Relanium (diazepam) – czym jest i jak działa? – dawkowanie, skutki uboczne

Relanium (diazepam) – czym jest i jak działa? – dawkowanie, skutki uboczne - zdjęcie

Relanium działa uspokajająco, przeciwlękowo i nasennie. Stanowi jeden z najpopularniejszych leków, po jakie sięgają pacjenci. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że zalicza się on do preparatów o bardzo silnym działaniu i podczas jego stosowania należy zachować pewne środki ostrożności.

Co to jest relanium?

Relanium jest lekiem, który zawiera diazepam, dzięki czemu wykazuje silne działanie na ośrodkowy układ nerwowy. Zalicza się go do środków psychotropowych, stosowanych głównie w neurologii i psychiatrii. Jego działanie uzależnione jest od przyjętej dawki oraz sposobu przyjęcia – na przykład podany doustnie uspokaja, rozluźnia, działa przeciwlękowo, zaaplikowany dożylnie działa przeciwpadaczkowo, natomiast w wysokich dawkach zachowuje się podobnie jak narkotyk. Często podaje się relanium na sen. Stosuje się go także w terapii odwykowej, w celu złagodzenia objawów związanych z odstawieniem alkoholu.

Jak działa relanium?

Działanie leku silnie wpływa na układ nerwowy. Diazepam to długo działająca pochodna benzodiazepiny (BZD), która zwiększa aktywność kwasu aminomasłowego (GABA). Jest on neuroprzekaźnikiem układu limbicznego, który hamuje pracę wzgórza oraz podwzgórza. Dzięki temu lek zmniejsza aktywność neuronów, które odpowiadają za lęk i agresję. Lek szybko wchłania się po podaniu doustnym, osiągając maksymalne stężenie we krwi po 30-90 minutach od podania, wiążąc się z białkami krwi w 98-99%. Relanium działa przeciwdrgawkowo, kojąco na układ nerwowy, obniża napięcie mięśni prążkowanych, hamuje uczucie lęku, napięcie emocjonalne, agresywność i ułatwia zasypianie. Lek potęguje działanie alkoholu oraz środków nasennych i neuroleptyków. Stosowany jest głównie w psychonerwicach (stany lękowe, nadmierne napięcie emocjonalne), padaczce, w postępowaniu przedoperacyjnym i w leczeniu alkoholizmu. Często sportowcy przyjmują relanium przed zawodami, aby zmniejszyć napięcie i stres. Podawany przez dłuższy okres może wywołać lekozależność.

Stosowanie relanium, a inne leki

Relanium często wchodzi w reakcje z innymi lekami. Dlatego przed jego stosowaniem należy zawsze poinformować lekarza o wszystkich aktualnie i ostatnio przyjmowanych środkach farmakologicznych. W szczególności dotyczy to leków przeciwdepresyjnych, nasennych, przeciwhistaminowych, neuroleptyków, barbituranów oraz narkotycznych leków przeciwbólowych. Działanie uspokajające relanium wykorzystują często nieuczciwi sportowcy, stosujący doping w postaci sterydów anabolicznych. Okazuje się, że sterydy te, oprócz stymulacji wzrostu mięśni wykazują niekorzystne działanie na układ nerwowy, powodując agresję. Równoczesne przyjmowanie relanium pozwala pozbyć się tych skutków ubocznych przy dopingu.

Jak dawkować relanium?

Lek przyjmuje się doustnie w postaci tabletek, najczęściej o stężeniu relanium 5 mg. Nie należy przekraczać dawki zalecanej przez lekarza z uwagi na silne działanie środka. Niewskazane jest również przedłużanie leczenia ze względu na możliwość wystąpienia uzależnienia.

Relanium może być także przyjmowane dożylnie, w postaci zastrzyków oraz domięśniowo, w celu złagodzenia napięcia mięśniowego. Zastrzyki powinny być zawsze wykonywane przez pielęgniarkę lub lekarza.

Relanium – dawkowanie

Dawkowanie leku uzależnione jest przede wszystkim od jego przeznaczenia oraz wieku pacjenta. Tylko lekarz opiekujący się daną osobą powinien decydować, jak stosować relanium. Ulotka dołączona do opakowania zawiera jedynie informacje ogólne. Zazwyczaj środek przyjmowany jest od 2. do 20. mg 3-4 razy na dobę. Jeśli stosowany jest w celu ułatwienia zasypiania, przyjmuje się go na godzinę przed zaplanowanym snem. Leczenie nie powinno trwać dłużej, niż 4 tygodnie, w przypadku stosowania go na bezsenność i 8-12 tygodni przy łagodzeniu stanów lękowych. Nie należy odstawiać leku nagle.

Relanium – tabletki

W aptekach dostępne są tabletki o stężeniach: 2 mg oraz 5 mg, po 20 sztuk w opakowaniu.

Relanium – cena

Cena leku jest bardzo niska i wynosi około 10 złotych za opakowanie.

Relanium bez recepty

Żadna apteka nie wyda leku bez recepty. Dotyczy to również zamienników relanium, ponieważ zawierają one diazepam.

Relanium podczas ciąży

Lek i jego metabolity przenikają zarówno przez barierę łożyska do płynu mózgowo-rdzeniowego płodu, jak i do mleka matki. Z uwagi na silne oddziaływanie diazepamu na układ nerwowy nie zaleca się przyjmowania relanium w ciąży ani przez kobiety karmiące piersią. Jednak w uzasadnionych przypadkach lekarz prowadzący może uznać to za bezwzględnie konieczne i wyrazić zgodę na przyjmowanie leku.

Relanium – skutki uboczne

Relanium nie należy podawać dzieciom do czasu ukończenia przez nie pierwszego roku życia. Do przeciwwskazań w przyjmowaniu leku należą również: nadwrażliwość na benzodiazepiny, zaburzenia oddychania, ostra niewydolność oddechowa, zespół bezdechu sennego, nużliwość mięśni (myastenia gravis), ostre zatrucie alkoholem, środkami nasennymi, neuroleptykami i solami litu, zaburzenia świadomości, jaskra, wstrząs oraz choroby nerek i wątroby. Jeśli u pacjenta występuje któraś z wyżej wymienionych dolegliwości, należy poinformować o tym fakcie lekarza, przed przyjęciem relanium. Skutki uboczne, które mogą pojawić się podczas przyjmowania leku, zdarzają się niezbyt często. Należą do nich: zmęczenie, senność, osłabienie, spowolnienie ruchów, koszmary senne, zawroty i bóle głowy, drżenie rąk, drażliwość, nudności, żółtaczka oraz bóle kostno-stawowe, zwłaszcza u osób starszych. W cięższych przypadkach może pojawić się obrzmienie języka, zatrzymanie moczu, wymioty, zaparcia, nieregularny rytm serca, nadpobudliwość i agresja, zapalenie spojówek, halucynacje, zmniejszenie libido oraz światłowstręt. Jeśli pacjent nie stosuje się ściśle do zaleceń lekarza, może w łatwy sposób relanium przedawkować. Pojawiają się wówczas skutki uboczne, nawet u zdrowych fizycznie osób. Najczęściej występuje wtedy: nadmierna senność, zawroty i ból głowy, ogólne splątanie i zaburzenia mowy.

Relanium a uzależnienie

Do najpoważniejszych skutków ubocznych stosowania leku należy uzależnienie. Objawia się ono koniecznością przyjmowania coraz większych i częstszych dawek relanium. Rozpoznaje się je po pojawieniu się tzw. zespołu odstawienia. Polega on na wystąpieniu określonych objawów w ciągu 5-7 dni od momentu przyjęcia ostatniej dawki leku. Należą do niego: silne pocenie się, drżenie rąk, problem z koncentracją, nudności oraz nerwowość, pobudzenie i bezsenność. Objawy te mogą wystąpić również po nagłym przerwaniu zażywania leku, dlatego nie należy relanium odstawiać nagle, tylko stopniowo zmniejszać dawki, a leczenie powinno trwać możliwie krótko. W przypadkach, gdy pacjent nie może sobie sam poradzić z uzależnieniem, należy skorzystać z pomocy lekarza, który ułatwi wyjście z nałogu spowodowanego przyjmowaniem relanium. Opinie pacjentów, którym się to udało, mogą stanowić dobre wsparcie. Są one dostępne w internecie, warto się z nimi zapoznać się i skorzystać z udzielanych przez internautów rad.

Osoby, które zażywają relanium, z uwagi na zmniejszenie koncentracji i spowolnienie reakcji, nie powinny w trakcie leczenia prowadzić pojazdów, ani obsługiwać urządzeń mechanicznych, znajdujących się w ruchu.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&l...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Układ pokarmowy

Dieta w insulinooporności – co jeść, by czuć się dobrze? Zasady komponowania posiłków
Insulinooporność to powszechnie występujące zaburzenie metaboliczne, które polega na obniżeniu wrażliwości tkanek na insulinę. W konsekwencji dochodzi do podniesienia produkcji insuliny, co pozwala na unormowanie stężenia glukozy we krwi. Nielec...

Dieta i odchudzanie

Dieta przeciwnowotworowa - żywność obniżająca ryzyko raka. Zasady, wskazówki, produkty
Odpowiednio zbilansowany tryb żywienia odgrywa kluczową rolę w prewencji szerokiego spektrum chorób nowotworowych. Dzięki zawartości konkretnych składników produkty, takie jak owoce, warzywa, nabiał czy zioła, wspierają układ immunologicz...

Dieta i odchudzanie

Witarianizm - surowa dieta RAW. Co daje i jakie efekty przynosi roślinna dieta?
Witarianizm, czyli surowa dieta RAW, to podejście żywieniowe oparte na spożywaniu wyłącznie nieprzetworzonych produktów roślinnych. Kładzie nacisk na spożywanie surowych warzyw, owoców, orzechów, nasion oraz kiełków, bez ich...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.