Wapteka.pl
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Układ rozrodczy i moczowy

Cukrzyca a potencja

 cukrzyca a potencja

Problemy z potencją to stosunkowa częsta dolegliwość wśród mężczyzn. Zaburzenia erekcji pojawiają się zazwyczaj u panów po 40., 50. czy 60. roku życia, nie oznacza to jednak, że nie mogą wystąpić u młodych mężczyzn. Niemniej jednak należy wskazać, że w zależności od wieku problemy ze sprawnością seksualną mają inne podłoże. U starszych mężczyzn i w średnim wieku zaburzenia erekcji związane są zazwyczaj z chorobami układu krążenia, miażdżycą czy prostatą. Schorzeniem, które w dużym stopniu wpływa na potencję i życie seksualne u mężczyzn, jest również cukrzyca. Wahania glikemii bowiem mogą być przyczyną obniżonego popędu seksualnego (spadku libido), a także powodować problemy z potencją. Z tego powodu cukrzyca w stopniu znacznym wpływa na sprawność seksualną i erekcję u diabetyków, pogarszając komfort życia intymnego i aktywność seksualną. Co ważne, choroba ogólnoustrojowa, jaką jest cukrzyca, oddziałuje na sferę seksualną zarówno mężczyzn (cukrzyków), jak i kobiet. Należy wskazać, że badania wykazują, iż diabetycy mają problemy z erekcją i sprawnością seksualną znacznie częściej aniżeli osoby zdrowe. Jak zatem poprawić erekcję przy cukrzycy?

Cukrzyca a seksualność – czy cukrzyca ma wpływ na erekcję?

Cukrzyca w znacznym stopniu wpływa na sprawność seksualną nie tylko u mężczyzn, ale również u kobiet. Należy wskazać, że przyczyną zaburzeń erekcji u diabetyków jest zbyt niski bądź – wręcz przeciwnie – zbyt wysoki poziom glikemii. Sytuacja ta prowadzi bezpośrednio do uszkodzenia nerwów, tętnic lub nerek. Czynniki te z kolei uniemożliwiają osiągnięcie i utrzymanie erekcji koniecznej do odbycia satysfakcjonującego seksu. Należy zatem podkreślić, że przyczyną problemów z potencją są zmiany w naczyniach krwionośnych oraz układzie nerwowym (uszkodzenia układu nerwowego), występujących w przebiegu tej choroby. Kłopoty w sferze seksualnej u diabetyków są wynikiem rozwoju choroby metabolicznej, która skutkuje wystąpieniem zmian w naczyniach i włóknach nerwowych, odpowiedzialnych za możliwość osiągnięci wzwodu. Co ważne, przebieg choroby (cukrzycy) prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych, co skutkuje niedrożnością, a także zwężeniem włośniczek oraz naczyń krwionośnych. Wynikiem tego jest pojawienie się powikłań cukrzycowych w postaci niedokrwienia kończyn dolnych i górnych. W sytuacji, kiedy zmiany te zlokalizowane są w obrębie tętnic i tętniczek naczyń kapilarnych członka, dochodzi do zaburzenia napływu krwi do prącia, w efekcie prowadzących do zaburzeń potencji. Ponadto, przyczyną problemów z erekcją w przypadku cukrzycy jest również neuropatia cukrzycowa – uszkodzenie układu nerwowego, szczególnie neuropatia autonomiczna. Układ ten bowiem jest odpowiedzialny za regulowanie między innymi mechanizmu powstawania erekcji. Jego uszkodzenie skutkuje zaburzeniami wzwodu członka. Warto nadmienić, że cukrzycy u niektórych mężczyzn towarzyszą dolegliwości bólowe w trakcie stosunku płciowego (bolesna erekcja). Co ważne, problemy z erekcją częściej dotyczą chorych na cukrzycę typu 2., aniżeli u mężczyzn ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 1.

Należy podkreślić, że wpływ na sprawność seksualną u diabetyków mają również stosowane przez chorych leki na cukrzycę łagodzące objawy schorzenia, które mu towarzyszą. Tabletki, które w największym stopniu oddziałują na potencję u mężczyzn to przede wszystkim preparaty obniżające ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu, a także działających moczopędnie czy przeciwdepresyjnie. Stosowanie tych leków może powodować obniżenie pożądania, spadek libido, reakcji podniecenia – uzyskanie i utrzymanie wzwodu, a także zaburzenia wytrysku (ejakulacji) i towarzyszącemu orgazmowi. Niemniej jednak warto wskazać, że schorzenia towarzyszące cukrzycy, takie jak: nadciśnienie, depresja czy hipercholesterolemia mogą negatywnie wpływać na zaburzenia erekcji i sprawność seksualną. Ponadto, same zabiegi terapeutyczne, które stosuje się w przebiegu cukrzycy również mogą niekorzystnie oddziaływać na libido i erekcję u mężczyzn dotkniętych hiperglikemią. Pompy insulinowe i ślady po wkłuciach bowiem obniżają poczucie własnej oceny i atrakcyjności. Wpływa to na życie intymne diabetyków, obniżając poczucie atrakcyjności i popęd seksualny.

Cukrzyca a impotencja

Cukrzyca to choroba ogólnoustrojowa, która oddziałuje na wiele aspektów codziennego życia, nawet na sferę seksualną – libido oraz osiągnięcie i utrzymanie wzwodu. Cukrzyca jest jednym z czynników, trzykrotnie zwiększających ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji. Warto wskazać, że w niektórych przypadkach zaburzenia wzwodu stanowić mogą jeden z pierwszych objawów cukrzycy. Choroba ta upośledza bowiem prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, który w największym stopniu wpływa na sprawność seksualną mężczyzn. Zazwyczaj w początkowej fazie choroby u panów mogą pojawiać się jedynie pojedyncze epizody problemów z osiągnięciem erekcji i odbyciem współżycia. Niemniej jednak postęp cukrzycy, szczególnie kiedy choroba jest nieleczona, prowadzi do nasilenia objawów związanych z erekcją i utrzymaniem wzwodu, a nawet może powodować impotencję.

Należy wskazać, że problemy ze sprawnością seksualną u mężczyzn w przebiegu cukrzycy pojawiają się stopniowo. Na początku pojawiają się zazwyczaj problemy ze wzwodem, z czasem doprowadzając nawet do niezdolności do odbycia stosunku płciowego – impotencji cukrzycowej. Niemniej jednak obniżenie sprawności seksualnej (niemożność osiągnięcia i utrzymania wzwodu), a także obniżenie libido pojawia się zazwyczaj w długotrwałym przebiegu cukrzycy.

Jakie leki na potencję przy cukrzycy?

Leczenie impotencji u cukrzyka i dobór leków na potencję dla diabetyków nie jest łatwy. Z tego powodu konieczna jest konsultacja z lekarzem, który biorąc pod uwagę zażywane leki na cukrzycę, dobierze odpowiednie tabletki, którzy mogą przyjmować diabetycy przy cukrzycy. Do poprawy funkcji seksualnych u cukrzyków służą leki tzw. inhibitory fosfodiesterazy typu 5, m.in. tadalafil, sildenafil czy wardenafil. Należy jednak pamiętać, że zażywanie ich wymaga zachowania szczególnej ostrożności, szczególnie jeżeli cukrzyk jest leczony lekami z grupy azotanów. Zażycie tych tabletek wymaga zachowania odpowiednio długiego czasu, bądź zastąpienia azotanu innym lekiem o podobnym działaniu. Niemniej jednak należy wskazać, że prawidłowe leczenie cukrzycy typu 1. czy 2. celem opóźnienia postępowania choroby, umożliwia zminimalizowanie zaburzeń wzwodu i wpływa na współżycie. Cukrzycy powinni również zaprzestać palenia papierosów i popracować nad aktywnością fizyczną, co pozwoli na zachowanie sprawności seksualnej i możliwość odbywania stosunków płciowych. Warto podkreślić, że stosowanie metod leczenia zaburzeń erekcji – leków podawanych doustnie, iniekcji do ciał jamistych oraz aparatów próżniowych umożliwia cukrzykom prowadzenie satysfakcjonującego życia seksualnego. W niektórych przypadkach wdrożone może być również leczenie chirurgiczne.

Cukrzyca może powodować problemy z erekcją u mężczyzn, niezależnie od wieku cukrzyka. Równie negatywny wpływ na męską potencję mają inne schorzenia. Wpływ na problemy z erekcją ma tarczyca. Ponadto, zaburzenia potencji mogą pojawiać się również w innych dolegliwościach. Mężczyzn stosunkowo często dotyka przepuklina. Czy przepuklina wpływa na potencję? Należy wskazać, że każda choroba – nieleczona lub leczona niewłaściwie oddziałuje niemal na wszystkie sfery życia i aktywności człowieka.mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.