Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej? - zdjęcie
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem. Mowa tu o rosnącej liczbie pacjentów borykających się z niewydolnością krążenia. Wśród przyczyn tego schorzenia wymienić można chorobę wieńcową, wady zastawek, kardiomiopatię, czy niewydolność serca. Najczęstsze objawy niewydolności krążenia to duszność, obrzęki kończyn dolnych, kołatanie serca, a także ciągłe zmęczenie. Co ważne, objawy zależą od konkretnego rodzaju niewydolności serca.
 

Więcej o problemach z układem krążenia i chorobach sercowych można przeczytać także w artykule: Czym jest zapalenie mięśnia sercowego (ZMS): przyczyny, objawy i leczenie zapalenie osierdzia?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest niewydolność krążenia,
  • jakie są przyczyny i objawy niewydolności krążenia,
  • czym jest przewlekła niewydolność krążenia,
  • na czym polega diagnostyka niewydolności krążenia,
  • jak poprawić krążenie,
  • jaka jest rola diety i stylu życia w walce z niewydolnością krążenia.

Czym jest niewydolność krążenia?

Jak wspomniano, niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Najczęściej przyczyną takiego stanu rzeczy jest niewłaściwa praca serca. Trzeba tu podkreślić, że niewydolność krążenia nie jest tym samym co niewydolność serca. To drugie schorzenie oznacza bowiem zespół objawów występujących z powodu nieprawidłowej budowy oraz czynności serca. Niewydolność krążenia pochodzenia sercowego może wystąpić w wyniku zawału serca lub w wyniku długotrwałego nadciśnienia tętniczego. Pierwszy przypadek oznacza skurczową niewydolność serca, drugi natomiast oznacza rozkurczową niewydolność serca. Niewydolność krążenia może mieć również pochodzenie obwodowe spowodowane m.in. krwotokiem, odwodnieniem organizmu, wstrząsem septycznym lub marskością wątroby. W każdym z tym przypadków istnieje duże niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia - dojść może do niedokrwienia narządów bądź do zalegania krwi w łożysku naczyniowym, co prowadzić może z kolei do wzrostu ciśnienia w krążeniu płucnym. W przypadku niewydolności krążenia do narządów wewnętrznych nie dociera wystarczająca ilość krwi, co przekłada się na niedostarczenie narządom odpowiedniej ilości tlenu. Ze względu na szybkość występowania i czasu trwania objawów niewydolność krążenia dzieli się na niewydolność ostrą i niewydolność przewlekłą. Wśród przyczyn obu wspomnianych niewydolności krążenia wymienić można choroby mięśnia sercowego, chorobę wieńcową, wady zastawek serca, a także choroby ogólnoustrojowe. Warto dodać, że przyczyną niewydolności krążenia może być również niewłaściwa dieta.

Niewydolność krążenia – objawy i przyczyny schorzenia

Przyczyny niewydolności krążenia mogą być różne. Podzielić można je na trzy grupy. Do pierwszej zalicza się te, które związane są z większym oporem w obwodowej części układu krążenia. Mowa tu o niewydolności lewej komory serca, która spowodowana może być przewlekłym nadciśnieniem tętniczym, zwężeniem w okolicy zastawki aorty, a także niektórymi wadami serca. Do tej grupy zalicza się również niewydolność krążenia prawej komory serca, której główną przyczyną są choroby płucne i pierwotne nadciśnienie płucne. Druga grupa przyczyn to przyczyny związane z osłabieniem i utratą włókien mięśniowych w sercu, czyli przykładowo o chorobie wieńcowej serca, kardiomiopatii oraz zapaleniu mięśnia sercowego. Z kolei do trzeciej grupy przyczyn niewydolności krążenia zalicza się przyczyny związane z niedostatecznym dopływem krwi do serca. Wskazać można tu na wady zastawek serca, zapalenie osierdzia i migotanie przedsionków. Niewydolność krążenia ma oczywiście swoje konkretne objawy. Do objawów niewydolności lewokomorowej zalicza się szybkie męczenie się, duszność oraz sinicę. Oprócz tego pacjent odczuwać może bóle wieńcowe, występować mogą również omdlenia. Z kolei do objawów niewydolności prawokomorowej zalicza się obrzęki nóg (wokół kostek i podudzi), powiększenie obwodu tułowia, poszerzenie żył szyjnych, częste oddawanie moczu w nocy, wzdęcia, nudności, zaparcia lub biegunki.

Przewlekła niewydolność krążenia: charakterystyka i trudności w diagnozie

Przewlekła niewydolność krążenia narasta stopniowo, nawet przez wiele lat. W tym czasie chodzi do upośledzenia wydolności serca. W efekcie krew rozprowadzana jest wolnej. Często "zatrzymuje się" na dłużej w jednym miejscu i przesiąka do tkanek, tworząc w ten sposób obrzęki. Te stanowią jeden z podstawowych objawów świadczących o przewlekłej niewydolności krążenia. Najczęściej dochodzi o obrzęku kończyn dolnych. Mowa tu opuchniętych kostkach i opuchniętych nogach. W przypadku pojawienia się wspomnianych objawów koniecznie udać należy się w pierwszej kolejności do lekarza rodzinnego, który skieruje do lekarza o specjalizacji kardiologicznej. W celach diagnostycznych konieczne będzie wykonanie szeregu badań, takich jak EKG, pomiar ciśnienia, morfologia, a także RTG klatki piersiowej.

Obrzęk nóg i opuchnięte kostki, czyli objawy niewydolności krążenia

Jak wspomniano, jednym z podstawowych objawów przewlekłej niewydolności krążenia jest obrzęk nóg. Jest on spowodowany zastojem płynów w różnych częściach ciała. W przypadku niewydolności krążenia obrzęki mają charakter ciastowaty. Innymi słowy, po uciśnięciu palcem skóra i tkanki podskórne nie wracają od razu do pierwotnego stanu. Obrzęki mogą również występować w okolicy między łopatkami, a także w części krzyżowo-lędźwiowej. Najczęściej pojawiają się w momencie przyjmowania pozycji leżącej. Podkreślić tu trzeba, że brak leczenia może prowadzić do zmian troficznych.

Diagnostyka niewydolności krążenia: jakie badania pomogą stwierdzić problem?

W przypadku wystąpienia objawów niewydolności krążenia bardzo ważna jest szybka ocena lekarska. Aby zdiagnozować problem, lekarz zleci szereg badań. Do podstawowej diagnostyki niewydolności krążenia zalicza się takie badania jak morfologia krwi, EKG, RTG klatki piersiowej oraz echokardiologia. W niektórych przypadkach niezbędne będzie także przeprowadzenie badania angiograficznego naczyń wieńcowych oraz wykonanie cewnikowania serca. Podkreślić trzeba, że ostra niewydolność krążenia, która zagraża życiu pacjenta, wymaga natychmiastowego leczenia w warunkach szpitalnych. W przypadku przewlekłej odmiany schorzenia stosuje się leki na niewydolność krążenia. Chodzi tu przede wszystkim o takich środkach farmakologicznych jak inhibitory konwertazy angiotensyny, sartany, beta-blokery, a u pacjentów z objawami przewodnienia także leki moczopędne.

Jak poprawić krążenie? Sposoby na wspomaganie układu krążenia

Aby poprawić krążenie, przestrzegać powinno się kilku istotnych zasad. Przede wszystkim powinno ograniczyć się przyjmowanie płynów do 1,5 litra na dobę. Ważne jest także, aby na bieżąco kontrolować wagę ciała. Poza tym zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna. Dobrym rozwiązaniem jest również ograniczenie spożywania soli. Zatrzymuje ona bowiem wodę w organizmie, co bezpośrednio prowadzi do podwyższenia ciśnienia tętniczego, a tym samym do obciążenia mięśnia sercowego. Wspomniano, że jednym z objawów niewydolności krążenia jest obrzęk kończyn dolnych. Jakie zatem stosować domowe sposoby na poprawę krążenia w nogach? Dobrym pomysłem jest na pewno stosowanie naprzemiennie zimnego i ciepłego prysznica. W ten sposób naczynia krwionośne rozszerzają się i kurczą, co pobudza pracę układu krążenia. Osoby palące powinny jak najszybciej zrezygnować z produktów tytoniowych. Nikotyna i tlenek węgla w papierosach, a także stres oksydacyjny powstający na skutek palenia, bardzo negatywnie wpływają na układ krążenia. Palenie przyspiesza pracę serca i podnosi ciśnienie krwi. Osoby pracujące w pozycji siedzącej powinny pamiętać o częstych przerwach w pracy. Zbyt długie przybywanie w pozycji siedzącej negatywnie wpływa na przepływ krwi i sprzyja jej zastojom.

Rola diety w walce z niewydolnością krążenia: co jeść, a czego unikać?

Zaburzenia krążenia mogą być bardzo niebezpieczne. Dlatego warto zadbać o swój układ krążenia poprzez stosowanie właściwej diety. W pierwszej kolejności zrezygnować powinno się z częstego spożywania czerwonego mięsa, smażenia na smalcu, gotowych produktów i ze słodyczy. Takie jedzenie to prosta droga do podwyższonego cholesterolu, a tym samym do negatywnych zmian miażdżycowych. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest postawienie na chude mięso drobiowe oraz na ryby, które zawierają cenne kwasy omega-3 obniżające poziom trójglicerydów we krwi oraz zapobiegające powstawaniu zakrzepów. W codziennej diecie stosować powinno się także oleje roślinne, orzechy, produkty pełnoziarniste oraz warzywa i owoce. Wspomniano już o konieczności ograniczenia spożywania soli, która podnosi ciśnienie krwi.

Zmiany stylu życia w leczeniu niewydolności krążenia - co warto wdrożyć?

W leczeniu niewydolności krążenia bardzo ważna jest aktywność fizyczna, która obniża ciśnienie krwi i pomaga zapobiegać wysokiemu poziomowi cholesterolu. Poza tym systematyczna aktywność fizyczna przyczynia się do polepszenia przepływu krwi. Wszystko dzięki pracy mięśni i rozszerzaniu się naczyń krwionośnych. Oczywiście mówiąc o aktywności fizycznej, nie ma się na myśli intensywnych treningów na siłowni. W zupełności wystarczy szybki spacer, jogging, jazda na rowerze, czy pływanie. Wszystko wedle własnych upodobań. W trakcie aktywności fizycznej serce pracuje szybciej, a to przyczynia się do usprawnienia przepływu krwi przez naczynia krwionośne. Mięśnie i tkanki zostają dzięki temu lepiej dotlenione.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Układ pokarmowy

Stomia - czym jest i jak wygląda: rodzaje, pielęgnacja i dieta. Poradnik dla stomików
Stomia to bardzo przykra przypadłość, która potrafi utrudnić życie. Dla wielu osób wypróżnianie się do worka oznacza koniec wcześniej prowadzonego życia. Jak się jednak okazuje, wcale tak nie musi być!...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ nerwowy

Skąd bierze się nerwica lękowa? Jak się objawia, jak długo może trwać i w jaki sposób z nią walczyć?
Nerwica lękowa, inaczej nazywana lękiem uogólnionym, to grupa zaburzeń, których głównym objawem jest odczuwanie silnego lęku. Lęk może trwać miesiącami czy nawet latami, utrudniając funkcjonowanie w codziennym życiu i ...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach tarczykowych...

Układ rozrodczy i moczowy

7 skutecznych metod na opóźnienie wytrysku podczas stosunku
Szybki wytrysk to z reguły koniec miłosnych uniesień, dlatego każdy mężczyzna pragnie przeciągnąć jak najdłużej moment swojego spełnienia. Za optymalną długość stosunku uważa się akt trwający 7-13 minut. Panom najczęściej udaje s...

Układ rozrodczy i moczowy

Beta hCG - test ciążowy z krwi. Pierwsze objawy ciąży
Beta hCG bywa nazywany hormonem ciążowym, gdyż jego wzrost obserwuje się przede wszystkim w organizmie kobiet spodziewających się dziecka. Pozwala nie tylko określić, czy kobieta jest w ciąży, ale też w przybliżeniu oszacować jej wiek. W ginekologii be...

Układ oddechowy

Zaburzenia oddychania: objawy i leczenie. Czym jest oddech Biota oraz Cheyne'a i Stokesa?
Zaburzenia oddychania mogą przybierać różne formy, inne są również przyczyny ich występowania. Zawsze jednak wymagają konsultacji lekarskiej, gdyż w dłuższej perspektywie czasowej są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia pacjent...

Układ nerwowy

Tajemnice Hipokampu: kluczowa rola w pamięci i emocjach
W fascynującym świecie neurobiologii, hipokamp stanowi centralny obszar, którego tajemnice stopniowo odkrywane są przez badaczy. Jego kluczowa rola w kształtowaniu pamięci i regulacji emocji sprawia, że staje się niezwykle istotnym obszarem zain...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&a...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem