Kaszak – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy. Jak usunąć kaszaki?

Kaszak – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy. Jak usunąć kaszaki? - zdjęcie

Kaszak – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy. Jak usunąć kaszaki?

Kaszak należy do bardzo częstych zmian skórnych, występujących przeważnie na twarzy, szyi i w miejscach intymnych. Najczęściej ma małe rozmiary, jednak może też być duży i bardzo szpecący. Chociaż nie jest groźny, stanowi poważny defekt kosmetyczny, jeśli znajduje się w miejscu widocznym.

Czym jest kaszak?

W warstwie skóry właściwej znajdują się gruczoły łojowe, których zadaniem jest natłuszczanie włosów i skóry, co zapewnia barierę ochronną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Gdy kanalik wyprowadzający gruczołu łojowego zostanie z jakiegoś powodu zablokowany, powstaje kaszak (atheroma, steatoma). Tworzy się wówczas torbiel wypełniona zrogowaciałym naskórkiem i nadmiarem sebum, które nie mając ujścia, gromadzi się wewnątrz gruczołu. Z tego powodu kaszak inaczej nazywa się zastoinową torbielą gruczołu łojowego. Specjaliści wyróżniają dwa rodzaje kaszaków - prawdziwy oraz rzekomy. Pierwszy z nich ma podłoże genetyczne. Rozwija się na skutek defektu skóry. Polega na tym, że komórki, które powinny docelowo znajdować się na powierzchni skóry, wnikają w jej głąb. Kaszak rzekomy powstaje w wyniku zaczopowania ujścia gruczołu łojowego.

Jak wygląda kaszak?

Kaszak wygląda jak cielista krosta. Jest to torbiel, czy narośl na skórze o wielkości od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Ma postać okrągłych, podskórnych guzków wypełnionych mieszaniną łoju, cholesterolu, keratyny i zrogowaciałego naskórka. Jeśli jest dużych rozmiarów, często zmienia barwę na żółtą lub białą. W dotyku może być miękki lub twardy i łatwo przesuwa się pod naciskiem palca. Nieraz na jego powierzchni widać ciemny punkt. Jest to czop zatykający ujście sebum. Jeśli dojdzie do zakażenia, pojawia się zaczerwienienie i ból.

Kaszak a nerwowłókniak, ropień, tłuszczak

Osoby niedoświadczone mogą pomylić kaszaka z innymi wykwitami, które pojawiają się na skórze. Należą do nich np. prosaki, tłuszczaki, ropnie oraz nerwowłókniaki. Prosaki to małe, białe lub żółtawe grudki, najczęściej występujące na twarzy (powiekach, policzkach i skroniach). Swoim wyglądem przypominają ziarno prosa, skąd pochodzi ich nazwa. Usuwa się je u dermatologa metodą elektrokoagulacji. Tłuszczaki należą do nowotworów łagodnych. Mają postać niewielkich miękkich guzów w kształcie podłużnym lub owalnym. Zbudowane są z torebki łącznotkankowej, wypełnionej tłuszczem. Usuwa się je najczęściej chirurgicznie. Nerwowłókniaki skórne to twarde guzy o charakterze nowotworów łagodnych, jednak zaniedbane mogą ulec zezłośliwieniu. Powstają z osłonek nerwów skóry. Mogą uciskać sąsiadujące włókna nerwowe, powodując ból. Usuwa się je chirurgicznie. Ropnie bardzo łatwo rozpoznać, ponieważ wywołują zaczerwienienie sąsiadującej skóry, są bolesne i po kilku dniach podchodzą białą ropą. Najczęściej pękają samoistnie i goją się, nie pozostawiając blizn. W przypadku wystąpienia niepokojących zmian na skórze należy zawsze zasięgnąć opinii lekarza, który dokona prawidłowego rozpoznania.

Skąd się biorą i dlaczego powstają kaszaki?

Tak naprawdę nie wiadomo, dlaczego powstają kaszaki - u niektórych osób tworzą się już w życiu płodowym. Najczęściej pojawiają się pomiędzy 30. a 40. rokiem życia i tworzą się dwa razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Występują również u osób młodych w okresie dojrzewania, na skutek zmian hormonalnych, jakie zachodzą w ich organizmach. U dzieci spotyka się je bardzo rzadko. Kaszaki powstają w wyniku zaczopowania ujścia gruczołu łojowego. Przyczyny tego stanu mogą być różne, np.:

 • uszkodzenie oraz zapalenie mieszka włosowego,
 • nieprawidłowa praca gruczołu łojowego,
 • stany zapalne skóry,
 • pęknięcie gruczołu łojowego na skutek zmian trądzikowych,
 • otarcia, uszkodzenia skóry i urazy,
 • brak odpowiedniej higieny osobistej,
 • uwarunkowania genetyczne,
 • zakażenie wirusem HPV.

Do zablokowania ujścia gruczołu łojowego może dojść również w wyniku nadmiernej ekspozycji skóry na słońce, a także na skutek stosowania w nadmiarze kosmetyków sporządzanych na bazie olejów i silikonów, takich, jak tłuste kremy, podkłady i pudry. Lekarze zaliczają do grupy ryzyka osoby:

 • po 65. roku życia,
 • u których występuje schorzenie znamion na skórze,
 • zmagające się z chorobą Gardnera.123

Gdzie najczęściej powstają kaszaki?

Najczęściej występują kaszaki na twarzy, jednak mogą też być one zlokalizowane w innych miejscach. Spotyka się:

 • kaszaki na głowie,
 • kaszaki na plecach,
 • kaszaki na szyi,
 • kaszaki za uchem,
 • kaszaki na mosznie.

Szczególnie dotkliwe są kaszaki występujące w pachwinach i innych miejscach narażonych na ocieranie się o bieliznę podczas chodzenia czy biegania. Nieraz zdarza się, że powstają kaszaki na powiece, pod okiem lub na wargach i wewnętrznej powierzchni policzków, a nawet pod językiem. Torbiele gruczołu łojowego mogą wystąpić wszędzie, najczęściej tam, gdzie rosną włosy - na głowie, owłosionej klatce piersiowej, twarzy, szyi, karku, za uszami i na narządach płciowych.

Usuwanie kaszaka w domu

Lekarze nie zalecają usuwania kaszaka w domu z uwagi na możliwość wystąpienia zakażenia i w konsekwencji powstawania szpecących blizn. W przypadku kaszaka: wyciskanie, przekłuwanie go za pomocą igły bądź szpilki lub wycinanie jest bardzo ryzykowne. Jeśli wywiąże się infekcja, należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty. Torbiele gruczołu łojowego wyglądają nieestetyczne, szczególnie na twarzy. Ich usuwanie w gabinetach kosmetycznych i prywatnych klinikach jest dosyć drogie. Zatem jak usunąć kaszaka samemu? Okazuje się, że jest na to bezpieczny i niedrogi sposób. Należy sporządzić napar ze skrzypu, nasączyć nim watę i robić gorące okłady na zmienione chorobowo miejsca. Skrzyp łagodzi podrażnienia i bardzo korzystnie wpływa na pracę gruczołów łojowych. Stosowany systematycznie przez dłuższy okres czasu udrażnia kanaliki gruczołów łojowych i usuwa kaszaki. Napar należy sporządzić z dwóch szklanek wody oraz czterech kopiastych łyżek skrzypu. Ziele gotuje się przez ok. 5 minut i pozostawia pod przykryciem do lekkiego przestudzenia, aby uniknąć poparzenia skóry. Następnie nasącza się nim watę i nakłada na miejsca, w których występują kaszaki. Okłady należy zabezpieczyć bandażem, aby się nie zsuwały.

Jak leczyć kaszaki?

Małe kaszaki czasem ulegają wchłonięciu, duże mogą pęknąć samoistnie na skutek nagromadzenia się w nich nadmiernej ilości sebum.

Kaszak - leczenie

W leczeniu małych kaszaków można stosować kremy zmiękczające i udrażniające ujścia kanalików gruczołów łojowych. Wymaga to jednak systematyczności i trwa dosyć długo. Osoby mniej cierpliwe mogą skorzystać z pomocy lekarskiej, aby je usunąć.

Kaszak - usuwanie

Usuwanie torbieli powinien zawsze przeprowadzać lekarz dermatolog lub chirurg, przy znieczuleniu miejscowym. Jeśli torbiel jest mała, nakłuwa się ją i wyciska jej zawartość. Powstaje mała ranka, która goi się sama, pozostawiając niewielką bliznę. Większe zmiany wycina się chirurgicznie, a na skórę zakłada się szwy. Niestety, najczęściej po takim zabiegu pozostaje blizna. Jeśli dojdzie do stanu zapalnego, należy przyjmować antybiotyki i glikokortykosteroidy. Jeśli kaszak zlokalizowany jest w obrębie twarzy, wypala się go laserem, dzięki czemu powstają minimalne blizny. Można też zastosować miejscowo krioterapię, czyli wymrażanie, które należy do metod nieinwazyjnych.

Czy istnieją sposoby na zapobieganie kaszakom?

Jak dotąd nie opracowano skutecznych metod chroniących przed powstaniem kaszaka. Z całą pewnością pomocne jest stosowanie podstawowych zasad higieny osobistej. Niektórzy dermatolodzy zalecają systematyczne przeprowadzanie peelingu, który złuszcza zrogowaciały naskórek i zapobiega zaczopowaniu ujścia mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób ze skórą łojotokową i trądzikową. W aptekach można również spotkać maść na kaszaki, której zadaniem jest oczyszczanie kanalików gruczołów łojowych oraz zmniejszanie produkcji sebum.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Choroby wieku dziecięcego

Lęk separacyjny – jak pomóc dziecku pokonać strach przed nieobecnością mamy?
Lęk separacyjny to temat, z którym w mniejszym lub większym stopniu przychodzi zmierzyć się każdemu rodzicowi. Strach przed porzuceniem i tęsknota za matką towarzyszą niemowlakom w tym właśnie etapie życia. Jak pomóc dziecku, a jednocześn...

Układ nerwowy

Pocisz się w nocy? Przyczyny, choroby i leczenie nocnych potów
Nocne poty mogą być uciążliwym problemem, który wpływa na jakość snu i samopoczucie w ciągu dnia. Mogą być one wywołane przez różne czynniki, takie jak choroby, stres lub problemy z układem hormonalnym....

Układ pokarmowy

Zapalenie żołądka – objawy, badania, dieta, leczenie. Co przyniesie ulgę?
Zapalenie żołądka to często występujący stan zapalny, który może charakteryzować się ostrym lub przewlekłym charakterem....

Choroby wieku dziecięcego

Masaż Shantala niemowlaka – metoda, która procentuje w przyszłości. Jak go wykonać?
Wywodzący się z Indii masaż Shantala to metoda, którą powinien poznać każdy rodzic noworodka....

Układ nerwowy

Ćwiczenia oddechowe – narzędzie redukcji stresu. Techniki oddychania, które przywrócą Ci spokój
Oddychanie jest to czynność, którą wykonujemy właściwie bezwiednie. Nie musimy pamiętać o tym, żeby oddychać, ponieważ nasz organizm sam o to dba. Możemy kontrolować swój oddech, np. go wstrzymać, ale na krótko - nie możemy całkowi...

Serce i układ krążenia

Choroby cywilizacyjne - przyczyny, rodzaje i podział. Czy możesz im zapobiec i skutecznie leczyć?
Czy wiesz, że wraz z postępem cywilizacyjnym, coraz częściej mamy do czynienia z chorobami zwanymi cywilizacyjnymi? Niestety, styl życia, który prowadzimy, wpływ środowiska i zanieczyszczenia, z którymi się stykamy, często przyczyniają si...

Serce i układ krążenia

Załamanie nerwowe – jak je rozpoznać i skutecznie leczyć? Jak osiągnąć równowagę?
W dzisiejszym zabieganym świecie wiele osób zmaga się z ogromnym stresem i presją, co może prowadzić do poważnych problemów psychicznych. Jednym z takich problemów jest załamanie nerwowe, które może wpłynąć na nasze zdrowie ...

Serce i układ krążenia

Stan przedzawałowy – 20 minut na reakcję. Objawy, przyczyny, pierwsza pomoc
Stan przedzawałowy to potoczne określenie schorzenia, jakim jest niestabilna dławica piersiowa. Główną przyczynę tej choroby stanowi niedokrwienie mięśnia sercowego....

Układ nerwowy

Stres oksydacyjny – objawy, przyczyny, leczenie. Jak wygląda dieta bogata w antyoksydanty?
Ciągłe życie w biegu, zanieczyszczone powietrze, niezdrowy styl życia - to tylko niektóre czynniki, które wpływają na powstawanie stresu oksydacyjnego w naszych organizmach....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.