Alkoholizm – jakie są objawy i jak to leczyć? Co trzeba wiedzieć o uzależnieniu od alkoholu i jak temu przeciwdziałać?

Alkoholizm – jakie są objawy i jak to leczyć? Co trzeba wiedzieć o uzależnieniu od alkoholu i jak temu przeciwdziałać? - zdjęcie

Alkoholizm – jakie są objawy i jak to leczyć? Co trzeba wiedzieć o uzależnieniu od alkoholu i jak temu przeciwdziałać?

Uzależnienie od alkoholu to podstępna choroba, ponieważ trudno jednoznacznie określić, od którego momentu można już mówić o uzależnieniu. Wbrew powszechnemu przekonaniu uzależniony od alkoholu to nie tylko pijak, którego najczęściej można spotkać zataczającego się przy osiedlowym sklepie. Z chorobą tą zmagają się także ludzie dobrzy sytuowani, o których na pierwszy rzut oka nie można byłoby powiedzieć, że mają jakikolwiek problem z alkoholem. Z poniższego artykułu dowiesz się, czym jest uzależnienie od alkoholu, jakie są fazy choroby, jak ją rozpoznać, a także gdzie szukać pomocy.

Zobacz także: Jak leczyć odwodnienie organizmu

Alkoholizm - uzależnienie od alkoholu

Uzależnienie od jakiegokolwiek środka definiowane jest jako stan psychiczny wynikający z interakcji pomiędzy organizmem człowieka a tymże środkiem uzależniającym. Charakteryzuje się zmianą zachowania oraz odczuwaniem potrzeby zażywania środka uzależniającego w sposób ciągły lub też okresowy. Potrzeba ta wynika z chęci doznania wpływu środka uzależniającego na psychikę lub też z chęci uniknięcia objawów odstawienia. Uzależnienie może być fizyczne (kiedy organizm domaga się przyjęcia środka uzależniającego), psychiczne (kiedy odczuwa się potrzebę przyjmowania środka za wszelką cenę), a także społeczne (związane z zażywaniem środka w pewnej grupie ludzi). 

Uzależnienie od alkoholu to zatem sposób jego spożywania, wykraczający poza ramy tradycyjnego, zwyczajowego spożycia, przyjęte w społeczności. Alkoholizm cechuje utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Choroba ta rozwija się bardzo powoli, a w konsekwencji może prowadzić do powstania wielu innych schorzeń somatycznych i psychicznych, a nawet do śmierci. 

Jakie są fazy choroby alkoholowej?

Alkoholizm dzieli się na cztery fazy. Pierwsza z nich to wstępna faza alkoholizmu (przed alkoholowa). To wówczas dochodzi do psychicznego uzależnienia od alkoholu. Chory pije w celu utrzymania równowagi organizmu. Z reguły zachowuje kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu, nie upija się. Z drugiej strony w tym okresie wzrasta tolerancja organizmu na alkohol.

Kolejna faza to faza ostrzegawcza (zwiastunowa). Wówczas pojawiają się pierwsze zaniki pamięci wywołane ilością spożytego alkoholu. Chory coraz bardziej koncentruje się na alkoholu i zaczyna pić go w samotności. Z jednej strony unika rozmów na temat picia, z drugiej - organizuje okazje do spożycia alkoholu, po czym często ma poczucie winy wynikające z jego nadużycia, a także mocniej przeżywa objawy nadużycia alkoholu dnia poprzedniego. 

Faza trzecia to faza krytyczna alkoholizmu (ostra). W tym czasie pojawia się u chorego głód alkoholowy, a on sam traci kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu, przez co zaczyna zaniedbywać rodzinę, pracę czy inne codzienne obowiązki. Jego celem jest gromadzenie alkoholu i to właśnie jemu chory podporządkowuje całe życie. Odczuwa potrzebę ciągłego uzupełniania poziomu alkoholu w organizmie, a na podejmowane próby rozmów reaguje agresją, usprawiedliwia się lub obwinia za swój problem otoczenie. W tej fazie może dojść także do osłabienia popędu seksualnego. 

Ostatnią fazą alkoholizmu jest faza przewlekła (chroniczna). Wówczas chory popada w tzw. ciągi picia, czyli okresy wielodniowego spożywania alkoholu. Traci on tolerancję na alkohol, mogą wystąpić u niego napady drgawkowe, psychozy czy zaburzenia pamięci. To właśnie w tej fazie alkoholik jest spychany na margines społeczny. 

Jak zdiagnozować alkoholizm?

Chorobę alkoholową diagnozuje się na dwa sposoby. Pierwszy z nich to diagnoza zjawisk fizjologicznych, świadczących o uzależnieniu fizycznym. Drugi to natomiast diagnoza zjawisk psychicznych oraz behawioralnych pacjenta, takich jak zmiany w jego charakterze, rozpad życia rodzinnego czy utrata pracy. Jako, że diagnoza alkoholizmu nie jest prosta, w latach 40. XX wieku wprowadzono testy diagnostyczne, obejmujące kwestionariusze psychologiczne oraz skale skriningowe, mające pomóc w wychwyceniu osób, u których pojawiają się objawy uzależnienia od alkoholu. Do testów takich zalicza się testy CAGE, SAAST, MAST czy POSIT. Dodatkowym testem diagnostycznym jest test AUDIT, zalecany przez Światową Organizację Zdrowia. Składa się on z dwóch części. Pierwsza to wywiad alkoholowy, a druga - badanie kliniczne. 

Czym objawia się alkoholizm?

Do objawów alkoholizmu należy przede wszystkim silne pragnienie lub odczucie przymusu zażycia środka uzależniającego. Ponadto chory nie jest w stanie kontrolować zachowań związanych ze spożyciem alkoholu, tj. nie może powstrzymać się przed jego spożyciem, nie wie, kiedy skończyć i ile wypić. U uzależnionego występują fizjologiczne objawy odstawienia, przez co zażywa on alkohol w celu złagodzenia lub uniknięcia objawów odstawienia alkoholu. Ponadto stwierdza się wyższą tolerancję na alkohol (w celu osiągnięcia takich samych efektów chory musi zażyć większą dawkę substancji). Alkoholizm objawia się także tym, że chory nadal zażywa środek uzależniający, mimo istnienia wyraźnych dowodów, że ten jest dla niego szkodliwy. Do dowodów tych należeć mogą uszkodzenia wątroby, uszkodzenia funkcjonowania poznawczego czy stany depresyjne występujące po okresie intensywnego zażywania substancji. Aby zdiagnozować alkoholizm, objawy te powinny występować u pacjenta w ciągu jednego roku, przy czym wystarczą trzy z powyżej wymienionych. 

Jak leczyć alkoholizm?

Podstawową metodą leczenia alkoholizmu jest psychoterapia uzależnienia. Celem tego typu terapii jest zachowanie trwałej abstynencji przez pacjenta, poprawa jego zdrowia psychicznego oraz fizycznego, a także nabycie przez niego umiejętności niezbędnych do rozwiązywania codziennych problemów emocjonalnych oraz społecznych. Leczenie terapeutyczne powinno trwać od 18 do 24 miesięcy, przy czym pierwszy etap terapii trwa od 6 do 8 tygodni i powinien odbywać się w ośrodku leczenia uzależnień i zakładach dziennych. W leczeniu stosuje się także środki medyczne wspomagające tę terapię oraz leczące objawy odstawienia alkoholu, jak chociażby relanium i diazepam

Czy można wyleczyć w domu alkoholizm?

Leczenie alkoholizmu w domu polega na stosowaniu środków farmakologicznych, czyli tzw. wszywki alkoholowej. Powinno być wykonywane pod stałą kontrolą lekarza, gdyż przed jego zastosowaniem konieczne jest wykonanie badań lekarskich w celu określenia stanu zdrowia pacjenta. Aplikowany we wszywce środek ma wywołać niechęć do alkoholu, powodowaną przez lęk o zdrowie (zażycie alkoholu w połączeniu ze stosowaniem wszywki wywołałoby szereg nieprzyjemnych objawów). Do popularnych środków farmakologicznych znajdujących się we wszywkach alkoholowych należy esperal oraz disulfiram. Jeżeli zatem zastanawiasz się, jak przestać pić, ale nie jesteś jeszcze gotowy na terapię wśród innych osób, warto przemyśleć tego typu procedurę. 

Kiedy z alkoholizmem trzeba się udać do lekarza?

Do lekarza warto zgłosić się w każdym przypadku, kiedy odczuwasz, że Twoje życie koncentruje się wyłącznie wokół alkoholu. Zdarza się często, że pierwszymi osobami, które kierują się do psychoterapeutów są osoby, u których występuje współuzależnienie, czyli małżonkowie czy inne bliskie osoby alkoholików. Pytają się oni wówczas, jak pomóc alkoholikowi. Jedynym sposobem jest w takim przypadku rozmowa z chorym i próba nakłonienia go, aby odstawił alkohol i podjął leczenie terapeutyczne.

Jakie są skutki alkoholizmu?

Skutki alkoholizmu dzieli się na zdrowotne i społeczne. Do pierwszej grupy zalicza się przede wszystkim:

  • choroby układu krążenia (nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca, choroba wieńcowa, zawał mięśnia sercowego czy udar mózgu);
  • choroby układu pokarmowego (nadżerki, żylaki przewodu pokarmowego, owrzodzenie żołądka, zgaga, biegunki, refluks, zapalenie oraz rak trzustki, zapalenie, zwłóknienie, niewydolność, marskość oraz rak wątroby);
  • choroby układu oddechowego (zapalenie błony śluzowej tchawicy i oskrzeli);
  • choroby układu moczowego (niewydolność nerek);
  • choroby układu hormonalnego (nieprawidłowe wydzielanie hormonów, zaburzenia potencji oraz miesiączkowania, niepłodność);
  • zmiany skórne (szybsze starzenie się, żółtawy kolor skóry).

Jak widać, alkohol może wyniszczyć organizm. Z tego względu, kiedy już uporamy się z uzależnieniem, warto zrobić komplet badań, aby przekonać się, jakie skutki pozostawił po sobie nałóg. Szerzej o poszczególnych badaniach możesz przeczytać np. w artykule dotyczącym kreatyniny we krwi.

Do skutków społecznych zalicza się natomiast takie wydarzenia w życiu człowieka, które są następstwem nadmiernego spożywania alkoholu, np. problemy w związku, zaniedbanie dzieci, utrata pracy czy marginalizacja w społeczeństwie. Więcej możesz dowiedzieć się w artykule: Alkoholizm - skutki zdrowotne.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.