Aparat ortodontyczny - rodzaje, koszty, kiedy zdecydować się?

Aparat ortodontyczny - rodzaje, koszty - zdjęcie

Aparat ortodontyczny - rodzaje, koszty, kiedy zdecydować się?

Wada zgryzu to schorzenie ortodontyczne, z którym boryka się tysiące ludzi. Rozwiązanie tego problemu jest możliwe dzięki aparatowi ortodontycznemu.

 Po przeczytaniu artykułu poznasz odpowiedzi na takie pytania jak m.in.:

  • jakie są rodzaje aparatów na zęby?
  • jak przyzwyczaić się do aparatu na zęby?
  • ile kosztuje aparat ortodontyczny?

oraz wiele innych. Zobacz także: Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Jak działa aparat ortodontyczny?

Istota działania aparatu na zęby powinna być zrozumiała nawet dla osoby, która nie ma zaawansowanej wiedzy na temat stomatologii. Aparat naciska na uzębienie, co w dłuższej perspektywie prowadzi do zmiany pozycji poszczególnych partii zębów oraz ich wyprostowania.

Wady zgryzu i korekta uzębienia za pomocą aparatu ortodontycznego

istnieje wiele rodzajów wad zgryzu, w tym m.in. tyłozgryz (jedna z najpopularniejszych niedoskonałości), przodozgryz (dolny łuk zębów mocno zachodzi na górną partię uzębienia) czy zgryz otwarty (dolna i górna partia zębów nie stykają się ze sobą). Na szczęście, większość z wad zgryzu – nawet jeśli są one poważne – może zostać usunięta z użyciem aparatu.

Rodzaje aparatów ortodontycznych i ich podział

Na rynku dostępne są liczne typy aparatów ortodontycznych – różnią się one między sobą pod kątem takich aspektów jak np. wygląd czy cel stosowania. Zasadniczo, stosuje się przede wszystkim takie rodzaje jak:

  • aparat stały do usuwania poważnych wad zgryzu. Konstrukcja ta jest przyczepiana do zębów za pomocą kleju stomatologicznego. Choć leczenie z użyciem tego rodzaju aparatów trwa dość długo to przynosi ono dobre efekty. Wśród rozwiązań stałych wyróżnia się między innymi aparaty stałe metalowe, ceramiczne, a nawet porcelanowe. Ostatnie dwa typy są droższe z uwagi na estetykę wykonania;
  • aparat ruchomy, który może zostać zdjęty samodzielnie przez pacjenta np. podczas jedzenia. Jeśli chodzi o ten typ aparatów, to można wyróżnić dodatkowo podział na tzw. urządzenia bierne oraz czynne, które są stworzone z akrylu oraz drutu. Aparat ortodontyczny ruchomy to rozwiązanie stosowane głównie do zwalczania mniej poważnych wad zgryzu.

W jakim wieku najlepiej rozpocząć leczenie aparatem ortodontycznym?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: jak najwcześniej. Zasadniczo, aparat ortodontyczny to rozwiązanie, które można stosować już u dzieci nastoletnich. Optymalny wiek na leczenie z wykorzystaniem tej metody to ok. 10-14 lat – w tym okresie struktura kostna szczęki nie jest jeszcze w pełni ukształtowana, ale zęby stałe już się wyrzynają. Oczywiście, aparaty na zęby mogą być stosowane także u dorosłych.

Jak długo trwa leczenie aparatem ortodontycznym?

Jest to pytanie, które zapewne zadaje sobie każdy, kto zdecydował się na leczenie. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ w czasie noszenia aparatu należy w szczególny sposób dbać o higienę jamy ustnej, a samo urządzenie może powodować dyskomfort podczas codziennych aktywności.

Czas leczenia jest uzależniony przede wszystkim od wieku pacjenta. W przypadku dzieci terapia jest znacznie krótsza i trwa zazwyczaj kilka-kilkanaście miesięcy. Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z faktu, że zęby u dzieci znacznie łatwiej zmieniają swoje położenie pod wpływem nacisku wywieranego przez aparat ortodontyczny.

Inaczej wygląda sytuacja u dorosłych – należy wówczas nastawić się na to, że czas trwania terapii nie będzie krótszy niż 1 rok. Co więcej, może się on wydłużyć do półtora roku, a w skrajnych wypadkach do dwóch lat. Jest tak, ponieważ system zębowy u dorosłego człowieka jest już w pełni wykształcony; potrzeba dłuższego oddziaływania, by zęby mogły przemieścić się pod wpływem aparatu.

Na czas trwania leczenia wpływa także rodzaj aparatu. Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie ze spersonalizowanego urządzenia, powinieneś uzyskać efekt w krótszym czasie. Rozwiązania standardowe, choć tańsze, wymagają długotrwałego stosowania.

Ile trwa zakładanie aparatu ortodontycznego stałego?

Wizyta u stomatologa w celu założenia stałego aparatu na zęby jest zazwyczaj czasochłonna. W zależności od indywidualnej sytuacji może ona trwać nawet do kilku godzin. Należy przy tym pamiętać, że głównym czynnikiem wpływającym na czas trwania zabiegu jest rodzaj wady zgryzu, nie zaś typ zastosowanego aparatu na zęby.

Aparat ortodontyczny – korekcja podczas wizyt kontrolnych

Korekcja aparatu może być konieczna, jeśli okaże się, że jest on obluzowany lub powoduje zbyt silny ucisk. Oprócz tego należy odbywać regularne (zazwyczaj mające miejsce w kilkutygodniowych odstępach) wizyty kontrolne u ortodonty.

Dlaczego zakłada się gumki do aparatu ortodontycznego stałego?

Gumki (tzw. ligatury) to część aparatu na zęby. Ich wykorzystanie ma prosty cel – ustabilizowanie łuku ortodontycznego. Dzięki temu zęby będą mogły przemieścić się na właściwe miejsce. Ponieważ gumki ligatury dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych, rozwiązanie to cieszy się zainteresowaniem dzieci – możliwość wyboru ligatury w ulubionym kolorze z pewnością zachęci je do noszenia aparatu.

Jak szybko przystosować się do założonego aparatu ortodontycznego?

Nie ma nic dziwnego w fakcie, że organizm ma problemy z przystosowaniem się do nowo założonego aparatu na zęby. Dyskomfort, a nawet lekki ból, to sytuacja typowa wśród świeżych posiadaczy aparatów ortodontycznych. Problemy może sprawiać szczególnie spożywanie posiłków.

Oczywiście, nie oznacza to jeszcze, że przystosowanie się do nowej sytuacji nie jest możliwe. Wręcz przeciwnie – należy w początkowym okresie unikać twardych potraw i wybierać zupy, koktajle, miękkie warzywa i owoce. Jeśli pojawi się ból, warto zastosować tabletki przeciwbólowe. Z kolei w sytuacji, gdy aparat ociera się o policzki lub wargi i powoduje ich podrażnienie, warto zakleić woskiem odpowiednie miejsca. Po kilku tygodniach Twój organizm powinien przyzwyczaić się do aparatu ortodontycznego.

Profilaktyka i higiena – jak czyścić aparat ortodontyczny?

Podczas noszenia aparatu na zęby należy dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej oraz czyszczenia samego urządzenia. Podczas mycia zębów (należy robić to dokładnie po każdym, nawet drobnym posiłku, ponieważ w szczelinach aparatu z pewnością zostaną resztki jedzenia) nie zaleca się stosowania silnie wybielających past do zębów – mogą one uszkodzić szkliwo, które i tak jest obciążone w wyniku używania aparatu. Szczoteczka i pasta do zębów to nie wszystko – warto zaopatrzyć się także w nici ortodontyczne, płyn do płukania czy irygator.

Aparat ortodontyczny – ile kosztuje leczenie i czy można uzyskać dofinansowanie?

Jeśli zadajesz sobie pytanie: „ile kosztuje aparat na zęby?”, to nie znajdziesz uniwersalnej odpowiedzi. Koszt aparatu ortodontycznego jest uzależniony przede wszystkim od rodzaju wybranego rozwiązania:

  • aparat na zęby standardowy (aparat ortodontyczny metalowy) – cena za aparat na zęby stały jest stosunkowo niska i wynosi ok. 1500-2000 za 1 łuk,
  • estetyczny aparat ceramiczny (cena w tym przypadku jest wyższa i wynosi co najmniej 2,5-3 tysiące złotych za 1 łuk),
  • przezroczysty aparat na zęby (cena to ok. 5000-6000 złotych).

Oczywiście, jeśli chcesz wiedzieć, ile w danym mieście kosztuje aparat na zęby – cenę oraz wszelkie informacje poznasz w ramach kontaktu z gabinetem stomatologicznym

Aparat ortodontyczny cena 2020/2021 – co jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli chodzi o dofinansowanie na aparat na zęby – koszt z tytułu aparatów ruchomych dla dzieci poniżej 12 r.ż. pokrywa NFZ. Pamiętaj, że kwestia tego, ile kosztuje założenie aparatu na zęby, to jeszcze nie wszystko. Oprócz tego należy ponosić koszty wizyt kontrolnych (ok. 100-350 zł za wizytę).

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Choroby skóry

Najlepsze tabletki na wypadanie włosów - 6 suplementów hamujących wypadanie i stymulujących porost włosów
Wypadanie włosów jest jednym z najczęstszych problemów natury estetycznej i zdrowotnej. Może być wynikiem stresu, niewłaściwej pielęgnacji, naturalnego starzenia się organizmu, zaburzeń hormonalnych lub niedoborów substancji odżywc...

Kosmetyki i uroda

Jak wybrać odpowiednie serum do pielęgnacji skóry?
Czy warto stosować serum w pielęgnacji? Serum to kosmetyk wyróżniający się wysokim stężeniem substancji aktywnych – olejów, kwasów roślinnych, witamin i wyciągów z roślin – oraz skutecznym, celowanym...

Słuch i szumy uszne

Ból ucha u dorosłych – co go powoduje i jak go leczyć?
Z tego artykułu dowiesz się: ·         czym różni się ucho zewnętrzne od środkowego, ·         jakie są przyczyny bólu ucha, ·...

Choroby i dolegliwości

O czym świadczy wysokie anty-TG?
Z tego artykułu dowiesz się: czym jest badanie anty-TG, jakie są wskazania do badania anty-TG, jak wygląda badanie anty-TG, jakie są normy przeciwciał anty-TG, co oznacza wysokie anty-TG,czym świadczy niskie anty-TG. Badanie anty-TG ...

Układ oddechowy

Flegma w gardle i drogach oddechowych
Obecność flegmy w gardle i drogach oddechowych nie tylko wywołuje dyskomfort, ale przede wszystkim utrudnia normalne funkcjonowanie. Choć często jest ona objawem infekcji górnych dróg oddechowych, wydzielina z zatok i nosa w gardle...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Jakie wybrać multiwitaminy dla kobiet 40+ i kobiet 50+? Jak powinny dbać o swoje zdrowie osoby w wieku średnim?
Jakie wybrać multiwitaminy dla kobiet 40+ i kobiet 50+? Jak powinny dbać o swoje zdrowie osoby w wieku średnim? Na rynku można znaleźć tak wiele różnych preparatów, ale jakie należy wybrać? Znajdziemy takie na wzmocnienie orga...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Jakie multiwitaminy wybrać? Jak powinni dbać o zdrowie mężczyźni 40+ i mężczyźni 50+
Jakie multiwitaminy wybrać? Jak powinni dbać o zdrowie mężczyźni 40+ i mężczyźni 50+ Wśród wielu preparatów są też takie o różnym działaniu. Mamy więc tabletki na wzmocnienie organizmu, coś na pamięć i koncentra...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Adaptogeny – jak wpływają na nasze zdrowie?
Adaptogeny – jak wpływają na nasze zdrowie? Przyzwyczailiśmy się do tego, że w świecie suplementów co jakiś czas pojawiają się nowości. Ostatnio sporo mówi się o adaptogenach, ale tak naprawdę nie są one wcale nowym ...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Witamina C i D u dzieci i dorosłych to nie tylko odporność
W sezonie obniżonej odporności zainteresowanie witaminami w diecie i suplementacji rośnie. Warto jednak pamiętać, że wiele warunków środowiskowych ma znaczący wpływ na kształtowanie odporności dzieci. Prawidłowy sposób żywi...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.