Choroba wieńcowa (zespół wieńcowy) – objawy, przyczyny, leczenie

baner

Choroba wieńcowa (zespół wieńcowy) – objawy, przyczyny, leczenie

Statystyki wyraźnie wskazują, że choroby układu sercowo-naczyniowego są jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie. Choroba wieńcowa, czyli tzw. choroba niedokrwienna serca, jest najczęściej diagnozowanym schorzeniem spośród te

Statystyki wyraźnie wskazują, że choroby układu sercowo-naczyniowego są jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie. Choroba wieńcowa, czyli tzw. choroba niedokrwienna serca, jest najczęściej diagnozowanym schorzeniem spośród tej grupy . W dodatku nieleczona może prowadzić do zawału serca. Jakie są objawy i przyczyny choroby oraz jak wygląda jej leczenie? Sprawdź koniecznie poniżej, gdzie wyczerpująco omawiamy tę chorobę.

Zanim rozpoczniesz czytać, zobacz także artykuł: Zawał serca.

Co to jest choroba wieńcowa?

Choroba niedokrwienna serca to zespół objawowy, który wynika z braku tlenu i innych substancji odżywczych w komórkach organizmu człowieka, w końcu tlen to nieodłączny element prawidłowego rytmu pracy serca. Każdy człowiek posiada dwie tętnice, które oplatają mięsień sercowy i odchodzą od aorty. Lewa odpowiada za unaczynienie bocznej i przedniej ściany mięśnia sercowego, natomiast prawa unaczynia ścianę tylną. To właśnie przez nie przepływa krew, która dostarcza tlen do komórek serca. Prawidłowość przepływu substancji odżywczych i tlenu do serca jest uwarunkowana wieloma czynnikami np. stopniem wymiany oraz warunkami powietrza w płucach, anatomicznym ukształtowaniem naczyń wieńcowych serca, ilością krwinek czerwonych i hemoglobiny, która pomaga wiązać tlen w czasie transportu, a także możliwościami organizmu do dostarczania tlenu w miejsce przeznaczenia. 

Jakie są przyczyny choroby wieńcowej?

Na występowanie choroby niedokrwiennej serca wpływa wiele czynników, które można podzielić na pierwotne oraz wtórne. Wśród pierwotnych czynników można wymienić zmiany, które występują w tętnicach wieńcowych. Utrudniają one prawidłowy transport krwi, przez co ilość tlenu trafiająca do komórek serca jest niewystarczająca. Wtórne czynniki to sytuację, które w żadnym stopniu nie są powiązane z tętnicami wieńcowymi. 

Pierwotne przyczyny choroby wieńcowej to:

 • miażdżyca tętnic wieńcowych, która w większości przypadku wywołuje chorobę niedokrwienną serca. W naczyniach krwionośnych odkłada się cholesterol i komórki zapalne, które prowadzą do całkowitego zamykania światła tętnic;
 • wady tętnic wieńcowych wrodzone;
 • odkładanie się w tętnicach produktów wynikających z wadliwych przemian metabolicznych;
 • kiła, toczeń rumieniowaty, choroba Kawasaki, które powodują zwężanie tętnic wieńcowych;
 • zator tętnicy wieńcowej, który wywołują infekcyjne zapalenia wsierdzia i zakażenia bakteryjne, a także sztuczne zastawki serca.

Wtórne przyczyny choroby wieńcowej to:

 • zbyt niskie ciśnienie,
 • niedokrwistość tzw. anemia,
 • niepoprawne skurcze w ścinkach tętnicy wieńcowej,
 • zatrucie czadem, czyli tlenkiem węgla,
 • zbyt duża ilość cholesterolu, który odkłada się w tętnicach wieńcowych,
 • nieprawidłowości w przebiegu nadtętniczych mostków mięśniowych, który powodują zwężanie się ścianek tętnic. 

Choroby wieńcowe - objawy

Występują dwa rodzaje choroby niedokrwiennej. Stabilna, która występuję przewlekle i jej głównym objawem są bóle w klatce piersiowej oraz ostra, która objawia się  sytuacji zawału serca, zgonu bądź dławicy piersiowej niestabilnej.

Objawy choroby wieńcowej najczęściej występują w momencie nadmiernego stresu, wzmożonego wysiłku fizycznego oraz po obfitych posiłkach i są to tzw. bóle wieńcowe. Na nasilenie objawów wpływa niska temperatura oraz godziny poranne. Kluczowym objawem tej choroby jest dławiący i uciskający  ból w klatce piersiowej, który jest zlokalizowany za mostkiem i wywołuje charakterystyczne uczucie duszności oraz rozpierania klatki piersiowej. Ból ten może także promieniować do żuchwy, szczęki, barków, szyi i nadbrzusza. 

Oprócz dolegliwości bólowych i duszności najczęstsze objawy to:

 • mdłości,
 • osłabienie,
 • spłycenie oddechu,
 • kołatanie mięśnia sercowego,
 • nadmierna potliwość,
 • przyśpieszona akcja serca,
 • ucisk za mostkiem,
 • w krytycznych przypadkach: sercowa śmierć nagła.

Zdarzają się takie sytuacje, że choroba ta nie daje żadnych objawów, przez co usypia czujność chorego. Pacjenci dowiadują się o niej dopiero w momencie zawału. 

Jakie badania przy chorobie niedokrwiennej serca?

Jednym z podstawowych badań, które należy wykonać u pacjentów z podejrzeniem choroby wieńcowej, jest EKG, które pozwoli na wykrycie choroby niedokrwiennej, ale również zaburzeń rytmu serca czy przewodzenia. Bardzo często objawy wszelkich zaburzeń dają o sobie znać podczas wysiłku fizycznego np. duszność czy bóle dławicowe, dlatego ważnym badaniem, które pozwoli na wykrycie nieprawidłowości, jest próba wysiłkowa. Zapis EKG jest wykonywany podczas spaceru pacjenta po bieżni ruchomej. 

Jeśli oba zapisy EKG są nieprawidłowe, należy pogłębić diagnostykę. Najczęściej wykonuje się badanie echokardiograficzne, które ukazuje cały obraz mięśnia sercowego i miejsca ze słabą kurczliwością. Można wykonywać również Angio-TK, które jest badaniem obrazowym ukazującym tętnice wieńcowe i naczynia krwionośne. 

Bardzo popularnym badaniem w diagnozowaniu choroby wieńcowej jest koronarografia. Dzięki temu można dokładnie zlokalizować miejsca zwężenia tętnic i poszerzyć je poprzez wszczepienie stentu bądź poprzez agioplastykę. 

Choroba wieńcowa - leczenie naturalne

Oczywiście choroba wieńcowa powinna być leczona pod stałym nadzorem lekarza, jednak istnieją pewne naturalne metody, które mogą wspomóc leczenie farmakologiczne. Warto stosować różnorodne zioła i suplementy diety, np. chrom i magnez, które przyczynią się poprawy ogólnego stanu zdrowia. Wśród nich wyróżnić można:

 • owoc głogu, który rozszerza naczynia wieńcowe i reguluje ciśnienie krwi;
 • naparstnica wełniasta, spowalnia tętno i usuwa obrzęki wynikające z niewydolności serca;
 • czosnek, jako naturalny antybiotyk, który poprawia krążenie;
 • serdecznik pospolity, pomocny na samym początku schorzenia;
 • miłorząb japoński - dotlenia serce;

Należy także uprawiać sport, a szczególnie spacerować oraz dbać o prawidłową dietę. Osoby cierpiące na tą chorobę powinny unikać stresu, a w sytuacji zaburzeń lękowych z kołataniem serca czy jego nierównym rytmem powinny korzystać z usług psychologa. 

Jaka dieta jest odpowiednia przy zespole wieńcowym?

Dieta przy chorobie wieńcowej powinna być przede wszystkim oparta na warzywach i owocach. Warto również włączyć do jadłospisu.  pełnoziarniste pieczywo, kasze i makarony, a także owoce morza i tłuste ryby. Idealnie sprawdzi się tu dieta śródziemnomorska, której podstawą są produkty bogate w błonnik, witaminy i inne mikro i makroelementy oraz bardzo ważne nienasycone kwasy tłuszczowe. Warto również unikać spożywania nadmiernych ilości cukru i soli

Zespół wieńcowy - dodatkowe zalecenia 

Przy występującym zespole wieńcowym warto prowadzić zdrowy tryb życia. Ważna jest zdrowa dieta, ruch, a także wypoczynek. Konieczny jest odpowiedni sen przynajmniej przez 8 godzin. Warto także ograniczyć spożycie alkoholu i palenie wyrobów tytoniowych. Istotna jest również suplementacja kwasu foliowego, który zmniejsza poziom homocysteiny we krwi. Poleca się także wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych, które wpływają na obniżenie poziomu stresu i związanego z nim spięcia mięśni. Osoby, które obserwują u siebie objawy choroby wieńcowej, powinny zaopatrzyć się w ciśnieniomierz i codziennie kontrolować wielkość ciśnienia tętniczego krwi i pulsu. 

autor

mgr farm. Cezary Stańczak

Ukończył Wydział Farmacji na Akademii Medycznej w Łodzi otrzymując tytuł magistra farmacji. Uzyskał też stopień MBA kończąc Wyższą Szkołę Kupiecką w Łodzi oraz Paris Business School.

Informacje dla pacjenta

Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion roznoszo...

Sport i fitness

Nocne skurcze nóg, łydek i stóp - przyczyny, zapobieganie i leczenie bolesnych skurczów mięśni nóg
Może być to efekt znacznego wysiłku fizycznego, ale w niektórych przypadkach skurcze oznaczają pierwsze objawy poważnych chorób - sprawdź jakich....

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Sport i fitness

Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną rozmową, imprezą czy spotkaniem. W dodatku mogą po...

Mięśnie i kości

Zespół cieśni nadgarstka - objawy i leczenie. Jak pozbyć się bólu ćwiczeniami w domu?

Zespół cieśni nadgarstka to choroba cywilizacyjna, która najczęściej jest wynikiem wykonywania określonych zawodów, w których wymaga się powtarzalnych ruchów dłoni. Zdarza się jednak, że choroba ta ma inne przycz...

Układ rozrodczy i moczowy

Podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi – badania i normy. O czym świadczy podwyższony kwas moczowy?

Kwas moczowy to produkt przemian metabolicznych zasad purynowych. U zdrowego człowieka jest wydalany głównie z moczem, a w mniejszym stopniu rozkładany w jelitach. Przyjmuje się, że pewna jego ilość we krwi jest dopuszczalna i wynosi około 3-7 mg/dl.

Serce i układ krążenia

Obrzęki nóg – jakie są ich przyczyny i jak sobie z nimi radzić?
Obrzęki nóg – jakie są ich przyczyny i jak sobie z nimi radzić?Obrzęki nóg to uciążliwa dolegliwość, z którą borykają się pacjenci bez względu na ich wiek. Jest wiele różnych czynników, które mogą wpłynąć na pojawienie się ...

Słuch i szumy uszne

Ból i zapalenie ucha środkowego u dziecka - jak rodzic powinien poradzić sobie z problemem?
Jedną z najczęstszych przyczyn występowania zapalenia ucha środkowego u dziecka są bakterie, w tym między innymi Moraxella catarrhalis oraz Streptococcus pneumoniae. Jeśli organizm dziecka ma dobrą odporność, ryzyko zachorowania maleje....

Informacje dla pacjenta

Ginekomastia – przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn – przyczyny i leczenie
Jak rozpoznać to schorzenie? Dobrą wiadomość stanowi fakt, że identyfikacja ginekomastii nie powinna stanowić większego problemu — symptomy tej dolegliwości są dość charakterystyczne....

Alergia

Uczulenie na słońce - jak złagodzić wysypkę od słońca na skórze wrażliwej?
Alergia na słońce zwana jest również polimorficzną erupcją świetlną i choć lekarze nie znają dokładnej przyczyny jej występowania, istnieją sposoby, aby łagodzić nieprzyjemne dolegliwości....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Naturalne syropy na odporność, infekcje i przy przeziębieniu – wszystkie z nich możesz zrobić w domu!
Naturalne syropy na odporność mają wiele zalet. Są bardzo skuteczne i nietrudno przygotować je samodzielnie - taki syrop warto stosować profilaktycznie....

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Choroby zakaźne u dzieci. Świnka: pierwsze objawy, przebieg i leczenie
Bardzo często zdarzającą się chorobą zakaźną, która najczęściej dotyka dzieci jest świnka. Choroba ta to całe spectrum specyficznych objawów, które mogą być wyjątkowo dotkliwe dla maluchów....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Rak - choroba genów, ale też odporności. Jak wzmocnić organizm, by nie zachorować na nowotwór?
Badania wykazały, że rak a układ odpornościowy to nie tak odległe pojęcia. Im zdrowszy i silniejszy organizm, tym mniejsze ryzyko wystąpienia nowotworu, a także łatwiejsza walka z chorobą....

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.