zdjecie zdjecie
Wapteka.pl
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy i odbioru bezpłatnego mini-produktu brakuje Ci 279.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Producenci
Kategoria Układ pokarmowy

Biegunka po alkoholu

 biegunka po alkoholu

Biegunka to stan, który polega na zwiększonej częstotliwości wypróżnień – więcej niż trzy razy na dobę bądź zwiększeniu objętości stolca, przy jednoczesnej zmianie jego konsystencji na płynną (wodnistą) lub półpłynną. Przyczyn rozwolnienia jest wiele, należą do nich m.in.: zespół jelita drażliwego, zatrucia, infekcje bakteryjne i wirusowe, choroby przewlekłe czy czynniki emocjonalne (np. stres). Biegunkę często zaobserwować można również po spożyciu alkoholu. 

Przyczyny biegunki po alkoholu

Alkohol stanowi substancję toksyczną, z tego względu wykazuje działanie toksyczne na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Ponadto, uszkadza komórki – erytrocyty, które wyściełają żołądek. Komórki te, w normalnych warunkach, dzięki zawartym w nim enzymom rozkładają składniki pokarmowe, ułatwiając wchłanianie substancji odżywczych w przewodzie pokarmowym. Ich uszkodzenie przez etanol czasowo upośledza, zaburza proces trawienia oraz wchłaniania pokarmów, efektem czego jest biegunka alkoholowa. Ponadto, ze względu na to, że alkohol jest substancją toksyczną, przeczyszczenie stanowi naturalną reakcję organizmu na zawarte w nim trujące związki. Należy jednak podkreślić, że biegunka po alkoholu pojawia się po wypiciu jego większej ilości.

Objawy biegunki po alkoholu

Biegunce po alkoholu często towarzyszy ból brzucha i jelit, a także osłabienie organizmu oraz zle samopoczucie, określane jako kac. U niektórych pacjentów mogą pojawić się również wzdęcia. Rozwolnienie po piciu alkoholu (napojach spirytusowych czy piwie) pojawia się nagle, drugiego dnia po spożyciu napojów wysokoprocentowych. W sytuacji silnego rozwolnienia – występowania luźnego, a nawet wodnistego stolca – może dojść do odwodnienia organizmu, objawem czego jest suchość błon śluzowych w jamie ustnej, zmniejszenie ilości oddawanego moczu (skąpomocz) i przyspieszenie akcji serca. Z tego względu, należy dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu, zapewniając odpowiednią podaż płynów i elektrolitów. Co ważne, rozwolnienie po alkoholu może być krótkotrwałe, ale po wypiciu znacznych ilości – nawet kilkudniowe.

Leczenie rozwolnienia po alkoholu

Rozwolnienie po alkoholu zazwyczaj ustępuje samoistnie po 1-2 dniach od zaprzestania picia. Terapia ambulatoryjna domowymi sposobami, polega na uzupełnianiu płynów i elektrolitów. Podczas leczenia biegunki warto sięgnąć po płyny nawadniające – glukozowo-elektrolitowe, które dostępne są w aptece bez recepty. Ponadto, można zażyć węgiel aktywny, który wykazuje działanie przeciwbiegunkowe i zapierające, a dodatkowo działa osłonowo na błonę śluzową układu pokarmowego. Jeżeli natomiast biegunka po alkoholu trwa przez dłuższy czas, jest silna (ostra biegunka) oraz towarzyszą jej bóle brzucha oraz osłabienie, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza, gdyż niewykluczone jest, że potrzebna będzie hospitalizacja, podczas której organizm będzie nawadniany dożylnie.Biegunka po alkoholu -Obecna ocena: 0 / 5 . Liczba głosów: 0

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.