Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?

Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg? - zdjęcie

Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?

Czym są obrzęki?

Obrzęk, potocznie zwany opuchlizną, to dolegliwość powodowana bezpośrednio przez zatrzymanie w danym miejscu ciała nadmiernej ilości płynu. Jeśli obrzęk wynika ze stanu zapalnego, może mu towarzyszyć świąd, ból i zaczerwienienie. 
Obrzęki mogą być objawem poważnej choroby, ale również prawidłowej reakcji organizmu na zewnętrzny bodziec: np. ukąszenie owadów. Obrzęki pojawiają się zazwyczaj na stopach i dłoniach, ale mogą dotyczyć niemal każdej części ciała (w zależności od przyczyny, która je wywołuje). 

Przyczyny powstawania obrzęków

Obrzęki powstają, gdy płyn zawarty w krwi i chłonce zaczyna wypływać z naczynia włosowatego, chłonnego lub krwionośnego i gromadzić się między komórkami organizmu. Płyn ten określa się mianem wysięku lub przesięku, w zależności od jego składu. Warto wiedzieć, że zdrowe naczynia włosowate mają ścianki z mikrodziurkami, które przepuszczają płyny w obie strony. Dzięki temu substancje odżywcze mogą być transportowane do tkanek, a produkty przemiany materii mogą być odprowadzane. W stanie homeostazy (zdrowia i równowagi organizmu) przepływ ten jest w równowadze: zazwyczaj tyle samo płynu przesiąka do tkanek, co jest z nich odbieranych. Proces ten regulowany jest przez szereg różnych zjawisk: od ciśnienia, poprzez zachowanie proporcji białek i elektrolitów, na równowadze hormonalnej kończąc. Do opuchlizny, czyli zachwiania równowagi przesięku dochodzi, gdy np. z różnych przyczyn zwiększa się przepuszczalność naczynia, nadmiernie wzrasta w nim ciśnienie, jego skład jest mocno rozrzedzony. Specyficznym przypadkiem opuchlizny, jest obrzęk kostek. 

Jakie są przyczyny opuchniętych kostek u nóg?

Opuchnięte kostki u nóg powodują dyskomfort w czasie chodzenia i siedzenia: może towarzyszyć im uczucie mrowienia, świądu i ciężkości kończyn. Zazwyczaj powody tego stanu rzeczy są stosunkowo niegroźne i błahe, co nie oznacza, że powinniśmy bagatelizować regularnie opuchnięte kostki. Przyczyny w sporadycznych przypadkach bywają poważne i koniecznie należy je wykluczyć. 

Najczęstsze przyczyny opuchnięcia nóg w kostkach:

 • siedzący tryb życia. Pozycja siedząca nie jest naturalna dla organizmu ludzkiego. Jeśli spędzamy zbyt wiele czasu siedząc, może dochodzić do ucisku poszczególnych naczyń wewnątrz ciała plus zaburzenia równowagi przepływu płynów
 • zmiany hormonalne wynikające z chorób endokrynologicznych, np. niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy
 • ciąża
 • zespół napięcia przedmiesiączkowego
 • menopauza
 • ugryzienie owada
 • ucisk mechaniczny (np. zbyt mocno zaciśnięta gumka ze skarpet, zbyt ciasne buty)
 • niewydolność żylna
 • niewydolność serca
 • niewydolność nerek
 • choroba zakrzepo-zatorowa
 • cukrzyca
 • żylaki
 • nieprawidłowo zbilansowana dieta.

Jak sobie radzić z opuchniętymi kostkami?

Nie istnieją uniwersalne leki na opuchnięte kostki, ponieważ przyczyn tej dolegliwości może być wiele. Można jednak zastosować kilka sprawdzonych sposobów, aby ulżyć sobie w czasie oczekiwania na wizytę lekarską. 
Z pewnością ważna jest obserwacja: w jakiej porze dnia kostki są najbardziej opuchnięte, czy występuje jakaś korelacja między opuchlizną a spożywanym jedzeniem, aktywnością fizyczną, ogólnym samopoczuciem. Po jakich domowych sposobach opuchlizna ustępuje (jeśli w ogóle ustępuje) oraz czy dolegliwość ta pojawia się sporadycznie czy regularnie nam towarzyszy. 
Doświadczając opuchlizny kostek należy bezwzględnie unikać wszelkiego nacisku w miejscu obrzęku: zrezygnować z niewygodnych butów, unikać noszenia skarpetek. Można delikatnie masować stopy, przesuwając stopniowo palce ku kolanom. Jeśli jednak dotyk powoduje ból, zaniechać tej czynności i jak najszybciej udać się do lekarza.

Kiedy iść do lekarza z opuchniętymi kostkami? Leczenie spuchniętych kostek

Opuchnięte kostki u nóg mogą wymagać leczenia specjalistycznego. W większości przypadków wystarczy wprowadzenie pewnych zmian w codziennym życiu, wycofanie lub wdrożenie specyficznego leku: każdą taką decyzję należy podejmować wespół z lekarzem. 
Do lekarza pierwszego kontaktu należy udać się bezzwłocznie także wtedy, gdy domowe sposoby na opuchnięte kostki nie przynoszą rezultatów, a dolegliwości tej towarzyszą również inne niepokojące sygnały, jak np. obrzęk innych części ciała, złe samopoczucie, permanentne zmęczenie, brak apetytu lub nadmierny apetyt, niepokojący kolor i zapach moczu.
Diagnostyka opuchniętych kostek u nóg obejmuje szereg badań, które poprzedzone są badaniem lekarskim. Wskazane jest wykonanie pełnej morfologii, oznaczenie hormonów tarczycy (TSH, FT4), sprawdzenie enzymów wątrobowych oraz wykonanie badania moczu. Dobrze jest także przeprowadzić test na obciążenie glukozą. Aby zniwelować dolegliwości związane z obrzękiem można stosować żel do miejscowego użytku z arniką lub kasztanowcem. W aptekach bez recepty dostępne są także preparaty z diosminą. Substancje te wzmacniają napięcie naczyń krwionośnych, redukują ich przepuszczalność oraz zdecydowanie łagodzą objawy związane z opuchlizną.

Domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg

Podstawowym sposobem na obrzęki w dowolnej części ciała jest ich chłodzenie. W przypadku opuchniętych stóp dobrze jest zatem moczyć je w chłodnej (nie lodowatej!) wodzie, koniecznie sięgającej powyżej linii wyznaczonej przez kostki. Dobrym sposobem jest także okładanie kostek lodem lub zamrożonymi kompresami. Ponieważ obrzęki związane są z nagromadzonym w organizmie płynem, warto sięgnąć po delikatne środki o działaniu moczopędnym: skrzyp, mniszek lekarski, pokrzywę zwyczajną. Nie należy jednocześnie zaprzestawać picia dużej ilości wody. 
Chcąc zniwelować obrzęki można także zredukować ilość spożywanej soli oraz tłuszczów. W wielu przypadkach całkowite wyeliminowanie słonych i tłustych potraw skutkuje znaczną poprawą samopoczucia (nie tylko zniknięciem obrzęków). W przypadku opuchlizny kostek, wskazane jest także układanie się na plecach i unoszenie nóg pod kątem 45 stopni do podłoża (np. na stercie poduszek). To sposób najczęściej polecany kobietom w ciąży i osobom cierpiącym z powodu żylaków. 

Opuchnięte kostki u nóg: domowe sposoby

 • moczenie opuchniętych kostek w chłodnej wodzie przez co najmniej kwadrans każdego dnia
 • unikanie gorących pryszniców i zrezygnowanie z ciepłych kąpieli
 • umiarkowany ruch: spacery, rower, pływanie (szczególnie pływanie jest wskazane przy wszelkich zaburzeniach równowagi płynów w organizmie)
 • zmiany w diecie: rezygnacja z soli i cukrów prostych
 • zimne okłady na opuchliznę kostek, najlepiej od wierzchniej strony stóp
 • wypoczynek z uniesionymi stopami (tak, aby znajdowały się powyżej serca)
 • noszenie butów na płaskim obcasie
 • unikanie obcisłych ubrań (wyjątkiem są tutaj medyczne rajstopy uciskowe, ale przed ich zastosowaniem należy koniecznie skonsultować się z lekarzem i dokładnie zapoznać się z długością dopuszczalnego czasu, jaki można nosić ten produktu)
 • unikalne pozycji siedzącej, a jeśli to niemożliwe: regularne prostowanie nóg, wykonywanie przysiadów.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Berberyna – właściwości, zastosowanie oraz działanie. Czy berberyna jest dobra na otyłość?
Ludzie od tysięcy lat korzystali z dobrodziejstw natury w leczeniu różnorodnych chorób i dolegliwości. Tak jest i dzisiaj. Na rynku farmaceutycznym dość często można usłyszeć o nowych suplementach, które coraz częściej produkowane są n...

Układ rozrodczy i moczowy

Infekcje intymne – rodzaje, objawy i leczenie.
Rodzaje i objawy infekcji intymnych – jak je rozpoznać? Pojawienie się niepożądanych dolegliwości ze strony okolic intymnych najczęściej świadczy o tym, że doszło do rozwoju infekcji. Są różne rodzaje infekcji intymnych, a p...

Choroby wieku dziecięcego

Przepuklina pępkowa u dorosłych i dzieci: przyczyny, objawy i leczenie
Czy wiesz, że przepuklina pępkowa jest jednym z najczęstszych schorzeń dotykających zarówno dorosłych, jak i dzieci?...

Układ pokarmowy

Rak żołądka: pierwsze objawy, diagnostyka, leczenie i rokowania
Nowotwory złośliwe – w tym rak żołądka – wymagają odpowiedniej diagnozy i możliwie jak najszybszego wykrycia. Wczesne stadium choroby ma lepsze rokowania niż zaawansowany stopień nowotworu. ...

Dieta i odchudzanie

Aminokwasy: podział, właściwości i rola w organizmie. Źródła aminokwasów w diecie
Aminokwasy są bardzo istotne dla naszego organizmu. Ich niedobór może prowadzić do różnego rodzaju schorzeń czy konsekwencji, takich jak zmęczenie czy bóle głowy, a nawet depresja. Czym zatem są aminokwasy?...

Układ nerwowy

Apatia jako częsty objaw depresji: przyczyny, objawy i leczenie apatii
Apatia jest jednym ze stanów psychicznych, którego głównymi objawami są: niechęć do wykonywania codziennych aktywności, a także potrzeba odosobnienia. Dodatkowo pacjent lub pacjentka boryka się z ograniczeniem odczuwania emocji...

Układ rozrodczy i moczowy

Choroby weneryczne (STD): rodzaje, objawy, leczenie i profilaktyka
Choroby weneryczne zaliczane są do najbardziej wstydliwych przypadłości. Do zakażenia dochodzi podczas stosunku seksualnego z osobą chorą. Pierwsze objawy chorób wenerycznych są często mylone z innymi chorobami, co usypia czujność....

Układ rozrodczy i moczowy

Cykl miesiączkowy bez tajemnic: długość, fazy, dni płodne i samopoczucie
Cykl miesiączkowy pojawia się, gdy kobieta osiąga dojrzałość płciową. Badania przeprowadzane w ostatnich latach jednak, wykazują, iż niemal połowa osób znajdujących się w wieku dojrzewania nie posiada niezbędnej wiedzy na ten temat....

Jama ustna

Paradontoza: przyczyny powstawania i objawy zapalenia przyzębia. Jak zapobiegać i leczyć paradontozę?
Zęby i dziąsła są nieustannie narażone na działanie wielu niekorzystnych czynników. Duże zagrożenie stanowią dla nich bakterie, które odpowiadają nie tylko za rozwój próchnicy, ale także paradontozy. Paradontoza, określana r...

Ciąża i dziecko

Ciąża pozamaciczna: objawy, przebieg i postępowanie w przypadku ciąży ektopowej
Ciąża pozamaciczna, inaczej ektopowa, charakteryzuje się zagnieżdżeniem zarodka poza błoną śluzową macicy. Niekiedy zanika samoistnie, jednak może również stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia kobiety. Najczęściej związana jest...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.