Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?

Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg? - zdjęcie

Czym są obrzęki?

Obrzęk, potocznie zwany opuchlizną, to dolegliwość powodowana bezpośrednio przez zatrzymanie w danym miejscu ciała nadmiernej ilości płynu. Jeśli obrzęk wynika ze stanu zapalnego, może mu towarzyszyć świąd, ból i zaczerwienienie. 
Obrzęki mogą być objawem poważnej choroby, ale również prawidłowej reakcji organizmu na zewnętrzny bodziec: np. ukąszenie owadów. Obrzęki pojawiają się zazwyczaj na stopach i dłoniach, ale mogą dotyczyć niemal każdej części ciała (w zależności od przyczyny, która je wywołuje). 

Przyczyny powstawania obrzęków

Obrzęki powstają, gdy płyn zawarty w krwi i chłonce zaczyna wypływać z naczynia włosowatego, chłonnego lub krwionośnego i gromadzić się między komórkami organizmu. Płyn ten określa się mianem wysięku lub przesięku, w zależności od jego składu. Warto wiedzieć, że zdrowe naczynia włosowate mają ścianki z mikrodziurkami, które przepuszczają płyny w obie strony. Dzięki temu substancje odżywcze mogą być transportowane do tkanek, a produkty przemiany materii mogą być odprowadzane. W stanie homeostazy (zdrowia i równowagi organizmu) przepływ ten jest w równowadze: zazwyczaj tyle samo płynu przesiąka do tkanek, co jest z nich odbieranych. Proces ten regulowany jest przez szereg różnych zjawisk: od ciśnienia, poprzez zachowanie proporcji białek i elektrolitów, na równowadze hormonalnej kończąc. Do opuchlizny, czyli zachwiania równowagi przesięku dochodzi, gdy np. z różnych przyczyn zwiększa się przepuszczalność naczynia, nadmiernie wzrasta w nim ciśnienie, jego skład jest mocno rozrzedzony. Specyficznym przypadkiem opuchlizny, jest obrzęk kostek. 

Jakie są przyczyny opuchniętych kostek u nóg?

Opuchnięte kostki u nóg powodują dyskomfort w czasie chodzenia i siedzenia: może towarzyszyć im uczucie mrowienia, świądu i ciężkości kończyn. Zazwyczaj powody tego stanu rzeczy są stosunkowo niegroźne i błahe, co nie oznacza, że powinniśmy bagatelizować regularnie opuchnięte kostki. Przyczyny w sporadycznych przypadkach bywają poważne i koniecznie należy je wykluczyć. 

Najczęstsze przyczyny opuchnięcia nóg w kostkach:

 • siedzący tryb życia. Pozycja siedząca nie jest naturalna dla organizmu ludzkiego. Jeśli spędzamy zbyt wiele czasu siedząc, może dochodzić do ucisku poszczególnych naczyń wewnątrz ciała plus zaburzenia równowagi przepływu płynów
 • zmiany hormonalne wynikające z chorób endokrynologicznych, np. niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy
 • ciąża
 • zespół napięcia przedmiesiączkowego
 • menopauza
 • ugryzienie owada
 • ucisk mechaniczny (np. zbyt mocno zaciśnięta gumka ze skarpet, zbyt ciasne buty)
 • niewydolność żylna
 • niewydolność serca
 • niewydolność nerek
 • choroba zakrzepo-zatorowa
 • cukrzyca
 • żylaki
 • nieprawidłowo zbilansowana dieta.

Jak sobie radzić z opuchniętymi kostkami?

Nie istnieją uniwersalne leki na opuchnięte kostki, ponieważ przyczyn tej dolegliwości może być wiele. Można jednak zastosować kilka sprawdzonych sposobów, aby ulżyć sobie w czasie oczekiwania na wizytę lekarską. 
Z pewnością ważna jest obserwacja: w jakiej porze dnia kostki są najbardziej opuchnięte, czy występuje jakaś korelacja między opuchlizną a spożywanym jedzeniem, aktywnością fizyczną, ogólnym samopoczuciem. Po jakich domowych sposobach opuchlizna ustępuje (jeśli w ogóle ustępuje) oraz czy dolegliwość ta pojawia się sporadycznie czy regularnie nam towarzyszy. 
Doświadczając opuchlizny kostek należy bezwzględnie unikać wszelkiego nacisku w miejscu obrzęku: zrezygnować z niewygodnych butów, unikać noszenia skarpetek. Można delikatnie masować stopy, przesuwając stopniowo palce ku kolanom. Jeśli jednak dotyk powoduje ból, zaniechać tej czynności i jak najszybciej udać się do lekarza.

Kiedy iść do lekarza z opuchniętymi kostkami? Leczenie spuchniętych kostek

Opuchnięte kostki u nóg mogą wymagać leczenia specjalistycznego. W większości przypadków wystarczy wprowadzenie pewnych zmian w codziennym życiu, wycofanie lub wdrożenie specyficznego leku: każdą taką decyzję należy podejmować wespół z lekarzem. 
Do lekarza pierwszego kontaktu należy udać się bezzwłocznie także wtedy, gdy domowe sposoby na opuchnięte kostki nie przynoszą rezultatów, a dolegliwości tej towarzyszą również inne niepokojące sygnały, jak np. obrzęk innych części ciała, złe samopoczucie, permanentne zmęczenie, brak apetytu lub nadmierny apetyt, niepokojący kolor i zapach moczu.
Diagnostyka opuchniętych kostek u nóg obejmuje szereg badań, które poprzedzone są badaniem lekarskim. Wskazane jest wykonanie pełnej morfologii, oznaczenie hormonów tarczycy (TSH, FT4), sprawdzenie enzymów wątrobowych oraz wykonanie badania moczu. Dobrze jest także przeprowadzić test na obciążenie glukozą. Aby zniwelować dolegliwości związane z obrzękiem można stosować żel do miejscowego użytku z arniką lub kasztanowcem. W aptekach bez recepty dostępne są także preparaty z diosminą. Substancje te wzmacniają napięcie naczyń krwionośnych, redukują ich przepuszczalność oraz zdecydowanie łagodzą objawy związane z opuchlizną.

Domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg

Podstawowym sposobem na obrzęki w dowolnej części ciała jest ich chłodzenie. W przypadku opuchniętych stóp dobrze jest zatem moczyć je w chłodnej (nie lodowatej!) wodzie, koniecznie sięgającej powyżej linii wyznaczonej przez kostki. Dobrym sposobem jest także okładanie kostek lodem lub zamrożonymi kompresami. Ponieważ obrzęki związane są z nagromadzonym w organizmie płynem, warto sięgnąć po delikatne środki o działaniu moczopędnym: skrzyp, mniszek lekarski, pokrzywę zwyczajną. Nie należy jednocześnie zaprzestawać picia dużej ilości wody. 
Chcąc zniwelować obrzęki można także zredukować ilość spożywanej soli oraz tłuszczów. W wielu przypadkach całkowite wyeliminowanie słonych i tłustych potraw skutkuje znaczną poprawą samopoczucia (nie tylko zniknięciem obrzęków). W przypadku opuchlizny kostek, wskazane jest także układanie się na plecach i unoszenie nóg pod kątem 45 stopni do podłoża (np. na stercie poduszek). To sposób najczęściej polecany kobietom w ciąży i osobom cierpiącym z powodu żylaków. 

Opuchnięte kostki u nóg: domowe sposoby

 • moczenie opuchniętych kostek w chłodnej wodzie przez co najmniej kwadrans każdego dnia
 • unikanie gorących pryszniców i zrezygnowanie z ciepłych kąpieli
 • umiarkowany ruch: spacery, rower, pływanie (szczególnie pływanie jest wskazane przy wszelkich zaburzeniach równowagi płynów w organizmie)
 • zmiany w diecie: rezygnacja z soli i cukrów prostych
 • zimne okłady na opuchliznę kostek, najlepiej od wierzchniej strony stóp
 • wypoczynek z uniesionymi stopami (tak, aby znajdowały się powyżej serca)
 • noszenie butów na płaskim obcasie
 • unikanie obcisłych ubrań (wyjątkiem są tutaj medyczne rajstopy uciskowe, ale przed ich zastosowaniem należy koniecznie skonsultować się z lekarzem i dokładnie zapoznać się z długością dopuszczalnego czasu, jaki można nosić ten produktu)
 • unikalne pozycji siedzącej, a jeśli to niemożliwe: regularne prostowanie nóg, wykonywanie przysiadów.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.