Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Dieta i odchudzanie

Pompa insulinowa: działanie, budowa i korzyści leczenia

 Pompa insulinowa: działanie, budowa i korzyści leczenia

Życie cukrzyków kręci się wokoło choroby, naznaczone jest znacznymi ograniczeniami, na szczęście jednak nauka medycyny, jak i technologia wychodzą naprzód potrzebom pacjentów, po to, żeby im pomóc. Jednym z przejawów takiej myśli technologicznej jest pompa insulinowa, która skierowana jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jak działa pompa insulinowa? Co trzeba o niej wiedzieć? Dla kogo pompa insulinowa jest najlepszym rozwiązaniem?

Zobacz także: Jak powinna wyglądać dieta cukrzyka? Co wolno jeść cukrzykowi?

Pompa insulinowa nowa technologia w walce z cukrzycą

Po pierwsze podczas diagnostyki konieczne jest określenie wartości cukru we krwi, na czczo, jak i po spożyciu pożywienia. W tym celu sprawdza się poziom cukru po minimalnie 6 godzinach przerwy w spożywaniu pokarmów, najlepiej po nocy. Jeżeli chodzi określenia wartości po spożyciu pokarmu, podczas diagnozy stosuje się badanie nazywane krzywą cukrzycową – pobiera się krew na czczo, następnie w określonych przerwach czasowych, po spożyciu glukozy. Reakcja organizmu na dostarczoną glukozę w przerwach godzinnych (po 60 i 120 minutach), pokazuje, jak zaawansowane jest schorzenie. Na ten rodzaj badania kierowane są osoby, u których najczęściej całkowicie przypadkiem, podczas rutynowych badań krwi, wyniki cukru na czczo wychodzą nieprawidłowe. W dalszej diagnostyce okazuje się, z którym typem cukrzycy mamy do czynienia oraz to, czy konieczne będzie włączenie do leczenia insuliny.

W przypadku pacjentów z typem cukrzycy 1 najczęściej zlecenie przez lekarza insuliny do planu leczenia okazuje się konieczne. Wiele osób, które muszą zmierzyć się z diagnozą, zastanawiają się, jakie są przyczyny zachorowania na cukrzycę, niestety odpowiedź na to pytanie jest niezwykle trudna i nieuniwersalna dla wszystkich. To właśnie do tych pacjentów skierowane jest urządzenie nazywane pompą insulinową. Zalety tego urządzenia doceniają, przede wszystkim rodzice młodszych dzieci chorujących na cukrzycę typu 1, u których dopilnowanie podania insuliny o określonej porze może się okazać niezwykle trudne, ze względu na pracę rodziców oraz obowiązki szkolne i przedszkolne dzieci. Pompa insulinowa daje możliwość precyzyjnego dawkowania leku. Do tego jego podawanie jest niezwykle wygodne. Powstanie takiego urządzenia zdecydowanie zmieniło życie diabetyków na lepsze, dzięki niemu można dostosować parametry, tak, by tryb życia diabetyka mógł toczyć się pożądanym przez niego torem – z założenia chodzi o prowadzenie normalnego życia, a niepodporządkowanie się chorobie. Pompa insulinowa jest najwygodniejszą alternatywą dla wstrzykiwania insuliny przez epipen.

Jak działa pompa insulinowa?

Pompa insulinowa jest urządzeniem, które ma za zadanie podawanie insuliny. Dzięki pompie insulinowej możliwe jest niezwykle precyzyjne podawanie określonej dawki hormonu. Insulinoterapia stosowana przy pomocy pompy, nie wymaga każdorazowej iniekcji, czyli przerwania ciągłości naskórka, do podania leku. W zależności od stopnia zaawansowania choroby może to być konieczne nawet kilka razy w ciągu doby. Faktem jest konieczność edukacji, przed rozpoczęciem podawania leku pompą. Należy dowiedzieć się, jak działa pompa insulinowa, warto też poznać, jak wygląda budowa pompy, jednak późniejsza wygoda oraz dodatkowy bonus w postaci możliwości jeszcze skuteczniejszego zapanowania nad glikemią, wynagradza trudny zaznajomienia się z działaniem urządzenia. Użytkowanie pompy insulinowej polepsza jakość życia pacjentów, którzy zapadli na to schorzenie. Pompa insulinowa dla dzieci w praktyce okazuje się najlepszym rozwiązaniem.

Dwa rodzaje pomp insulinowych

Pacjenci, u których pompa do insuliny okazała się niezbędnym rozwiązaniem podczas prób okiełznania cukrzycy, mają do wyboru dwa rodzaje pomp funkcjonujących na rynku -  pompa insulinowa osobista oraz wszczepienna. Po konsultacji z diabetologiem pacjent wybiera najlepsze dla siebie rozwiązanie. Akcesoria do pompy insulinowej, jak np. saszetka na pompę insulinową, jak i samo urządzenie mają za zadanie poprawić jakość życia osób chorujących na cukrzycę.

Ile kosztuje pompa insulinowa - pompy insulinowe refundacja?

Cena pompy insulinowej jeszcze kilka lat temu była bardzo wysoka, niewielu chorych mogło sobie na to pozwolić. Obecnie  koszt pompy insulinowej uzależniony jest od wieku osoby chorej. Pompy insulinowe dla dzieci i ludzi młodych są najbardziej potrzebne. U osób do 26. roku życia możliwa jest pełna, 100% refundacja pompy insulinowej – chodzi oczywiście o pacjentów, u których stwierdzono cukrzycę typu 1. Pompa insulinowa cena dla innych osób jest zróżnicowana, zależna jest od rodzajów pompy i określonej sytuacji. Czasem można zdecydować się na inny sposób pozyskania niż refundacja pompy insulinowej, możliwe jest np. jej wypożyczenie.

Dla kogo osobista pompa insulinowa?

Konieczność zastosowania pompy insulinowej pojawia się u osób chorych na cukrzyce typu 1, lecz nie tylko. Zdarza się, że powstaje potrzeba zastosowania pompy insulinowej także w innych przypadkach, np. u chorych na mukowiscydozę. To schorzenie bowiem, podobnie jak cukrzyca uszkadza trzustkę.

Jak wygląda obsługa pomp insulinowych?

Najczęściej obsługa pompy insulinowej nie jest problematyczna dla osób, które przebyły podstawowe szkolenie w tym zakresie. Samo urządzenie jest niewielkie, a sposób wkłucia do pompy insulinowej oraz podawanie przez urządzenie insuliny ma za zadanie naśladować naturalny proces zachodzący w trzustce. Podawanie insuliny następuje przez zestaw infuzyjny – konieczna jest jego wymiana, nie rzadziej niż co 3 dni. Bardzo ważne jest, by pamiętać, że to nie pompa określa dawkę insuliny, którą podaje, a pacjent.

Kiedy i u kogo stosować dany rodzaj pompy insulinowej - wskazania i przeciwwskazania

Podstawowym schorzeniem, przy którym zaleca się stosowanie pompy insulinowej, jest cukrzyca typu 1. Im więcej w ciągu dnia konieczności wkłucia epipenem, tym większa potrzeba użycia pompy. Ten rodzaj urządzenia przeznaczony jest dla pacjentów, którzy są w stanie sami wyliczyć liczbie spożywanych węglowodanów, białek i tłuszczów. Bez tej podstawowej wiedzy, nie ma sensu decydować się na pompę insulinową. W przypadku cukrzycy właściwe komponowanie posiłków jest kluczowe.

Zalety i wady hybrydowej pompy insulinowej

W przypadku tej nowoczesnej pompy insulinowej to urządzenie samo dozuje określone, niezbędne dawki insuliny. Dzieje się tak dzięki wszechstronności urządzenia. Hybrydowa pompa insulinowa, nie tylko podaje lek, ale także regularnie dokonuje pomiaru poziomu cukru we krwi, dzięki czemu, urządzenie wie, jaka dawka insuliny jest potrzebna. Cukrzyca wpływa na wiele aspektów życia, między innymi upatruje się jej wpływu na inne schorzenia, które się pojawiają. Ta choroba ma znaczny wpływ na seksualność zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Podczas używania pompy insulinowej codzienne funkcjonowanie staje się znacznie łatwiejsze, dzięki temu, że urządzenie samo podaje insulinę w określonym czasie, zmniejszeniu ulega lista, leków, które należy przyjmować na cukrzycę.Wapteka

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.