Dieta na zdrowe jelita – 6 produktów, które poprawiają pracę jelit, eliminując zaparcia

Dieta na zdrowe jelita – 6 produktów, które poprawiają pracę jelit, eliminując zaparcia - zdjęcie
Problemy z jelitami i zaparciami występują niestety dość często. Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków pomóc może dieta na zdrowe jelita. Właściwie zbilansowana dieta korzystnie wpływa na prawidłowy pasaż jelitowy. Dlatego istotne jest, aby wiedzieć, na jakie produkty stawiać, aby zadbać o poprawną pracę jelit i wyeliminować zaparcia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie produkty spożywcze wpływają na zdrowie jelit,
  • czego szukać w produktach, aby utrzymać jelita w dobrej kondycji,
  • jak olej lniany pomóc może przy chorobie jelit,
  • czy kit pszczeli działa na jelita,
  • jakie zioła zażywać na jelita,
  • czy siemię lniane wspomaga trawienie,
  • jak banany pomóc mogą przy chorobie jelit,
  • czy winogrona pozytywnie wpływają na pracę jelit.

Zob. także artykuł Dieta na zaparcia, czyli jak poradzić sobie z dokuczliwymi problemami z wypróżnieniem? Co można jeść, a czego nie przy zaparciach?

Dieta na zdrowe jelita: jak produkty spożywcze wpływają na zdrowie jelit?

Co jeść na poprawę pracy jelit? Aby zadbać o ich właściwy stan, spożywać trzeba produkty, które są dla nich przyjazne. Jakie? Na pewno sięgać trzeba po oczyszczone produkty zbożowe. Mowa tu głównie o pieczywie pszennym, czerstwym pieczywie, jasnych makaronach, kaszach, a także o białym ryżu. Pozytywnie na stan jelit wpływa również chude mięso, a zwłaszcza drób, oraz polędwica wieprzowa i wołowa. Spożywać powinno się także ryby, a wśród nich na pewno dorsza, sandacza, pstrąga, szczupaka i leszcza. Najlepiej, aby ryby były duszone, gotowane na parze lub pieczone. Świetnie sprawdzają się również niskotłuszczowe produkty mleczne. Oczywiście nie można zapomnieć o naparach ziołowych. Koniecznie pić trzeba również dużo wody. Stosując się do powyższych wskazówek żywieniowych, można mieć pewność, że właściwie dba się o stan zdrowia swoich jelit.

Dieta a trawienie, czyli czego szukać w produktach, aby utrzymać jelita w dobrej kondycji?

Trawienie jest procesem złożonym. Dlatego tak istotne jest stosowanie właściwiej diety w celu utrzymania jelit w dobrej kondycji, a tym samym w celu wyeliminowania problemów z trawieniem. Aby o to zadbać, na pewno spożywać trzeba duże ilości owoców i warzyw. Są one bowiem bogatym źródłem błonnika. Poza tym warto sięgać po produkty zawierające szczepy dobroczynnych bakterii. Wskazać trzeba tu przede wszystkim na jogurty, kefiry oraz maślanki. Zawarte w tym produktach wspomniane szczepy dobroczynnych bakterii niezwykle pozytywnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie jelit, a tym samym na trawienie. Aby nie mieć problemów z trawieniem na pewno ograniczyć należy spożycie soli. Alkohol także nie jest w tym przypadku wskazany. W celu zachowania odpowiedniej perystaltyki jelit nie można również zapomnieć o nawadnianiu organizmu. Dziennie pić powinno się przynajmniej 1,5–2 litry wody.

Olej lniany – dobroczynne tłuszcze i kwasy Omega 3 na pomoc w chorobie jelit

Wspomniano o sześciu produktach, które poprawiają pracę jelit i eliminują zaparcia. Pierwszym z nich jest olej lniany – jeden z najzdrowszych olejów. Wynika to z tego, że w swoim składzie zawiera bardzo dużą ilość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wśród nich znajdują się oczywiście kwasy Omega 3. W przypadku choroby jelit ich dostarczanie jest niezbędne. Łagodzą one bowiem stany zapalne. Olej lniany jest niezwykle wartościowy zarówno w przypadku nieswoistych chorób zapalnych jelit, jak i w przypadku zespołu jelita drażliwego, a także innych zaburzeń mikrobioty jelitowej. Warto dodać, że olej lniany i zawarte w nim kwasy Omega 3 zmniejszą nadmierną przepuszczalność bariery jelitowej. Poza tym wspomaga trawienie, działa rozkurczowo i zapobiega zaparciom.

Kit pszczeli na jelita – popularny propolis, hamujący rozwój nowotworów

Kit pszczeli, czyli popularny propolis znany i ceniony jest już od dawna. Głównie ze względu na swoje właściwości prozdrowotne. Kit pszczeli to nic innego, jak lepka, gęsta substancja, którą pszczoły wykorzystują do wyściełania wnętrza ula, dzięki czemu jego konstrukcja jest szczelna i mocna. Poza tym chroni on ul przed bakteriami, grzybami oraz wirusami. Propolis wykorzystywany jest jako składnik środków farmakologicznych. Mowa tu o maściach, tabletkach, kropelkach czy kapsułkach. Jak wspomniano, wykazuje on duże właściwości prozdrowotne. W swoim składzie zawiera witaminy (A, C, D, E oraz witaminy z grupy B), minerały (żelazo, miedź, kobalt, magnez, cynk, fosfor, mangan, krzem, selen), kwasy fenolowe, flawonoidy oraz terpenoidy. W medycynie naturalnej kit pszczeli stosowany jest jako środek hamujący rozwój chorób nowotworowych, a zwłaszcza jelita grubego.

Zioła na jelita – rumianek, mięta, koper włoski i szałwia działają rozkurczowo

Zioła na jelita także pozytywnie wpływają na nasz stan zdrowia. Wśród nich wymienić można przede wszystkim rumianek, miętę, koper włoski i szałwię. Wszystkie wykazują działanie rozkurczowe. Rumianek działa rozkurczowo zwłaszcza na mięśnie gładkie jelita cienkiego. Dzięki jego działaniu pokarm szybciej dociera do jelita grubego, a jednocześnie gazy są dużo sprawniej wydalane. Napar rumiankowy to idealne rozwiązanie m.in. przy wzdęciach. Innym ziołem wspomagającym trawienie jest koper włoski. Skutecznie pobudza produkcję soku żołądkowego, zmniejsza napięcie mięśni gładkich jelita cienkiego, jak również usprawnia ruchy robaczkowe jelit. Herbatki na jelita z kopru włoskiego pomagają pozbyć się zalegających gazów i zredukować napięcie brzucha, które często towarzyszy wzdęciom. Mówiąc o ziołach na jelita i trawieniu, nie można nie wspomnieć o mięcie. Najlepiej sprawdza się tu wyciąg z liści, który wspomaga produkcję soku żołądkowego. Pozwala układowi trawiennemu na skuteczne radzenie sobie z przyswajaniem składników odżywczych. Poza tym mięta rozkurcza mięśnie gładkie jelit, dzięki czemu nie dochodzi do wzdęć. Kilka słów powiedzieć trzeba jeszcze o szałwii, wspierającej trawienie tłuszczów, pobudzającej wydzielanie soków trawiennych i żółci, a także regulującej pracę jelit. Wspomnieć warto jeszcze o tym, że także kurkuma na jelita działa niezwykle pozytywnie. Łagodzi biegunki, zmniejsza wzdęcia i uczucie pełności. Stosowana jest także w leczeniu wspomnianego zespołu jelita drażliwego.

Siemię lniane na jelita – źródło błonnika, wspomagające trawienie

Siemię lniane koi jelita i pomaga pozbyć się zaparć. Poza tym nasiona lnu zawierają prebiotyki, które odżywiają bakterie jelitoweWszystko dzięki cennym substancjom, które znajdują się w siemieniu lnianym. Mowa tu o kwasach Omega 3, błonniku oraz lignanach. Stosowanie siemienia lnianego zalecane jest przede wszystkim w przypadku zaparć, chorób zapalnych jelit i zapalenia śluzówki jelit. Co szczególnie wyróżnia siemię lniane? Fakt, że jest ono cennym źródłem błonnika, który ułatwia wypróżnienie. Siemię lniane na jelita najlepiej działa w postaci skleikowanej. Nasiona wystarczy namoczyć wodą i odstawić na kilkanaście minut. Następnie można je wypić lub dodać do posiłku.

Banany na chore jelita – owoce wspomagające perystaltykę jelit

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że na stan jelit bardzo pozytywnie wpływają banany. Tymczasem wiedzieć trzeba, że skutecznie neutralizują kwaśny sok żołądkowy i zmniejszają podrażnienie błony śluzowej. Poza tym w składzie bananów znajduje się fruktooligosacharyd będący prebiotykiem wspomagającym wzrost pożądanych bakterii w jelicie grubym. Wszystko to sprawia, że chcąc poprawić perystaltykę jelit, na pewno warto sięgać właśnie po banany.

Winogrona na jelita – pyszna przekąska zwalczająca zaparcia i równoważąca florę jelitową

Dieta jelitowa koniecznie obejmować powinna także spożywanie winogron. Są one bowiem bogate w witaminy i substancje o właściwościach prozdrowotnych. W przypadku jelit istotne jest, że banany zawierają w swoim składzie błonnik. To doskonały środek wspomagający prawidłowe funkcjonowanie jelit. Poza tym spożywanie bananów pomaga zwalczyć zaparcia oraz przyczynia się do zrównoważenia flory jelitowej. Nie bez znaczenia jest także to, że mamy do czynienia z owocem bogatym w wodę i sole mineralne, które oczyszczają błonę śluzową jelita ze złogów i pozostałości pokarmowych. Teraz znając już najzdrowsze produkty na jelita, nie pozostaje nic innego jak włączyć je do swojej codziennej diety!

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Układ nerwowy

Zespół Patau – objawy i wygląd dzieci z chorobą Patau. Co to jest Trisomia chromosomu 13 i jak można ją wykryć?
Trisomia chromosomu 13, czyli inaczej Zespół Patau to jedna z najcięższych chorób genetycznych, która w większości przypadków doprowadza do śmierci płodu jeszcze w macicy lub bardzo krótko po porodzie. Jedynie niewielki odsetek chorych pr...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach tarczykowych...

Sport i fitness

Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną rozmową, imprezą czy spotkaniem. W dodatku mogą po...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Układ rozrodczy i moczowy

Ból jajnika: objawy, przyczyny, łagodzenie dolegliwości. Co wywołuje kłucie w jajniku?
Ból jajnika może być wyjątkowo niepokojący dla każdej kobiety. Ta nieprzyjemna dolegliwość objawia się kłuciem, uczuciem rozpierania po prawej lub lewej stronie podbrzusza....

Dieta i odchudzanie

Jak schudnąć z brzucha? Dieta na płaski brzuch i zrzucenie boczków
Pytanie o to, jak schudnąć z brzucha, jest jednym z najczęściej wpisywanych w wyszukiwarki internetowe. Szczególnie przed zbliżającym się sezonem bikini szukamy sposobów na to, jak zrzucić zbędny tłuszcz z brzucha. Istnieje wiele sposob&a...

Mięśnie i kości

Piękne nogi na wiosnę - przygotuj się na nowy sezon
Ty też możesz się pochwalić zgrabnymi, szczupłymi nogami. Ćwiczenia, dieta i pielęgnacja będą wymagały czasu oraz zaangażowania, jednak smukła sylwetka oraz dobre samopoczucie będą wspaniałą nagrodą za wszelkie wyrzeczenia. Już w...

Dieta i odchudzanie

Odchudzanie na wiosnę
Wiosna zwykle kojarzy się wielu osobom z zupełnie nowym początkiem, a także pewną zmianą w życiu lub codziennym funkcjonowaniu. Jednym z elementów tej zmiany może być również odchudzanie, czyli kompleksowa zmiana swoich nawy...

Mięśnie i kości

Czym grozi przedawkowanie witaminy D?
Dbanie o odpowiednią podaż witamin jest niezbędne do zachowania zdrowia. Ponieważ większość witamin potrzebnych do funkcjonowania ludzkiego organizmu nie może być przez niego wytwarzana, konieczne jest takie komponowanie diety, aby dostarc...

Alergia

Uwolnij się od alergii!
Colostrum w walce z alergiami - naturalna pomoc dla układu odpornościowego Alergie są powszechnym problemem zdrowotnym, dotykającym coraz większą liczbę ludzi na całym świecie. Objawy alergii, takie jak swędzenie, kichanie, wysypki sk&oa...

Układ rozrodczy i moczowy

Białko w moczu – przyczyny, objawy, normy i leczenie. Czy białkomocz powinien niepokoić?
Kontrolne wykonywanie badania moczu pomaga określić zdrowotną kondycję organizmu, a także zobrazować funkcjonowanie układu moczowego. Co może oznaczać białko w moczu? Czy białkomocz jest powodem do niepokoju?...

Jama ustna

Stan zapalny zęba: objawy, leczenie i naturalne sposoby na łagodzenie bólu
Podstawowym czynnikiem gwarantującym utrzymanie zdrowych zębów oraz dziąseł jest wykonywanie codziennej higieny jamy ustnej. Skutkiem nieregularnego mycia zębów jest tworzenie się ubytków i gromadzenie bakterii próchnicy....

Układ rozrodczy i moczowy

Upławy: przyczyny, rodzaje, choroby, leczenie. Co oznacza ich kolor?
Wydzielina z pochwy, powszechnie określana jako upławy, fizjologicznie występuje w drogach rodnych każdej kobiety. Obecność śluzu jest oznaką posiadania zdrowej błony śluzowej miejsc intymnych, a także prawidłowo przebiegającego cyklu miesiączkowego.&l...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.