyny wzdęć

Wzdęcia to całkowicie normalne zjawisko towarzyszące fermentacji jelitowej. W zdecydowanej większości przypadków wynikają z nadmiernego połykania powietrza w czasie spożywania posiłków oraz picia gazowanych napojów. Zazwyczaj nasz organizm samodzielnie radzi sobie z ich wydaleniem, jednak w niektórych sytuacjach ilość gazów rośnie i staje się problemem. Przyczyną uporczywych wzdęć jest nieprawidłowa dieta, nadmierna produkcja niektórych enzymów oraz zaburzenia równowagi flory jelitowej. Ich wynikiem najczęściej jest wzrost objętości brzucha, poszerzenie sylwetki oraz dyskomfort związany z uczuciem rozpierania jamy brzusznej. Niekiedy towarzyszy temu również ból brzucha, spowodowany kurczeniem się mięśni gładkich.

Skuteczne sposoby na wzdęcia

Jak zapobiegać wzdęciom? Najlepszym rozwiązaniem jest zmiana diety, polegająca przede wszystkim na unikaniu nadmiernego spożywania produktów sprzyjających ich powstawaniu: fasoli, brokułów, kapusty czy cebuli. Powinniśmy także jeść więcej błonnika, który zawarty jest głównie w ciemnym pieczywie, makaronach i w ryżu z pełnego ziarna. Jeśli problem tkwi w połykaniu powietrza, unikajmy żucia gumy oraz jedzmy powoli i nie rozmawiajmy w trakcie posiłku. Bardzo istotne są przy tym ćwiczenia fizyczne. Po posiłku warto pospacerować przez ok. 30 minut, aby pobudzić perystaltykę jelit. Możemy również wypić herbatę ziołową, najlepiej na bazie kminku lub koperku, która działa rozkurczająco na układ pokarmowy. Domowe sposoby na wzdęcia są zazwyczaj bardzo skuteczne, dzięki czemu możemy szybko pozbyć się przykrych dolegliwości. Jednak jeśli wzdęcia przedłużają się, towarzyszy im intensywny ból brzucha lub występuje krwawienie z układu pokarmowego, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Wzdęcia mogą być również objawem chorób wątroby lub trzustki, dlatego nie możemy ich lekceważyć.


mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.