Ulewanie u niemowląt: przyczyny i zapobieganie. Kiedy ulewanie powinno niepokoić?

Przyczyny i zapobieganie ulewaniu u niemowląt - zdjęcie

Po przyjściu noworodka na świat wiele jego układów nie jest przystosowanych do nowych warunków poza organizmem mamy. Podobnie jest z układem pokarmowym, który w ciągu pierwszych tygodni życia maluszka wciąż dojrzewa. Z tego powodu zdarza się, że dziecko ulewa po jedzeniu.

Warto wiedzieć, że ulewanie u niemowląt to fizjologiczne zjawisko, które ustępuje samoistnie w okolicy 5. miesiąca życia dziecka. Jeżeli nie zdarza się zbyt często, nie powinno stanowić powodów do obaw. Warto jednak wiedzieć, że ulewanie w niektórych przypadkach może przerodzić się w refluks.

Czego dowiesz się z artykułu?

 • Dlaczego dziecko ulewa? Jakie są najczęstsze przyczyny ulewania u niemowląt?
 • Ulewanie, wymiotowanie czy refluks? – jak odróżnić je od siebie?
 • Jak zapobiec ulewaniu u niemowląt? Kiedy rozszerzać dietę niemowlaka? 
 • Do kiedy dziecko ulewa? 
 • Jak karmić, by rozwiązać problem z ulewaniem? 
 • Ulewanie nosem, obfite ulewania u niemowląt, chlustające ulewanie - czy powinno być powodem do obaw? 

Zobacz również artykuł:  Karmienie piersią – jak się przygotować oraz co warto wiedzieć na początek? Porady związane z karmieniem piersią.

Ulewanie u niemowląt – najczęstsze przyczyny

Dlaczego dziecko ulewa? Warto wiedzieć, że ulewanie u niemowląt jest zjawiskiem fizjologicznym spowodowanym niedojrzałością układu pokarmowego maluszka. W dużym skrócie, w pierwszych dniach, tygodniach, a nawet miesiącach życia dziecka, układ pokarmowy wciąż się rozwija. Początkowo mięsień zwieracza przełyku, który odpowiada za wpuszczanie pokarmu do żołądka jest zbyt słaby, aby prawidłowo pełnić swoją funkcję. Stąd też może dochodzić do cofania się treści pokarmowej z żołądka z powrotem do przełyku. Zazwyczaj ulewanie u niemowląt dzieje się bezpośrednio po jedzeniu. 

Jego przyczyną może być: 

 • szybkie i łapczywe jedzenie, które sprzyja połykaniu pęcherzyków powietrza, 
 • zła technika karmienia - nieodpowiednie przystawianie niemowlaka do piersi, 
 • zbyt duża ilość pokarmu, który nie mieści się w małym żołądku; wiele mam zastanawia się, czy jak dziecko ulewa to jest najedzone; nie ma w tym złotej reguły, jednak można przyjąć, że po części jest to prawda; najlepiej wówczas obserwować maluszka i reagować na jego sygnały głodu. 

Ulewanie, wymiotowanie oraz refluks u niemowląt – jak odróżnić je od siebie?

Ulewanie do pewnego momentu jest zjawiskiem fizjologicznym i w swoim mechanizmie podobne do klasycznych wymiotów. Jak więc odróżnić ulewanie a wymiotowanie u niemowląt? To, co powinno wzbudzić niepokój rodziców to chlustające ulewanie u noworodka pod wpływem skurczów, któremu towarzyszy niepokój i złe samopoczucie dziecka. Zdarza się również, że ulewanie nosem budzi niepokój rodziców. W tym wypadku, jeżeli nie towarzyszą mu inne objawy, takie jak złe samopoczucie, gorączka, niepokój, nie ma powodów do niepokoju. U niemowląt ulewanie nosem jest częstym zjawiskiem. 

Refluks natomiast objawia się gwałtownym wymiotowaniem zarówno po posiłku, jak i w przerwach między nimi. Dodatkowo, przy refluksie maluszek odczuwa nieprzyjemne pieczenie w przełyku, dlatego może być niespokojny, popłakiwać lub nawet unikać jedzenia. W tym wypadku warto skorzystać z konsultacji u specjalisty. 

Czy można zapobiec ulewaniu u noworodka, karmiąc piersią? Kiedy można rozszerzyć dietę o produkty stałe?

Ulewanie jest zjawiskiem fizjologicznym, które nie ma nic wspólnego z typem mleka, które spożywa dziecko. Wbrew niektórym opiniom, nie istnieje specjalne mleko na ulewania. Gdy dziecko ulewa po mleku modyfikowanym, jest to tak samo naturalne zjawisko, jak częste ulewanie u niemowlaka karmionego piersią. Karmienie piersią nie zapobiega ulewaniu, dlatego mamy, które nie są w stanie karmić naturalnie mogą spokojnie podawać preparaty mleka modyfikowanego swojemu dziecku. Warto jednak pamiętać o zaleceniach dotyczących rozszerzania diety u niemowląt. Zgodnie z nimi pokarmy stałe należy wprowadzać najwcześniej w 4. (te zawierające gluten) i nie później niż w 6. miesiącu życia dziecka. 

Co zrobić, gdy niemowlę ulewa po mleku modyfikowanym?

Ulewanie u niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym ma taki sam mechanizm jak w przypadku karmienia piersią. Dlatego rodzice, bez względu na rodzaj pokarmu jakie dziecko przyjmuje, powinni uzbroić się w cierpliwość i poczekać aż maluszek zacznie jeść stałe produkty. Do tego czasu częste ulewanie u niemowlaka można spróbować zmniejszyć następującymi sposobami: 

 • częstszym karmieniem dziecka (co 2-2,5 godziny), 
 • podawaniem butelki dziecku w momencie, gdy jest zrelaksowane i spokojne, 
 • odpowiednią wielkością dziurki w smoczku butelki - nie powinna być ani za duża, ani za mała, 
 • odpowiednią pozycją dziecka podczas karmienia, 
 • odbijaniem po posiłku. 

Kiedy dziecko przestaje ulewać?

Do kiedy dziecko ulewa? Ulewanie u niemowląt trwa zazwyczaj do 4-6 miesiąca życia. Z każdym miesiącem problem ten jest mniej uciążliwy i zaczyna zanikać, gdy układ pokarmowy maluszka jest już dojrzały, a dziecko przyjmuje pionową pozycję podczas jedzenia, czyli w okolicach 6 miesiąca życia. W skrajnych przypadkach może trwać to nieco dłużej. 

Odpowiednia pozycja do karmienia - zasady, które pomogą rozwiązać problem z ulewaniem

Chociaż ulewanie u niemowląt to naturalne zjawisko i z czasem ustępuje samoistnie, warto stosować sprawdzone metody, które mogą złagodzić jego występowanie. Odpowiednia pozycja do karmienia przy ulewaniu może pomóc rozwiązać ten problem. Ważna jest prawidłowa technika karmienia piersią, tak aby maluszek odpowiednio chwytał pierś - całą brodawkę wraz z jej otoczką. Podczas karmienia piersią główka dziecka powinna znajdować się wyżej niż reszta ciała. Znaczenie ma również szybkość z jaką wypływa pokarm. Jeżeli zaobserwujemy, że wypływa on z dużą szybkością, warto robić przerwy w karmieniu. 

Po posiłku zaleca się nieukładanie maluszka na brzuchu, masowanie brzuszka i noszenie w pozycji sprzyjającej odbijaniu. Pozycja do karmienia przy ulewaniu ma duże znaczenie i jeśli odpowiednio ułożymy dziecko, tak by pokarm spływał prosto do żołądka, problem ten powinien się zmniejszyć. Częste ulewanie u niemowlaka może się wiązać również z tym, że zbyt długo zwlekamy z karmieniem i dziecko je zbyt łapczywie, ponieważ jest głodne.

Kiedy ulewanie u noworodka powinno stać się powodem do niepokoju?

Jak już zostało wielokrotnie wspomniane, ulewanie u niemowląt jest zjawiskiem naturalnym i nie powinno budzić niepokoju rodziców. Ustaje samoistnie z czasem a jeżeli pokarm wypływa powoli, a dziecko wydaje się być zadowolone, nie ma powodów do obaw. W momencie, gdy obserwujemy częste ulewanie u niemowlaka, które utrzymuje się dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem specjalistą. 

Niepokój powinny wzbudzić również: brak przyrostu masy ciała, złe samopoczucie dziecka, widoczny ból i dyskomfort podczas ulewania oraz zmiany na skórze. Te ostatnie mogą bowiem świadczyć o występującej alergii pokarmowej lub innych dysfunkcjach przewodu pokarmowego. Do lekarza warto zwrócić się również, gdy obfite ulewanie u niemowlaka jest częste i nie ustaje lub pojawia się chlustające ulewanie u naszego noworodka. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Układ nerwowy

Tajemnice Hipokampu: kluczowa rola w pamięci i emocjach
W fascynującym świecie neurobiologii, hipokamp stanowi centralny obszar, którego tajemnice stopniowo odkrywane są przez badaczy. Jego kluczowa rola w kształtowaniu pamięci i regulacji emocji sprawia, że staje się niezwykle istotnym obszarem zain...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&l...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Układ pokarmowy

Dieta w insulinooporności – co jeść, by czuć się dobrze? Zasady komponowania posiłków
Insulinooporność to powszechnie występujące zaburzenie metaboliczne, które polega na obniżeniu wrażliwości tkanek na insulinę. W konsekwencji dochodzi do podniesienia produkcji insuliny, co pozwala na unormowanie stężenia glukozy we krwi. Nielec...

Dieta i odchudzanie

Dieta przeciwnowotworowa - żywność obniżająca ryzyko raka. Zasady, wskazówki, produkty
Odpowiednio zbilansowany tryb żywienia odgrywa kluczową rolę w prewencji szerokiego spektrum chorób nowotworowych. Dzięki zawartości konkretnych składników produkty, takie jak owoce, warzywa, nabiał czy zioła, wspierają układ immunologicz...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.