Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Pierwsza pomoc

Domowa apteczka pierwszej pomocy - co powinna zawierać i jak ją skompletować?

 Domowa apteczka pierwszej pomocy

Domowa apteczka jest przedmiotem niezbędnym, jednak często traktowanym po macoszemu. Właściwie wyposażona jest tylko w nielicznych domach, w których dostrzegalna jest obecność osoby odpowiedzialnej za jej zawartość. Jej skomplementowanie można usprawnić przy wdrożeniu podstawowych zasad. W wielu miejscach posiadanie apteczki jest uregulowane prawnie, a w pozostałych stanowi wyraz racjonalnego podejścia, np. podczas wyprawy w góry.

Z niniejszego artykułu dowiesz się:

  • Co powinno znaleźć się w domowej apteczce;
  • W jaki sposób kompletować apteczkę;
  • Jakie środki i przedmioty powinny być w apteczce szkolnej, samochodowej;
  • Jak przygotować apteczkę na wędrówkę po górach i inne wyjazdy;
  • Gdzie najlepiej przechowywać leki.

Niezbędnik domowej apteczki - co obowiązkowo trzeba mieć w domu?

Domowa apteczka wyposażenie posiada naprawdę łatwe w kompletowaniu. Są to medykamenty o szerokim spektrum zastosowania, dostępne bez recepty. Konieczne jest posiadanie materiałów opatrunkowych i środków dezynfekcyjnych.  Dodatkowo należy posiadać w domu odpowiednie leki o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym, przeciwbiegunkowym, przeciwalergicznym. Zalecane jest posiadanie preparatów umożliwiających łagodzenie objawów grypy i przeziębienia, a także łagodzące problemy żołądkowe. Warto posiadać w domu środki łagodzące odczuwanie napięcia i ułatwiające zasypianie. Ponadto, w każdym domu powinny znajdować się preparaty do stosowania miejscowego przy stłuczeniach, urazach i obrzękach. Jednocześnie należy zadbać o posiadanie środków odpowiedzialnych za łagodzenie oparzeń i przeznaczonych do stosowania po ukąszeniu owadów. 

Powyższe preparaty, czyli to co znajduje się w apteczce jest absolutnym minimum. W ich produkcję zaangażowała się marka Domowa Apteczka.  

Jakimi zasadami się kierować przy kompletowaniu domowej apteczki?

Wyposażenie domowej apteczki powinno opierać się na wdrożeniu i przestrzeganiu kilku podstawowych zasad. Pierwszą, nadrzędną zasadą jest ustalenie miejsca, w którym powinna być przechowywana. Najlepiej przechowywać je w szafce w pokoju. Szafka na leki w domu powinna być niedostępna dla dzieci. Oddzielna, szafka na leki w domu to dobre rozwiązanie. Domowa apteczka pojemnik powinna posiadać plastikowy. Następnie należy wskazać, kto jest odpowiedzialny za skład domowej apteczki. Przykładowo, przeterminowana woda utleniona powinna zostać z niej wyciągnięta, ponieważ termin przydatności minął, a jej stosowanie jest od dawna odradzane przez specjalistów. Apteczka domowa nie powinna być tworzona w oparciu o zapasy. Dostęp do tych środków nie jest współcześnie utrudniony. Ponadto należy dbać o obecność środków stale stosowanych przez domowników. Równolegle należy unikać wyrzucania opakowań i ulotek, które ułatwiają rozpoznanie leków. Z ulotkami należy zapoznawać się każdorazowo przed podaniem leku. 

Przygotuj się na różne sytuacje - jakie leki warto mieć jeszcze pod ręką?

Apteczka na leki powinna być przygotowana na różne sytuacje, które mogą przytrafić się na co dzień. Stąd też posiadanie wcześniej wspomnianych leków i preparatów stanowi podstawowe wyposażenie apteczki. Takie środki mogą być potrzebne w naprawdę różnych sytuacjach, wtedy kiedy najmniej się ich spodziewamy. Dodatkowo warto posiadać środki dedykowane na poszczególne problemy gastryczne, a także łagodzące objawy alergii. Apteczka domowa powinna zostać wyposażona także w witaminy przyjmowane lub zalecane dla domowników. Przydatne okazują się także spraye do higieny uszu i krople do oczu

Co powinna zawierać apteczka szkolna?

Obowiązkiem każdej szkoły jest posiadanie apteczki wyposażonej w środki opatrunkowej i środki pozwalające na udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej. Jej zawartość jest ustalana przez ustawę. Jednak warto właściwie zabezpieczyć dziecko, żeby w razie potrzeby posiadało dostęp do podstawowych środków. Jest to okrojony skład apteczki domowej, złożony z: kompresów, opaski elastycznej, plastrów, chusty opatrunkowej, koca ratunkowego, a także rękawic i nożyczek. Warto dołączyć także instrukcję udzielenia pierwszej pomocy. Mały gabaryt pozwala na wygospodarowanie miejsca w każdym plecaku. 

Apteczka samochodowa – środki zawarte w ramach normy UE

Samochodowa apteczka na leki powinna zostać wyposażona zgodnie z normami obowiązującymi w Unii Europejskiej. W rezultacie w apteczce samochodowej muszą się znaleźć: opatrunki w różnych rozmiarach, plastry, kompresy, przylepce i chusty. Dodatkowo warto posiadać nożyczki ratunkowe, rękawiczki jednorazowe, myjkę przeznaczoną do ran, a także koc ratunkowy i instrukcję przedstawiającą sposoby udzielenia pierwszej pomocy. Dobrym rozwiązaniem jest zakup gotowego rozwiązania, w którym będą znajdować się wszystkie najpotrzebniejsze środki. 

Apteczka w zakładzie pracy – czy jest obowiązkowa?

Zakłady pracy są zobowiązane do posiadania apteczki służącej do udzielania pierwszej pomocy, co znajduje odzwierciedlenie w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26.09.1997 w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie zatrudnionym osobom elementów pozwalających na udzielenie pierwszej pomocy. Dotyczy to każdego zakładu, nawet tych miejsc, gdzie nie są wykonywane prace potencjalnie niebezpieczne. Pracodawca dodatkowo musi zadbać, aby w apteczne znajdowała się instrukcja udzielenia pierwszej pomocy, a także lista osób przeszkolonych z tego zagadnienia. 

Miejsce przechowywania apteczki w zakładzie pracy powinno być ogólnodostępne, a także oznaczone za pomocą symbolu zgodnego z Polską Normą. Rozporządzenie nie reguluje ilości posiadanych apteczek, to pozostaje w gestii lekarza, który sprawuje opiekę nad pracownikami zakładu. Uwzględnia on także specyfikę danego miejsca. 

Przenośna apteczka na wyjazdy i wypady w góry - co powinna zawierać apteczka turystyczna?

W górach nie ciężko o kontuzję, czy wypadek. Wyruszając w trasę, warto skontrolować zawartość posiadanej apteczki. Posiadanie podstawowych przedmiotów może być kwestią pozwalającą na uratowanie ludzkiego życia, zatem ranga właściwego wyposażenia jest znacząca. Apteczka domowa pudełko posiada niedostatecznie mobilne. Podczas wędrówki w górach warto posiadać ze sobą: instrukcję udzielania pierwszej pomocy, chusteczki do dezynfekcji, plastry, gazę, rękawiczki, folię izolacyjną, a także rękawiczki jednorazowe. Warto posiadać także maseczkę do przeprowadzenia sztucznego oddychania i bandaże. Dodatkowo warto posiadać ze sobą leki przyjmowane codziennie, środki przeciwbólowe i przeciwbiegunkowe. Ponadto osoby w wieku zawałowym mogą zabrać ze sobą preparat z kwasem acetylosalicylowym. 

Jak przechowywać leki w domu i kontrolować ich termin?

Apteczka domowa szafka jest bardzo ważnym miejscem w domu, o którym powinien wiedzieć każdy dorosły domownik. Szczególne zabezpieczenia powinny być zakładane w przypadku mieszkania z dzieckiem, ponieważ stanowi zbyt duże zagrożenie dla najmłodszych. Apteczka domowa szafka powinna być umiejscowiona w pomieszczeniu suchym, dlatego nie należy wybierać na to łazienki lub kuchni. Najlepiej sprawdzają się pokoje. Wówczas łatwiej zapewnić odpowiednie warunki. Skład apteczki powinien być poddawany nieustannej kontroli. Warto regularnie przeglądać nadchodzące terminy ważności. Przeterminowane środki można oddawać do utylizacji w aptece i w tym samym momencie można nabyć właściwe preparaty na ich miejsce. mgr farm. Cezary Stańczak
Ukończył Wydział Farmacji na Akademii Medycznej w Łodzi otrzymując tytuł magistra farmacji. Uzyskał też stopień MBA kończąc Wyższą Szkołę Kupiecką w Łodzi oraz Paris Business School.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.