Padaczka - objawy, rozpoznanie i przyczyny ataku epilepsji

baner

Padaczka - objawy, rozpoznanie i przyczyny ataku epilepsji

Epilepsja, potocznie nazywana padaczką jest schorzeniem należącym do grupy zaburzeń neurologicznych. W czasie ataku padaczki dochodzi do chwilowej dysfunkcji mózgu, co objawia się nagłymi wyładowaniami znajdujących się w nim komórek nerwow

Epilepsja, potocznie nazywana padaczką jest schorzeniem należącym do grupy zaburzeń neurologicznych. W czasie ataku padaczki dochodzi do chwilowej dysfunkcji mózgu, co objawia się nagłymi wyładowaniami znajdujących się w nim komórek nerwowych. Najbardziej znanym symptomem epilepsji jest widoczny atak wstrząsowy, który może występować w kolaboracji z utratą świadomości. Co warto wiedzieć o epilepsji?

Zobacz też artykuł: Masaż zmysłowy i leczniczy - sposób na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Z artykułu dowiesz się:

 • czym jest epilepsja?
 • jakie są przyczyny ataku padaczki?
 • jak powinna wyglądać pierwsza pomoc osobie, która przeżywa napad epilepsji?
 • jakie są metody leczenia tej dolegliwości?

Czym jest epilepsja i czy jest groźna?

Epilepsja, inaczej nazywa padaczką jest schorzeniem mózgu o podłożu neurologicznym. Obraz kliniczny choroby nie jest jednorodny, co oznacza, że u różnych pacjentów epilepsja może przebiegać zupełnie inaczej. Za rozwój choroby odpowiada zaburzone funkcjonowanie komórek nerwowych, które znajdują się w mózgu. Na skutek ich nagłego wyładowania dochodzi do uwidocznienia ataku padaczki, objawiającego się silnymi drganiami ciała, które bardzo często połączone są z utratą świadomości.

Padaczka jest często diagnozowaną chorobą neurologiczną, która może pojawić się u osób w różnym wieku. Odpowiednio leczona nie stanowi zagrożenia dla życia, natomiast ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i wprowadzenie farmakoterapii. 

Co wywołuje atak padaczki - jakie są przyczyny padaczki?

Objawy epilepsji dużej części społeczeństwa kojarzą się z drgawkami i utratą przytomności. Niemniej jednak, w zależności od rodzaju schorzenia, napad padaczkowy może przebiegać bezdrgawkowo, a jedynymi symptomami, które mu towarzyszą będą zaburzenia mowy lub mrowienia kończyn. Sytuacjami, które mogą doprowadzić do wywołania ataku epilepsji u osoby zmagającej się z chorobą są:

 • spożywanie alkoholu,
 • zbyt mała ilość snu, zmęczenie,
 • zbyt wysoki wysiłek fizyczny i psychiczny,
 • infekcje (u dzieci drgawki ciała mogą być wywołane poprzez wysoką gorączkę),
 • przebywanie w silnie naświetlonym pomieszczeniu z migającymi światłami.

Po ustaniu ataku padaczki, osoba chora najczęściej odczuwa silne zmęczenie, a także ból oraz zawroty głowy. Wraz z postępem choroby, pacjenci najczęściej są w stanie zrozumieć, jakie sytuacje wywołują u nich atak padaczki.

Przyczyny padaczki u dzieci i dorosłych

Epilepsja, mimo postępu medycyny wciąż pozostaje tajemniczą, nie do końca rozpoznaną chorobą neurologiczną. U dużej części pacjentów przyczyna padaczki pozostaje nierozpoznana, a do najważniejszych czynników, które mogą przyczyniać się do jej rozwoju u osób dorosłych należą:

 • urazy głowy,
 • nowotwory ośrodkowego układu nerwowego, choroby neurologiczne, jak stwardnienie rozsiane,
 • udar mózgu,
 • guz mózgu,
 • malforacje naczyniowe w obrębie mózgu.

Czynniki rozwoju padaczki u dzieci są nieco inne. Zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną do pojawienia się ataku epilepsji u najmłodszych może dojść na skutek:

 • nieprawidłowego przebiegu porodu,
 • infekcji matki w trakcie trwania ciąży,
 • wad wrodzonych,
 • chorób dziecka, które dotyczą mózgu, jak na przykład uraz, krwotok,
 • predysponujące do wystąpienia epilepsji czynniki genetyczne. 

Objawy, które świadczą o zachorowaniu na padaczkę mogą być całkowicie odmienne u różnych pacjentów. Symptomy choroby są zależne od wielkości i lokalizacji grupy komórek nerwowych, które zostały objęte dysfunkcyjnymi procesami elektrycznymi.

Rodzaje napadów padaczki

O przebiegu ataku padaczki w dużej mierze decyduje lokalizacja i wielkość grupy komórek, które odpowiadają za rozwój choroby. Podział i wyodrębnienie poszczególnych rodzajów napadów epilepsji pozwala na wprowadzenie odpowiedniego leczenia, które jest ściśle dopasowane do potrzeb pacjenta. 

Ataki i napady padaczki można podzielić na:

 1. Napady padaczkowe uogólnione- do ich rozwoju przyczyniają się zaburzenia czynności elektrycznych, które pojawiają się w obu półkulach mózgu. Można je podzielić na:
 • napad toniczny - polega na gwałtownym skurczu wielu grup mięśniowych,
 • napad atoniczny - polega na nagłej utracie napięcia mięśniowego i wiotkości ciała,
 • napad nieświadomości - polega na nagłej utracie świadomości pacjenta,
 • napad miokloniczny - polega na występowania krótkich, trwających do pięciu sekund zrywów różnych partii mięśni, najczęściej rąk,
 • napad toniczno-kloniczny - to najbardziej charakterystyczny objaw padaczki, w trakcie którego dochodzi do utraty świadomości, skurczu mięśni ciała i przygryzienia języka, a następnie silnego drgania ciała, któremu towarzyszy przyspieszona akcja serca.
 1. Napady padaczkowe ogniskowe- do ich rozwoju dochodzi na skutek nadmiernego wyładowania elektrycznego komórek nerwowych w konkretnym obszarze struktury mózgowej. Można je podzielić na:
 • napad prosty - objawia się dysfunkcją ruchową, czuciową lub psychiczną, a podczas jego trwania pacjent nie traci świadomości,
 • napad złożony -  objawia się takimi samymi objawami ruchowymi, czuciowymi lub psychicznymi, ale towarzyszy im utrata świadomości pacjenta.

Odpowiednia diagnostyka pacjenta i rozpoznanie konkretnego ataku epilepsji pozwala dopasować leczenie ściśle do potrzeb pacjenta. Takie działanie daje szansę na przywrócenie normalnego funkcjonowania osoby, która choruje na padaczkę.

Wyodrębnienie i poznanie zespołów i stanów padaczkowych

Atak padaczki, w zależności od sytuacji go wywołującej i obszaru uszkodzenia mózgu może objawiać się całkowicie innym obrazem klinicznym. Na skutek działania różnych czynników i rozwoju choroby może dojść do pojawienia się tak zwanych stanów i zespołów padaczkowych. Stan padaczkowy jest schorzeniem, w którym dochodzi do wydłużenia ataku padaczki. W trakcie jego trwania atak epilepsji może trwać więcej niż 10 minut, a ataki następują jeden po drugim. Podczas stanu padaczkowego pacjent najczęściej nie odzyskuje świadomości i pozostaje całkowicie bezwładny. 

Stan padaczkowy może być konsekwencją nagłego odstawienia leków przez pacjenta lub silnego urazu mózgu, na przykład krwotoku.  

Napad padaczki – ile trwa i co mu towarzyszy?

Napad epilepsji, w zależności od rodzaju i przyczyny go wywołującej może uwidaczniać się w całkowicie odmienny sposób u różnych pacjentów. Warto wiedzieć, że niezależnie od rodzaju, napad padaczkowy trwa bardzo krótko, najczęściej od kilku sekund do maksymalnie 3 minut. Objawy, które utrzymują się dłużej niż trzy minuty najczęściej nie są napadem epilepsji, a objawem innego schorzenia.

Napady padaczki mogą przebiegać w różny sposób. Dodatkowymi objawami, które im towarzyszą są: przyspieszenie akcji serca, mimowolne oddanie moczu, pocenie się, a także skurcze lub wiotczenie mięśni.

Pierwsza pomoc w napadzie padaczki - jak się zachować?

Napad padaczkowy o ostrym obrazie klinicznym zazwyczaj wywoła strach u osób, które są jego świadkiem. Znajomość zasad pierwszej pomocy osobom, które walczą z atakiem padaczki, jest w stanie zminimalizować ryzyko urazów, które pacjent może doznać podczas jego trwania. 

Pierwsza pomoc osobom będącym w napadzie epilepsji polega na:

 • usunięciu wszystkich przedmiotów, które mogą doprowadzić do urazu podczas ataku padaczki,
 • podłożeniu pod głowę miękkiego przedmiotu, na przykład poduszki, koca lub własnej ręki,
 • wyjęciu z jamy ustnej pacjenta przedmiotów, które mogą doprowadzić do zadławienia,
 • w miarę możliwości warto ułożyć pacjenta w pozycji bocznej, bezpiecznej, która ochroni go przed zakrztuszeniem.

W żadnym wypadku nie należy przytrzymywać drgających kończyn czy głowy osoby będącej w trakcie ataku padaczki. Takie działanie może doprowadzić do urazu mechanicznego kończyn lub kręgosłupa.

Diagnostyka i sposoby leczenia tej przypadłości

Diagnostyka epilepsji jest bardzo złożona. Powtarzające się symptomy należy skonsultować z lekarzem neurologiem lub epileptologiem, który przeprowadzi szczegółowy wywiad na temat przebytych napadów padaczkowych. Bardzo ważnym badaniem w diagnostyce epilepsji jest EEG, które wykrywa nieprawidłowe czynności elektryczne, które mogą pojawiać się w mózgu. Dodatkowo, lekarze bardzo często korzystają z tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego, w celu dokładnego obejrzenia struktur mózgu.

Leczenie epilepsji polega na podawaniu przeciwpadaczkowych środków farmakologicznych. Warto wiedzieć, że leki są w stanie zapobiegać napadom padaczki, ale nie doprowadzą do wyleczenia przyczyny rozwoju choroby.  

Co to jest padaczka alkoholowa?

Padaczka alkoholowa jest schorzeniem, którego obraz kliniczny bardzo łatwo pomylić z epilepsją. Do jej rozwoju dochodzi na skutek przerwania przez alkoholika tak zwanego ciągu alkoholowego, który prowadzi do uaktywnienia się zespołu abstynencyjnego. 

Padaczka alkoholowa najczęściej objawia się najbardziej charakterystycznymi symptomami choroby, takimi jak drganie ciała, skurcz mięśni, utrata świadomości i wygięcie kręgosłupa. Jedynym sposobem zapobiegania epilepsji alkoholowej jest zaprzestanie spożywania alkoholu i wyjście z nałogu za pomocą terapii.

Kategorie

Układ nerwowy

autor

Małgorzata Sz.

Od 8 lat pracuję zawodowo jako technik farmacji w aptece. Pasjonuję się zdrowym odżywianiem dlatego ukończyłam studia na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego i uzyskałam tytuł licencjata dietetyki. Dodatkowo chcąc poszerzać wiedzę i pomagać innym piszę teksty z zakresu farmacji. Lubię słuchać muzyki, czytać książki, podróżować i eksperymentować w kuchni.

Informacje dla pacjenta

Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion roznoszo...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Sport i fitness

Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną rozmową, imprezą czy spotkaniem. W dodatku mogą po...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Układ rozrodczy i moczowy

Podrażnienia i otarcia okolic intymnych – przyczyny, objawy, jak zapobiegać

Suchość pochwy, nieodpowiednia technika depilacji, uczulenie, noszenie nieprzewiewnej lub uciskającej bielizny sprzyjają podrażnieniom i otarciom miejsc intymnych. Jakie d...

Układ nerwowy

Olej konopny z fitoskładnikami - dla kogo będzie odpowiedni?
Oleje konopne z fitoskładnikami to ostatnio coraz bardziej popularne produkty, po które chętnie sięgają różne osoby - od sportowców, przez dietetyków, aż w końcu po zwykłych konsumentów. Skąd bierze się ta popularność olejków kon...

Układ rozrodczy i moczowy

Pieluchomajtki dla dorosłych i seniorów – jak wybrać, dopasować i prawidłowo zakładać?

U osób, u których występuje nietrzymanie moczu, oprócz właściwego leczenia pomocne mogą okazać się również pieluchomajtki dla dorosłych. I choć szeroki wybór jest zaletą, może sprawiać trudności w doborze właściwego wariantu.

...

Układ rozrodczy i moczowy

Nietrzymanie moczu – wstydliwy problem nie tylko wśród kobiet. Rodzaje, leczenie i polecane ćwiczenia

Nietrzymanie moczu zalicza się do grona najczęstszych kobiecych przypadłości, choć problem nie omija również mężczyzn. Istnieją skuteczne sposoby łagodzenia objawów, jednak nie wszyscy pacjenci decydują się na wizytę u lekarza.

...

Zdrowy tryb życia

Endokrynolog: czym się zajmuje? Jakie badania zleca i jak wygląda leczenie?

Endokrynolog jest lekarzem, który specjalizuje się działaniem gruczołów wydzielania wewnętrznego oraz dysfunkcjami w ich obrębie.

...

Dieta i odchudzanie

Czym zastąpić mięso w diecie? Lista produktów roślinnych bogatych w białko

Zastanawiasz się nad ograniczeniem lub całkowitą rezygnacją z jedzenia mięsa? Niezależnie od tego, co kieruje Twoim wyborem, warto odpowiednio przygotować się do zmiany diety.

...

Choroby skóry

Bezpieczne opalanie w solarium – czy to możliwe? Wpływ na skórę i właściwości zdrowotne

Dzięki solarium znacznie szybciej można uzyskać piękną opaleniznę. Aby jednak móc w pełni korzystać z takiego sposobu opalania, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach, a także wiedzieć, jak się do niego właściwie przygotować.

...

Układ oddechowy

Skrzydłokwiat: właściwości zdrowotne. Dlaczego każdy z nas powinien mieć go w domu?

Na świecie zidentyfikowano około 2,5 tysiąca roślin wywierających dobroczynny wpływ na zdrowie. Jedną z nich jest pochodzący z tropikalnych terenów Ameryki skrzydłokwiat.

...

Ciąża i dziecko

Dieta matki karmiącej: co jeść, karmiąc piersią, a czego stanowczo unikać?

Wokół diety, jaką powinny stosować matki karmiące, przez lata narosło wiele mitów. Nie ulega wątpliwości, że dieta matki karmiącej jest bardzo istotna zarówno dla samej kobiety, jak i dla dziecka.

...

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.