15 najczęstszych chorób układu krążenia: diagnostyka i leczenie

15 najczęstszych chorób układu krążenia: diagnostyka i leczenie - zdjęcie
Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Szybka diagnostyka, podejmowanie leczenia i działań profilaktycznych mogą ochronić pacjentów przed rozwojem najpoważniejszych dolegliwości i powikłań.

Z artykułu dowiesz się:

 • czym są choroby układu krążenia,
 • jakie są przyczyny ich występowania,
 • jakie są najważniejsze czynniki ryzyka,
 • jakie są najczęściej występujące choroby układu krążenia,
 • na czym polega profilaktyka i leczenie.

Zobacz także artykuł: "Choroba wieńcowa (zespół wieńcowy) – objawy, przyczyny, leczenie".

Czym są choroby układu krążenia?

Choroby układu krążenia obejmują szeroką grupę jednostek chorobowych występujących w obrębie serca i naczyń krwionośnych. Mimo licznych programów profilaktycznych i zaawansowanych metod leczenia śmiertelność chorób układu krążeniowo-naczyniowego w naszym kraju pozostaje jedną z najwyższych w krajach Europy. Każdego roku w Polsce na zawał serca umiera nawet 15 tys. osób. Główną przyczyną występowania schorzeń pozostaje nieprawidłowy styl życia oraz uwarunkowania genetyczne.

Jakie są przyczyny występowania chorób układu krążenia?

Jakie są najważniejsze przyczyny chorób układu krążenia? Najczęściej pojawiają się w wyniku prowadzenia niezdrowego stylu życia. Źle zbilansowana dieta oraz brak ruchu znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia poważnych powikłań kardiologicznych. Ważną rolę odgrywają dodatkowo czynniki środowiskowe i zawodowe, które mogą stanowić źródło stresu i presji, wpływając na pogorszenie stanu zdrowia.

Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia?

Cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu, zwiększona masa ciała, nadciśnienie tętnicze, zła dieta oraz brak ruchu to główne czynniki ryzyka chorób układu krążenia w naszym kraju. Występowaniu dolegliwości może sprzyjać także palenie tytoniu. Ograniczenie spożywania wyrobów tytoniowych stanowi jedno z pierwszych działań profilaktycznych oraz leczniczych. Warto pamiętać przy tym o konieczności unikania również biernego palenia.

15 najczęstszych chorób układu krążenia

Nadciśnienie tętnicze stanowi jedną z najczęściej występujących chorób, stając się przy tym istotnym czynnikiem ryzyka, sprzyjającym rozwojowi poważniejszych dolegliwości. Nieleczone może prowadzić do miażdżycy, niewydolności serca oraz zaburzeń mikrokrążenia.

Na liście najczęstszych chorób powinna znaleźć się miażdżyca, która rozwija się w wyniku pogorszenia gospodarki lipidowej. Pierwsze blaszki miażdżycowe pojawiają się już w dzieciństwie, jednak manifestacja objawów następuje przeważnie w okolicach 50-60. roku życia.

Zawał serca powoduje przede wszystkim niedokrwienie mięśnia sercowego, co może prowadzić do obumarcia komórek. Jest jednocześnie jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie.

Poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia jest udar mózgu, który stanowi drugą przyczynę śmierci w populacji ogólnej. Definiowany jest jako nagłe naczyniopochodne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego. Najczęściej występuje po 40. roku życia.

Choroba wieńcowa, nazywana także chorobą niedokrwienną serca, prowadzi do niewydolności mięśnia sercowego wskutek niewystarczającego dotlenienia komórek. Wśród najczęściej występujących objawów możemy wymienić ból, duszności oraz osłabienie. Przewlekła niewydolność serca pojawia się natomiast w wyniku uszkodzenia mięśnia sercowego, co prowadzi do wolniejszego pompowania krwi. Do głównych symptomów należą obrzęki stóp, zmęczenie oraz duszności.

Przewlekła niewydolność żylna może być spowodowana przez żylaki oraz zakrzepicę żył głębokich. Choroba objawia się długotrwałym rozszerzeniem naczyń krwionośnych, prowadząc jednocześnie do wzrostu ciśnienia żylnego.

Tętniaki aorty to miejscowe poszerzenie aorty wynoszące co najmniej 50% objętości. Ryzyko wystąpienia choroby wzrasta wraz z wiekiem i może stanowić realne zagrożenie życia. Tętniaki mają bowiem tendencję do powiększania się i pękania. Poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia stwarza również zwężenie tętnic szyjnych i kręgowych.

Wśród innych najczęściej występujących chorób układu krążenia możemy wymienić także: zatorowość płucnązapalenie osierdziazapalenie wsierdzia oraz wady zastawkowe -obecnie najczęściej występują te o charakterze zwyrodnieniowym, które rozpoznawane są w podeszłym wieku.

Profilaktyka i leczenie chorób układu krążenia - co zawsze powinno być sygnałem ostrzegawczym?

Objawy chorób układu krążenia zależą od rodzaju dolegliwości. Niepokój pacjenta powinny wzbudzić problemy z oddychaniem, nagły ból w klatce piersiowej, bóle głowy i omdlenia oraz kołatanie serca. Zaawansowane metody diagnostyczne chorób układu krążenia pozwalają na rozpoznanie nieprawidłowości na wczesnym etapie rozwoju. Dzięki temu umożliwiają leczenie przy zastosowaniu farmakologii oraz zmiany stylu życia.

W codziennym życiu najważniejsza pozostaje profilaktyka chorób układu krążenia. W pierwszej kolejności powinieneś zadbać o dietę oraz odpowiednią dawkę ruchu. Doskonałym pomysłem może okazać się zastosowanie diety śródziemnomorskiej, która opiera się na jedzeniu ryb i warzyw. Pamiętaj jednocześnie o zdrowym urozmaicaniu jadłospisu oraz aktywności fizycznej, która nie tylko zmniejszy ryzyko występowania chorób układu krążenia, ale także pomoże w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Źródła:

 • Marzena Frołow, Przewlekła niewydolność żylna, https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/66180,przewlekla-niewydolnosc-zylna (dostęp 05.04.2024).
 • Zbigniew Gąsior, Janina Stępińska, Postępy w diagnostyce i leczeniu nabytych zastawkowych wad serca, Warszawa, 2011, https://eu.cmkp.edu.pl/css_bart/dok_eu/Postepy%20w%20diag%20A-V.pdf (dostęp 05.04.2024).
 • Piotr Jankowski, Zasady profilaktyki chorób układu krążenia w 2018 roku, Kardiologia Inwazyjna, vol. 12, nr 15/2017.
 • Kamila Ludwikowska, Tętniak aorty: przyczyny, objawy i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/choroby/155892,tetniak-aorty (dostęp 05.04.2024).
 • Profilaktyka chorób serca, Materiały informacyjne udostępnione przez Narodowy Fundusz Zdrowia, https://www.nfz-lodz.pl/attachments/article/5712/%C5%9Aroda%20z%20profilaktyk%C4%85%20-%20Profilaktyka%20chor%C3%B3b%20serca.pdf (dostęp 05.04.2024).
 • Profilaktyka chorób układu krążenia (CHUK), Materiały informacyjne udostępnione przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia, http://pacjent.gov.pl/programy-profilaktyczne/program-profilaktyki-chorob-ukladu-krazenia-chuk (dostęp 05.04.2024).
 • Filip Raciborski, Mariusz Gujski, Udary mózgu – rosnący problem w starzejącym się społeczeństwie, https://spartanska.pl/wp-content/uploads/raport_udary-m%C3%B3zgu.pdf (dostęp 05.04.2024).
 • Anna Ślifirczyk, Choroby układu sercowo-naczyniowego – działania profilaktyczne i edukacyjne w ramach powiatowego programu profilaktyki i prewencji zdrowia „Razem dla serca” wśród mieszkańców powiatu bialskiego, Rozprawy Społeczne, t. 12, nr 4/2018, https://rozprawyspoleczne.edu.pl/pdf-110897-41145?filename=DISEASES%20OF%20THE.pdf (dostęp 05.04.2024).
 • Jarosław Wołoszyn, Zawał mięśnia sercowego- przyczyny, leczenie i rola ratownika medycznego w postępowaniu przedszpitalnym, https://repozytorium.ka.edu.pl/items/01f00038-45c0-4a4f-a328-68f30b319989 (dostęp 05.04.2024).

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić....

Choroby skóry

Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?
Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Dieta i odchudzanie

Perz właściwy – prozdrowotne ziele oczyszczające organizm z toksyn
Perz właściwy (Agropyron repens L.), należący do rodziny Wiechlinowatych, zaliczany jest do powszechnie występujących na półkuli północnej chwastów jadalnych. Roślina słynie także ze swoich właściwości prozdrowotnych, które&...

Choroby skóry

Rumień – rodzaje, objawy, leczenie. Jak je rozróżnić?
Rumień to powszechnie występująca zmiana dermatologiczna, która może stanowić poważny problem estetyczny i zdrowotny. Terminem tym nazywamy bowiem szereg różnorodnych dolegliwości, które wymagają zróżnicowanego podejścia ter...

Układ pokarmowy

Szkorbut – choroba marynarzy. Objawy, przyczyny i leczenie skrajnego niedoboru witaminy C
Szkorbut zaliczany jest do chorób spowodowanych przez awitaminozę. Współcześnie bardzo mało osób zmaga się ze szkorbutem i kojarzony jest on najczęściej z marynarzami. Najlepszą profilaktyką choroby jest zbilansowana dieta, kt&...

Układ nerwowy

Zespół Retta: przyczyny, objawy, dziedziczenie i leczenie
Zespół Retta (RTT) jest postępującą chorobą, która zaburza prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Schorzenie jest nierozerwalnie związane z chromosomem X, a objawy występują niemal wyłącznie u kobiet. ...

Układ pokarmowy

Botulizm: objawy i przebieg zatrucia jadem kiełbasianym
Botulizm to poważna choroba porażeniowa wywołana przez neurotoksynę, zwaną jadem kiełbasianym oraz toksyną botulinową, produkowaną w czasie wzrostu bakterii Clostridium botulinum. Do zatrucia dochodzi przeważnie wskutek spożycia źle zakonserwowanej żyw...

Łysienie androgenowe – objawy i przyczyny. Jak zahamować wypadanie włosów?
Gęste, mocne i zdrowe włosy to marzenie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wygląd i stan włosów to nie tylko aspekt estetyczny, ale również, a może i przede wszystkim zdrowotny. Zła kondycja kosmyków może świadcz...

Serce i układ krążenia

15 najczęstszych chorób układu krążenia: diagnostyka i leczenie
Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Szybka diagnostyka, podejmowanie leczenia i działań profilaktycznych mogą ochronić pacjentów przed rozwojem najpoważniejszych dolegliwości i powikłań....

Dieta i odchudzanie

Choroby metaboliczne: rodzaje, objawy i leczenie. Czy można im zapobiec?
Choroby metaboliczne obejmują szeroki zakres dolegliwości spowodowanych zaburzeniami przemian biochemicznych w organizmie. W ostatnich kilkudziesięciu latach ich częstotliwość znacznie wzrosła....

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem